مقالات, مقاله های آموزشی

فواید درمانی گیاهان آپارتمانی

فواید درمانی انواع گل آپارتمانی را بشناسید.

به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، تأثیر گل و گیاه در زندگی ما بسیار است و از جمله خواص دارویی گیاهان می‌توان به کاهش استرس و عصبانیت، افزایش کارایی، شادی و انرژی در محیط اشاره کرد. با مهم‌ترین فواید بهترین گیاهان آپارتمانی آشنا شوید.

گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

بهترین گیاهان آپارتمانی، گیاهانی هستند که علاوه بر زیبایی، مقاومت بالا و فواید زیادی برای ما داشته باشند. برای مثال بعضی گیاهان آپارتمانی هوا را تصفیه کرده و باعث کاهش مشکلاتی مانند: سردرد، خواب آلودگی، سرماخوردگی و غیره می‌شود.
بعضی گیاهان نیز با خاصیت اکسیژن سازی بالا می‌توانند سبب افزایش بازده و کارایی کارمندان در یک شرکت بشوند، از این رو نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی در شرکت‌ها و ادارات نیز توصیه می‌شود.
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

فواید عمومی نگهداری گلدان و گیاهان در خانه

مثبت اندیشی و شادی آوری

گیاهان موجب می‌شوند شادی و آرامش بیشتری احساس کنید و مثبت اندیش‌تر شوید. تحقیقات نشان داده اند که بیماران بستری در بیمارستانی که نمایی از گیاهان را مقابل خود دارند، سریع‌تر بهبود می یابند.

افزایش ضریب یادگیری

در بررسی‌های صورت گرفته، این نتیجه حاصل شده است که میزان یادگیری در کودکانی که مدتی از روز را با گل و گیاه سپری می‌کنند، نسبت به کودکانی که در تماس با گل و گیاه نیستند، بیشتر است. همچنین حضور در محیط‌های طبیعی باعث بهبود و افزایش توانایی‌های کودکان از جمله توجه بالا، کاهش بی نظمی، افزایش تمرکز و ارتباط بیشتر با محیط اطراف می‌گردد.
البته باید به این نکته توجه داشت که در اتاق یا کلاس‌های آنها، تنها از گیاهان مناسب برای کودکان استفاده شود. 
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

کاهش استرس

تحقیقات و بررسی‌های انجام شده نگهداری گل و گیاه در محیط‌های کاری موجب افزایش کارایی و خلاقیت کارکنان شده و در آن‌ها حس بهتری ایجاد می‌کند. همچنین یکی از مهم‌ترین فواید گیاهان، کاهش استرس و عصبانیت افراد است و از این طریق موجب بهتر شدن سلامت جسم و روان آن‌ها می شود.
افرادی که گل و گیاه می‌کارند نیز نسبت به سایرین استرس کمتری را در زندگی خود احساس می‌کنند و این کار موجب تسکین روح و روان آن‌ها می شود. برای کاهش استرس می‌توانید از گیاهانی مانند: بنفشه، پیچک و درفش استفاده کنید.

افزایش تمرکز و بهبود حافظه

داشتن گیاه خانگی در خانه، سبب تقویت حافظه و تمرکز می‌شود، زیرا تصوری از آرامش طبیعت در فضای بسته ایجاد می‌کند. با نگهداری یک گیاه آپارتمانی در محل کار می‌توانید به افزایش عملکرد شناختی کمک کرده و از میزان پرش افکارتان بکاهید.

کاهش فشار خون

گیاهان خانگی باعث کاهش استرس و در نهایت کاهش فشار خون در فرد می ‎شود. استرس، یکی از دلایل فشار خون بالا است و همچنین مراقبت از گیاهان خانگی باعث کاهش بروز بیماری‌های قلبی در فرد می ‎شود.

تصفیه هوا و افزایش اکسیژن

گیاهان آپارتمانی، مواد سمی را از هوای محیط می‌گیرند و آن را اکسیژنه می‌کنند، یک تصفیه کننده هوای طبیعی که ورود جریان هوای پاکیزه به مغز شما را هموار می‌کند.
همچنین کمبود اکسیژن موجود در مغز باعث بروز سردرد می ‎شود که سردرد آزار دهنده است و ممکن است بهره وری ما را کاهش داده و فعالیت روزانه ما را مختل کند. گیاهان خانگی از طریق فتوسنتز اکسژن موجود در فضای خانه را افزایش می ‎دهند و از بروز مشکلات ناشی از کمبود اکسیژن جلوگیری می ‎کنند.

کاهش افسردگی

نگهداری کردن از گیاهان در منزل باعث جلوگیری از بروز احساس افسردگی و تنهایی در فرد می ‎شود و با ایجاد احساس شادی در فرد به او در تعیین اهداف جدید در زندگیش کمک می ‎کند.
یک گیاه آپارتمانی سالم به سلامت ذهن شما کمک می‌کند. خاک گیاه شامل میکروب‌هایی است که موجب انجام واکنش‌های شیمیایی شده و اندروفین آزاد می‌کنند. بنابراین موجب خوب شدن حال شما می‌شود. همچنین دیدن یک گلدان گل زیبا نیز به شما احساس آرامش می‌دهد و استرس را دور می‌کند.

کاهش آلرژی

آلرژی معمولا به دلیل قرار گرفتن سیستم ایمنی بدن در معرض ماده آلرژن ایجاد می‌شود. برخی از افراد ممکن است نسبت به گیاه به خصوص گرده حساسیت داشته باشند و اگر سعی کنید کودکان خود را با حساسیت زدایی زودتر در معرض این گونه گیاهان قرار دهید، به آن‌ها در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بروز آلرژی در آینده کمک خواهید کرد.

بهبود کیفیت خواب

وجود گیاهان آپارتمانی در خانه، مشکل بی خوابی را درمان می‌کند، زیرا این گیاهان در شب اکسیژن آزاد می‌کنند هوای محیط را بهبود داده و موجب می‌شوند راحت‌تر تمرکز کرده و ذهن خود را آرام کنید و به خواب روید. بسیاری از گیاهان خانگی مانند گل‌های مروارید باعث بهبود خواب شخص و آرام شدن ذهن در طول شب می‎ شوند.

کاهش سر و صدا

گیاهان علاوه بر جذب دی اکسید کربن، سر و صدا‌های موجود در فضای اطراف خود را جذب کرده و محیطی آرام‌تر برای یادگیری و تمرکز بیشتر برای شما به ارمغان می ‎آورد.
۱۵ گیاه آپارتمانی مناسب برای سلامتی
در ادامه ۱۵ از انواع گیاه آپارتمانی مفید برای سلامت بررسی شده است.

گیاه یاس

یاس به دلیل داشتن نوعی ماده شیمیایی؛ اضطراب را تسکین می‌دهد. نوسانات خلقی را بهبود می‌بخشد. کیفیت خواب را بهتر می‌کند و حتی شاید جالب باشد بدانید ایمنی بدن را بالا می‌برد و در سلامت روان ما تأثیر زیادی دارد.

گیاه برگ گندمی

گیاهان عنکبوتی، مبارزان بزرگی در برابر فرمالدئید، منواکسید کربن و سایر ناخالصی‌های سمی هوا هستند. به ویژه غبار و ذرات ریزی که در هوا وجود دارد، جذب می‌کنند. اگر در اصطلاح دستتان سبز نیست و اغلب گل‌هایی که دارید خشک می‌شوند، برگ گندمی برای شما مناسب است. این گیاه آپارتمانی به مراقبت زیادی احتیاج ندارد.
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

گیاه صل

گیاه صلح برای دکوراسیون منزل عالی هستند. زیرا در تابستان گل‌های سفید زیبایی دارند. البته این همه کاری نیست که بتوانند انجام دهند. این گیاه آپارتمانی برای از بین بردن آلاینده‌های هوا، جذب آمونیاک، فرمالدئید و تری‌کلراتیلن بسیار مفید است.
نکته: همچنین باعث ایجاد گرده می‌شود. در صورت بروز آلرژی مربوط به گرده، مراقب باشید.

گیاه ماری

گیاه ماری به دلیل نیاز به نور کم برای رشد برای اتاق خواب و خانه‌هایی که نورگیر نیستند، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. به دلیل بهبود کیفیت هوای داخلی شناخته شده است. انواع سموم از جمله تری کلر اتیلن، فرمالدئید، تولوئن، بنزن و زایلن را از بین می‌برد. البته برای بهینه‌سازی فرآیند تصفیه هوا، به بیش از یک گلدان از این گیاه احتیاج دارید.

گیاه رزماری

رزماری بیشتر به عنوان گیاهی شناخته شده است که حافظه را بهبود می‌بخشد. همچنین برای کاهش درد عضلات و تقویت سیستم ایمنی و گردش خون استفاده می‌شود. علاوه بر این می‌توانید یک گلدان از آن را در خانه داشته باشید و از برگ‌های تازه‌اش در پخت و پز استفاده کنید.

پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی به افراد مبتلا به آسم کمک می‌کند تا شب بهتر نفس بکشند و خواب آرام داشته باشند. آگاه باشید که پیچک سمی است. مراقب باشید از سوی حیوانات خانگی یا کودکان کوچک خورده نشود.
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

گیاه اسطوخودوس

اسطوخودوس برای رفع استرس و بی‌خوابی و تسکین بی‌قراری مفید است. عصبی بودن، اضطراب و افسردگی را تا حد زیادی درمان می‌کند.

گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل اثرات درمانی آن مشهور است. پوست ملتهب را نرم و مرطوب می‌کند و سوختگی، آفتاب سوختگی، سرمازدگی را درمان می‌کند.

گیاه پوتوس

پوتوس برای از بین بردن مواد شیمیایی مانند تری کلرومتیل از هوا بسیار عالی است که اغلب در چسب، رنگ و مواد شوینده یافت می‌شوند. پوتوس گیاهی جان سخت است؛ بنابر این اگر دست سبزی ندارید، گیاه خوبی برای شما خواهد بود.
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

گیاه فیکوس آلاستیکا

فیکوس آلاستیکا بسیار خوب رشد می‌کند و مراقبت از آن نیز دشوار نیست. برگ‌های عظیم آن‌ها اغلب ذرات هوا را جذب می‌کند. به همین دلیل نباید فراموش کرد که گرد و غبار را از برگ‌های آن‌ها پاک کنید.

گیاه بروملید

بروملید‌ها تا ۹۰٪ مواد شیمیایی و سمی مانند بنزن را جذب می‌کنند. اگر یک گلدان از آن را تهیه کردید، فراموش نکنید که فضا‌های روشن و آفتابی برای این گیاه مناسب است.

گیاه ژربرا

اخیراً ناسا ژربرا را بهترین گیاه برای از بین بردن بنزن از هوای داخلی و تولید اکسیژن در شب نامیده است. این نکته به کسانی که از بی‌خوابی و کمبود خواب رنج می‌برند، بسیار کمک خواهد کرد.

سرخس بوستون

گفته می‌شود که سرخس بوستون رطوبت هوا را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. همچنین به تصفیه هوا و مقابله با فرمالدئید و سایر سموم ناخواسته نیز کمک می‌کند. رشد سرخس آسان است و نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهید. فقط روزانه خاک را بررسی کنید تا از مرطوب بودن آن مطمئن شوید.

گیاه آزالیا

علاوه بر این که یک گل رنگارنگ و بسیار شکیل است، هوای داخلی را با جذب مواد شیمیایی بهبود می‌بخشد. حتماً در موقع خرید آزالیا دقت کنید که این گیاه آپارتمانی با محیط مرطوب را دوست دارد.
گل‌های آپارتمانی چه فواید درمانی دارند؟

برگ انجیری

فیلودندرون برای فیلتر کردن مواد شیمیایی سمی مانند زایلن و فرمالدئید از هوا شناخته شده است. این گیاه مناطق کم نور را دوست دارد و نیازی به مراقبت زیادی ندارد، اما ممکن است در صورت خورده شدن، برای کودکان و حیوانات خطرناک باشد.
موارد بالا تعدادی از مزایای نگهداری از گیاهان خانگی بود که بسیاری از ما نسبت به آن‌ها بی‌تفاوتیم. بنابر این، بهتر است با نگهداری از این گیاهان، از مزایای بی‌شمار آن بهره‌مند شویم.

منبع : www.iribnews.ir/fa/news

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 19 =