مقالات, مقاله های آموزشی

عجیب ترين گياهان جهان

برخی گیاهان که در خانه نیز می‌توان آن‌ها را پرورش داد، ظاهری بسیار عجیب و غیرمعمول دارند.

 طبیعت می‌تواند حتی از داستان‌های تخیلی هم عجیب‌تر باشد. دنیای گیاهان پر از رمز و راز است. برخی از گونه‌های گیاهی ظاهری غیرمعمول دارند. این گونه گیاهان، در باغ به عنوان “گیاهان نمونه” پرورش داده می‌شوند؛ زیرا به دلیل ظاهر عجیب و در عین حال جذابشان، به سرعت توجه ما را به خود جلب می‌کنند.

در این جا، گونه‌های عجیب و غریب دنیای گیاهان را که می‌توان در باغ پرورش داد، بررسی می‌کنیم:

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۱. نخل مسافران

در نگاه اول به نظر می‌رسد کسی برگ موز را روی درخت نارگیل پیوند زده است؛ اما این طور نیست. گیاه ۲ D به طور طبیعی به این شکل ظاهر می‌شود. از نظر فنی، این درخت، نخل نیست و گیاه جهش یافته‌ای از خانواده موز ماداگاسکار است.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۲. درخت بائوباب

این درخت آفریقایی افسانه‌ای، دارای تنه‌ای غیر معمول پهن، تپل و توخالی است. مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد از تنه‌های این درخت زنده بزرگ، به عنوان زندان، انبار و یا رستوران استفاده می‌کردند. گل‌های این درخت توسط خفاش‌ها گرده افشانی می‌شوند و میوه‌های آن خوراکی هستند.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۳. درخت گلوله توپ

این درخت در هند معمولاً “Kailaspati” نامیده می‌شود. برخلاف گیاهان دیگر، این گونه درخت مقدس، بیشتر از شاخه‌های بالایش، در سراسر تنه اصلی خود گل و میوه دارد. گل‌های آن جذاب و معطر هستند و میوه‌هایی شبیه گلوله‌های توپ دارد.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۴. نخل منشعب Hyphaene

ما وقتی درختان نخل را در ذهنمان تصور می‌کنیم، آن‌ها را راسته می‌بینیم؛ اما این نخل شاخه‌ای استثناء است. دیدن این گونه نخل‌های بلند که منشعب هستند، غیرمعمول است.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۵. گل ساعتی

این گل بالارو از گونه “Passiflora” از جذاب‌ترین گل‌ها است. تقارن طبیعی، طرح و شکل این گل چنان زیباست که گویی مصنوعی ساخته شده است.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۶. گل بدبو

از نظر فنی، گیاه بدبو، یک گل آذین گلدار از سبزیجات سنتی هندی “فیل پا یام” است. آن را “زشت‌ترین گل جهان” می‌نامند. همچنین این گل، بوی گوشت گندیده می‌دهد. گل بدبو قابل کاشت در باغ است و ریشه‌ای زیرزمینی و تنها یک برگ شبیه درخت دارد.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۷. گیاه پارچ

یک گیاه گوشتخوار شناخته شده است که برگ‌هایی به نام “تله‌های دام” پر از مایعات گوارشی دارد. این گیاهان را می‌توان به عنوان گیاهان خانگی در گلدان‌های آویزان از سقف، پرورش داد.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۸. گل پیپ هلندی

این گل‌های بالارونده بی نظیر، ظاهری شبیه گیاه حشره خوار دارند؛ اما فقط حشرات را به دام می‌اندازند و در نهایت حشرات حبس شده را برای گرده افشانی آزاد می‌کنند.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۹. گیاه کریپتانتوس بروملیادس

این گیاهِ نوع “Cryptanthus”، بروملیادی است و به طور صاف رشد می‌کند و برگ‌های رنگارنگ آن به صورت روزت چیده شده اند. این گیاه، برای داخل خانه مناسب است و می‌تواند در گلدان ها، تراریوم‌ها و باغ‌های ظرف غذا پرورش داده شود.

تصاویری عجیب ترين گياهان جهان

۱۰. گیاه نجات دهنده زندگی

این گیاه گوشتی که بیشتر شبیه کاکتوس است، دارای گل‌های عجیب و جالب و غیر معمول است. این گیاهِ داخل خانه‌ای را می‌توان در گلدان پرورش داد؛ بنابراین درست است که بگوییم پادشاهی گیاهان، شگفتی‌های زیادی را برای ما به وجود آورده است و ما باید آن‌ها را کشف کنیم؛ زیرا طبیعت هرگز از مد نمی‌افتد.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − شش =