اخبار

علی باقری: فرانسه می‌خواهد نقش جدی‌تری در مذاکرات ایفا کند/ در وین مذاکرات هسته‌ای نداریم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در مصاحبه با فیگارو گفت: ایران احتمالاً فرانسه را به‌عنوان میانجیگر در مذاکرات هسته‌ای مدنظر قرار می‌دهد اگر پاریس موضع مستقل‌تری اتخاذ کند.

بیشتر بخوانید

ادعای مضحک کاخ سفید درباره ایران و برجام

هدف واشنگتن از احیای مذاکرات برجام از زبان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وی افزود: اگرچه رویکردهای روسیه یا چین به موضع ما نزدیکتر است، اما از لحظه نشست امروزم تصور می‌کنم که فرانسه می‌خواهد نقش جدی‌تری در این مذاکرات ایفا کند.

وی اظهار داشت: اگر فرانسه از این پس موضع مستقل‌تری نشان دهد، موقعیت خود را به‌عنوان یک کشور مذاکره‌کننده تقویت خواهد کرد.

علی باقری به‌منظور دیدار و گفتگو با مقامات فرانسوی به پاریس رفته است.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه سه‌شنبه با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود درباره برجام گفت‌وگوی تلفنی داشته است. وزیر فرانسه در این مکالمه تلفنی بر اهمیت ازسرگیری مذاکراتی که ایران در 20 ژوئن تعلیق کرده بود، تأکید کرد.

باقری: در وین مذاکرات هسته‌ای نداریم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین پس از گفتگو با مقامات فرانسوی به صداوسیما گفت: با توجه به اینکه فرانسه سال آینده ریاست اتحادیه اروپا را برعهده خواهد داشت بنابراین یک نقش آفرینی فراملی می‌تواند داشته باشد که فرصت بسیار مناسبی برای ارتقای مناسبات جمهوری اسلامی ایران، نقش‌آفرینی این کشور در تعاملات منطقه‌ای و همین‌طور مسیر مذاکراتی است که ما در 8 آذر در وین با 1+4 خواهیم داشت.
معاون سیاسی وزیر خارجه ایران درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر این‌که مذاکرات احیای برجام باید از جایی که تا 20 ژوئن رسیده بود از سر گرفته شود، گفت: ما مذاکرات هسته‌ای نداریم چون موضوع هسته‌ای در سال 1394 در قالب توافقی که بین ایران و 1+5 شکل گرفت به طور کامل توافق حاصل شد.

وی افزود: موضوع اصلی که الان (درباره مذاکرات هشتم آذر در وین) پیش‌رو داریم، پیامدهای ناشی از خروج آمریکا از توافق برجام است که آن پیامدها فقط منحصر به تحریم‌های غیرقانونی است که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 16 =