مقالات, مقاله های آموزشی

نگهداری گیاهان آپارتمانی

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

بسیاری از خانم ها با اینکه در آپارتمان زندگی می کنند به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی علاقه دارند . گیاهان خانگی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خانه نیازمند مراقبت زیادی هستند و گاهی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان خانگی به دغدغه همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل تبدیل می شود.

نگهداری گیاهان آپارتمانی

برای حفظ و به حداکثر رساندن شادابی گیاهان این توصیه ها عمومی را که در این بخش آورده ایم 

چگونه از گیاهان آپارتمانی مراقبت کنیم؟

نفس گیاهان را تازه کنید

گیاهان آپارتمانی به هوای تازه نیاز دارند بنابر این لازم است برای نگهداری گیاهان آپارتمانی پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد شود. رسیدن اکسیژن کافی به گیاهان آپارتمانی سبب استحکام ساقه ی گیاه شده و رنگ برگ های آن را شاداب می کند پس نزدیک های صبح پنجره را باز بگذارید تا هوای تازه وارد خانه شود.

بدون نور زندگی ممکن نیست

گیاهان به نور خورشید احتیاج زیادی دارندزیرا نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی دارد پس حتما گیاهان را در مکانی بگذارید که نور کافی به آنجا برسد.

البته همه ی گیاهان به نور یکسان خورشید احتیاج ندارند و برخی به نور کمتر نیاز دارند ، قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی، زردی و یا خشکی گیاه می شود. پس در نگهداری گیاهان آپارتمانی نورباید به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابد.

در آب دادن زیاده روی نکنید

گیاهان نیز مانند همه ی موجودات زنده به میزان معینی از آب و غذا نیاز دارند پس آبیاری زیاد آنها و آب دادن در فواصل زمانی غیرمنظم و بسیار کوتاه سبب خشک شدن یا گندیده شدنشان خواهد شد. لازم است بدانید در زیر گلدان ها حتماً باید یک یا چند سوراخ وجود داشته باشد تا آب از همه ی نقاط گلدان عبور کند و به تمام قسمت های ریشه برسد. وجود این سوراخ ها سبب جریان هوا شده و امکان تنفس ریشه را ایجاد می کند.

به خاک گلدان رسیدگی کنید

در نگهداری از گلدان های خانگی باید به خاک آن توجه کرد ، بهتر است خاکی انتخاب شود که با مقداری ماسه نیز ترکیب شده باشد. فشرده کردن خاک گلدان اشتباه است زیرا وجود منافذ جزیی برای جریان هوا و رسیدن اکسیژن به قسمت های مختلف خاک ضروری است.

بعد از مدت معین باید گلدان تعویض گردد؛ این مدت زمان برای گیاهان مختلف متفاوت است؛ اما به طور کلی زمانی که ریشه ها به سوراخ های ته گلدان رسیده باشند، باید گیاه را به گلدان بزرگ تری منتقل کنید.

همچنین بعد از حدود شش یا هفت ماه به دلیل آن که گلدان مواد مغذی خود را از دست داده، نیاز است تا گلدان جدیدی را انتخاب کنید. به دلیل رشد گیاه در این مدت بهتر است گلدان جدید از گلدان قبلی کمی بزرگتر باشد.

حرارت را در سطح متعادل نگه دارید

دمای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان با تابستان باید در سطح 22 تا 25 درجه ی سانتی گراد باشد، نگهداری گیاهان در دمای پایین سبب پژمردگی و از دست دادن شادابی گیاه می شود.

به فکر زمستان هم باشید

در فصل زمستان دمای هوا کاهش چشمگیری پیدا می کند و بسیاری از گیاهان به خواب زمستانی می روند پس اگر در فصل زمستان گیاهان شما به ظاهر خشک شدند، نترسید .برای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان تنظیم دما مهم است پس برای گرم کردن گیاهان بهترین روش ، روش غیرمستقیم است؛ یعنی کل فضای اتاق را گرم کنید و با دیدن خشکی ظاهری گیاهان گلدان را تعویض نکنید و تعویض گلدان و خاک آن را به فصل بهار موکول کنید.

رطوبت کم

در فصل زمستان و گرم کردن خانه، میزان رطوبت خانه کاهش پیدا می کند و کمبود رطوبت خود را بصورت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان نشان می دهد.

آبدهی نامناسب و تشکیل نمک

اندازه کافی آب ندادن به گیاهان گلدانی و مرطوب کردن خاک آن به طوری که آب از آن سر ریز شود و بیش از اندازه از زیر گلدان خارج شود منجر به تشکیل نمک هایی شده که مانع از رشد گیاه می شوند.

بی توجهی به آفت گیاهان

تارتنچه، شته،خستر آردپوش از آفاتی هستند که بسیار سریع رشد می کنند و می توانند یک روزه همه گیاه را محاصره کنند. این آفات اگر به اندازه کافی مقاوم باشند گیاه دیگر ترمیم نمی شود.

گل را به گلدان محدود کنید

رشد بیشتر گیاه از اندازه گلدان سبب می شود که ریشه ها داخل گلدان دور خودشان ب پیچند و رشد خود را محدود کنند. گیاهان در گلدان های کوچکتر از اندازه مناسب خودشان، بسیار زودتر خشک می شوند پس باید در شرایط مناسب گلدان را تعویض نمود و گلدانی متناسب با اندازه گیاه به کار برد.

القصه:

 

گیاهان آپارتمانی بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام شرایط خاص خود را برای نگهداری نیاز دارد همچنین هوای تازه برای همه گیاهان لازم است.

در هنگام مه پاشی اگر مقدار کمی پارافین مایع خوراکی در آب پاش ریخته شود مناسب‌تر است، زیرا پارافین مایع براق کننده برگ است.

گیاهان آپارتمانی در هوای آلوده این روزها موجودات با ارزشی هستند که موجب می‌شوند تا محیط خانه سر سبز شده و همچنین انرژی مثبت در افراد شکل بگیرد که برای نگهداری مطلوب این گیاهان باید چهار نکته کلیدی را همواره رعایت کرد.

به گزارش فارس، استان قزوین از جمله شهرهای صنعتی کشور محسوب می‌شود که توجه به نگهداری گیاهان آپارتمانی در آن می‌تواند به سرسبز شدن محیط زندگی و افزایش روحیه کمک کند.

برخی خانواده‌ها به علت عدم آگاهی از نگهداری گیاهان آپارتمانی و نحوه تأمین نور، حرارت، رطوبت و غذای این گیاهان، موجب می‌شوند که طول عمر گیاه کوتاه شده و گیاه از بین برود.

پس ضروری است تا آموزش لازم به خانواده‌ها ارائه شود تا این چهار پارامتر مهم (نور، حرارت، رطوبت و غذا) را رعایت کنند و گیاهان آپارتمانی در سلامتی کامل باشد.

نور، نخستین پارامتری است که باید به آن توجه داشت و برای این منظور نباید همه گیاهان آپارتمانی را در یک مکان نگهداری کرد، زیرا گیاهان را از بابت موضوع نور به دو نوع گیاهان نور پسند و گیاهان سایه پسند تقسیم می‌‌شوند.

گیاهان نور پسند گروهی از گیاهان آپارتمانی هستند که گل‌دار بوده و برای آنکه گل‌هایشان باز شود باید در مکانی باشند که نور به آنها برسد، زیرا اگر نور کافی نداشته باشند، گل‌هایشان باز نشده و فقط رشد ساقه‌ای خواهند داشت.

گیاهان نور پسند تعداد محدودی از گیاهان آپارتمانی را تشکیل می‌دهند، از گیاهان نور پسند می‌توان به انواع شمعدانی، کالانکوئه و هور تانسیا اشاره کرد.

اما بیشتر گیاهان آپارتمانی سایه پسند هستند، زیرا این گیاهان همیشه سبز بوده و چون گل ندارند به نام گیاهان سایه پسند نام گرفته‌اند.

می‌توان این گیاهان را به گیاهان نیم سایه پسند و سایه پسند کامل دسته‌بندی کرد ولی بیشتر گیاهان آپارتمانی در گروه گیاهان نیم سایه پسند قرار می‌گیرند.

نکته قابل توجه در این گیاهان این است که باید نور مستقیم به آنها نتابد و نور غیر مستقیم داشته باشند، مکان این گیاهان باید طوری  باشد که از پنجره کمی فاصله داشته باشند.

گیاهانی که در این گروه قرار می‌گیرند عبارتند از: کاج مطبق، لیندا، فیکوس، بنجامین، بنجامین آمستر، آکلونما، یوکا و غیره.

تعداد محدودی از گیاهان نیز گیاهان سایه پسند کامل هستند که عبارتند از: بامبو و کاکتوس.

پس باید توجه داشت در گلخانه منازل، گیاهان آپارتمانی را از بابت مقوله نور در یک مکان قرار نداد تا مشکلی برای گیاه پیش نیاید و گیاه در سلامتی کامل باشد به خصوص در قزوین که شرایط برای نگهداری هر دو نوع مهیا است.

حرارت دومین پارامتری است که مورد توجه قرار می‌گیرد و در این خصوص باید دمای گلخانه را طوری تنظیم کرد تا گیاهانی که در گلخانه قرار می‌گیرند از نظر دما در یک سطح باشند، زیرا دمای یک گیاه با گیاه دیگر متفاوت است و برخی گیاهان به حرارت پایین نیاز دارند و برخی دیگر به حرارت بالا نیاز دارند.

حداقل دمای مورد نیاز گیاه آپارتمانی، 5 درجه سانتی گراد  و حداکثر 45 درجه سانتی گراد است، اما مناسب‌ترین دما برای گیاه آپارتمانی بین 10 تا 40 درجه است.

گیاه آپارتمانی که تحمل دمای 5 درجه را دارد، یوکا است حتی این گیاه تحمل دمای 45 درجه را نیز دارد و می‌تواند در قزوین کاربرد زیادی داشته باشد چراکه در هر دمایی می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

دمای مناسب برای بیشتر گیاهان آپارتمانی 10 تا 40 درجه سانتی گراد است که کاج مطبق، سانسی ویریا کاکتوس و آلوئه ورا نیز از این دسته‌اند.

پس باید دمای گلخانه را طوری تنظیم کرد که گیاهان آپارتمانی که در گلخانه قرار دارند، از نظر دما در یک سطح باشند.

رطوبت سومین پارامتری است که در نگهداری مطلوب گیاهان آپارتمانی مورد اهمیت است.

تأمین نیاز آبی گیاه به دو صورت است، مه پاشی و آبیاری؛ مه پاشی موضوعی است که حتماً خانواده‌ها باید مد نظر داشته باشند، این عمل یعنی اسپری کردن روی برگ گیاهان.

مه پاشی گیاهان باید یک روز در میان صورت گیرد و خاصیتی که مه پاشی دارد، این است که برگ به صورت سبز خوشرنگ و براق در می‌آید.

در هنگام مه پاشی اگر مقدار کمی پارافین مایع خوراکی در آب پاش ریخته شود مناسب‌تر است، زیرا پارافین مایع براق کننده برگ است.

آبیاری گیاه هفته‌ای یک بار صورت گیرد، اما بهتر است خاک گیاه آپارتمانی از بستر کاشت‌های موجود که عبارتند از: پیت موس، کوکوپیت و کوکوموس پر شده باشد زیرا اگر خاک گلدان محتوی کوکوپیت باشد، بستر کاشت کوکوپیت به رنگ قهوه‌ای روشن در آمده که هنگام آبیاری گیاه مفید است.

گیاهانی مثل پامچال و بنفشه آفریقائی همیشه باید خاکشان مرطوب باشد.

پس باید نیاز آبی گیاه آپارتمانی را همانطور که مطلوب آن گیاه است، تأمین کرد و برای این منظور پیش از هر چیز به نوع گیاه آپارتمانی خود پی برد.

غذا چهارمین پارامتری است که در نگهداری مفید گیاهان آپارتمانی مورد اهمیت است.

در ابتدا باید خاک گیاه آپارتمانی مناسب گیاه باشد، مناسب‌ترین خاک، خاکی است سبک و غنی از مواد آلی که معروف است به بستر کاشت، باشد.

پس اگر گیاه آپارتمانی محتوی خاک‌برگ باشد، حتماً باید خاک را تعویض کرد و برای تغذیه گیاه آپارتمانی از کودهای جامد، مایع و قلمی استفاده کرد.

معمولاً کود پاشی گیاه آپارتمانی بین یک هفته تا 10 روز صورت می‌گیرد.

پس باید خاک گیاه آپارتمانی، سبک و غنی از مواد آلی باشد و کود پاشی گیاه آپارتمانی فراموش نشود، چراکه تغذیه گیاه آپارتمانی از ضروریات به حساب می‌آید.

انواع گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری آن ها

نگهداری کروتون Croton از گیاهان آپارتمانی

فروشگاه اینترنتی لوازم باغبانی خاک کود گل و گیاه - باغ یار

نور:به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد.

آبیاری:بین دو آبیاری سطح خاک خشک باشد.

خاک:قلیایی و جنگلی، مخلوط خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم برای نگهداری آن مناسب است

کود دهی:3 گرم در لیتر از فروردین تا شهریور هر دو هفته کوددهی شود.

تکثیر:از طریق قلمه انتهایی ساقه از اواخر بهار تا اواخر تابستان تکثیر می یابد.

 

 

نحوه نگهداری سینگونیوم Goose foot plant از گیاهان آپارتمانی

آبیاری:در تابستان هر هفته بین دو تا سه بار و در زمستان یک بار در هفته نیاز به آبیاری دارد.

نور :این گیاه عاشق نور ملایم است و سایه روشن پنجره ها جایی مناسب برای نگه داری این گیاه است.

تکثیر :تکثیر سینگونیوم ازاین طریق است که قلمه ساقه را از گیاه اصلی جدا کرده و در آب نگه داری کنید تا ریشه دار شودسپس آن را می کارند.

خاک:مخلوط پیت و کمپوست بهترین خاک برای گیاه است.

تغذیه:کود مخصوص نصف میزان توصیه شده در بهار و تابستان، هر سه هفته

سینگونیوم صورتی - فارماتون | مجله تخصصی گل و گیاه

نگهداری کراسولا خرفه ای Jade Plant از گیاهان آپارتمانی

آبیاری:این گیاه تقریبا به دو بار در هفته برای روزهای گرم نیاز به آبیاری دارد.

نور:این گیاه عاشق نور است و آفتاب مستقیم را تحمل می کند اما با نور کم نیز سازگار است. پنجره های جنوبی بهترین محل برای نگه داری این گیاه در آپارتمان است.

تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق قطع کردن یکی از ساقه های جوان آن امکان پذیر است. ساقه ای به طول 6 تا 7 سانتی متر انتخاب کرده، برگ های پایین آن را جدا کنید و شاخه را درون خاک قرار دهید.

خاک:سبک، مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و ماسه بهترین خاک برای گیاه است.

تغذیه:کود کامل در بهار، تابستان و پاییز هر ماه

کراسولا خرفه ای مدل ابلق خرفه ای خیلی حساسه..آب زیاد باعث از بین رفتن گل آب  کم باعث چروک زرد شدن :: ایجیگا

نگهداری شفلرا از گیاهان آپارتمانی

آبیاری:شفلرا خشکی خاک را تحمل می کند. دو تا سه بار آبیاری در هفته های تابستان و یک بار آبیاری در هر هفته زمستان برای این گیاه توصیه می شود. غبارپاشی خصوصا در روزهای گرم تابستانی باعث افزایش رطوبت و شادابی گیاه می شود.

نور:این گیاه نور متوسط را می پسندد. نور غیرمستقیم را دوست دارد با این حال در سایه نیز نسبتا مقاوم است. نور کم باعث زرد شدن برگ ها می شود و در نوع ابلق برگ ها رنگ خود را از دست می دهند.

تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق قلمه می باشد و انجام آن در خانه کمی دشوار است.

معرفی درختچه شفلرا و روش نگهداری از آن

نگهداری حسن یوسف از گیاهان آپارتمانی

آبیاری:خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد. کم آبی ساقه و برگ های این گیاه را پژمرده می کند.

نور:این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد. نور زیاد آن را قوی تر و خوش رنگ تر می کند. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ های آن به رنگ سبز کامل درآمده و به صورت علفی رشد می کند و زیبایی اش را از دست می دهد.

تکثیر:حسن یوسف از گیاهانی است که تکثیر آن به راحتی انجام می شود. در همه ی فصل ها می توان ساقه های گیاه را جدا کرده و در آب ریشه دار کرد. حتی این گیاه در آب هم می تواند رشد کامل داشته باشد.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاه حسن یوسف - فلورا گاردن

نگهداری کاج مطبق Norfolk Island Pine از گیاهان آپارتمانی

نور :نور ملایم کنار پنجره نیاز دارد.

آبیاری:در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان 7 تا 10 روز یکباربه آبیاری نیاز دارد و هر روز اسپری برگی باید انجام شود.

خاک:کمپوست، مخلوط دو قسمت ماسه و سه قسمت خاک برگ بهترین خاک برای رشد این گیاه است.

کود دهی:2 گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فروردین تا شهریور ماه کود مناسب برای این گیاه است.

تکثیر:کشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان با تکثیر سخت

شرایط نگهداری و پرورش کاج مطبق | بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان

نگهداری کالانکوئه Florist’s Kalanchoe از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد.

آبیاری:به هفته ای دو تا سه بار آبیاری احتیاج دارد.

کود دهی:از خرداد تا شهریور 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبارباید کوددهی صورت گیرد.

خاک:بهترین خاک برای رشد این گیاه مخلوط خاک باغچه، ماسه، کود حیوانی است.

تکثیر:قلمه ساقه از اواسط تا اواخر بهار

روش نگهداری گیاه کالانکوئه - اطلسی ها

نگهداری نخل ماداگاسکار Madagascar Palm از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور زیاد و حتی مستقیم نیازمند است.

آبیاری:آبیاری باید در تابستان هفته ای دوبار و زمستان هفته ای یکبار انجام گیرد.

خاک:بهترین خاک برای رشد این گیاه خاک شنی و سبک، ترکیب ماسه، خاک برگ و خاک برگ است.

کود دهی:اضافه کردن ورمی کمپوست روی سطح خاک در فصل رشد برای گیاه مناسب است.

تکثیر:کشت بذر، قلمه و پیوند

آنچه در مورد نخل ماداگاسکار باید بدانیم - میهن کاکتوس

نگهداری دراسنا Dragon Tree از گیاهان آپارتمانی 

نور:به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد.

آبیاری:در تابستان هفته ای دو بار و زمستان هفته ای یکبارآبیاری شود.

خاک:بهترین خاک برای رشد این گیاه پیت و لیمونی است.

کود دهی:بهترین کود برای گیاه ، کود محلول در آب مخصوص گیاهان آپارتمانی است.

تکثیر:قلمه ساقه قدیمی اواخر زمستان، کشت بذر و خوابانیدن شاخه در بهار

همه چیز در مورد گیاه دراسنا کامپکت - فروشگاه گل و گیاه شیراز | گاردن مارکت  شیراز

نگهداری برگ انجیری، مونسترا Swiss Cheese Plant از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور غیر مستقیم نزدیک پنجره نیاز دارد.

آبیاری:آبیاری باید در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو هفتهیکبار صورت گیرد.

خاک :بهترین خاک برای رشد این گیاه، خاک سبک و لیمونی است.

کود دهی:در صورت نیاز ماهی یکبارکوددهی انجام شود.

تکثیر:قلمه ساقه در بهار

برگ انجیری - ریوان مارکت | فیلودندرون | گیاه برگ انجیری | معرفی،پرورش و  نگهداری

نگهداری پپرومیا قاشقی Desert Privet از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد.

آبیاری:آبیاری باید در تابستان دو سه روز یکبار و زمستان هفته ای یکبارصورت گیرد.

خاک:بهترین خاک برای رشد این گیاه ،خاک پیت، ماسه و خاک باغچه است.

کود دهی:کود محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر سه هفته یکبارانجام شود.

تکثیر:قلمه ساقه و برگ در اواخر بهار یا تابستان

پپرومیا برگ هندوانه ای | بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان

نگهداری پوتوس Pothos از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور متوسط و غیر مستقیم نیاز دارد.

آبیاری:آبیاری باید در تابستان چهار روز یکبار و زمستان هر هفته، صورت گیرد.

خاک:بهترین خاک برای رشد این گیاه سبک و لیمونی است.

کود دهی:3 گرم در لیتر از فروردین تا آبان ماه، هر دو هفته

تکثیر:قلمه ساقه از اواخر بهار تا اواسط تابستان

نحوه ی آبیاری پوتوس چگونه باید باشد؟ - فروشگاه تخصصی خاک گلدان| آروین محام  مسیحا

نگهداری کاکتوس Cactus از گیاهان آپارتمانی

نور:به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد.

آبیاری:به10تا 15 روز یکبار آبیاری نیازمند است.

خاک:خاک این گیاه باید ، سبک/ دو قسمت ماسه شسته شده و یک قسمت خاک برگ باشد.

کود دهی:هر دو ماه یکبار تغذیه با کود مخصوص کاکتوس

تکثیر:قلمه با جدا کردن قسمت هوایی در فصل تابستان

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =