مقالات, مقاله های آموزشی

علف طلایی (گل راعی)

آیا تاکنون نام علف طلایی را شنیده اید؟ بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان یک گل وحشی زرد می شناسند، اما علف طلایی در واقع یک ترکیب محبوب در گروه مکمل های گیاهی و البته در قالب چای است.

علف طلایی، روئینه (نام علمی: Solidago) نام یک سرده از تیره کاسنیان است.

نام لاتین این گیاه Solidago است که معنای “درمان یا کامل کردن” می دهد. علف طلایی اغلب به صورت مکمل برای بهبود سلامت ادرار و کاهش التهاب مورد استفاده قرار  می گیرد.

نام های دیگر این گیاه، علف چای، گل راعی، گل هزار چشم و هوفاریقون است. در عربی به آن حشیشه القلب می گویند. ازخواص این گیاه می توان به مواردی چون ضدافسردگی، ضد میکروب و ویروس و ضد سوختگی اشاره کرد.با ما همراه باشید تا با سایر فواید این گیاه آشنا شویم.

خواص دارویی گیاه علف طلایی - روستا نیوز

علف طلایی چیست؟

علف طلایی در اکثر نقاط اروپا، آسیا، آمریکای شمالی و جنوبی رشد می کند.

علف چای با نام علمی Hypericum perforatum گیاهی است علفی و دائمی به ارتفاع تا یک متر، با بوی معطر و در زمان گل دهی بسیار زیبا. زمان گلدهی گیاه برحسب ناحیه رویش از اردیبهشت تا مهرماه می باشد. محل رویش گیاه در کوهستان ها و ارتفاعات نواحی شمالی کشور می باشد. البته در ارتفاعات متوسط و کم بسیاری از نقاط از جمله کرج، راه چالوس، لاهیجان، ارومیه، بروجرد، گنبدکاووس، کلاردشت و اطراف تهران نیز رویش دارد. قسمت مورد استفاده دارویی گیاه سرشاخه های گلدار آن است.

گل های زرد این گیاه در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفه داده و بیش از 100 گونه مختلف از علف طلایی وجود دارد. تصور می شود که بسیاری از این گونه ها خواص سلامتی مشابهی با یکدیگر دارند.

 در این میان Solidago virgaurea که گاهی اوقات علف طلایی اروپایی نیز نامیده می شود، به احتمال زیاد بهترین گونه مورد مطالعه از نظر مزایای سلامتی است. این گیاه هم در طب سنتی چینی نیز کاربرد گسترده ای دارد.

به منظور بهره‌ مندی از فواید متنوع آن، مردم محلی از قسمت‌هایی از گیاه که در بالای زمین می رویند استفاده می‌کنند. از جمله مهم ترین این قسمت ها می توان به گل‌ و برگ‌ اشاره کرد.

امروزه می توان علف طلایی را صورت چای یا مکمل های دارویی مصرف کرد. انواع مکمل ها از طریق داروخانه های سراسر کشور و چای نیز از عطاری ها قابل خریداری هستند. البته چای این گیاه طعم نسبتا تلخی دارد و ممکن است مورد پسند هر سلیقه ای واقع نشود.

مهم ترین مواد موجود در گیاه شامل 05/0 تا 3/0 درصد نفتودی آنترون ها از جمله هیپریسین، پزدوهیپریسین، ایزوهیپریسین، پروتوهیپریسین، هیپرفورین و ادهیپروفورین می باشند. میزان 2 تا 4 درصدی فلاونوئیدها از جمله هیپروزید، هیپرین، کورستین، ایزوکورستین و روتین؛ میزان 7 تا 15 درصد تانن های کاتشین؛ مقدار کمی اسانس؛ مقدار کمی پروسیانیدین؛ گزانتون ها؛ کاروتنوئیدها و فنل های اسید کربوکسیلیک از جمله کافئیک، کلروژنیک و فرولیک می باشند.
از بین ترکیبات فوق مهم ترین آن ها هیپریسین و پزدوهیپریسین است که از 0095/0 تا 466/0 درصد در برگ ها و تا 24/0 درصد در گل ها وجود دارند. گیاه و داروهای تهیه شده صنعتی از این گیاه برحسب این دو ماده استاندارد می شوند.

گل آبشار طلایی (علف طلایی) | گلمون | Golemoon | خرید و معرفی انواع گیاهان  آپارتمانی در گلمون

فواید دارویی و درمانی علف طلایی برای سلامتی

1. منبع غنی مواد معدنی

علف طلایی حاوی مقادیر بالای ساپونین ها، آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید هایی مانند کوئرستین و کائمفرول است؛
ساپونین ها ترکیبات گیاهی هستند که دارای خواص ضد قارچی قوی بوده و به طور خاص در مهار رشد باکتری های مضر و مخمر هایی مانند کاندیدا آلبیکنز (عامل عفونت های قارچی واژن) موثر می باشند.
مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که ساپونین ها دارای خواص ضد سرطانی و ضد التهابی هستند.
آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در گیاه علف طلایی دارای خواص ضد التهابی قوی هستند که به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهند.

گل آبشار طلایی (علف طلایی) | گلمون | Golemoon | خرید و معرفی انواع گیاهان  آپارتمانی در گلمون

2. ضد التهاب گیاهی

در طب سنتی از گیاه علف طلایی برای درمان التهاب، درد و تورم بدن استفاده می شود؛ مطالعاتی که بر روی جوندگان انجام شده نشان می دهد که عصاره علف طلایی تورم بافت های آسیب دیده را تا 60 درصد کاهش می دهد. همچنین این گیاه دارویی التهاب ناشی از آرتریت را 12 تا 45 درصد در جوندگان کاهش می دهد و اثرات آن در دوز های بالاتر، بیشتر می شود.آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در علف طلایی مانند آسپیرین به کاهش درد کمر و آرتروز زانو کمک می کنند. گفته می شود که علف طلایی به دلیل خواص ضد التهابی طبیعی که دارد برای درمان بیماری های التهابی مانند نقرس، روماتیسم، هموروئید یا بواسیر و اگزما مفید است.

3. سلامت دستگاه ادراری

برخی مطالعات نشان می دهد که علف طلایی مانند آنتی بیوتیک ها می تواند به درمان عفونت ادارای کمک کند. تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که گیاه علف طلایی ممکن است در ترکیب با برخی دارو های گیاهی از جمله میوه ارس و دم اسب اثر بهتری برای سلامت دستگاه ادراری بر جای داشته باشد. علاوه بر این، گفته می شود که عصاره علف طلایی ممکن است باعث افزایش عملکرد مثانه و احساس نیاز مکرر به ادرار کردن شده و اسپاسم های دردناک سیستم ادراری را کاهش دهد.

4. سنگ کلیه

علف طلایی به دلیل خواص دیورتیک طبیعی که دارد و با افزایش دفع ادرار به پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک می کند.

5. لاغری و کاهش وزن

تحقیقات اولیه آزمایشگاهی نشان داده که علف طلایی ممکن است با تنظیم ژن هایی که سنتز چربی و اندازه سلول های چربی را کنترل می کنند باعث لاغری و کاهش وزن شود.

علف طلایی (Solidago Virgaurea) - آیدانا

6. سرطان

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید های موجود در علف طلایی برای پیشگیری از سرطان مفید هستند. علاوه بر این یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده که تزریق عصاره علف طلایی، رشد تومور در افراد مبتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد.

7. سلامت قلب

مطالعات نشان داده موش های صحرایی که به مدت 5 روز در هفته عصاره علف طلایی خوراکی را مصرف کرده اند تا 34 درصد کمتر به بیماری های قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

8. درمان گلودرد

در طب سنتی از علف طلایی به دلیل خواص ضد التهابی و ضد میکروبی قوی که دارد برای درمان گلودرد استفاده می شود.

9. جوان سازی پوست صورت

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که عصاره علف طلایی ممکن است با بهبود خاصیت کشسانی پوست و با رفع چین و چروک به جوان سازی پوست صورت کمک کند.

10. درمان زخم های پوستی

در طب سنتی از گیاه علف طلایی به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی که دارد برای درمان سریع تر زخم های پوستی استفاده می شود.

علف طلایی (Solidago Virgaurea) - آیدانا

عوارض و مضرات علف طلایی

آلرژی و حساسیت

علف طلایی ممکن است باعث آلرژی و حساسیت در برخی افراد شود که با علائمی مانند بثورات، خارش پوستی و آسم مشخص می شود.

بیماری های کلیوی

بنیاد ملی کلیه آمریکا توصیه می کند که افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، افراد دیالیزی و کسانی که پیوند کلیه شده اند به هیچ وجه نباید از علف طلایی استفاده کنند.

فشار خون

گیاه علف طلایی ممکن است باعث افزایش سدیم در بدن و در نتیجه فشار خون بالا در افراد شود.

بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعات دقیقی از اثرات علف طلایی بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که در دوران بارداری و شیردهی از مصرف این گیاه دارویی جدا اجتناب کنید.

تداخل دارویی

از آنجایی که علف طلایی اثر دیورتیک دارد، نباید با دارو های دیورتیک مصرف شود چون باعث از دست دادن آب زیادی می شود.

با خواص «علف طلایی» آشنا شوید - ایسنا

محتوای گیاهی

بر اساس مقاله ای که به وسیله انتشارات سیج در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است، علف طلایی بسیاری از ترکیبات گیاهی مفید از جمله ساپونین ها و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی مانند کوئرستین و کائمفرول را تامین می کند.

ساپونین ها یک سری از ترکیبات گیاهی به شمار می روند که با انواعی از فواید سلامتی مرتبط هستند. آنها ممکن است در مهار رشد باکتری های مضر و قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکانس موثر باشند. کاندیدا قارچی است که منجر به عفونت های مخمری واژن و همچنین ایجاد عفونت در سایر قسمت های بدن می شود.

همچنین نشان داده شده است که ساپونین ها دارای اثرات ضد سرطانی و ضد التهابی در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی بوده اند.

از طرف دیگر آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی کوئرستین و کائمفرول موجود در علف طلایی به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند.

قابل توجه است که فعالیت آنتی اکسیدانی این گیاه حتی از چای سبز و ویتامین C هم بیشتر است. آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی و سایر ترکیبات گیاهی علف طلایی دارای مزایای ضد التهابی قوی هم هستند.

و اما مزایای علف طلایی با استناد به مطالعات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا:

کاهش التهاب

در طب سنتی از علف طلایی به منظور مبارزه با التهاب استفاده می‌ شود که تاثیر مطلوبی در کاهش درد و تورم خواهد داشت.

در مطالعات معتبر روی جوندگان آزمایشگاهی هم عصاره علف طلایی در قالب مکمل های دارویی، تورم بافت های آسیب دیده را تا 60 درصد کاهش داد. همچنین دیده شده که این گیاه می تواند التهاب مرتبط با آرتریت را 12 تا 45 درصد در جوندگان کاهش دهد و حتی در دوزهای بالاتر اثرات بیشتری داشته باشد که البته نیاز به اجرای پژوهش های تکمیلی در این زمینه وجود خواهد داشت.

حمایت از سلامت سیستم ادراری

آژانس دارویی اروپا به اختصار EMA (یک گروه دولتی که بر داروها نظارت می کند)، علف طلایی را به عنوان یک راهکار بالقوه برای بهبود اثربخشی درمان های پزشکی استاندارد در راستای رفع مشکلات جزئی ادراری معرفی می کند.

این بدان معنی است که علف طلایی ممکن است اثربخشی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها را روی عفونت دستگاه ادراری (UTI) تقویت کند و یا افزایش دهد. اما لازم به ذکر است که این گیاه نباید به تنهایی به عنوان درمان تکی برای چنین بیماری هایی استفاده شود. در عین حال دیده شده که ترکیب گیاه مذکور با گیاهان دارویی دیگر مانند دم اسب، اثرگذاری آن را بالا می برد.

کنترل وزن

تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهند که علف طلایی ممکن است با تنظیم ژن هایی که سنتز چربی و اندازه سلول های چربی را کنترل می کنند، با چاقی مبارزه کند. به همین دلیل از این گیاه در برخی از چای های کاهش وزن استفاده می شود.

علف طلایی (Solidago Virgaurea) - آیدانا

موارد احتیاط

علف طلایی به طور کلی به خوبی توسط بدن تحمل می شود و فاقد عوارض جانبی خاص است. با این حال چندین مورد احتیاط وجود دارد که باید به آنها توجه کنید: شرایط آلرژیک و تداخلات در بیماران با شرایط پزشکی خاص.

آلرژی

در حالی که بسیاری علف طلایی را یکی از مقصران اصلی آلرژی های فصلی در هوا می دانند، این گیاه چندان هم گناهکار نیست. زیرا گرده های سنگین آن به راحتی توسط باد جا به جا نمی شوند.

هرچند گیاه نام برده می تواند برخی از واکنش های آلرژیک از جمله بثورات پوستی و آسم را تحریک کند. اگر به گیاهان مشابه مانند گل همیشه بهار حساسیت دارید، علف طلایی ممکن است باعث ایجاد واکنش در بدن شما شود.

شرایط پزشکی

از آنجایی که علف طلایی می تواند اثر مدر داشته باشد، نباید آن را در کنار داروهای ادرارآور مصرف کرد، زیرا ممکن است سبب از دست دادن بیش از حد آب بدن شود.

به همین علت در شرایط پزشکی که محدودیت مایعات وجود دارد از جمله برخی موارد نارسایی احتقانی قلب و بیماری های کلیوی، مصرف این گیاه توصیه نمی شود.

پیش از مصرف هرگونه دارو(شیمیایی-گیاهی) با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =