اخبار

مدیرکل آژانس: توافق با ایران طولانی نیست

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازگشت به وین مذاکرات با مقامات ایران را در جریان سفرش به تهران، سازنده خواند و گفت که دو طرف در مسیر خوبی در راستای حل اختلاف نظرها حرکت می‌کنند.

وی بیان داشت که توافق به دست آمده راه حل قطعی نیست بلکه تدبیری در راستای خرید زمان برای دیپلماسی است. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد: نگاه او به این توافق یک راه حل طولانی نیست.

او در پاسخ به سووالی درباره گمانه‌زنی‌هایی که پیش از سفر او درباره صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام مطرح بود اظهار داشت که برخی کشورها بر اساس گزارش اخیر او در خصوص برجام و مسائل پادمانی ایران معتقد به صدور قطعنامه بودند. او با بیان اینکه در تصمیم‌گیری اعضای شورای حکام نقشی ندارد خاطر نشان کرد که اطلاعات تکمیلی را پیرامون نتایج سفرش به ایران در اختیار اعضاء قرار داده تا آن‌ها اقدامات خود را «سبک سنگین» کنند

مدیر کل آژانس سپس تصریح کرد که در دیدارش با مقامات جمهوری اسلامی، فوری ترین مساله را که به گفته او «از بین رفتن اطلاعات» درباره فعالیت هسته‌ای ایران در زمینه آب سنگین، روتورها، سانتریفیوژها و غنی سازی است حل کرده و این دستاورد مهمی است.

او درباره اعتبار توافق به دست آمده با ایران هم گفت که مذاکرات او با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صریح و سازنده بوده است. گروسی تکرار کرد که توافق به دست آمده راه حل قطعی نیست بلکه فضا را برای دیپلماسی باز کرده است. وی بیان داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره به دنبال ایجاد راه حل است. الان یک مسیر در برابر ما قرار دارد و ما دیدارهای دیگری خواهیم داشت.

مدیرکل آژانس در بخشی از اظهاراتش ادعا کرد که در مقطعی ارتباطش با ایران قطع، اما در سفرش به ایران حل شد. وی گفت: من توافقی با دولت قبلی داشتم که نیاز داریم دولت جدید نیز به آن متعهد باشد تا موضوعات باقی مانده با آژانس حل شوند.

گروسی عنوان کرد: ما نیاز داریم تا با دولت جدید ایران بنشینیم و درباره موضوعات نگران کننده صحبت کنیم و مشکلات را مطرح کرده و با آنها مذاکره کنیم. پس از نشست‌ها و گفت‌وگوها در وین به تهران باز خواهم گست و با مقام‌های ارشد ایرانی گفت‌وگو خواهم کرد.

«محمد اسلامی» روز یکشنبه پس از دیدار با «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک، ابراز کرد: امروز به‌دعوت سازمان انرژی اتمی ایران رافائل گروسی به تهران آمد و مذاکرات خوب و سازنده‌ای با وی داشتیم.

اسلامی ادامه داد: روح حاکم بر مذاکرات، ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات، همکاری‌ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کل مسائل فی‌مابین اساساً فنی است و مسائل سیاسی جایگاهی در روابط فی‌مابین ندارد، گفت: تصمیم گرفتیم در اجلاس آینده شرکت کنیم و در حاشیه اجلاس مذاکرات و گفت‌وگوهای خود را ادامه دهیم.

اسلامی با اعلام اینکه “توافق کردیم گروسی در آینده نزدیک دوباره به تهران سفر کند”، گفت: همچنین مقرر شد کارشناسان‌ آژانس برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی فنی به ایران بیایند و اقدامات فنی لازم را برای دوربین‌ها انجام دهند و کارت حافظه را طبق روالی که در ایران است و در آنجا نگهداری می‌شود، همین جا پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید را نصب می‌کنند.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آنچه برای ما حائز اهمیت است و آژانس هم تأکید دارد، اعتمادسازی است.

اسلامی گفت: اعتماد متقابل بین جمهوری اسلامی و آژانس باید پابرجا بماند و آژانس در عمل به تکالیف قانونی خود برای پیشبرد انرژی هسته‌ای ایران و همچنین پیشرفت جمهوری اسلامی نقش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید
واکنش اتحادیه اروپا به توافق ایران و آژانس

دیدار گروسی و اسلامی/ بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

منبع آگاه: سفر گروسی ربطی به محدودیت‌های ایران برای دسترسی آژانس به دوربین‌ها ندارد

ادعای وال استریت ژورنال درباره توافق ایران و آژانس

غریب‌آبادی سفر مدیرکل آژانس به تهران را تایید کرد

وال استریت ژورنال مدعی شد؛ سفر قریب‌الوقوع مدیرکل آژانس به تهران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =