اخبار

شرایط وخیم خشکسالی در خراسان شمالی؛ فقط ۳۰ درصد سدها آب دارند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ خراسان شمالی درگیر عمیق ترین خشکسالی 50 سال گذشته شده و میزان بارش‌ها در استان تا جایی کاهش یافته که بنا بر برخی اطلاعات فقط 30 درصد از حجم سدهای استان آب دارند!

بیشتر روستاها و زندگی روستایی در استان خراسان شمالی رابطه مستقیمی با وضعیت منابع آبی دارند و در صورت ادامه وضع موجود٬ دادمداری و کشاورزی در همه مناطق روستایی و عشاری خراسان شمالی با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. اکنون بیش از 250 روشتای خراسان شمالی با بحران و تنش آبی دست و پنجه نرم می‌کنند.

48 درصد جمعیت استان خراسان شمالی در روستاهای این استان سکونت دارند و خراسان شمالی جزو پنج استان دارای جمعیت روستایی نسبت به جمعیت شهری است. زنگ خطر زده بی‌آبی، مرگ زمین را رقم خواهد زد و کم کم شهرها و روستاهای کوچک کشورمان در آستانه کم‌آبی یا بی‌آبی بوده و این وضعیت با بی‌توجهی به مشکل کم‌آبی و عدم صرفه‌جویی به تدریج به کلان شهرها و کل کشور خواهد رسید.

امسال در تاریخ 50 سال گذشته کم بارش‌ترین سال آبی ایران است و پیش بینی‌ها حاکی است٬ بارش‌ها در پاییز پیش رو از تابستان نیز کمتر خواهد بود!

سیدعقیل مرتضوی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مجموع دشت‌های استان را 11 دشت عنوان کرد و گفت: میانگین بارش سالانه در خراسان شمالی 260 میلیمتر است که این میزان به نسبت سال‌های قبل کاهش زیادی داشته و در سال‌های اخیر بی سابقه است.

براساس گزارش اداره کل هواشناسی استان خراسان شمالی میزان بارندگی های سال 99، 237.7 میلی متر ثبت شده است که این میزان در سال 98، 282.4 میلی‌متر و در دوره آماری بلندمدت 205.7 میلی متر ثبت شده است.

با این وجود باید با مصرف بهینه و مراقبت از وضعیت آب در بخش کشاورزی و روستایی خود را برای سال سخت پیش رو آماده کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + ده =