مقالات, مقاله های آموزشی

نگهداری و تکثیر گیاه پدیلانتوس

معرفی گیاه پدیلانتوس
پدیلانتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است. یکی از زیبایی های این گل که آن را از بقیه گل ها متمایز می کند در سرما رنگ برگ هایش از سبز به صورتی تغییر پیدا می کند. علتش هم این است که سرما جذب فسفر از ریشه را مختل می‌کند و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده می‌شود ولی باید مراقب باشید چون سرمای بیش از حد باعث ریزش برگ‌هایش می‌شود. این گیاه نیز در رسته ابلقان قرار دارد. نگهداری گل پدیلانتوس نسبتا آسان است.

تکثیر گل پدیلانتوس با دو روش متفاوت و پرورش و نگه داری از آن

گیاه شناسی پدیلانتوس
پدیلانتوس در دو رنگ رشد می‌کند، اولین گونه آن به رنگ سبز بوده و دیگری ابلق است. جالب است بدانید برگ‌های این گیاه برای جلوگیری از سوختن در برابر نور آفتاب رنگ‌دانه‌هایی را در خود جمع می‌کنند که به رنگ قرمز بوده و قادرند تا طیف وسیعی از نور زیاد را کنترل کنند، از این رو زمانی که این گیاه در معرض نور خورشید قرار بگیرد، واریته های ابلق با حاشیه سفید برگ‌ها به رنگ قرمز تبدیل می‌شوند. این گیاه از نظر میزان نوری که نیاز دارد کمی حساس است، دقیقاً زمانی که قرمز شده و شما حس می‌کنید از زیبایی گیاه است، نشان از آن دارد که آفتاب به شدت بر روی گیاه فشار دارد! زمانی هم که برگ‌های سبز شروع به ریزش کرده و برگ‌های زیرین زرد می‌شوند، به آن معناست که به گیاه نور کافی نرسیده است. نور زیاد اگر به گیاه برسد در نهایت منجر به ضخیم شدن ساقه‌ها شده و برگ‌های گیاه گوشتی می‌شوند.
شرایط نگهداری از گیاه پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس - ستون فقرات شیطان

نور :
به محیطی روشن اما به دور از تابش مستقیم آفتاب احتیاج دارد. درصورت تابش مستقیم برگ ها می سوزد و ریزش پیدا می کند.کمبود نور هم باعث بلند و نافرم شدن شاخه می شو،د فاصله برگ ها از هم زیاد می شود و حالت رنگ پریده پیدا می کند.
آبیاری:
به آبیاری زیاد حساس است و اگر خاک دائم خیس و مرطوب باشد باعث پوسیدگی گیاه و از بین رفتن آن می شود، بین دو آبیاری اجازه بدهید ۲-۳ سانتی متر از عمق خاک حتما خشک شود.خشکی کشیدن زیاد هم باعث چروکیدگی و خشک شدن برگ ها، نازک شدن ساقه و ریزش برگ ها می شود.
دما :
پدیلانتوس به شدت به هوایی خنک علاقه نشان خواهد داد. اگر نور زیاد همراه با هوایی خنک در اختیار داشته باشید گیاه قرمز خواهد شد و این منجر به زیبایی دو چندان آن می‌شود. این گیاه تحملی برای هوا سرد نداشته و به سرعت در هوای سرد قارچ گرفته و از بین خواهد رفت. گل باید در مکانی قرار بگیرد که گردش هوای مناسب در آن جریان داشته باشد، چراکه در غیر این صورت برگ‌ها نازک خواهند شد. بنابراین برای نگهداری از این گیاه در تابستان بهتر است آن را در بالکن، راه پله روشن و یا اتاقی نگهداری کنید که مسیری برای عبور و مرور هوا وجود داشته باشد. رطوبت برای این گیاه بسیار لذت بخش است، با آنکه دمای معمولی اتاق برای رشد گیاه کافی است، اما لازم است بدانید فضایی مانند گلخانه و یا پاسیو برای این گیاه بسیار مناسب تر خواهد بود، و در واقع در چنین فضایی گیاه دارای رشد بسیار بهتری خواهد بود.
خاک :
مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است، برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است چراکه دارای زهکش مناسبی بوده و آب را بهتر از خود عبور می‌دهد. یک نکته را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید. در اوایل بهار که زمان رویش گیاه است، بهتر است تا از کودهای رشد استفاده کنید؛ اما اواخر بهار از کودهای مخصوص کاکتوس استفاده کرده تا پتاسیم و فسفری که داخل آن‌ها است بوته را محکم کند؛ این کار را باید ماهی یک‌بار انجام دهید. این گیاه از طریق بذر و یا قلمه‌زنی تکثیر می‌شود، و باید قلمه از زیر یک جوانه به‌صورت اریب بریده‌شده و به زیرخاک فرورود، برای آنکه ریشه زنی احتمال بیشتری داشته باشد بهتر است تا ۳ عدد جوانه زیرخاک قرار بگیرد.

 

روش تکثیر گل پدیلانتوس

بلاگ - همه چیز درباره نگهداری و تکثیر گیاه پدیلانتوس

نمونه ابلق پدیلانتوس در تابش های مستقیم خورشید دیده می شود. این گیاه با درجه حساس بودن خود به نور سبب جمع شدن رنگ دانه ها در برگ شده و بدین گونه نور دریافتی زیاد گیاه را خنثی می کند. گیاه با در معرض نور قرار گرفتن به رنگ ابلق با حاشیه های قرمز نمایان می شود. در چنین شرایطی میزان نور دریافتی برای تکثیر گل پدیلانتوس زیاد است. گاهی نیز این گیاه دچار ریزش برگ می شود. در چنین شرایطی نیز نور کافی به گیاه نرسیده و این موضوع سبب پژمردگی آن خواهد شد.
با این توصیف مشخص می شود که نور در زندگی حیاتی گل پدیلانتوس اهمیت زیادی دارد و بخش مهمی از آن تلقی می شود. گیاهان در معرض نور به شکل بافت گوشی و مغزدار رویت می شوند.
برای آبیاری گل پدیلانتوس منتظر خشک شدن خاک باشید. این اصل در آبیاری گل پدیلانتوس اهمیت زیادی دارد. در صورت رعایت نکردن این اصل در پرورش گل پدیلانتوس با خشک شدن گیاه در عین سرسبزی مواجه خواهید شد. از این اتفاق با عنوان «سبز خشکی» یاد می شود.
گلدان مناسب پدیلانتوس

فرفیون تیتیمالویدس (گیاه پدیلانتوس) - دانه برفی | خصوصیات و کاربرد آن در  دانه برفی

برای انتخاب گلدان این گیاه وسواس به خرج دهید. گلدان آن باید به اندازه باشد و گیاه را برای استفاده و ذخیره سازی آب دچار مشکل نکند. گلدان بزرگ آب زیادی در خود نگه می دارد و این آب شرایط پوسیده شدن ریشه را در خاک فراهم می کند. ضمن اینکه چنین گلدان هایی رشد کندی را از گیاه پدیلانتوس در معرض نمایش قرار می دهند.
هوای خنک از نیازهای ضروری برای تکثیر گل پدیلانتوس است. اگر این هوای خنک با نور زیاد در اختیار پدیلانتوس قرار بگیرد، سبب قرمز شدن حاشیه برگ ها می گردد و زیبایی گیاه را دو چندان خواهد کرد. سرما برای پدیلانتوس بسیار مضر است و باعث قارچ گرفتن آن می شود. این موضوع دیر یا زود گیاه را نابود خواهد کرد. پدیلانتوس را در شرایط مناسب قرار دهید که از تهویه مطبوع و البته مطلوب بهره ببرد.
در صورت اجرا نشدن این دستور باید منتظر نازک شدن بیش از اندازه برگ های گیاه باشید. این موضوع نشان می دهد که نباید پدیلانتوس را در فضاهایی بسته و بدون رد و بدل هوا قرار دهید. بیشتر گلدان های پدیلانتوس در راهروها، راه پله ها و یا مجاورت پنجره های باز قرار می گیرند. پاسیو و گلخانه می توانند این شرایط را به شکل ایده آل در اختیار گیاه قرار دهند. برای رشد مطلوب گیاه دمای اتاق مناسب است. منظور از دمای اتاق همان دمای ۱۲ تا ۱۳ درجه سانتی گراد است. این گیاه دمای بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتی گراد را تاب می آورد اما در دمای مطلوب بهتر رشد می کند.
برای تکثیر کردن گل پدیلانتوس از خاک کاکتوس ها استفاده کنید. این خاک ترکیبی از پرلیت، پیت ماس، کوکوپیت و خاک ماسه است. ترکیب نام برده شبیه به خاک کاکتوس صخره ای است. چنین خاکی با زهکشی عالی شناخته می شود و شرایط ایده آل رشدی را برای گیاه فراهم می کند. برای چنین خاک هایی در اواخر بهار از کود مخصوص کاکتوس استفاده کنید. این کود موادی همچون فسفر و پتاسیم را در خود دارد و از این رو استحکام بوته را به دنبال خواهد داشت. این کوددهی باید هر ماه یک بار انجام شود.
این گیاه در معرض قارچ قرار دارد. برای حل این مشکل باید مقداری پودر دارچین به خاک گلدان بیفزایید. تکثیر گل پدیلانتوس به دو روش قلمه زدن و از طریق بذر انجام می شود.
قلمه زدن پدیلانتوس

فرفیون تیتیمالویدس (گیاه پدیلانتوس) - دانه برفی | خصوصیات و کاربرد آن در  دانه برفی

برای قلمه زدن گل پدیلانتوس باید قلمه را از زیر گیاه انتخاب و آن گاه به شکل اریب برش بزنید. قلمه را در خاک بگذارید و بهتر است چند ساقه را برای ریشه زایی انتخاب کنید تا اقدام شما نتیجه بخش شود. این ساقه انتخابی باید در طول ۱۳ سانتی متر باشد و از قسمت برش پینه ببندد.
منظور از پینه بستن این است که قسمت انتهایی ساقه(محل برش) بسته شود. برای بسته شدن پینه باید این قلمه را در محیط تاریک به مدت یک روز قرار دهید. همچنین می توانید این قلمه ها را در روزنامه ای بپیچید تا شیره آن خارج شود. این روش نیز نوعی پینه زدن به حساب می آید. این قلمه قبل از کاشت باید با قارچ کش ضدعفونی گردد. شما می توانید برای ریشه دار شدن این قلمه از آب استفاده کنید. قلمه در آب نیز ریشه دار می گردد.
کاشت پدیلانتوس با بذر

آموزش نحوه کاشت بذر گیاهان | کاشت بذر گل | کاشت بذر درخت - مجله آنلاین بذرکو

متداول ترین روش برای تکثیر گل پدیلانتوس مانند کاشت گل فوشیا، روش قلمه زدن است اما شما می توانید از بذرهای این گیاه استفاده کنید. خاک کاکتوس را ابتدا بپزید و آن گاه این خاک را در گلدان سایز ۸ بریزید و سپس بذر را در قسمت فوقانی خاک بگذارید. از طریق پر کردن زیر گلدانی گیاه، بذر را آبیاری کنید. بدین ترتیب آبیاری تدریجی نصیب گیاه می شود و پدیلانتوس می تواند رطوبت لازم برای رشد بذر را در خود داشته باشد و جوانه بزند. برای جلوگیری از اتلاف رطوبت باید آن را با پوششی از پلاستیک یا لیوان یک بار مصرف حفظ نمایید.
این گیاه در محیط های تنگ مانند گلدان کوچک راحت تر رشد می کند. هر دو سال یک بار خاک گلدان را تعویض کنید. اگر این گیاه را در خاک باغچه بکارید، به شکل سطحی رشد خواهد کرد و عمق قابل توجهی نخواهد یافت. رشد بیشتر برای گیاه با پیچیده شدن ریشه ها در هم در محیط کوچک و تنگ فراهم می گردد.

آموزش نحوه کاشت انواع بذر - چطور بذر بکاریم - سبزآفرین

از اینکه با روش های کاشت و اصول تکثیر گل پدیلانتوس همراه ما بودید، سپاس گذاریم. توجه داشته باشید شما برای بهره مندی از محیطی سبز در گلخانه، پاسیو و سایر قسمت های منزل باید اصول کاشت و مراقبتی گل پدیلانتوس را در نظر بگیرید و گام به گام با آن پیش روید. قطعاً با نادیده گرفتن شرایط جوانه زنی نباید انتظار رشد مطلوب از این گیاه را داشت.

 

اقتباس:sepandjam.ir

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =