مقالات, مقاله های آموزشی

نگهداری ساده ازبهترین گل‌های آپارتمانی

آپارتمان نشینی ممکن اسـت خسته کننده باشد و موجب افسردگی شود، اما موجودات زنده‌ای مثل گل و گیاه می‌توانند فضای آپارتمان مـا را زنده و باطراوت کنند.

آپاتمان نشینی ممکن اسـت خسته کننده باشد و موجب افسردگی‌های خفیف و موقتی شود، اما وجود موجودات زنده‌ای مثل گل و گیاه می‌تواند فضای آپارتمان مـا را هر چقدر هم کوچک باشد، زنده کند و طراوت خود رابه اطراف اش منتشر کند. در ادامه با بهترین‌ها و محبوب‌ترین‌ها از نوع گل‌های آپارتمانی آشنا می‌شویم.

یک گیاه آپارتمانی زیبا ارتباط شـما رابا طبیعت حفظ میکند، فضای منزل شـما را سرسبز و شاداب میدهد و روحیه اهالی منزل را تقویت می‌کند. اما خیلی‌ها در منزل خود گل و گیاه نگه‌داری نمی‌کنند، چون تصور میکنند کـه نگه‌داری کردن از گیاهان آپارتمانی ساده نیست و از پس اینکار برنخواهند آمد. اما گیاهانی وجود دارند کـه جان سخت‌تر از این حرف‌ها هستند و شـما میتوانید در منزل بـه اسانی ازآن‌ها مراقبت کنید.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
مطالعات نشان داده اسـت کـه گیاهان می‌توانند انرژی منفی، هوای آلوده و گاز‌های مضر را جذب کنند، استرس و اضطراب شـما را کاهش دهند و بـه سلامتی شـما کمک کنند در نتیجه استفاده ازآن‌ها نه تنها توصیه می‌شود بلکه ضروری هم هست. شـما می‌توانید از فواید یگ گیاه آپارتمانی زیبا در منزل خود بهره‌مند شوید بـه شرط آن کـه یک گیاه مناسب برای اینکار انتخاب کنید.

گیاه عنکبوتی یک گیاه آپارتمانی زیبا
گیاه عنکبوتی یک گیاه همیشه سبز اسـت کـه از مناطق استوایی آمده اسـت، اما در حال حاضر در همه‌ی نقاط جهان پرورش پیدا میکند. نگه‌داری از گیاه عنکبوتی بسیار راحت اسـت، کافی اسـت بـه مدت چند ساعت در روز آنرا در معرض نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید تا کاملا شادب و سرحال شود.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده

آب دادن بـه این گیاه هم بـه برنامه خاص و منظمی احتیاج ندارد و هر زمان کـه وقت داشته باشید می‌توانید بـه آن آب بدهید. این گیاه در گلدان‌های آویز زیباتر بیشتری پیدا می‌کند و برگ‌های آن بـه خوبی حالت می‌گیرند، اما آنرا روی میز و روی زمین هم میتوان قرار داد. اگر گیاه عنکبوتی شرایط رشد مناسب را داشته باشد برگ‌هایی متعدد و خوشرنگ بـه وجود خواهد آورد کـه بـه منزل شـما زیبایی و نشاط خاصی خواهد داد.

آلوئه ورا یک گیاه کاربردی و زیبا
همه‌ی شـما حتماً با خواص آلوئه ورا آشنایی دارید و میدانید کـه ژل این گیاه می‌تواند سوختگی و تعداد زیادی از بیماری‌ها و مشکلات پوست و مو را درمان کند. اما شـما میتوانید گیاه آلوئه ورا را بعنوان یک گیاه آپارتمانی زیبا در منزل هم نگه‌داری کنید بدون آن کـه اینکار پیچیدگی خاصی داشته باشد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
نگه‌داری کردن از این گیاه بسیار ساده اسـت، آلوئه ورا عاشق نور خورشید اسـت و آب دادن بـه آن فقط یک‌بار در هفته یا هردو هفته یکبار کافی خواهد بود. فقط باید دقت کنید کـه بین هر مرتبه آب دادن بـه گیاه، خاک آن کاملا خشک شده باشد.

فیکوس یک گیاه آپارتمانی زیبا و بزرگ
فیکوس کـه بـه گیاه لاستیکی هم مشهور اسـت از مشهور‌ترین گیاهان آپارتمانی اسـت و تقریباً در هر خانه‌ای میتوان آنرا پیدا کرد. نگه‌داری کردن از فیکوس بسیار ساده اسـت و اگر در معرض نور غیرمستقیم قرار داشته باشد خوب و شاداب رشد خواهد کرد. فقط وقتی باید بـه این گیاه آب بدهید کـه خاک آن کاملا خشک شده باشد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
این گیاه یک گیاه بزرگ و بلند اسـت و اگر گیاهی میخواهید در گوشه اتاق شـما بـه چشم بیاید فیکوس بهترین انتخاب اسـت. فیکوس توانایی بالایی در تمیز کردن هوای منزل دارد و این مزیت هم بـه زیبایی و بزرگی باشکوه آن اضافه می‌شود.

فیلودندرون گیاهی با برگ‌های زیبا
فیلودندرون‌ها انواع مختلفی دارند و تا کنون دویست نوع ازآن‌ها شناخته شده اسـت کـه همگی در دسته گیاهان گل شیپوری قرار میگیرند از فیلودندرون برگ قلبی گرفته تا نوع مانسترا فیلودندرون کـه برگ‌های شیاردار و زیبایی دارد. این گیاه حال و هوایی استوایی در منزل شـما بـه وجود می‌آورد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
اگر دکوراسیون استوایی را برای منزل خود برگزیده‌اید، فیلودندرون میتواند بهترین انتخاب برای کامل کردن آن باشد. این گیاه یک گیاه بادوام اسـت کـه بـه تاریکی علاقه دارد و نباید آنرا در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید. آب دادن بـه آن نیز زمانی ضروری اسـت کـه خاک گیاه خشک شده باشد.

پوتوس یک گیاه آپارتمانی زیبا
پوتوس یا پیچک شیطان کـه با نام لوکژ هم شناخته میشود گیاهی از خانواده گل شیپوری‌ها بوده و بومی جزایر سلیمان اسـت. این گیاه در گلخانه‌های گرم پرورش پیدا می‌کند و با رنگ‌های ترکیبی و زیبایی کـه دارد یک گیاه آپارتمانی زیبا اسـت.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
پوتوس در شرایط نامساعد هم می‌تواند رشد کند و نگه داری کردن ازآن در آپارتمان بسیار راحت اسـت. این گیاه هم در نور روشن و هم نور کم و غیرمستقیم بـه خوبی رشد میکند و مقدار متوسطی آب برای سیراب شدن آن کافی اسـت بـه شرطی کـه سطح خاک آن با آب پر نشود.

زامیوکالکاس یا گیاه زد زد
گیاه زد زد یا زامیوکالکاس یک گیاه بومی مناطق استوایی و شرق آفریقا اسـت کـه رنگ سبز زیبایی دارد و بوته آن باریک و بلند و بزرگ‌های آن کوچک و ضخیم اسـت و فرم خاص و جالبی بـه گیاه داده اسـت.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
این گیاه یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی اسـت کـه در محیط خشک و آرام بـه خوبی رشد میکند و میزان متوسط نور خورشید برای آن کافی اسـت. این گیاه میتواند ماه‌ها بدون آب زنده بماند بنابر این شـما می‌توانید آنرا در محیط اتاق و منزل بحال خودش رها کنید بدون آن کـه نیاز بـه آب دادن و رسیدگی خاصی داشته باشد.

گیاه ماری یا زبان مادرشوهر
گیاه ماری یا زبان مادرشوهر یکی از انواع گیاهان آبدار اسـت کـه نام جالب آن از شکل ظاهری گیاه گرفته شده و مثل همه‌ی گیاهان آبدار دیگر بـه مراقبت خاصی نیاز ندارد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
مراقبت کردن از گیاه ماری بسیار ساده اسـت، این گیاه بـه نور غیرمستقیم و ملایم علاقه دارد و تنها زمانی باید بـه گیاه آب بدهید کـه خاک آن خشک شده اسـت. البته هرچه نور محیط این گیاه بیشتر باشد رشد بیشتری هم خواهد کرد، اما این گیاه میتواند محیط‌های تاریک را هم بـه خوبی تحمل کند. گیاه ماری را هفته‌ها میتوان بحال خود رها کرد بدون آن کـه شادابی و زیبایی آن از بین برود.

گیاه هوایی یا تیلاندزیا
گیاه هوایی یا تیلاندزیا همانطور کـه از نامش پیداست در هوا رشد میکند و بـه خاک نیازی ندارد. نگه‌داری کردن از این گیاه عجیب و زیبا هم بسیار ساده اسـت، چون در هر نوع محیطی رشد می‌کند، اما محیطی برای آن مناسب‌تر اسـت کـه نور روشن و غیرمستقیم داشته باشد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
برای آب دادن بـه تیلاندزیا کافی اسـت هر هفته یک‌بار آن رابه مدت ده دقیقه در آب شناور کنید و سپس بردارید. این گیاه با فرم خاصی کـه دارد در گلدان‌های مدرن بیشتر می‌تواند زیبایی خودرا بیشتر نشان دهد مثلاً شـما می‌توانید آن رابا توری‌های سیمی از سقف آویزان کنید و یا در تنگ‌های کوچک بدون خاک قرار دهید.

کالاتیا یک گیاه آپارتمانی زیبا
کالاتیا یک گیاه خوشرنگ و زیبا اسـت کـه میتواند حس زیبایی شناسی همه‌ی را ارضا کند. نگه داری از کالاتیا بسیار ساده اسـت، این گیاه بـه نور غیرمستقیم علاقه دارد و نباید آنرا در نور مستقیم قرار دهید، چون رنگ‌های زیبای برگ‌های آن از بین خواهد رفت. رطوبت خاک گیاه هم باید در حد تعادل باشد تا بـه خوبی رشد کند.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
برای این‌کـه رنگ‌های برگ این گیاه زیباتر بنظر برسند آنرا دریک گلدان سفید ساده قرار دهید. دمای محیط را هم بین ۱۵ تا ۲۱ درجه تنظیم کنید تا گیاه بهترین رشد خودرا داشته باشد و زیبایی خودرا حفظ کند.

کاکتوس از گیاهان آپارتمانی خاص و زیبا
در حال حاضر کاکتوس‌ها پرفروش‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند و این مساله چند دلیل دارد، دلیل اول زیبایی خاص و منحصر بـه فرد آن اسـت و دلیل دوم ساده بودن نگه‌داری از آن اسـت.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
کاکتوس در نو طبیعی شاداب‌تر اسـت و آب دادن بـه آن در بهار و تابستان یک‌بار در هفته ودر پاییز و زمستان هر سه هفته یک‌بار ضروری اسـت.

این گیاهان بادوام و مقاوم در نور کم هم به خوبی رشد می‌کنند

گیاهان برای فوتوسنتز بـه نور خورشید نیاز دارند و اگر نور کافی دریافت نکنند پژمرده خواهند شد. اما عده‌ای از گیاهان بادوام برای زنده ماندن و شاداب بـه نور زیادی نیاز ندارند ودر محیط کم‌نور هم بـه حیات خود ادامه میدهند. اینروز‌ها با زندگی آپارتمانی نور مستقیم خورشید در معرض همگان قرار ندارد، اما این محدودیت نمی‌تواند مانع ازآن شود کـه شـما از گیاهان سبز در محیط زندگی خود استفاده کنید.

نخل خیزرانی
گیاه کامادورا یا نخل خیزرانی یکی از تیره‌های نخل اسـت کـه خیلی سریع رشد می‌کند و برای رشد خود بـه نور قوی و مستقیم نیاز ندارد. این گیاه کـه تحت عنوان نخل ویکتوریایی هم شناخته میشود شاخه‌های بلند و برگ‌های متعددی و کشیده‌ای دارد کـه در محیط کم نور هم بـه خوبی رشد می‌کند.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
شـما میتوانید آنرا در هر گوشه‌ای از منزل کـه دوست دارید قرار دهید و نگران آسیب دیدن آن نباشید. این گیاه بـه خوبی با محیط خو میگیرد ودر مدت کوتاهی رشدکرده و فضای منزل شـما را زیبا می‌سازد.

سیکاس رولوتا یا نخل ژاپنی
سیکاس رولوتا یا نخل ژاپنی از گونه‌های سیکاس اسـت کـه ظاهری کاملا شبیه بـه نخل دارد و برای کسانی کـه بـه نخل علاقه دارند و می‌خواهند یک درختچه نخل در منزل خود داشته باشند بهترین انتخاب اسـت. این گیاهان بادوام و مقاوم بـه نور مستقیم خورشید نیازی ندارد و شـما می‌توانید آنرا در هر محلی کـه دوست دارید قرار دهید.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
البته دقت داشته باشید کـه برگ‌های این گیاه سمی اسـت و خوردن آن باعث مشکلات حاد گوارشی و حتی مرگ میشود. پس اگر در منزل حیوان خانگی دارید بهتر اسـت این گیاه را نگه‌داری نکنید و یا در محلی قرار دهید کـه کودکان و حیوانات بـه آن دسترسی نداشته باشند.

آگلونما
آگلونما یا نخشید گیاهی از تیره گل شیپوری‌ها اسـت کـه بومی جنوب شرق آسیا اسـت. این گیاه همیشه سبز اسـت و برگ‌های زیبایی دارد کـه رنگ‌های متنوعی مثل صورتی و سبز دارند.

عکس گل آگلونما - عکس نودی
آگلونما یک گیاه مقاوم و بادوام اسـت کـه نیاز بـه نگه داری و مراقبت خاصی ندارد ودر محیط کم نور و تاریک هم بـه خوبی رشد می‌کند. شـما باید از قرار دادن آگلونما در محیط‌های روشن و نورگیر خودداری کنید و دما و رطوبت محیط را در حد معتدل نگه دارید تا رشد و شادابی مناسبی داشته باشد.

 

انجیر برگ ریز

گیاه بنیامین یا انجیر برگ ریز گونه‌ای از تیره انجیر اسـت کـه بومی مناطق استوایی و بـه خصوص هندوستان اسـت. اما این گیاه با محیط‌های سرپوشیده و تاریک هم تطبیق پیدا کرده اسـت و بعنوان یک گیاه آپارتمانی پرورش داده می شود.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
برگ‌های این گیاه سبز دورنگ اسـت و خاصیت ارتجاعی دارد، رشد این گیاه سریع اسـت و شـما می‌توانید آنرا در محیط‌های کم نور هم قرار دهید. انجیر برگ ریز بـه هرس کردن منظم نیاز دارد و شـما باید هرروز بـه آن آب بدهید تا شاداب و سرسبز باقی بماند.

پوتوس یا پیچک شیطان
پوتوس یا پیچک شیطان کـه بـه لوکژ نیز مشهور اسـت گیاهی از خانواده گل شیپوری‌ها اسـت و بومی جزایر سلیمان بـه شمار میرود. این گیاه در گلخانه‌های گرم پرورش پیدا میکند و با رنگ‌های ترکیبی و زیبایی کـه دارد جزو گیاهان محبوب آپارتمانی بـه شمار می‌رود.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
پوتوس در بدترین شرایط هم میتواند رشد کند و بهتر اسـت در محیط باز و کنار سایر گیاهان نباشد، چون باعث خفگی آن‌ها میشود «نام آن نیز از همین رفتار گیاه گرفته شده اسـت». بهترین محل برای رشد پوتوس محیطی کم نور و مجزا از سایر گیاهان اسـت.

دیفن باخیا از گیاهان بادوام و زیبا
دیفن باخیا هم یک گیاه از تیره گل شیپوری‌ها اسـت کـه بومی آمریکای مرکزی اسـت. این گیاه جزو محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی اسـت کـه در بیشتر خانه‌ها یافت میشود. این گیاه برگ‌های بزرگ دورنگ و زیبایی دارد کـه نباید نور مستقیم خورشید را دریافت کنند بـه خصوص در تابستان کـه در حال تولید برگ‌های ظریف و جدید اسـت.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
البته دیفن باخیا یک گیاه کاملا سمی اسـت و اگر برگ‌های آن خورده شوند باعث مسمویت و حتی مرگ خواهد شد پس اگر در محیط زندگی خود ار حیوانات خانگی نگه داری می‌کنید بهتر اسـت گیاه دیگری را انتخاب کنید.

درخت اژد‌ها یا دراکائنا دراکو
درخت اژد‌ها یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و محبوب اسـت کـه برگ‌های تیز و بلندی دارد کـه بـه سمت بالا رشد می‌کنندو حاشیه‌های قرمز رنگی دارند کـه نام آنرا برازنده این گیاه کرده‌اند.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
نور مستقیم بـه این گیاه آسیب وارد میکند و باید در آنرا در محلی قرار دهید کـه نور غیرمستقیم، اما کافی دریافت کند. محیطی کـه ترکیبی از نور و سایه داشته باشد بهترین محل برای نگه‌داری از درخت اژد‌ها اسـت و کمک می‌کند کـه این گیاه بـه بهترین شکل ممکن رشد کند و محیط شـما را زیبا کند.

گیاه عنکبوتی از گیاهان بادوام
گیاه عنکبوتی از گیاهان بادوام همیشه سبز اسـت کـه بومی آفریقا و مناطق استوایی اسـت، اما امروزه در تمام نقاط جهان پرورش پیدا میکند. نگه داری از این گیاه بسیار راحت اسـت و بـه توجه خاصی نیاز ندارد.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
این گیاه تاریکی را دوست دارد و آبیاری هر چند وقت یکبار بـه همراه نور غیر مستقیم برای چند ساعت در روز رشد و شادابی آنرا تضمین میکند. این گیاه از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی اسـت کـه تکثیر آن هم بسیار ساده اسـت و با برگ‌های حالت دار و بلند دو رنگ خود محیط زندگی شـما را بسیار زیبا و شاداب خواهد کرد.

فیلودندرون برگ قلبی
فیلودندرون بـه گونه وسیعی از گیاهان گلدار اطلاق میشود کـه نزدیک بـه ۵۰۰ نوع گیاه را شامل میشوند کـه همگی در دسته گیاهان گل شیپوری قرار می‌گیرند.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
فیلودندرون برگ قلبی یکی از این گیاهان اسـت کـه بدلیل فرم زیبای برگ‌های آن بسیار محبوب و پرطرفدار اسـت. این گیاه زیبا بـه تاریکی علاقه دارد و با برگ‌های براق و زیبایی کـه دارد میتواند زینت بخش خانه‌های شـما باشد. البته این گیاه بـه هرس شدن نیاز دارد تا دریک خط مستقیم رشد نکند و رشدی متعادل و هماهنگ داشته باشد.

بروملیاد‌ها یا تیره آناناسیان
بروملیاد‌ها یا گیاهان تیره آناناسی گونه‌ای از چمن سانان هستند کـه بـه صورت علف‌های چندساله و گاهی درختچه‌ای رشد میکند و برگ‌های رنگی و گل‌های متنوعی ببه وجود می‌آورند.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
این گیاهان، گیاهانی گرمسیری هستند کـه بومی مناطق استوایی بـه شمار میروند، اما بـه نور زیادی نیاز ندارند ودر محیط‌های تاریک و مرطوب بـه خوبی رشد میکنند. بروملیاد‌ها را می‌توان در محیط‌های مرطوب مثل محیط حمام و دستشویی کـه نور زیادی هم ندارند نگه‌داری کرد و از زیبایی آن‌ها لذت برد.

گیاه همیشه سبز چینی
گیاه همیشه سبز چینی یا آگلونما کوموتاتوم نوعی دیگر از آگلونما اسـت و همانطور کـه از نامش پیداست جزو گیاهن بادوام و مقاوم بـه شمار میرود.

بهترین گل‌های آپارتمانی با نگهداری ساده
این گیاه برگ‌های بزرگ و دورنگی دارد کـه زیبایی خاصی دارند. گیاه همیشه سبز چینی در محیط‌های تاریک و کم‌نور بـه خوبی رشد می‌کند ودر کنار آبیاری منظم یک یا دو بار درسال بـه کود دادن هم نیاز دارد تا رشدی خوب و عالی داشته باشد و بـه محیط زندگی شـما طراوت و شادابی ببخشد.

اقتباس:https://www.iribnews.ir/
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =