مقالات, مقاله های آموزشی

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

 

 

شفلرا انواع متنوعی دارد اما شفلرای آپارتمانی چندان متنوع نیست و آن را به راحتی در بازار های گل و گل فروشی ها می توانید تهیه کنید. گل شفلرا آپارتمانی ( تو دسته بندی پایین آخرین نوع) خودش ۲ نوع است که یکی ابلق دارای دو رنگ و دیگری برگ های سبزی دارد‌. البته باید به این نکته توجه کنید که هر دوی آنها بسیار زیبا هستند. این گل به طورکلی برگهای سبز روشنی دارد که براق می باشد و در بخش انتهایی برگ های این گل سه برگچه مشاهده خواهید کرد که ارتفاع آن ها آنها به سه متر می رسد.

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

گل شفلرا | معرفی و نگهداری از گل شفلرا (آبیاری،نور،خاک،کود،دما)

بعضی گل ها به خاطر سازگاری بیشتر با محیط آپارتمانی و کم توقعی از نظر نور و رطوبت و نگهداری بیشتر به عنوان گل های خانگی محبوب میشوند از جمله این گل ها شفلرا است که از گیاهان بومی در منطقه استرالیا می باشد که در این قاره نه چندان بزرگ به شکل یک درختچه همیشه سرسبز در آمده است است. اگر تازه کار هستید و شرایط محیطی ایده آلی برا پروش گیاهان آپارتمانی ندارید میتوانید به گل هایی مثل سانسوریا ، پتوس ، برگ عبایی و البته همین گل زیبای شفلرا بیشتر فکر کنید.

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

معرفی کوتاه گل شفلرا

نام علمی : Schefflera arboricola
نام انگلیسی : Umbrella tree (چتری)
نام فارسی : شفلرا
از خانواده : Araliaceae
قیمت گل سیسوس : حدود ۱۰ الی ۳۰ هزار تومان
خاستگاه  : استرالیا
معیار زیبایی، وجود برگ های زیبا

انواع گل شفلرا:

شفلرا انواع متنوعی دارد اما شفلرای آپارتمانی چندان متنوع نیست و آن را به راحتی در بازار های گل و گل فروشی ها می توانید تهیه کنید. گل شفلرا آپارتمانی ( تو دسته بندی پایین آخرین نوع) خودش ۲ نوع است که یکی ابلق دارای دو رنگ و دیگری برگ های سبزی دارد‌. البته باید به این نکته توجه کنید که هر دوی آنها بسیار زیبا هستند. این گل به طورکلی برگهای سبز روشنی دارد که براق می باشد و در بخش انتهایی برگ های این گل سه برگچه مشاهده خواهید کرد که ارتفاع آن ها آنها به سه متر می رسد.

گل شفلرا Schefflera actinophylla:

اینگونه شفلرا به شکل یک درخت ظاهر می‌شود که برای باغ های بزرگ بسیار مناسب است. این نوع هوای ملایم را بیشتر از گرما دوست دارد و همچنین در تابستان و اوایل پاییز روی خوشه‌های آن گلهایی به رنگ قرمز می روید و از طریق بذر و قلمه می‌توان آن را تکثیر کرد.

گل شفلرا Schefflera arboricola:

این گونه از شفلرا که از آن به عنوان درخت چتری و یا شفلرای پاکوتاه یاد می‌کنند به صورت یک درختچه با برگ های همیشه سبز نمایان است که اکثراً در مناطق گرم و مرطوب که دمای آنها ۱۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد ست می گوید این گیاه بیشتر مختص کشور تایوان است و همچنین به صورت وحشی در طبیعت ظاهر می شود ولی نمونه های کوچکتر آن را می توان به راحتی در آپارتمان نگهداری کرد.

گل شفلرا Schefflera Amate:

این گونه از گل شفلرا به عنوان گل آپارتمانی شناخته شده است که دارای برگ های درخشان و براق همیشه سر سبز می باشد این گیاه رشد سریعی دارد و نگهداری آن بسیار آسان است اینگونه از شفلرا بسیار حجیم است و همچنین فضای کافی در خانه را مزین می‌ کند.

همه چیز هایی باید در مورد شفلرا بدانید !

در مورد شفلرا ومعرفی آن باید گفت که گیاهی است از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده ارالیاسه،برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند دارد و در انتها برگ های پنجه شکل ظاهر میشوند.

این گل برعکس اکثر گیاهان آپارتمانی اگر جوانه های انتهایی آن را حذف کنید خودش را به راحتی نشان می دهد. اتاق پذیرایی منزل مکان مناسبی برای رشد این گل است که به نور متوسط هم نیاز دارد. گل شفلرا ۲۰ گونه متفاوت استوایی دارد. این گیاه رشد بسیار آهسته ای دارد و از انواع گیاهان تک ساقه ای است. شفلرا از جمله گیاهان محبوبی است که از سالهای نه چندان دور سبب زینت بخشی به فضای داخلی خانه شده است.

شفلرا گیاهی مقاوم به شرائط نامساعد محیطی است،و به همین دلیل مناسب برای راه پله ها و فضای اداراتو بانک ها و البته آپارتمان است پس اگر در نگهداری از گل و گیاه تازه کار محسوب میشوید این انتخاب خوبی برای نگهداری در آپارتمان است .

میدانید که بعضی گل ها عاشق آب پاشی هستند وبعضی دیگر از این کار متنفرند در مورد شفلرا بهتر است برگ ها را مرتبا با مه پاش مرطوب کنید. کنید این کار به تامین رطوبت گیاه همچنین تمیز شدنش کنم میکند اما اگر دیدید گیاه خیلی گرد و خاک دارد میتوانید با یک دست برگ را نگه داشته و با دست دیگر به وسیله اسفنج یا پارجه مرطوب انها را تمیز کنید.در صورت نیاز از مواد براق کننده حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

شفلرا گاهى به هرس نیاز پیدا می کند. در صورتى که جوانه‏ هاى انتهایى بریده شوند ساقه‏هاى جانبى تحریک گشته و خود را به اطراف مى‏کشند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید این گل دارای میوه های نارنجی رنگ و ریز میباشد که البته به ندرت دیده میشود.

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

شرایط مناسب برای نگهداری از گل شفلرا

نور مناسب برای شفلرا:

این گیاه احتیاج به نور غیر مستقیم دارد و هر چند وقت یکبار باید در هنگام صبح گلدان را به جایی که آفتاب هست ببرید اگر نور کافی به برگ های این گل نخورند شادابی را از دست می‌دهد و بیحال می‌شود و ممکن است برگهای آن بریزد و همینطور سبب کچل شدن گل میشود اگر همچین شرایطی برای گل شما ایجاد شد آن را کنار یک پنجره ببرید تا دوباره گل شروع به دویدن کند.

نکات مهم در مورد نور مورد نیاز گل شفلرا:

* اگر این گیاه نور بیش از حد به آن بخورد برگهایش میسوزد .
* پس شما باید هر هفته گلدان را بچرخانید تا نور به همه قسمتهای آن بتابد.
* مثل همه گلها گونه ابلق شفلرا نور بیشتری نیاز دارد.
* در واقعا گونه ابلق شفلرا اگر دچار کمبود نور شوند برگها رنگ خود را از دست می‌دهند .
* گاهی شفلرا ها در نور کم برگهایشان بیحال میشود و شادابی شون رو از دست میدن.
* خوشبختانه این گیاه درجات مختلفی از نور را می تواند تحمل کند.
* همینطور مقاومت خاصی به سایه نشان می دهد.

دمای مناسب برای گل شفلرا:

در فصول گرم مخصوصاً تابستان حداکثر درجه حرارت برای رشد این گیاه ۲۷ درجه سانتی‌گراد است و در فصول سرد مخصوصاً زمستان حداقل درجه حرارت ۱۸ درجه سانتیگراد است . به طور کلی دمای معمول و طبیعی نیاز دارد که باید از زیادی گرم شدن در تابستان وزیادی سرد شدن در زمستان جلوگیری کرد.

نکات مهم در مورد دمای مورد نیاز گل شفلرا:

* درصورت سرما و گرما برگهای بالایی این گیاه بی حال خواهند شد .
* در اینصورت باید به سیرآب کردن آن ها بپردازید و هوا را ابتدا گرم و سپس خنک کنید.
* گاهی در دمای بالای ۲۷ درجه شاخه زیادی بلند میشوند و در نتیجه خم و افتاده میشوند.
* همینطور در زمستان اغلب نمیتواند دمای کمتر از ۱۸ درجه را تحمل کند.

آبیاری مناسب برای شفلرا:

یک قانون خوب برای آبیاری شفلرا وجود دارد: شما در هنگام آبیاری باید حتما صبر کنید که فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود . اگر این گیاه در نوع ابلق است در صورت آبیاری کردن زیاد گیاه و همینطور خفه شدن ریشه سبب پوسیدگی ریشه می شود و همین طور روی برگهای آن نقاط سفید و ابلق می روید اگر همچین مشکلی پیش آمد باید آبیاری را کم کنید و همین طور به خاک سر بزنید. در ضمن نورگل را هم باید زیاد کنید و غذای بیشتری به گیاه بدهیم البته حواستان باشد که علت این سیاهی ممکن است به خاطر تنگ بودن جای گلدان هم باشد که در این صورت باید گلدان را عوض کرد و از یک گلدان بزرگتری استفاده کرد.

نکات مهم در مورد دمای مورد نیاز گل شفلرا:

* اگر شما به این گیاه آب کمی بدهید برگهایش آویزان می شود.
* که در این حالت باید آن را به اندازه یک ربع در ظرف پر از آب قرار دهید.
* اگر هم زیاد آبیاری شود دچار مشکل پوسیدگی و زرد شدن برگ ها میشود.
* در واقع این گیاه هم به پر آبیاری و هم به کم آبیاری حساس است.
* بهترین روش در این صورت همان قانون خشک شدن سطح خاک قبل از آبیاری بعدی است .
* در فصول سرد مخصوصاً زمستان آن کمتر گیاه را آبیاری کنید.

رطوبت مناسب برای رشد گل شفلرا:

شفلرا از آن دسته گیاهانی است که رطوبت و غبار پاشی را دوست دارد و به دلیل اینکه اگر هوا خشک باشد شادابی گیاه از بین خواهد رفت پس لازم است برای تامین رطوبت این گیاه در تمام طول سال هفته ای دوبار غبار پاشی برایش انجام شود . اما حواستان باشد اگر گیاه شما به علت غبار پاشی یا رطوبت زیاد اطرافش  نقاط قهوه ای روی برگ هایش ایجاد شد دیگر از غبار پاشی دست بکشید.

نکات مهم در مورد رطوبت مورد نیاز گل شفلرا:

* تامین روطوبت مورد نیاز شفلرا به صورت ممکن است .
* یکی این که با اسپری برگ های مرطوب کنید .
* در این روش هم برگ ها تمیز و زیبا میشوند و هم روطبت مورد نیاز گیاه از طریق غبار پاشی تامین میشود.
* روش دیگر این است که میتوانید زیر گدانی را پر از سنگ ریه کرده و گلدان را روی سنگ ریزه ها بگذارید.
* سپس درون سنگ ریزه ها آب بریزید.
* با این روش بدون این که مدام با خاک گلدان در تماس باشد و باعث پوسیدگی شود هوای اطراف گلدان را مرطوب میکند.

تغذیه و کوددهی مناسب برای رشد شفلرا:

برای تغذیه مناسب این گیاه باید از کودهای محلول در آب استفاده کنید و از مصرف کودهای محلول در آب جامد جداً پرهیز کنید. این کودها مخصوص گل های زینتی هستند که طبق دستورالعمل گفته شده باید از آن مصرف کرد و همینطور هفته ای یکبار  یا دو هفته یکبار شما باید به گیاه کود دهید.

نکات مهم در مورد کود مورد نیاز گل شفلرا:

* واریته های ابلق را ماهی یک بار کود دهید تا همیشه شاد و سرزنده باقی بمانند.
* به این نکته توجه کنید که اگر کود دهی باکیفیت بالا انجام شود در رشد گیاه واقعا موثر خواهد بود.
* شاید بپرسید چه کودی برای شفلرا مناسب تر است ؟
* همانطور که میدانید کود ها با درصد هایی که از عناصر نیتروژن ، فسر و پتاسیم دارند نامگذاری میشوند.
* برای شفلرا نسبت نیتروژن ،فسر و پتاسم بهتر است به صورت  ۲-۱-۳ و ۶-۳-۹ یا ۱۲-۶-۱۸ باشد.

خاک مناسب برای رشد شفلرا:

خاک مناسب شب برای رشد این گیاه خاک آماده کاشت هلندی می باشد که ترکیبی از پرلیت، خاکبرگ، ماسه، پیت ماس و کوکوپیت است. خاکی که برای رشد شفلرا مصرف می‌شود باید زهکشی کامل داشته باشند. اگر اکسیژن کافی به آن نرسد، ریشه رشد نخواهد کرد و سبب از بین رفتن آن می شود.

نکات مهم در مورد خاک گل شفلرا:

* برای رشد این گیاه به هیچ عنوان از خاک باغچه مصرف نکنید.
* همینطور استفاده زیاد از پیت ماس سبب سوختن برگ ها خواهد شد.
* گفته میشود خاک لیمونی با پیت یکی از بهترین خاک ها برای رشد این گیاه است.

تعویض گلدان گل شفلرا:

اگر گیاه جوان در حال رشد باشد شما باید سالی دوبار گلدان آن را عوض کنید. با زیاد شدن سن گیاه شما باید هر سال و یا هر دو سال حتماً خاک سطحی گیاه را بردارید و به جای آن از خاک نو و غنی شده استفاده کنید.

نکات مهم در مورد تعویض گلدان گل شفلرا:

* همچینین اگر ارتفاع گیاه شما بیش از حد باشداین گیاه به قیم بی نیاز دارد.
* ضمنا وقتی که ریشه ها از زیر گلدان بیرون زد شما باید حتماً گلدان را عوض کنید .
* به دلیل اینکه در این صورت گل دیگر رشد نخواهد کرد ،
* و با وجود متعادل بودن همه شرایط برگ ها زرد خواهند شد.

روش براق کردن برگ گل شفلرا

چند قطره صابون بدون بو را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید (در ساعاتی که نور کم است ) سپس با یک دستمال نرم و مرطوب به آرامی برگ ها را پاک کنید .در دفعات بعد با چندین بار اسپری فقط آب ولرم و بدون املاح گرد و غبار برگ ها پاک می شوند ( بسته به دمای محیط 2 تا 3 بار درهفته می توانید تکرار کنید ) .

عوارض و مشکلات گل شفلرا درمان آنها

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

اگر تعداد برگچه های برگهای جوان کاهش یافت:
این حالت طبیعی است و وقتی گیاه به مرحله بلوغ می رسد تعداد برگچه های آن به عدد ۷ تبدیل می شود.

اگر رنگ واریته‌های ابلق از دست رفت:
این بدان معنی است که نور کافی به گیاه نرسیده و شما باید برای رفع این مشکل گیاه را به مکان روشن‌تری که نور غیر مستقیم به آن میخورد، ببرید.

اگر لکه های سفید رنگ روی برگ ها نمایان شد:
اگر همچین چیزی روی برگ ها دیدی عامل آن آن وجود حشره آفت هست شما باید دو هفته پشت سر هم با استفاده از سم حشره کش کل گیاه را سمپاشی کنید تا به رفع این مشکل کمک کرده باشید.

اگر ظاهر برگ ها بد شد و مانند چسب هم چسبیدند و در روی آنها حشرات سبز رنگ مشاهده شد:
شما باید طبق دستورالعمل های گفته شده هر هفته برای از بین بردن آفت ها گیاه سم پاشی کنید تا سبب از بین رفتن علائم موجود شوند.

اگر رنگ برگ ها زرد شد و سطح زیرین آن تار عنکبوت بست:
این بدان منظور است که در زیر گیاه کنه قرمز رشد کرده و برای رفع این مشکل شما باید هر ۱۴ روز یک بار با استفاده از سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید روش دیگر برای کاهش یافت استفاده از غبار پاشی است.

اگر فاصله بین برگها زیاد شد و ساقه ها بلند و منحرف شدند:
در این صورت یعنی هوا بسیار گرم می باشد و شما باید برای رفع این مشکل گلدان را به محل خنک تری منتقل کنید که من را از اکسیژن باشد. در صورت مشاهده چنین مشکلی به هیچ عنوان از غبارپاشی استفاده نکنید.

اگر گیاه پژمرده شد و برگ‌های آن به سمت پایین سقوط کرد:
در این صورت یعنی گیاه احتیاج به آب دارد و شما باید به مدت یک ربع گلدان را در یک ظرف پر از آب قرار دهید و همین طور آن را روزانه غبار پاشی کنید.

اگر رنگ برگها پریده و زرد شد:
یعنی این گیاه گرسنه است و باید هر دو هفته یکبار با تغذیه مصنوعی به آن غذا دهید تا این مشکل برطرف شود.

اگر رنگ برگ ها زرد شد و ریخت:
یعنی شما بیش از حد به گیاه آب داده اید حتماً به این نکته دقت کنید که بین دو آبیاری باید سطح خاک گیاه خشک شود و سپس مجددا آبیاری کنید. زهکش را مودم چه کنیم و همچنین آب زیر گلدان را بیرون بریزید.

علت قهوه‌ای شدن برگهای شفلرا:

یکی از مشکلات و بیماری شفلرا حمله قارچ هاست که خود را به این شکل نشان می‌دهد. یعنی برگهای گیاه سیاه شده و لکه‌هایی خاکستری مایل به قهوه‌ای می‌زند.

سیاه شدن برگها یا بخاطر نور کم یا باکتری است که سبب ریزش برگ هم می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل گیاه شرایط مرطوبی بوجود آورده، و غبارپاشی کنید. برگهایی که آلوده می‌شوند باید جدا شوند، زیرا سبب ازدیاد و شیوع بیشتر این بیماری خواهند شد.

لکه برگی قارچی به دلیل وجود قارچ آلترناریا، فیتوفترا و سرکوسپورا است. مرطوب نمودن بیش از حد برگسار و عدم تهویه خوب گیاه موجب بروز قارچها می‌شود.
برای درمان قارچ، قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر آب حل کنید و زمان آبیاری گیاه، به آن بدهید. سه بار این عمل را تکرار کرده و بعد از یک هفته مجدداً تکرار نمایید.

برای جلوگیری از چنین مشکلی زهکشی گلدان را بررسی نمایید و مطمئن شوید در زیرگلدانی اب جمع نشود.

در این مورد باید از قارچ کش استفاده نمایید.

 پوسیدن ریشه‌های شفلرا:

این گیاه مقاوم نیز می‌تواند دچار مشکلاتی شود. یکی از مشکلات و بیماری شفلرا، پوسیدگی ریشه است که مسبب آن نوعی قارچ است. این قارچ به دلیل آبیاری بیش از حد بوجود آمده و رشد می‌کند و می‌تواند گیاه را از بین ببرد. در اثر پوسیدن ریشه‌های گیاه برگها زرد شده و شاخه ها سیاه.

برای حل این مشکل گیاه را از گلدان در آورده، خاک و ریشه‌های فاسد را جدا نماییدو آن را در گلدان و خاک جدیدی بکارید.

حشرات ریز قهوه‌ای روی برگها

در صورتی که روی برگهای شفلرا حشرات ریز قهوه‌ای رنگ دیدید و برگها لک قهوه‌ای زد و شروع به ریزش کرد، مقداری مایع ظرفشویی دریک لیتر آب ریخته و روی برگها اسپری نمایید. بعد از کمی برگها را با آب ولرم بشویید. ۳تا ۴بار در روز تکرار نمایید. در صورتی که مشکل حل نشد با سم دیازینون سمپاشی کنید.

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

آفت سپردار قهوه‌ای:

شفلرا ممکن است دچار آفت سپردار قهوه‌ای شود. علائم این بیماری این است که گیاه دچار لک قهوه‌ای در زیر برگها و روی آنها شده و برگها چسبناک می‌شوند.
برای حل این مشکل و آفت، گیاه را با آب و صابون با پارچه‌ای پاک کنید و سم دیازینون بزنید و سمپاشی را به فاصله ۱۵ روز مجدد انجام دهید. این کار باید در فضای باز صورت گیرد.

آموزش تکثیر این گیاه شفلرا :

هر انچه باید درباره ی نحوه نگهداری گل شفلرا تا براق کردن برگهای آن بدانیم

۱- تکثیر به روش قلمه زدن:
برای انجام این کار شما باید ساقه هایی ساقه هایی که طول آنها ۸ الی ۱۰ سانتی متر است را با قیچی ببرید سپس برگ های اضافی که در قسمت پایین قلمه ها وجود دارد را جدا کنید و ته آن را در پودر هورمون ریشه زایی بگذارید و هر کدام را در گلدانی که خاک آن دارای کمپوست است قرار دهید. برای این که رطوبت حفظ شود شما باید روی گلدان را یک درپوش بگذارید که این درپوش حتماً باید از جنس کیسه پلاستیکی شفاف باشد. دمای محیط را بین ۲۱ الی ۲۵ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و دقت کنید که قلم ها حتماً به دور از نور مستقیم آفتاب باشد. خاک گلدان حتما باید مرطوب باشد و همینطور از خیس کردن زیاد خاک پرهیز کنید. پس از گذشت یک ماه از ریشه دهی درپوش پلاستیکی را بردارید و سپس گیاه به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید. توجه کنید که زمان مناسب برای قلمه زدن شفلرا اوایل فصل تابستان است.

۲- تکثیر از طریق خواباندن ساقه ها:
یکی از فواید این روش این است که همه مواد غذایی گیاه به سمت شاخه میرود تا شاخ به درستی ریشه یابی کند و بعد از این که ریشه دار شد باید آن را در یک گلدان دیگر بکارید. شما می توانید شاخه ها را خم کنید و همینطور قسمتی از آن را در خاک بگذارید و برای اینکه ساقه ها مدام جابجا نشوند برای ثابت شدن آنها از قطعه سنگ استفاده کنید.

۳- تکثیر از طریق دانه:
اگر شما بخواهید از طریق بذر این گیاه را تکثیر کنید باید دانه را برای مدت طولانی در یک دمای بالا بگذارید این مدت طولانی باید حداقل ۳ هفته باشد و دما این مدت طولانی باید حداقل ۳ هفته باشد به دمای ۱۸ درجه سانتیگراد نیاز دارد در هفته دوم دما باید ۲۳ درجه سانتیگراد باشد و در هفته سوم دما باید ۲۹ درجه سانتیگراد باشد. توجه کنید که یکسری از واریته های شفلرا فقط باید با بذر تکثیر کرد.

روش هرس شفلرا :

برای کنترل ارتفاع گیاه شفلرا و مرتب کردن ظاهر آن می‌توان عملیات هرس را انجام داد. اگر می‌خواهید گیاهی با یک تنه اصلی داشته باشید ابتدا از ساقه  اصلی گیاه شروع کنید و تمامی ساقه‌هایی کوچکی که از آن بیرون آمده‌اند را تا قبل از اینکه طول آنان بیش از  ۵ سانتیمتر شود، از ساقه اصلی جدا کنید و این کار را با دست خود انجام دهید و نیاز به استفاده از چاقو نیست. البته به یاد داشته باشید که ساقه‌های ضخیم تر باید با کمک چاقو و یا قیچی‌های تیز باغبانی از گیاه جدا شوند.

حال تاج گیاه را بررسی باید کرد و ارتفاع ساقه‌هایی که به شکل افقی رشد می‌کنند را در نظر بگیرید تا همگی تقریبا مانند یکدیگر باشند. اگر ساقه‌ای بیش از اندازه رشد کرده است می‌توان آن را تا اندازه‌ای که مناسب است قطع کرد تا کل تاج گیاه به شکل کروی یا بیضوی باشد. عمل قطع را نیز از قسمت بالای محل اتصال ساقه فرعی به ساقه اصلی انجام دهید.

اگر می‌خواهید گیاهی با چند ساقه داشته باشید زمانی که گیاه جوان است ساقه گیاه را از ارتفاع ۱۵ سانتیمتری سطح خاک قطع کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود. در طی عمل هرس کردن شفلرا شاخه‌های آسیب دیده را نیز حذف کنید. در مورد زمان هرس شفلرا باید گفت که اگر گیاه در محیط داخل خانه نگهداری می شود در هر زمانی می‌توان آن را هرس کرد اما هرس گیاه شفلرا در فصل پاییز و البته قبل از آمدن فصل سرما به آن اجازه می‌دهد که ریشه‌های جدید و در نتیجه رشدی جدید بعد از هرس داشته باشد.

منبع: سایت دلبرانه
سایت نارگیل
سایت نازبو
سایت گل من و تو

 

تدوین: مینو غفوری ساداتیه

 

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 10 =