مقالات, مقاله های آموزشی

موفقیت وانگیزه

روشهای موثر برای ایجاد انگیزه و موفقیت در زندگی

هیچ روش سنجش واحدی از موفقیت وجود ندارد و مطمئنا هیچ پاسخ واحدی برای نحوه رسیدن به موفقیت نیز وجود ندارد. بااین‌حال، شما می‌توانید با مشاهده نحوه عملکرد و زندگی افراد موفق، راهکارهایی را برای ایجاد انگیزه و موفقیت در زندگی خود بیاموزید.
زمان تقریبی مطالعه :9 دقیقه
۱۵ کار انگیزه بخش که برای موفقیت باید هر روز انجام دهید 1 768x403 - ۱۵ کار انگیزه بخش برای موفقیت که باید هر روز انجام دهید

۱۵ کار انگیزه بخش برای موفقیت که باید هر روز انجام دهی

چه کارهایی برای شما انگیزه بخش است تا به اهدافتان برسید؟ با این‌که خیلی از ما اهداف بزرگی برای آینده داریم، فهرست عریض و طویلی از بهانه‌هایی‌ هم داریم که نمی‌توانیم گام‌های مورد نیاز را برای رسیدن به آن اهداف بر داریم. همان‌طور که خیلی چیزها می‌توانند ما را از موفقیت باز دارند، چیزهایی هم هستند که می‌توانند ما را در تحقق رویاهای‌مان کمک کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برنامه‌ریزی‌های روزانه‌تان را اندکی تغییر دهید.

در ادامه به ۱۵ کار انگیزه بخش اشاره می‌کنیم که باید هر روز انجام دهید تا به موفقیت برسید:

موفقیت سراغ کسانی می‌رود که دنبال‌اش بروند.

 

10 جمله انگیزشی زیبا برای موفقیت [پیام های انگیزه دهنده]

 

۱. اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت‌تان را تعریف کنید

برای آن‌که کاملا بدانید قرار است چه کارهایی باید انجام دهید، لازم است اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت‌تان را بدانید. با این کار می‌توانید برای تمامِ کارهای‌تان برنامه‌ریزیِ درستی داشته باشید، و در نتیجه شانس موفقیت‌تان را بیش‌تر کنید. بنابراین فهرستی را از چیزهایی که می‌خواهید به آنها برسید به همراه یک جدولِ زمانی برای هر کدام تهیه کنید.

۲. اهداف‌تان را به درستی اولویت‌بندی کنید

وقتی بدانید چه کارهایی نیازمندِ توجهِ فوری‌تان هستند و انجام چه کارهایی را می‌توانید به زمان دیگر موکول کنید، می‌توانید برای تمامِ کارهای‌تان جوری برنامه‌ریزی کنید که هیچ چیزِ مهمی را از دست ندهید. اولویت‌بندی بسیار کارِ مهم و ضروری است، زیرا شما را قادر می‌سازد کارهای غیرمهم را از ذهن‌تان دور کنید و فضا را برای ایده‌های جدید باز کنید.

۳. حسابِ وقت‌تان را داشته باشید

در دنیایِ پرمشغله‌ی امروز، وقت طلا است. باید خودتان را تنظیم کنید و مرتبا حواس‌تان به زمانی که برای انجام کارهای‌ مختلف صرف می‌کنید، باشد. با این کار به خوبی متوجه می‌شوید در چه جاهایی وقت‌تان را تلف کرده‌اید و باید چه کارهایی انجام دهید تا برنامه‌ی روزانه‌تان را اصلاح کنید.

۴. با خودتان صادق باشید

مهم نیست چگونه، ولی به هر صورت با خودتان صادق باشید. باید احساس خودتان را درک کنید. سرکوب کردن هیجان‌ها در طولانی‌مدت پیامدهای بدی برای‌تان خواهد داشت. چنین هیجان‌های سرکوب‌شده‌ای می‌توانند به شکل جدی بر تفکرتان تاثیر بگذراند و دچار استرس‌تان کنند.

۵. برای خودتان ضرب‌الاجل تعیین کنید و به دقت به آن پایبند باشید

برای آن‌که از وقت‌تان بهترین استفاده را ببرید، یک برنامه‌ی روزانه برای خودتان درست کنید و از آن پیروی کنید. هنگامِ طراحی این برنامه، تعیین ضرب‌الاجل‌های خاص و پیرویِ دقیق از آنها بسیار اهمیت دارد. با این کار می‌توانید روزتان را بهتر مدیریت کنید و به همه‌ی کارهای ضروری‌تان برسید.

