اخبار

لحظه به لحظه با انتخابات پارلمانی عراق| آغاز کارزار انتخاباتی عراق/ مشاور الکاظمی: مشارکت گسترده خواهد بود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روز دهم اکتبر فرا رسید و مردم عراق از صبح امروز در پای صندوق‌های رای حاضر شدند و ماراتن انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور آغاز شد.

زمان شروع و پایان رای گیری

امروز یعنی 18 مهر 1400 (دهم اکتبر 2021) همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در این کشور، تعطیل رسمی اعلام شده است. رای‌گیری از ساعت 7 صبح شروع شده و تا ساعت 18 به وقت محلی ادامه خواهد یافت.

«جلیل عدنان خلف» رئیس کمیساریای عالی مستقل انتخابات گفت: رای گیری الکترونیکی است و راس ساعت 6 عصر تمام می‌شود و تمدیدی هم در کار نیست.
مصطفی الکاظمی رای داد

بر اساس گزارش رسانه‌های عراقی، از همان ساعات آغاز رای‌گیری، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق امروز با حضور در یکی از مراکز رای گیری در بغداد، رای خود را به صندوق انداخت.
برهم صالح، رئیس جمهور عراق نیز با حضور در یکی از مراکز أخذ رأی در بغداد، رأی خود را به صندوق انداخت. رئیس جمهور عراق بعد از اینکه رأی خود را به صندوق انداخت، گفت که انتخابات خواسته مردمی برای تغییر و اصلاح است.
دیگر شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی عراقی از جمله نوری المالکی نخست وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون و عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق با حضور در انتخابات رای خود را به صندوق انداخت.

عمار حکیم رئیس ائتلاف نیروهای حکومت ملی عراق هم رای خود را به صندوق انداخت. وی هنگام انداختن رای خود به صندوق بیان کرد: مشارکت گسترده در انتخابات به مثابه پیروزی برای احقاق حقوق ملت عراق است.
مقتدی صدر رهبر جریان صدر هم رای داد. نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در پای صندوق‌های رای حضور یافت و رای داد.

فالح الفیاض، رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق نیز در انتخابات امروز عراق شرکت کرد.
هادی العامری رئیس ائتلاف فتح با حضور در انتخابات رای خود را به صندوق انداخت.

شیخ عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت الله سیستانی، مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق نیز رأی خود را به صندوق انداخت.

پیش بینی مشاور الکاظمی از حضور مردم

«عبدالحسین الهنداوی» مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات از استقبال گسترده در انتخابات خبر داد و گفت: هیچ مانع و مشکلی وجود ندارد و روند انتخابات به خوبی به پیش می‌رود. انتخابات تاریخی را شاهد هستیم و صدها ناظر بر روند انتخابات نظارت دارند.

«عماد جمیل» از مسئولان اطلاع رسانی کمیساریای عالی انتخابات عراق نیز گفت: انتخابات از هفت صبح شروع شده است و ما شاهد هیچ مشکل عمده نبوده‌ایم. امور فنی ساده درباره وارد کردن بارکد وجود داشت که سریعا رفع شد.

«جمانه الغلای» سخنگوی کمیساریای عالی مستقل انتخابات به از کار افتادن برخی دستگاهها در زمان اخذ رای واکنش نشان داد و گفت: کمیساریا آماده تعویض هر دستگاهی است که به طور کامل از کار می‌افتد. آماده مقابله با هر رخداد غیرمنتظره هستیم. ما دستگاه‌های ذخیره داریم و کمیته فنی ویژه حل مشکل هنگام روند رای گیری هم داریم.

شمار افراد واجد شرایط

حدود 25 میلیون عراقی واجد شرایط رای دادن هستند که حدود 21 میلیون نفر که کارت بیومتریک مدت دار و نیز کسانی که کارت انتخاباتی کوتاه مدت در اختیار دارند در آن شرکت می‌کنند.

جمعه رأی گیری از گروههای ویژه (نیروهای ارتش، پلیس و زندانیان و برخی از آوارگان) صورت گرفت.

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که در رأی‌گیری از گروه‌های خاص، 69 درصد در پنجمین انتخابات پارلمانی این کشور مشارکت داشته‌اند.

شمار ائتلاف‌ها و نامزدها

کمیساریای عالی انتخابات عراق، پیشتر اعلام کرده بود که 21 ائتلاف سیاسی، 167 حزب که 58 حزب در ائتلاف‌ها گنجانده شده‌اند و 3 هزار و 249 نامزد انتخاباتی از جمله 951 زن در این تاریخ به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

بنابر اعلام کمیساریای انتخابات عراق، 789 نامزد عراقی قرار است به عنوان مستقل، 959 نامزد در قالب ائتلاف‌ها و 1501 نفر در فهرست‌های حزبی در این انتخابات برای دستیابی به 329 کرسی پارلمانی به رقابت خواهند پرداخت.

هرچند که کمیساریای انتخابات سپس اعلام کرد که 6 نامزد از شرکت در این رقابت به دلایل مختلف از جمله سوء‌استفاده از بیت‌المال برای تبلیغ انتخاباتی محروم شدند به این ترتیب قرار است 3 هزار و 243 نامزد در این انتخابات با یکدیگر رقابت کنند.

قرار بود این انتخابات سال 2022 (یک سال بعد) برگزار شود ولی به دلیل تظاهرات در اعتراض به فساد و ضعف خدمات رسانی در سال 2019، دولت کاظمی از برگزاری زودهنگام آن خبر داد.
قانون جدید انتخابات، حداقل 83 کرسی پارلمان را برای زنان درنظر گرفته است. 951 نامزد زن در این انتخابات شرکت خواهند کرد (یک چهارم نامزدها).

شمار احزاب مستقل 40 حزب را شامل می‌شود که عمده آن‌ها در انتخابات شرکت نمی‌کنند ولی اسامی نمایندگان این احزاب در لیست نامزدها قرار دارد. 789 نامزد اعلام کردند مستقل در انتخابات حضور خواهند داشت.

در این انتخابات، از رؤسای سه‌گانه (پارلمان، نخست وزیری و ریاست جمهوری)، تنها محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان حضور دارد و مصطفی الکاظمی و برهم صالح کاندید نشده‌‌اند.

این اولین انتخاباتی است که رأی گیری برای عراقی‌ها مقیم خارج برگزار نمی‌شود.

تعطیلی دو روزه در عراق

امروز یکشنبه که روز برگزاری انتخابات است و نیز یکروز پس از آن تعطیل رسمی است.

حضور بیش از 400 خبرنگار خارجی

کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد که بیش از 400 خبرنگار خارجی انتخابات عراق را پوشش می‌دهند.

آنگونه که «جلیل عدنان» رئیس شورای کمیساریای عالی انتخابات و سرلشکر «عبدالامیر الشمری» رئیس کمیته امنیتی انتخابات گفته‌اند همه چیز مهیای برگزاری انتخابات است تا رای دهندگان به راحتی بتوانند رای بدهند.

همزمان ستاد فرماندهی عملیات مشترک عراق دستور داد که شرایط حضور نیروهای حشد شعبی در پای صندوق‌های رای گیری فراهم و تسهیل شود.

نیروهای امنیتی وحشد شعبی حضور پررنگی در تامین انتخابات دارند.

وزارت برق عراق نیز همه توان خود را برای تامین برق مراکز انتخاباتی بسیج کرده است.

شمار ناظران

کمیساریای عالی انتخابات شمار ناظران خارجی انتخابات را 1877 ناظر خارجی و عربی دانست.

همزمان استرالیا، کانادا، دانمارک، فنلاند، آلمان، ایتالیا، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد، بریتانیا، و امریکا با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر نقش مهم نظارت بین‌المللی بر انتخابات عراق تأکید کردند و هیئت ناظران بین‌المللی را بزرگ‌ترین هیئت از این نوع در جهان دانستند که 5 برابر دست‌اندرکاران سازمان ملل در انتخابات 2018 عراق است.

محدودیت‌های تردد

سعد معن مدیر رسانه ای وزارت کشور عراق گفت که مقررات منع رفت و آمد اعمال نمی‌شود. اما محدودیت‌هایی اعمال می ‌شود.

اداره اطلاع رسانی امنیتی عراق گفت که رای دهندگان که کارت انتخاباتی دارند در صورتی که حوزه انتخابیه آنها در استان غیرمحل سکونتشان است، می‌توانند تردد کنند.

بسیج همه نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات

250 هزار نیروی امنیتی و پلیس مسئولیت تأمین امنیت این دوره از انتخابات را برعهده خواهند گرفت.

«مقداد الموسوی»، سخنگوی پلیس استان نجف گفت که همه یگان‌های امنیتی این استان برای تأمین امنیت انتخابات بسیج شده‌اند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق گفت که رفت و آمد بین استان‌های این کشور به جز موارد استثنانیی متوقف شده است.

بسته بودن گذرگاهها و فرودگاهها

گذرگاهها و فرودگاههای عراق از ساعت 9 شب شنبه تا 6 صبح دوشنبه بسته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 12 =