مقالات, مقاله های آموزشی

محیط خانه را شاد کنیم

چگونه شاد کردن اعضای خانواده

۱) باید ظاهر خود را شادو چهره خویش را بشاش نگه دارید. دراحادیث آمده است حزن انسان مومن دردل اوست ولی چهره او بشاش است . اگر زن اینگونه باشد چهره او پیام آور شادی و شادمانی است که امکان مسرت همسر و فرزندان را فراهم می سازد. به همین دلیل بهتر است زمانی که به استقبال همسر و فرزندان می روید دارای احساس شادی باشید یقیناً شادی چهره از حزن درونی نیز می کاهد لذا در کارهای درمانی درمانگران به بیماران افسرده توصیه می کنند که برای درمان افسردگی سعی کنند ظاهر خود را شاد نگه دارند و تلاش کنند که ادای انسانهای شاد را درآورند . ممکن است پاسخ دهید که چه فایده که لبانم خندان ولی دلم پرغم باشد. اما اگر دقت کنید می توانید درعمل به خود ثابت کنید که به نتیجه مثبتی می رسید . همانگونه که نوع لباس روی رفتار شما اثر می گذارد خنده روی لب هم می تواند منجر به احساس شادمانی در وجودتان شود .
در همین زمینه امام علی (ع ) می فرمایند(کسی که خود را به قومی شبیه کند ازآنان خواهد بود) پس بیاییم خود را باانسانهای با نشاط هماهنگ سازیم تااز آنان باشیم . ما می توانیم بااخذ تصمیم چنین کنیم ، چرا که شکل بخشیدن به حالت چهره در دست خود ماست درامر درمان افسردگی یکی از تکنیک های مورد استفاده تکنیک دکمه فشار است .استفاده از این تکنیک هم آن است که غم و شادی مانند دو دکمه در اختیار انسان هستند و انسان می تواند هر کدام از آنها را که بخواهد فشار دهد . یعنی می تواند خاطرات شاد دوران زندگی خود را به یاد آورد و خود راشاد سازد یا بالعکس.
بااین اوصاف می توان قضاوت نمود که اگر کسی نتواند خود را شاد کند ، چطور می تواند دیگران را شاد و مسرور سازد.
ذات نایافته از هستی بخش
کی می تواند که شود هستی بخش
خشک ابری که بود زآب تهی
ناید از روی صفت آب دهی
گمشده‌ای به نام «شادی»؛ چگونه می توان خوشحال بود؟ [قسمت اول] - روزیاتو
ظهور خنده در چهره سبب نشاط خود و دیگر ی می گرددو گفته اند که خنده برهردرد بی درمان دواست . امروزه در روانشناسی از خنده درمانی به عنوان یک تکنیک استفاده می شود پس سعی کنید که همراه با همه اعضای خانواده بخندید نه اینکه به آنها بخندید.(یعنی اینکه دیگران را به تمسخر نگیرید) از این روست که بادیدن شادی درزندگی شما دیگران نیز احساس شادمانی و رضایت می کنند و آن را پایدار تلقی می کنند.
۲) راه دیگر شاد کردن محیط منزل و دستیابی به شادکامی رضایت خاطر همسر است (Fulfilment) . زیرا زن هنگامی احساس شاد ی می کند که رضایت همسر خود را فراهم آورده باشد اما باید دانست که چه چیزهایی باعث دست یافتن به رضایت خاطر می شود . تامین نیازهای اساسی روانی همسر می تواند به رضایت خاطر او بیانجامد مثلاً همسر بادیدن صمیمیت زن به احساس امنیت می رسد و بالعکس توقعات فراوان زمینه نا امنی هردو را فراهم می سازد .احترام گذاشتن به همسر نیز سبب شادی و مسرت زندگی می شود و ازاین مسیراست که افراد به خود شکوفایی می رسند و می توانند امکان بالندگی یکدیگر را فراهم سازند.
۳) راه دیگر دستیابی به شادکامی و شادکردن محیط منزل ، اخلاق نیکوی زن است . اخلاق خوب زن سایر اعضا راشاد می سازد، شاید شنیده باشید که زوجین در آخر شبیه به یکدیگر می شوند، زیرا شادی یا بالعکس افسردگی هریک روی دیگری تاثیر می گذارد
آخرین خبر | چگونه با فرزند ناتنی خوب باشیم؟
معصومین (ع) نیز خوش خلقی رااز نشانه ها ی فرد باایمان دانسته اند . پیامبر(ص ) فرموده است که هر کس ایمانش بهتراست اخلاقش نیکوتراست . شادکامی در سایه خوش خلقی حاصل می شود و خوش خلقی جذاب و کشش آفرین است و همسر سودازده را به سوی خود می خواند.
۴) راه دیگر شاد کردن محیط منزل ، تهیه وسایل مورد علاقه برای اعضای خانواده است . پرسش از علایق بسیارضروری است و با کمی تامل در پیام های ارسال شده توسط اعضای خانواده می توان به علایق آنان پی برد .اگر پیامهارا خوب درک کرده باشید یقیناً می توانید به تهیه هدیه مورد علاقه آنان بپردازید . پس از تقدیم هدیه طراوت و شادابی را در چهره آنان می بینید و ازاین طریق خود نیز شاد و مسرور می شوید .
۵) سفر رفتن و مسافرت نیز به شرط امکان مالی مو جب شاد نمودن اعضای خانواده می گردد؛ چرا که در سفر فوائد زیادی وجود دارد که یکی از آنها کسب تجربه و درآمدن از خامی است . سعدی می گوید:
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
صوفی نشود صافی تا سرنکشد جامی
چگونه با خانواده خود در خانه شاد باشیم؟ | ویکی چجور
(سفر به انسان سلامتی می بخشد ) پیامبر اکرم(ص ) فرمودند: مسافرت کنید تا سلامت باشید.
پس اگر سفر سبب دگرگونی روحی وروانی می شود وزندگی را از حالت یکنواخت و ملال آفرین خارج می سازد آیا کفر نیست ازاین طریق شادی و شادکامی را برای خانواده خود به ارمغان نیاوریم ؟
۶) نکته دیگری که شادی آفرین است و سبب شادکامی اعضای خانواده می شود امید دادن و امید داشتن است .اگر بتوانیم به اعضای خانواده امیدی تازه بدهیم می توانیم شادی را در چهره آنان مشاهده نمائیم ، حال آنکه ناامیدی برق شادی رااز چشمها دور می سازد .(منظوراز امید ، امید واقعی است نه امید واهی )
با نگاه به افراد افسرده می بینم که اغلب آنان امید راازدست دادند و چون امید ازدست رود آدمی از حرکت ا یستاده است . به همین لحاظ است که گفته اند (ایستادن آب ، مرداب است و مرداب مرگ آب )
پس انسان امیدوار درحال حرکت و تکاپوست و حرکات همراه با پیشرفت و برنامه موفقیت رادر پی خواهد داشت و دست یافتن به توفیق ، نشاط بخش و شورآفرین است . حال زنی که به اعضای خانواده امیدی تازه می بخشد یعنی اینکه به آنان شادی هدیه داده و دوام زندگی خود و دیگران رارقم زده . امیددادن همیشه درکلا م نیست بلکه عمل را نیز شامل می شود بطور مثال اگر شما فردی فعال و پرتلاش باشید ازاین طریق می توانید اعضای خانواده را به تحرک و تلاش وادار نمائید واز این طریق حتی بسیاری از مشکلات اقتصادی رانیز حل خواهید نمود.
۷) شیوه دیگر ایجاد نشاط بیان لطایف است . آن گاه که زن بذله گویی و مزاح کند می تواند برای همسرش شادی آفرین باشد . در اظهار شوخی و مزاح باید بگونه ای رفتار نمود که در محیط خانه مناسب و بجا بوده وآزاردهنده نباشد.
نویسنده:رضا ساعی شاهی

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =