مقالات, مقاله های آموزشی

مینای آفریقایی(استئوسپرموم)

گل مینای آفریقایی یا گل آفتابگردان ارغوانی یا مینای چشم آبی با نام علمی  Osteospermum  بسیار شبیه به مینای معمولی است. این گل دارای گلبرگهای براق است که حول محور مرکزی رشد می کند. توجه داشته باشید که مینای آفریقایی خانواده ای از مارگریت و گل آهار می باشد ، اما تنوع رنگ این گل باعث شده است تا ظاهری جالب تر از گل های کلاسیک داشته باشد. با ما همراه شوید تا درباره صفر تا صد گل مینای آفریقایی اطلاعات دسته اولی را در اختیار شما قرار دهیم.

گل استئوسپرموم از گل های زینتی آپارتمانی است و به دلیل این که کاشت و پرورش راحتی دارد، مورد توجه علاقه مندان در زمینه گل و گیاهان قرار گرفته است. برای نگهداری استئوسپرموم بهتر است قبل از کاشت آن با خصوصیات و شرایط نگهداری آن اشنایی مختصری داشته باشیم.

اصول نگهداری گل استئوسپرموم و نحوه تکثیر این گیاه

گل استئوسپرموم که به آن مینای آفریقایی نیز گفته می شود، از جمله گیاهان زینتی است که در رده ی آفتاب گردان ها قرار می گیرد و به صورت گونه علفی و بومی کشور افریقای جنوبی می باشد. ۵۰  گونه از این گل تاکنون یافت شده است که ۳۵ گونه آن متعلق به کشور افریقا است. این گل را می توان در رنگ های متفاوتی از جمله صورتی، ارغوانی، سفید، زرد، بنفش و قرمز مشاهده کرد. در ادامه این مطلب ما به بررسی پرورش و نگهداری گل استئوسپرموم می پردازیم .

معرفی گل زیبای مینای آفریقایی

این گیاه با نامهای مختلف استئوسپرموم، داوودی آفریقائی، گل مینای آفریقائی blue-eyed saisy , african daisy, cape daisy, spoone osteospermum شناخته میشود از خانواده آفتابگردانها Asteraceae می باشد

نگهداری از گل مینای آفریقایی

همانطور که برخی در اوایل ظهور مینای آفریقایی تصور می کردند این گل نقاشی شده است و رنگ واقعی آن متفاوت است. در برخی از انواع این گل ، صفحه مرکزی کمی متالیک بوده و به نظر می رسد رنگ شده است. نکته دیگر در مورد مینای آفریقایی نوع برگ است که بسته به نوع گل متفاوت است ، به عنوان مثال ، برگ های بعضی از گونه های این گیاه نرم و شبیه به توری ، بعضی پهن و نرم و بعضی خشن یا زاویه ای هستند حتی گلبرگ ها می توانند صاف مانند مینای معمولی یا لوله ای باشند. مینای آفریقایی به سرعت رشد می کند و تقریبا دو ماه بعد از کاشت شکوفا می شود. پس  اگر می خواهید گیاهان آپارتمانی بخرید که گل های زیبایی دارند و سریع شکوفه می دهند ، مینای آفریقایی یا آفتابگردان ارغوانی یک انتخاب فوق العاده برای شما می باشد.

نگهداری از گل مینای آفریقایی

بهترین مکان در باغچه برای کاشت این گیاه ردیف جلویی است . شما می توانید با کاشت این گل در گلدان از زیبایی آن بهره ببرید.

نگهداری از گل مینای آفریقایی

نحوه نگهداری گل استئوسپرموم

این گیاه زیبا با نام های مختلفی مانند استئوسپرموم، داوودی آفریقایی و گل مینای آفریقایی شناخته می شود که از خانواده آفتابگردان ها خواهد بود. این گیاه دارای بیش از 50 گونه شناخته شده است که 35 گونه آن مربوط به آفریقا و بومی مناطق آن خواهد بود.

مینای آفریقایی گونه ای علفی چند ساله و بومی آفریقایی جنوبی می باشد که در زیست بومی آفریقای جنوبی است که در زیست بوم طبیعی اولیه خود کمتر توجه قرار گرفته و همزمان در نقاط دیگر یا اقلیم مشابه ایالات متحده کالیفرنیا  استرالیا گسترش یافته به گونه ای که از باغات و فضای سبز فراتر و به صورت گیاهی سمی برای دام ها ایجاد خطر کرده است.

این گونه گیاهی زینبی و پرطرفدار در اقلیم های با شرایط مساعد به عنوان گیاه پوششی به دلیل داشتن برگ های نقره ای و گل های آفتابگردانی زیبا به کار گرفته می شود. باید بدانید که گل ستئوسپرموم  نسبت به شرایط محیطی مختلف سازگار بوده و گاهی به عنوان تثیبت کننده خاک در بعضی از مناطق مورد استفاده می گیرد.

این گیاه زیبا قادر است تا در شرایط سخت ساحلی یا تابستان های داغ، بادهای شدید، شن های روان و باران کم گسترش پیدا کند. مینای آفریقای دارای ساقه هایی ضخیم و دارای کرک، کمی چسبناک بوده برگ هایش نیز معطر نیزه ای شکل دارای پار پهنک عمیق می باشند. عمدتا ساقه در محلی که با خاک در تماس باشد ریشه دهی خواهد داشت و سر گل های بزرگ آن هم دارای گلچه های شعاعی کرمی، سفید تا صورتی یا برنزی که در سطح زیرین به رنگ بنفش تا قرمز بوده و مرکز آن با گلچه های لوله ای بنفش تا سیاه پر شده است.

خرید و قیمت بذر گل مینای آفریقایی یا استئوسپرموم پاکوتاه رنگارنگ بسته 30 عددی از غرفه فردین کشت | باسلام

این گل را می توان در رنگ های متفاوتی از جمله صورتی، ارغوانی، سفید، زرد، بنفش و قرمز مشاهده کرد.

مشخصات و ویژگی های گل استئوسپرموم

گل مینای آفریقایی که از گیاهان سه ساله است، در جنگل و دشت ها به صورت وحشی رشد می کند. این گل دارای ساقه های ضخیم کرکی شکل است و برگ های معطر نیزه ای شکل دارد. خواص دارویی این گیاه در درمان سردردهای میگرنی است. سازگاری این گل با شرایط محیطی مختلف محبوبیت آن را دوچندان کرده است. جالب است بدانید این گل هیچ آلرژی به شما نمی دهد.

بذر گل مینای آفریقایی یا استئسپرموم پاکوتاه رنگارنگ بسته 30 عددی در سایت فردین کشت

نحوه کاشت بذر گل

زمان کاشت بذر گل استئوسپرموم، قبل از شروع گرم شدن هوا می باشد. بهتر است قبل از کاشتن این گل در خاک برای مدته ۸ یا ۱۰ هفته ای در گلدان های کوچوکی کاشته شود.

خاک: بذر های گل استئوسپرموم در فاصله های ۳۰ سانتی متری از هم دیگر درخاکی که سبک و غنی وحاصل خیز و زهکش آن مناسب است ، کاشته می شوند.

نگهداری از گل مینای آفریقایی

آبیاری: این گیاه هنگامی که تازه کاشته می شود احتیاج به آبیاری بیشتری دارد ولی به طور کلی گیاه در خشکی مقامت دارد و هنگام  که سن آن بیشتر شد فواصل زمان آبیاری آن نیز بیشتر می شود. باید به این امر توجه کرد هنگام آبیاری خاک کاملا خشک باشد.

نور: در نور کم این گیاه رشد و گل دادن آن کاهش می یابد. حتی ممکن است در اثر کمبود نور ساقه های آن باریک و نازک شوند. در نتیجه مکانی باید برای کاشت این گل انتخاب شود که آفتاب به صورت مستقیم تابش داشته باشد.

 

مشخصات، قیمت و خرید بذر گل استئوسپرموم گلبرگ پامچال کد GPF-013 | دیجی‌کالا

تکتیر گل استئوسپرموم با روش قلمه زنی

تفاوت قلمه زدن با کشت گل استئوسپرموم در هنگام نگهداری اولیه ی این گل می باشد. در تکثیر گل به روش قلمه زنی اینگونه اقدامات صورت می گیرد :

نگهداری از گل مینای آفریقایی

شاخه ای از بالای این گیاه هنگامی که در فصل زمستان است و هیچ گلی ندارد برش می دهیم. در خاکی که به لحاظ غنی بودن مناسب است آن را قرار می دهیم. گل در این شرایط نیاز به  محیطی دارد که هم از لحاظ نور مناسب باشد هم به لحاظ گرما اعتدال داشته باشد. برای اینکه بستری مناسب برای گرمای این گیاه ایجاد کنیم می توانیم از بطری پلاستیکی کمک بگیرم  ولی توجه داشته باشید که هر از مدتی برای در جریان بودن هوا آن را بردارید. با رعایت همه ی شرایط نگهداری آن می توانیم بوته های جدید تری از این طریق داشته باشیم.

خرید و قیمت استسپروم | ترب

دستورالعمل تکثیر استئوسپرموم:

برای کاشت و تکثیر گیاه مینای آفریقایی در ابتدا باید یک سبد پلاستیک میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق نسبتا کم تهیه کنید.

سپس گلدان یا سبد را از ترکیبی شامل 60 درصد خاک باغچه، 20 درصد ماسه و 20 درصد کود حیوانی را خوب ترکیب کنید و از ترکیب 30 درصد کوکوپیت، 50 درصد پیت ماس و 20 درصد پرلیت هم می توانید برای کاشت بذر استفاده کنید.

حالا بستر را خوب آبیاری کنید تا خاک نشست های اضافی را انجام دهد. در این مرحله باید بذر گل مینای آفریقایی را روی سطح خاک بپاشید و حدود نیم سانتی متر روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده بریزید و باز به آرامی با آبپاش بستر را آبیاری کنید.

اگر کود دامی در دسترس نداشتید می توانید از ورمی کمپوست هم استفاده کنید ولی اگر هر دو این مواد در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردید برای روی بذرها استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که کود دامی مورد استفاده حتما باید چند ساله، کهنه، پوسیده، خشک و سرند شده باشد و اصلا از کود دامی تازه استفاده نکنید.

توصیه می کنیم که بعد از کاشت بذرها روی گلدان یا بستر را با استفاده ز پلاستیک شفاف بپوشانید تا دمای محیط کشت به صورت کامل حفظ شود و پس از اینکه نخستین جوانه ها را دیدید پلاستیک را از روی بستر بردارید.

بعد از اینکه جوانه های گیاه مورد نظر چهار یا شش برگ در آورد یا حدود 5 الی 8 سانتی متر رسیدند باید آنها را از خزانه خارج کنید و در فضای اصلی کشت کنید.

بعضی از افراد بذر گل مینای آفریقایی را روی محلی که مورد نظرشان است می پاشند تا همان جا سبز شود ولی باید بدانید که این روش مناسب نیست زیرا موقع پاشدن بذور ممکن است بعضی از آنها روی هم بیافتند و موقع سبز شدن در کنار هم قرار بگیرند. ولی وقتی که بذور را درون خزانه به صورت منظم می کارید بعد می توانید بوته ها را به هر طریقی و هر فاصله ای که می خواهید کشت کنید.

کاشت و پرورش گل استئوسپرموم

معرفی آفت وبیماری های گل استئوسپرموم

اگر برگ های گل استئوسپرموم در هنگام عصر یا اوایل شب خیس و مرطوب باشد، احتمال قرار گرفتن در معرض بیماری قارچی وسفیدک پودری  افزایش می یابد. اما به طور کلی این گیاه دربرابر بیماری خاصی حساسیت ندارد. غرقاب کردن بیش از اندازه ی خاک گل استئوسپرموم خطر پوسیدگی ریشه این گل را افزایش می دهد. افات هایی که این گیاه را تهدید می کند عبارت اند از: کنه های تار عنکبوتی، شپشک، مگس سفید و شته ها. برای در امان ماندن از حشرات سقید، بهتر است خاک گل را تعویض و آن را مرتبا تمیز کنیم. برای از بین بردن شته ها نیز از اسپری مخلوط آب و صابون استفاده می کنیم. در صورت از بین نرفتن از حشره کش ها کمک می گیریم.

osteopermum mix استئوسپرموم 3 - بوستان

معایب گل استئوسپرموم

از آنجا که رشد و نگهداری گل استئوسپرموم تحت تاثیر شدید نسبت به تغییرات آب وهوا می باشد، باید هنگام تغیرات آب و هوایی مرتبا از این گل مراقبت نمود زیرا این گیاه در آب و هوای خشک در معرض حشرات مزاحم است و در آب هوای مرطوب حشرات طوسی رنگ این گیاه را مورد حمله خود قرار می دهند. با قرار دادن جریان هوا در محیط رشد این گل ، از این آسیب ها می توان درامان بود. زرد شدن برگ های این گیاه نشان دهنده از وجود شته هایی است که به غنچه های گل استئوسپرموم می چسبد و درنهایت ساقه این گیاه را تضعیف و کل گل را درگیر می کند.

aftabgardan آرگا

 

به طور کلی این گل به مراقبت های خیلی جدی نیاز دارد، که اگر در زمان کاشت آن مورد توجه قرار نگیرد، در امر پرورش آن موفق نخواهیم بود.

 

اقتباس از:sabzaneh.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 12 =