اخبار

هزینه ۶۳ میلیارد دلاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکا در جنگ یمن

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، داده‌های وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که فروش سلاح‌های این کشور به عربستان از ابتدای حمله ریاض به یمن ادامه دارد.

المیادین نوشت: نتایج یک تحقیق نشان داد که ارزش قراردادهای تسلیحاتی امضا شده میان ریاض و واشنگتن از مارس 2015 نزدیک به 28.4 میلیارد دلار هستند که 20 قرارداد آنها به ارزش 1.2 میلیارد دلار در دوره ریاست جمهوری «جو بایدن» در سال جاری میلادی امضا شده‌اند.

عربستان سعودی در مدت مشابه حدود 34 میلیارد دلار برای خرید تسلیحات از طرف‌های دیگر هزینه کرده و بر این اساس، خرید نظامی عربستان از منابع آمریکایی از زمان تجاوز به یمن تاکنون حدود 63 میلیارد دلار برآورد شده است.

شایان ذکر است که چند روز گذشته سه عضو مجلس سنای آمریکا مخالفت خود را با امضای قراردادی تسلیحاتی با عربستان شامل 280 موشک پیشرفته هوابه هوای میان برد مدل ای‌آی‌ام 120 سی7 و 596 موشک‌اندار مدل ال‌ای‌یو 128 و دیگر مهمات اعلام کردند.

این درحالی است که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در 4 فوریه اعلام کرد که حمایت آمریکا از جنگ یمن و فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرده است.

عربستان در صدر فهرست کشورهای مقصد صادرات اسلحه از آمریکا قرار دارد.

عربستان سعودی از مارس 2015 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.
تدوین :سحر مجدی
واتساپ:09334152493

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =