اخبار

قطر خواستار اجماع بین‌المللی برای جلوگیری از فروپاشی افغانستان شد

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در کنفرانس مشترک خبری با «انزی لوگر» وزیر خارجه اسلوونی بر ضرورت تلاش جهت جلوگیری از سقوط افغانستان تاکید کرد.

محمد بن عبدالرحمان افزود که قطر خواستار اجماع بین‌المللی درباره اقدامات در رابطه با افغانستان است و با خطاب کردن طالبان به عنوان «دولت افغانستان» از آن‌ها خواست تا با تعامل با همه طرف‌ها بدون تبعیض و تضمین حقوق مردم افغانستان، بویژه زنان و دختران، تعهد خود را نشان دهند.

وزیر خارجه قطر همچنین از کشورهای جهان خواست تا در تلاش‌های بشردوستانه برای افغانستان مشارکت کنند و به جای منزوی ساختن افغان‌ها، شاهد گام‌های جدی در عرصه مبارزه با تروریسم از جانب افغانستان باشیم.

«لولوة الخاطر» دستیار وزارت خارجه قطر پیش از این گفته بود که دوحه در تماس با شرکای بین‌المللی خویش ضمن تاکید بر ضرورت تعامل با طالبان از آن‌ها می‌خواهد تا برای برسمیت شناختن دولت جدید افغانستان عجله نکنند.

وی با اظهار اینکه قطر پیش از اعلام دولت موقت طالبان با آن‌ها گفت‌وگوهای مفصلی درباره ضرورت ایجاد دولت فراگیر داشت، افزود که دولت اعلام شده انتظارات را برآورده نکرد و قطر این موضوع را به صراحت با طالبان در میان گذاشته است.

الخاطر به «فارین پالیسی» گفته بود: تعامل با طالبان به معنی تایید نحوه حکومتداری یا دیگر ارزش‌های آن‌ها نیست، برای رسیدن به اهداف بسیار مهم نیاز جدی به تعامل دارد، ما می‌توانیم بدون اینکه طالبان را برسمیت بشناسیم با آن‌ها تعامل کنیم و این کاملاً امکانپذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − هفت =