اخبار

مرغ مازاد روی دست مرغداران خراسان‌رضوی/ مجوز خروج از استان صادر نمی‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، برخی تصمیم‌ها و مصوبات متاسفانه می‌تواند برای گروه‌های شغلی خسارت‌هایی را به بار آورد که جبران آن سخت است و باید این مصوبات با مرور زمان بروزرسانی شود.

در ایام کمبود مرغ و صف کشیدن مردم برای خرید مرغ مصوبه‌ای را در سطح استان انجام می‌دهند تحت عنوان “خروج مرغ از استان خراسان رضوی به استان‌های دیگر ممنوع می‌باشد” که همین مصوبه امروز برای مرغدار مشکلاتی را به همراه داشته است.

مشکل کجاست و مقصر چه نهاد و مرجعی است ؟

یکی از مرغداران گنابادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: جــوجه با قیمت بالا ، دان و نهاده و داروی گران، هزینه‌های مستقیم سرسام‌آور است و تولیدکننده مرغ گوشتی با همه این مشکلات و نارسائی‌ها وخون دل خوردن جوجه را پرورش داده و آماده عــرضه به بازارکرده ولی دریغ از برنامه‌ریزی درست برای عرضه و تقاضا که امروز مرغدار به مشکل نخورد.

وی ادامه داد: تعجب اینجاست که در اخبار داد مردم درآمده و اعتراض به کمبود و گرانی است ولی مرغ مرغدار درگناباد روی دستشان مانده و هرچه درخواست کامیون برای بارگیری می‌شود یا نیست و یا درحد یک صدم و آن هم با قیمت تمام شده زیاد وجود دارد.

یکی دیگر از مرغداران گناباد نیز اظهار داشت: قیمت جوجه یک روزه حدود 8 تا 9 هزار تومان و هزینه‌های دیگر آن تا زمانی که به وزن استاندارد دو کیلو و 700 گرم برسند زیاد است، دیگر جایی نمی‌ماند که مرغدار مشکل فروش هم داشته باشد.

بیشتر بخوانید

“نعیم” جولانگاه دلالان جوجه یکروزه شده است/ مرغداران خوزستانی نگران از آینده سرمایه‌هایشان

مشکلی برای تامین نهاده دامی تا آخر نداریم/ کنترل بازار مرغ با سامانه های هوشمند

قیمت انواع میوه، حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ دوشنبه هشتم شهریور‌ماه + جدو

وی ادامه داد: هر جوجه یک روزه طی بازه زمانی 45 روز به وزن استاندارد می‌رسد و هرچه از این وقت بگذرد مرغدار دچار خسارت می‌شود به عنوان مثال در مرغداری که بین 35 تا 40 هزار جوجه‌ریزی صورت گرفته برای نگهداری مرغ‌ها از 45 روز به بعد روزانه 10 تن دان و نهاده مصرف می‌شود که هزینه زیادی را در بر می‌گیرد و از سویی مرغ دچار افت می‌شود.

این تولید کننده عنوان کرد: در حال حاضر مرغ در تهران به 30 هزار تومان رسیده از سویی استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی در‌خواست مرغ دارند اما مجوز جابه جایی داده نمی‌شود.

وی افزود: مرغ روی دست ما مانده نه دولت از ما خرید می‌کند و نه اجازه فروش به ما می‌دهند و در این صورت مرغداران به ورشکستگی می‌خورند.

شرکت پشتیبانی امور دام خرید می‌کند

نعمت غفوری، مدیر جهاد کشاورزی گناباد تصریح کرد: مصرف مرغ در گناباد روزانه 4 تن است و از سویی ما دومین تولیدکننده مرغ استان هستیم پس مرغ مازاد داریم.

وی ادامه داد: براساس ابلاغ سه روز پیش، خرید مرغ باید توسط شرکت پشتیبانی امور دام استان انجام و ذخیره‌سازی یا به استان‌های دیگر ارسال شود و مرغدار خودش نمی‌تواند مرغ را بفروشد.

گزارش های میدانی خبرنگار تسنیم حکایت از این دارد پس از گذشت سه روز از ابلاغ این دستور ولی هنوز خرید مرغی توسط شرکت پشتیبانی امور دام انجام نشده و مرغداران در بلاتکلیفی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 2 =