مقالات, مقاله های آموزشی

سانسوریا وانتخاب بهترین گلدان

مکان نگه داری از گیاه بسیار مهم است و باید به دقت متناسب با خصوصیات گیاه انتخاب شود. بهترین گلدان برای گل سانسوریا گلدانی است که….

کدام گلدان برای نگهداری گل سانسوریا مناسب است؟

گیاه سانسوریا یکی از گیاهان آپارتمانی که بسیار محبوب می باشد و در خانه ها و دفتر های کار بسیاری آن را مشاهده می کنید، این گیاه آپارتمانی زیبا برگ های کشیده و باریک دارد، رنگ آن در بیشتر مواقع سبز بوده و یا رده های سفید در آن دیده می شود، بعضی از انواع این گیاه دارای رده های زد می باشند که به آنها سانسوریا ابلق گفته میشود؛ گیاه سانسوریا را به اسم زبان مار یا زبان مادر شوهر هم می شناسند، شاید به دلیل شکل خاص این گیاه است که این نامگذاری را به آن داده اند. اما در بررسی این گیاه باید بگوییم که گیاهی مقاوم بوده و نگهداری از آن بسیار آسان می باشد، نیاز به آبیاری کمی دارد و به طور کل گیاه بی دردسری است، از طرف دیگر غیر از زیبایی تصفیه کننده هوا می باشد و هر جایی که باشد می تواند هوای آنجا را تصفیه نماید، بنا بر این از این گیاه حتما در خانه یا محل کار خود نگهداری نمایید زیرا محل را از آلودگی های هوا تصفیه می کند. بهترین گلدان برای گل سانسوریا گلدانی است که زهکشی مناسبی داشته باشد و آب را از خود عبور دهد، به این دلیل که این گیاه در صورت قرار گرفتن با رطوبت زیاد می پوسد و از بین می رود.

اگر می خواهید از این گیاه نگهداری نمایید و نیاز دارید تا در مورد مکان نگهداری آن نکاتی را بدانید در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آخرین خبر | گلدان سانسوریا، پمپاژ کننده اکسیژن خانه

چه موقع باید گلدان سانسوریا را تعویض نماییم

هنگامی که گیاه سانسوریا دارای برگ هایی سبز و خوش حالت باشد به این معنی است که گیاه کود مناسب را دریافت کرده و تغذیه خوبی دارد، اما زمانی که لبه برگ ها به رنگ زرد در آمد و گیاه حالت خودش را از دست داد (معمولا  شل شده و به شکل ژله ای در می آیند) به این معنی است که گیاه در حال مرگ می باشد و نیاز است تا آن را تیمار نمایید. حتما زمانی اقدام به تعویض گلدان نمایید که گیاه در سلامت کافی باشد و شرایط مناسب داشته باشد.

خرید و قیمت گل سانسوریا به همراه گلدان کاشته شده از غرفه گل و گلدون گلیران | باسلام

بهترین گلدان برای گل سانسوریا با زهکشی مناسب

برای گل های آپارتمانی گلدان های بسیاری از پلاستیکی تا اهنی در بازار موجود می باشد، اما باید با توجه با نیاز گل اقدام به انتخاب گلدان نمایید، گل سانسوریا از آنجایی که نیاز به رطوبت کمی دارد و باید فواصل آبیاری آن طولانی باشد نیاز به گلدانی دارد که آب از آن عبور کند و رطوبت را در خود نگه ندارد، پس در همینجا بسیاری از گزینه ها خط می خورد، گلدان هایی از جنس پلاستیک، فلز یا…. برای این گیاه مناسب نیستند و اگر در این گلدان ها از گیاه سانسوریا نگهداری می نمایید بهتر است تا گلدان را تعویض نمایید.

می توان گلدان های سفالی را گلدان هایی مناسب برای این گیاه دانست به این دلیل که هم رطوبت را از خود عبور می دهند و هم زهکشی مناسبی دارند.

گلدان های سفالی لعاب دار(سرامیکی) به دلیل این که منافذ باز دارند رطوبت را از خود عبور داده و باعث می شوند تا خاک گیاه خشک شود، به همین دلیل هم گیاه اب مورد نظر خود را دریافت کرده و هم خاک آن نمی پوسد. ولی به این دلیل که گلدان های سفالی معمولی کشل و زیبایی کمتری نسبت به سایر گلدان ها دارند و گلدان هایی گیاه سانسوریا اغلب بزرگ و در دید هستند پیشنهاد می شود تا از گلدان های لعاب دار استفاده نمایید. گلدان های سفالی لعاب دار هم شکل و شمایل زیبایی دارند هم تا حدی رطوبت را از خود عبور می دهند و گیاه را از پوسیدگی دور مینمایند.

شرایط نگهداری سانسوریا | فروشگاه خانم گل

آبیاری گیاه سانسوریا در زمان مناسب

یکی از مهمترین عواملی که باید در نگهداری گیاه سانسوریا به آن توجه نمود اب دهی به این گیاه می باشد، در بخش قبل با بهترین گلدان برای گل سانسوریا آشنا شدید و دانستید که گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد و آب نباید در آن جمع شود. در این بخش باید بدانید که اصلا چه مقدار آب باید به گلدان بدهید که هم دچار کم آبی نشود و هم دچار خفگی نشود.

برای این که زمان آبیاری را بدانید همانطور که در مقاله های دیگر هم توضیح دادیم باید انگشت خود را درون خاک گلدان کره و از میزان خشک بودن گیاه اطمینان حاصل نمایید( حدود 2 سانتی متر از خاک باید خشک شده باشد). یکی راه دیگر این است که چوبی باریک مانند خلال دندان را در داخل خاک فرو برده و بیرون آورید اگر خاک به چوب نچسبیده بود به معنی این است که خاک خشک شده و نیاز به آبیاری میباشد.

در زمان ابیاری هم به مقداری آب دهی را انجام دهید که تنها سطح خاک مرطوب شود و از آب دهی به مقدار زیاد به حدی که اب در گلدان جمع شود خودداری نمایید.

انواع سانسوریا | معرفی، مقایسه و خصوصیات انواع سانسوریا - فروشگاه گلها مارکت

از چه خاکی در گلدان استفاده نماییم؟

از نکات مهم دیگری که باید در نگهداری از گیاه سانسوریا رعایت شود خاک مناسب برای این گیاه میباشد، اگر به بازار گل مراجعه کرده باشید یا به گل فروشی ها حتما مشاهده کرده اید که خاک گیاهان را به صورت بسته بندی شده گذاشته اند اگر تخصصی در ترکیب خاک گیاه برخوردار نیستید از فروشنده درخواست نمایید تا از ترکیب ورمی کولیت، پیت ماس و پرلیت خاکی مناسب برای سانسوریا ی شما فراهم اورد. گیاه سانسوریا نیاز به خاکی سبک دارد تا آب به راحتی از آن عبور نماید ولی نه به اندازه ای که گیاه فرصت تغذیه نداشته باشد.

جمع بندی

بهترین گلدان برای گل سانسوریا ، گلدانی است که زهکشی مناسب داشته باشد و آب را از خود عبور دهد ماندن اب در گلدان باعث می شود تا ریشه سانسوریا بپوسد و از بین برود، این گیاه نسبت به پوسیدگی بسیار حساس بوده و زود از بین می رود؛ گلدان سرامیکی ویا پلاستیکی میتواند گزینه مناسبی برای نگهداری از این گیاه باشد.

انواع سانسوریا | معرفی و نگهداری انواع گل سانسوریا - کافه گلدون

سوالات متداول بهترین گلدان برای گل سانسوریا

 1. گلدان مناسب برای سانسوریا باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟
 • گلدان مناسب برای سانسوریا باید دارای موارد زیر باشد
 •  دارای زهکشی مناسب باشد
 •  آب درآن جمع نشود
 •  با داشتن منفذ هوا را از خود عبور دهد تا گیاه بتواند نفس بکشد
 • از مقاومت کافی برخوردا
 • شک و شمایل مناسب داشته باشد
 •  اندازه ان مناسب با سایز گیاه باشد
 1. زمان مناسب برای تعویض گلدان سانسوریا چه موقعی است؟
  زمانی اقدام به تعویض گلدان گیاه سانسوریا نمایید که این گیاه در سلامت کامل باشد.
 2. از چه خاکی در گلدان سانسوریا استفاده نماییم؟
  خاک مناسب برای گیاه سانسوریا خاکی سبک می باشد تا آب را از خود عبور داده و ریشه گیاه را از پوسیدگی معصون نگاه دارد.

اقتباس از:www.gol.gift

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 16 =