۶. همیشه خودتان را با انگیزه نگهدارید

انگیزه برای موفقیت بسیار ضروری است. اگر از کار یا برنامه‌ی روزانه‌تان خسته شده‌اید، هرگز نمی‌توانید برای رسیدن به اهداف‌تان تلاشِ مضاعف انجام دهید. عوامل انگیزشی‌تان را شناسایی کنید و با رسیدن به هر موفقیت برجسته‌ای، به خودتان پاداش دهید.

۷. زمان‌هایی را برای استراحت اختصاص دهید

استراحت برای همه‌ی ما ضروری است. هیچ‌یک از ما اَبَرانسان نیستیم، بنابراین اختصاص زمانی برای استراحت برای‌مان لازم است. استراحت به ما امکان می‌دهد بتوانیم به چیزهایی غیر از کار نیز تمرکز کنیم و قوای‌مان را بازیابی کنیم. خواه از طریق نوشیدن قهوه در طول روز، یا مسافرت در پایان ماه، حتما زمانی را برای استراحت و آرامش‌تان در نظر بگیرید.

۸. توجه به خوراک‌تان یک کار انگیزه بخش است

تناسب بدن و سلامتی عوامل بسیار مهمی در رسیدن به موفقیت هستند. رژیم غذایی بخش بسیار مهمی در سلامتی‌تان است و بنابراین دقت بر خوراک و نحوه‌ی غذا خوردن‌تان بسیار ضروری است. اگر بیمار شوید، مجبور خواهید بود چندین روز از محیط کار و شرایط پیشرفت‌تان دور بمانید؛ حتی ممکن است از خیلی از ضرب‌الاجل‌های مهم‌تان عقب بیفتید.

۹. خودتان را موفق تصور کنید

تجسمِ رسیدن به اهداف خاصِ زندگی‌تان، ترفند بسیار خوبی است که مغزتان را وادار کنید باور کند رسیدن به موفقیت آن‌چنان هم سخت نیست. به علاوه، با این کار به شکل مثبتی، روحیه و اعتماد به نفس‌تان را بالا می‌برید. در نتیجه، ذهن‌تان را آماده‌ می‌کنید تا بتوانید با قدرت به سمت رسیدن به آرزوهای‌تان پیش بروید.

۱۰. همیشه برنامه‌ی جایگزین داشته باشید

داشتنِ یک برنامه‌ی پشتیبان برای رسیدن به موفقیت ضروری است. همیشه ممکن است برنامه‌ی اولیه‌تان دچار شکست شود، و در این صورت، باید با یک برنامه‌ی جایگزین همیشه برای شروعِ مجدد آماده‌ باشید. از آن‌جایی‌که ممکن است همیشه وقت کافی برای طراحیِ یک برنامه از ابتدا نداشته باشید، بهتر است یک برنامه‌ی پشتیبان دمِ دست‌تان باشد.

۱۱. به خودتان اعتماد کنید

اگر به استعدادها و توانایی‌های‌تان اعتماد نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید پیروز شوید. باور کردنِ خودتان، نخستین گام به سوی رسیدن به موفقیت است. وقتی خودتان را باور داشته باشید، دیگر از پیگیریِ کارهایی که شاید در آغاز غیرممکن به نظر برسند، نمی‌ترسید.

۱۲. خوابِ کافی و مناسب داشته باشید

بدن‌تان مثل یک دستگاه عمل می‌کند. درست مثل یک دستگاه که گاهی اوقات نیازمندِ راه‌اندازیِ مجدد است، بدن‌تان هم نیاز به خوابیدن دارد. هرگز با کم‌خوابی کنار نیایید، مگر این‌که چاره‌ی دیگری نداشته باشید. محروم کردن‌تان از خواب، هیچ کمکی به رسیدن به موفقیت نمی‌کند. این کار فقط بیمارتان می‌کند و به شدت بهره‌وری‌تان را پایین می‌آورد.

۱۳. مطالعه زیاد نیز یک کار انگیزه بخش است

مطالعه بهترین راه برای تکمیل دانش و آگاهی‌تان است. بدون دانش و اطلاعات کافی در حوزه‌های مورد علاقه‌تان، شانس رسیدن‌تان به موفقیت بسیار پایین می‌آید. بنابراین، به جای آن‌که همه چیز را به قضا و قدر بسپارید، هر آن‌قدر می‌توانید دانش کسب کنید؛ و یک خواننده‌ی پر شور و اشتیاق باشید.

۱۴. با دیگران مهربان باشید

مهربانی یک خصیصه‌ی اخلاقی ضروری است که همه باید داشته باشند. هرزگاهی مهربانی‌های خالص و بدون منت و کمک به آدم‌های نیازمند می‌تواند روح‌تان را همواره راضی و خشنود کند. در نتیجه، بهره‌وری‌تان افزایش می‌یابد. و بنابراین، شانس موفقیت‌تان بیش‌تر می‌شود.

۱۵. زمانی را هم به خانواده و دوستان اختصاص دهید

نگه‌داشتنِ تعادلِ کامل میان کار و زندگی، کلیدِ رسیدن به موفقیت است. اگر برای خانواده و دوستان وقتِ کافی اختصاص ندهید، ممکن است هنگام کار ذهن‌تان را مشغول به خودشان کنند. این مسئله به قدرتِ تفکرتان ضربه می‌زند و دیگر نمی‌توانید به خوبی به کارتان تمرکز کنید.

Pin on mahshid
بیشتر بخوانید

موفقیت را چگونه تعریف می‌کنیم؟ روش‌های زیادی برای موفقیت در زندگی وجود دارد اما راهکاری که استفاده می‌کنید بستگی به دیدگاه شما در مورد موفقیت دارد. برخی به شغل خود بیشتر اهمیت می‌دهند اما برخی دیگر ممکن است به رابطه یا تحصیل بیشتر اهمیت دهند. از سوی دیگر، هیچ راه قطعی‌ای برای موفقیت وجود ندارد و آنچه برای شما مفید است ممکن است برای فردی دیگر کمک‌کننده نباشد. بنابراین، مهم است از روش‌های مختلف ایجاد انگیزه و موفقیت در زندگی آگاه باشید و درنهایت، راهکاری را انتخاب کنید که برای شما مناسب‌تر است. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

1.  طرز فکر رشد داشته باشید
کسانی که طرز فکر ایستا دارند بر این باورند که چیزهایی مانند هوش، ثابت و غیرقابل‌تغییرند. آن‌ها معتقدند که موفقیت نتیجه استعدادهای ذاتی است نه سخت‌کوشی. در مقابل، افرادی که طرز فکر رشد دارند احساس می‌کنند که می‌توانند با تلاش در زندگی خود تغییر ایجاد کنند و رشد کنند. این افراد بیشتر احتمال دارد که در زندگی به موفقیت دست پیدا کنند.
برای اینکه طرز فکر رشد داشته باشید خواندن کتاب بیاندیشید وثروتمند شوید را به شما پیشنهاد می‌کنیم. قبل از آن، می‌توانید اول خلاصه کتاب را بخوانید و سپس برای خرید آن تصمیم بگیرید. همچنین، می‌توانید از راهکارهای زیر نیز برای تقویت طرز فکر رشد استفاده کنید:
● باور کنید که تلاش‌هایتان مهم هستند.
● مهارت‌های جدید بیاموزید
● شکست‌ها را به‌عنوان تجاربی برای یادگیری در نظر بگیرید.

2.  هوش هیجانی خود را بهبود ببخشید
از مدت‌ها پیش باور عموم بر این باور بود که هوش مهم‌ترین عامل موفقیت در زندگی است. بااین‌حال، متخصصان اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که هوش هیجانی در این زمینه اهمیت بیشتری دارد. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می‌توانند احساسات خود و دیگران را بهتر درک کنند. برای تقویت هوش هیجانی خود نکات زیر را رعایت کنید:
● به هیجانات خود توجه کنید.
● هیجانات خود را مدیریت کنید.
● گوش کردن فعالانه را تمرین کنید.

3.  سرسختی ذهنی را تقویت کنید

سرسختی ذهنی را تقویت کنید

سرسختی ذهنی به تاب‌آوری و ادامه به تلاش حتی در هنگام مواجهه با موانع اشاره دارد. افرادی که از این توانایی برخوردارند، چالش‌ها را فرصت می‌دانند. آن‌ها همچنین احساس می‌کنند که بر سرنوشت خود کنترل دارند، به توانایی‌های خود باور دارند و کارهایی که شروع می‌کنند را به پایان می‌رسانند. دانلود وگوش کردن به کتاب قانون جذب اثر مایکل لوسیر نیز می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد. از سوی دیگر، برای تقویت سرسختی ذهنی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
● خودتان را باور داشته باشید و مثبت اندیش باشید.
● به تلاش ادامه دهید.
● برای خود هدف تعیین کنید.
● از دیگران کمک بگیرید.

4.  اراده خود را تقویت کنید
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افراد موفق از برخی ویژگی‌های کلیدی ازجمله پشتکار و اراده برخوردارند. این ویژگی‌ها بخشی از شخصیت این افراد هستند اما می‌توانند بهبود نیز پیدا کنند. راهکارهایی که به شما در تقویت اراده کمک می‌کنند عبارت‌اند از:
● پرت کردن حواس خود برای اجتناب از وسوسه‌ها
● تمرین کردن و شروع مسیر با تعیین اهداف کوچک

5. بر انگیزه‌های درونی تمرکز کنید
اگرچه پاداش‌های بیرونی مثل پول، تحسین و جوایز می‌توانند بسیار انگیزه‌بخش باشند اما معمولا پاداش‌های درونی رضایت بیشتری به همراه دارند. اگر کارهایی که انجام می‌دهید را دوست دارید، از آن‌ها لذت می‌برید یا آن‌ها را معنادار می‌دانید انگیزه‌های درونی شما را هدایت می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند انگیزه‌های درونی معمولا پیش‌بینی‌کننده بهتری برای بهبود عملکرد هستند. اگر می‌خواهید انگیزه درونی خود را تقویت کنید این مطلب را بخوانید و راهکارهای زیر را انجام دهید:
● خودتان را به چالش بکشید و به دنبال هدفی دست‌یافتنی اما تا حدی دشوار باشید.
● کنجکاو بمانید.
● کنترل را به دست بگیرید و به دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید در آن‌ها نقش فعالی داشته باشید.
● از رقابت نترسید و به دنبال انگیزه و الهام گرفتن از دیگران باشید اما درعین‌حال به یاد داشته باشید که همه ما مسیرهای متفاوتی داریم.

6. ویژگی‌های مرتبط با پتانسیل موفقیت را در خود پرورش دهید

ویژگی‌های مرتبط با پتانسیل موفقیت را در خود پرورش دهید

محققان سال‌هاست تلاش می‌کنند که ویژگی‌های مرتبط با موفقیت در کار و زندگی را شناسایی کنند. بر اساس تحقیقات اخیر، برخی ویژگی‌ها با موفقیت ارتباطی همیشگی دارند. این ویژگی‌ها شامل شش مورد هستند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

وظیفه‌شناسی

افراد وظیفه‌شناس، تاثیرات اعمال خود را در نظر می‌گیرند. آن‌ها به نحوه واکنش و احساس دیگران نیز توجه می‌کنند. شما می‌توانید با روش‌های زیر وظیفه‌شناسی را در خود پرورش دهید:
● فکر کردن به پیامدهای رفتارهای خود
● توجه به دیدگاه دیگران

پذیرش ابهام

زندگی مملو از موقعیت‌های مبهم است و افرادی که پتانسیل بالایی برای موفقیت دارند معمولا ابهام را راحت‌تر می‌پذیرند. به همین دلیل، می‌توانند با موقعیت‌های غیرمنتظره آسان‌تر سازگار شوند. با روش‌های زیر می‌توانید پذیرش ابهام را در خود تقویت کنید:
● دیدگاه‌های خود را به چالش بکشید و دیدگاه‌های دیگران را نیز در نظر بگیرید
● از چیزهای ناآشنا نترسید
● تمایل به تغییر داشته باشید
● برای تفاوت‌ها ارزش قائل شوید

قابلیت سازگاری

علاوه بر پذیرش ابهام، قابلیت سازگاری نیز نقش مهمی در رسیدن به موفقیت دارد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن موارد زیر قابلیت سازگاری خود را بهبود ببخشید.
● در نظر گرفتن موقعیت‌های دشوار به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد
● پذیرا بودن نسبت به تغییر

شجاعت

افراد موفق حتی در صورت وجود احتمال شکست، ریسک می‌کنند. آن‌ها از احساسات مثبت برای غلبه بر ترس خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های زیر تحمل ریسک را بالا ببرید:
● فرو نشاندن هیجانات منفی و تمرکز بر احساسات مثبت
● ایجاد تعادل میان ریسک کردن و عقل سلیم

کنجکاوی

افراد موفق معمولا نسبت به دنیای اطراف خود کنجکاوترند. آن‌ها همیشه مشتاق یادگیری و کسب مهارت‌های جدید هستند. شما می‌توانید با استفاده از راه‌های زیر حس کنجکاوی خود را تقویت کنید:
● مرتبط کردن تکالیف با علایق خود
● یادگیری چیزهای جدید

رقابت‌پذیری

افراد موفق از رقابت برای ایجاد انگیزه استفاده می‌کنند اما در دام حسادت گرفتار نمی‌شوند. با رعایت موارد زیر می‌توانید رقابت سالم را در خود پرورش دهید:
● تمرکز بر پیشرفت‌های شخصی خود
● شاد شدن در هنگام موفقیت دیگران

با این جملات انگیزشی تلاش خود را صد برابر کنید
درنهایت، هیچ روش سنجش واحدی از موفقیت وجود ندارد و مطمئنا هیچ پاسخ واحدی برای نحوه رسیدن به موفقیت نیز وجود ندارد. بااین‌حال، شما می‌توانید با مشاهده نحوه عملکرد و زندگی افراد موفق، راهکارهایی را برای ایجاد انگیزه و موفقیت در زندگی خود بیاموزید. توانایی‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد را در خود پرورش دهید تا بتوانید به اهداف خود برسید.

اقتباس :تبیان

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 2 =