مقالات, مقاله های آموزشی

ساکولنت هاورتیا

هاورتیا از ساکولنت‌های دوست ‌داشتنی با برگ‌‌های خال‌دار، راه راه یا نقش‌‌داری است که نگهداری از آن بسیار آسان است. برای خرید هاورتیا می‌توانید از میان گلدان‌ها، انواع تراریوم باز و بسته محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

بررسی شرایط لازم برای نگهداری هاورتیا | خرید گل آنلاین گندم VIP

 

هاورتیا از خانواده آلوئه‌ورا است و ظاهرش ‌خیلی شبیه به آن است. مهمترین ویژگی هاورتیا وجود خال یا خط روی برگ‌هایش است و از این رو آن را به نام‌های مختلفی مثل کاکتوس گورخری، مرواریدی، ستاره‌ای یا آلوئه‌ورا کوسنی می‌شناسند. در واقع یکی از دلایل محبوبیت هاورتیا تنوع زیادش در شکل، رنگ و فرم است.

خرید و قیمت هاورتیا گورخری از غرفه کاکتوسکده افوربیا | باسلام

 

 

خرید هاورتیا در میان ساکولنت‌ها به دلیل نیاز به آب کم و نور کم بسیار بیشتر از سایر ساکولنت هاست. جذابیت اصلی این ساکولنت در برگ‌هایش است که با توجه به گونه‌اش به رنگ‌های سبز، قرمز، قهوه‌ای متمایل به سیاه رشد می‌کند. بعضی از گونه‌های هاورتیا برگ‌هایی ترد و نازک دارند و بعضی برگ‌های ضخیم و گوشتی. بعضی از گونه‌هایش ساده و بعضی دیگر دارای نقش‌ها یا خطوط و لکه‌هایی روی برگ ها هستند. تقریبا تمامی گونه های هاورتیا به شکل گل رشد می‌کنند اما در جزئیات با هم متفاوتند. گونه‌های هاورتیا آنقدر با هم متفاوتند که ممکن است دو هاورتیای مشابه از یک گونه که در کنار هم و در یک جا نگهداری می‌شوند، در رنگ یا شکل و نقش برگ‌ ها با هم متفاوت باشند.

آشنایی با هاورتیا

 

هاورتیا از جمله گیاهان گلدار چند ساله از خانواده سریشیان (xanthorrhoeaceae) و تیره فرعی asphodeloideae است و محل زندگی اصلی آن آفریقای جنوبی است. این گونه از گیاهان گیاه کوچکی است که بلندی آن معمولا به 20 سانتی‌متر می‌رسد و به صورت تکی و یا انبوه در طبیعت رشد می‌کند. ساکولنت مخصوص فضاهای کوچک به حساب می‌آید که می‌توانید آن را به راحتی پشت پنجره‌تان نگهداری کنید. بلندی آن حدود ۷ تا ۱۲ سانتی‌متر است و بعضی از گونه‌های آن ساقه‌ها یا گل‌هایی بلندتر از خود گیاه هم دارند. با وجود این که گل‌های سفید و کوچک هاورتیا زیبایی چندانی ندارند اما بسیار راحت رشد می‌کنند و در شرایط مختلف سر بر می‌آورند. رشد هاورتیا نسبتا کم است. همچنین هاورتیا برای حیوانات خانگی سمی نیست.

آشنایی با هاورتیا؛ کاکتوس زیبای آپارتمانی

از مزایای هاورتیا این است که نسبت به بقیه‌ ساکولنت‌ها با نور متوسط سازگارتر است و گونه‌های بسیار متنوع و زیبایی دارد. هاورتیا به راحتی جوانه می‌زند از این رو می‌توانید آن را به دوستان و عزیزانتان هدیه بدهید یا چندین نسل از آن را پرورش دهید و نگهداری کنید.

هاورتیا می‌تواند به راحتی در داخل منزل و در تمامی مناطق جهان رشد کند و در جاهایی که زمستان کوتاه و خیلی سرد ندارند،‌ در خارج از منزل و فضای باز هم زنده بماند.

تکثیر هاورتیا با ۵ روش متفاوت و اصول پرورش این گیاه - نورین بلاگ

انواع هاورتیا

همانطور که گفتیم ساکولنت زیبای هاورتیا تنوع زیادی دارد و کارشناسان می‌گویند که حداقل ۱۵۰ گونه‌ی نامگذاری شده از هاورتیا در سراسر جهان وجود دارد که در اینجا به معرفی چند مورد از معروفترین آنها می‌پردازیم.

 

هاورتیا گورخری (haworthia attenuata)

این‌ هاورتیای کلاسیک را معمولا زیاد دیده‌اید که برگ‌های ضخیم راه ‌راه دارد و به شکل گل است. این گیاه ساقه ندارد و معمولا برگ های آن بین 6  تا 12 سانتی‌متر ضخامت دارند که در کنار یکدیگر و به صورت به هم چسبیده رشد می‌کنند و بلندی آنها می‌تواند به 25 سانتی‌متر برسد. نام دیگر آن هاورتیا زبرا یا آلوئه گورخری است. این گونه معمولا در تابستان گل می‌دهد و گل‌های آن به صورت خوشه‌های زنگوله ای شکل و به رنگ سفید متمایل به سبز هستند.

ساکولنت هاورتیا ابلق | فروش انواع هاورتیا |شهریارکاکتی مرجع فروش آنلاین کاکتوس و ساکولنت

 

کوپری (Haworthia cooperi)

این هاورتیا به شکل گل است اما برگ‌هایش بسیار انبوه و آبدار با نوکی حبابی شکل و زیبا است که معمولا به رنگ سبز یا آبی بوده و در بالای آن شفاف است تا اجازه ورود نور را به داخل گیاه بدهد. البته زمانی که نور زیادی به آن بتابد رنگ آن به قرمز متمایل می‌شود. نام دیگر این نوع هاورتیا، فانوس برفی و هاورتیا شیشه‌ای است. به خاطر نوع برگ‌هایش نور را به خوبی جذب می‌کند و نباید آن را مقابل نور مستقیم خورشید بگذارید.  بطور کلی بهترین محیط برای نگهداری این نوع از هاورتیا، محیط سایه یا نیم سایه با دمای بین 18 تا 26 درجه سانتیگراد است.

گیاه کاکتوس هاورتیا کوپری کلکسیونی|گل و گیاه طبیعی|تهران، یافت‌آباد|دیوار

لیمیفولیا (Haworthiopsis limifolia)

این هاورتیای بامزه روی برگ‌هایش برجستگی‌هایی دارد که شبیه تخته ‌رختشویی است و به خاطر همین به آن هاورتیای تخته رختشویی (Fairies Washboard) هم می‌گويند.

لیموفیلیا ابلق - وبلاگ فروشگاه کهربا

ترانکاتا (Haworthia truncate)

این هاورتیا نسبت به بقیه‌ی هاورتیاها ظاهری کاملا متفاوت و جالب دارد و  برگ‌های گوشتی‌‌اش در کنار هم به شکل ردیفی و مانند شاخه های لوستر رشد می‌کنند. این گونه از هاورتیا جزء ساکولنت های گران قیمت محسوب می‌شود.

Download truncata images for free

مراقبت از هاورتیا

اگر روش مراقبت از ساکولنت‌هایی مثل اِشوریا و آلوئه‌ورا را بلدید، پس مشکلی با نگهداری هاورتیا هم ندارید چون نیازها و روش مراقبتی‌ شان کاملا شبیه به هم است.

معروف ترین انواع هاورتیا - گل ندا

آبیاری

مثل تمامی ساکولنت‌ها، دقت کنید که به مقدار زیاد به هاورتیا آب ندهید و خاک آن زهکشی خوب داشته باشد. زمان آبیاری هاورتیا وقتی است که خاکش کاملا خشک شده که تقریبا هر دو سه هفته یکبار می‌شود. در فصل زمستان به آب کمتری نیاز دارد و هر ماه یا هر دو ماه یکبار به آن آب بدهید.

رطوبت

بطور کلی انواع گونه های هاورتیا به رطوبت زیادی نیاز ندارند و رطوبت نسبی موجود در محیط برای رشد آنها کافی است.

نور

هاورتیا نور زیاد مستقیم و غیرمستقیم را دوست دارد و بهتر است آن را پشت پنجره‌ رو به جنوب، غرب یا شرق بگذارید. اگر می‌خواهید هاورتیا را در فصل تابستان در فضای بیرون بگذارید، در روزهای اول آن را در جایی بگذارید که نور مستقیم آفتاب کمی بیشتر باشد و به مرور مقدار نور را افزایش دهید و آن را یک دفعه در مقابل آفتاب شدید نگذارید چون ممکن است برگ‌هایش دچار سوختگی شوند. برعکس اگر محیط کم نوری دارید در فصل گرم حداقل برای دو هفته گل را در فضای بیرون قرار دهید تا در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرد. در سایر مواقع نیز می‌توانید به کمک لامپ‌های فلورسنت نور مورد نیاز آن را تامین کنید.

خاک

مناسب‌ترین خاک برای این گیاه، خاکی است که سبک باشد و زهکشی بسیار خوبی  داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد زیرا این گیاه به تجمع آب درون گلدان بسیار حساس است و به سرعت دچار پوسیدگی ریشه می‌شود. معمولا ترکیبی از خاک برگ، خاک رس، ماسه و سنگ ریزه برای آن مناسب است. از خاک کاکتوس هم می‌توان برای این گیاه استفاده کرد.

دما

از آنجا که هاورتیا، بومی مناطق گرمسیری است به دمای پایین و سرما بسیار حساس است و قرار گرفتن در مکان بسیار سرد می تواند باعث خشک شدن گیاه شود. بطور کلی دمای بین 4 تا 40 درجه سانتی گراد دمای مطلوب برای نگهداری این گیاه است.

کوددهی

در فصل رشد می‌توانید این گیاه را با استفاده از کودهای مایع به اندازه 2 گرم در لیتر و هر 4 هفته یکبار کوددهی کنید. بعلاوه کودهای 20 20 20 و کودهای مخصوص کاکتوس نیز برای این گونه گیاهی بسیار مناسب هستند.

راهنمای کامل نگهداری گیاه هاورتیا گورخری? - بیماری های هاورتیا گورخری | کافه گلدون

روش تکثیر هاورتیا

پس از خرید هاورتیا شاید بخواهید پس از مدتی آنرا تکثیر کنید. بهترین روش تکثیر این گیاه، استفاده از پاجوش است. برای تکثیر هاورتیا با جوانه‌ جدید گیاه یا پاجوش، به گلدان سوراخ‌ دار و خاک مخصوص کاکتوس نیاز دارید. ابتدا به آرامی جوانه را از کنار گیاه مادر جدا کنید و آن را به مدت ۲۴ ساعت کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. سپس آن را در خاک بکارید و یک هفته بعد آب بدهید. اگر آن را بیرون و در جای نیمه‌‌آفتابی می‌گذارید، هفته‌ای یکبار و اگر آن را در داخل منزل و مقابل آفتاب مستقیم می‌گذارید، هر دو هفته یک بار نیاز به آب دارد. در هنگام آبیاری دقت کنید که روی برگ‌ ها آب نریزید.

به کمک بذر نیز می‌توانید هاورتیا را تکثیر کنید. برای این منظور لازم است که دست کم دو گیاه هاورتیا در کنار هم باشند تا در اثر لقاح آنها بذرهای بارور تولید شود. سپس می‌توانید بذر را در گلدانی مناسب کاشته و آن را در محیطی قرار دهید که دمای آن حداقل 21 درجه سانتیگراد باشد.

پک ساکولنت هاورتیا گورخری (گلدان 10) 9 عددی - فروشگاه آنلاین کاکتی استور

اگر از علاقمندان گیاهان آپارتمانی زیبا و مقاوم به ویژه ساکولنت‌ها با نگهداری آسان هستید می‌توانید این گیاه زیبا را انتخاب کنید. تنوع بالای این گیاه و طرح‌های خال خال و راه راه این گیاه برای همه افراد جذاب است. با خرید ساکولنت هاورتیا  آنرا زینت بخش اتاق خود در منزل یا شرکت محل کار خود نمایید.

پس از خرید هاورتیا باید شرایط مورد نیاز این گیاه را فراهم کنید تا شاهد رشد و زیبایی این گیاه باشید. 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 13 =