مقالات, مقاله های آموزشی

سانسوریای پا کوتاه

 سانسوریای پاکوتاه، یکی از انواع پرطرفدار گیاه سانسوریاست. این گیاه طرفداران زیادی برای نگهداری و پرورش در منزل، آپارتمان و محیط های اداری دارد. لذا در ادامه قصد داریم شمارا با سانسوریای پاکوتاه به عنوان یکی از گونه های گیاه سانسوریا بیش آشنا کنیم.اول مختصری در ارتباط با گیاه سانسوریا بمنظور آشنایی بیش شما با این گیاه توضیح خواهیم داد و بعدا به معرفی دقیق سانسوریای پاکوتاه خواهیم پرداخت

صادرات انواع سانسوریا پاکوتاه طلایی دشت بهشت - بازار خرید و فروش انواع گل  آپارتمانی

گیاه سانسوریا چیست؟

بیشترسانسوریا ها بومی آفریقا هستند. اگرچه تعداد کمی از آنان از هند و آسیا نشأت گرفته اند. آنان بوسیله Linnaeus به تولید انبوه رسیدند.

گیاه سانسوریا در سال 1753 به آلوئه وارد شد. در سال 1763 آدانسون آنان را “کوردیلین” نامید. در سال 1786 این نام به “Acyntha” تغییر یافت و 1 سال بعد آنان به نام شاهزاده سانسوویرو “Sanseverinia” نامگذاری شدند. تونبرگ در سال 1794 هجی نمودن این حرف را تصحیح نمود و نام امروزی سانسوریا “Sansevieria” بر روی این گیاه نهاده شد.Sansevieria یکی از گیاهان آبدار از خانواده لیلی میباشد. اگرچه محل استقرار آن در آن طایفه گسترده و گوناگون سانسوریا مورد اختلاف نظرهای بسیاری میباشد. یا اگر شما میتوانید 2 تاکسیران شناس را که Sansevierias را می شناسند.

گذشته از کاشت و پرورش گسترده گیاه سانسوریا در مناطق استوایی که به عنوان منبع فیبرهای گیاهی شناخته میشود، سانسوریا Sansevieria در بسیاری از مناطق مختلف جهان، نادیده گرفته شده میباشد.سانسوریا یا گیاه مار از گونه های شاخ و ورق گیاهان زینتی میباشد که برای نگهداری و پرورش در داخل و خارج از منزل زیاد متناسب میباشد. از گیاهان این تیره به طور گسترده ای برای پرورش در شکل ها، رنگ ها و الگوهای قشنگ و گوناگون در ورق ها و اندازه های آنان استفاده میشود.

رنگ برگهای سانسوریا از سبز تیره، سبز کمرنگ تا مایل به خاکستری متفاوت میباشد. رنگ سبز یا ترکیبی از سبز و سفید یازرد با الگوی پوست مارهای مختلف هم در ورق های انواع این گیاه مشاهده میشود. سانسوریا علاوه بر دارا بودن شاخ و ورق های زینتی که از عوامل اصلی پرورش و نگهداری آن میباشد، به عنوان گیاهی شناخته میشود که آلاینده های خطرناک را از جو جذب میکند. تحقیقات انجام شده بوسیله ناسا نشان داده میباشد که سانسوریا یا گیاه مار قادر به جذب مونوکسید کربن و سرب از محیط هستند.

انواع سانسوریا | معرفی و نگهداری انواع گل سانسوریا - کافه گلدون

ویژگیهای سانسوریا (جذب سموم)

در ژاپن گزارش شده میباشد كه سانسوریاها می توانند بسیاری از گازهای خطرناک همچون کلروفرم، فرمالدئید، تری کلرواتیلن،بنزن و زایلن را به میزان قابل توجهی از محیط اطراف خود جذب کنند. مردم در تایلند اعتقاد دارند که از گیاه سانسوریا میتوان به عنوان گیاهان دارویی سنتی برای درمان چندین بیماری همچون دیابت و سرطان استفاده نمود. مردم کره هم بر این باور هستند که میتوان از این گیاه برای غلبه بر اثر تابش های مختلف و اشعه های متفاوت استفاده نمود. برخی از مردم در کشور چین هم تصور می کنند که کاشت گیاه سانسوریا می تواند خوش شانسی و موفقیت به ارمغان آورد.

از سال 2000 ، تقاضای سانسوریا در کشور اندونزی به طور چشمگیری زیاد شدن یافته و در سال 2004 به بالاترین سطح خود رسیده میباشد و همچنان تا وقت حاضر هم تقاضای سانسوریا در این کشور در بالاترین سطح باقی مانده میباشد. انواعی از گیاه سانسوریا که بیشترین میزان تقاضا را دارند، سانسوریای شمشیری و سانسوریای پاکوتاه هستند.

زیاد شدن تقاضا برای گیاه سانسوریا منجر به زیاد شدن آن در بازارهای محلی و صادرات آن میشود. این مسأله هم به نوبه خود سبب میشود کشاورزان علاقه بیشتری بیابند که انواع مختلف گیاه سانسوریا را پرورش بدهند. با این حالا ، سانسوریا به دلیل بکند بود رشد آن و روش تکثیر نسبتاً دشوار برخی گونه های آن، نمی تواند پاسخگوی تمامی این میزان از زیاد شدن تقاضای خود باشد.

فروشگاه اینترنتی کوشانه | ابلق پا کوتاه

سانسوریای پاکوتاه

سانسوریای پاکوتاه، یکی از انواع پرطرفدار سانسوریاست. مبدأ و محل تولد این گیاه را مناطق گرمسیر آفریقای غربیب می دانند. این گیاه به طور گسترده ای بوسیله افراد مختلف در منازل و آپارتمان ها و محیط های اداری جهت نگهداری و پرورش و تکثیر مورد استفاده قرار میگیرد.سانسوریای پاکوتاه (sansevieria Hahnii) 1 گیاه محبوب و جمع و جور میباشد. ورق های آن تیره و براق و به شکل قیف هستند. شاخ و ورق شاداب و رنگارنگ سبز و خاکستری این گیاه، در کنار یکدیگر یک بوته قشنگ شبیه به 1 گل رز را تشکیل می بدهند.

سانسوریای پاکوتاه با سطوح مختلف نور سازگار خواهد شد. با این وجود رنگ های ورق های سانسوریای پاکوتاه در شرایط محیطی روشن و فیلتر شده با نور متناسب زیاد شدن می یابند و زیباتر میشوند.یکی از انواع سانسوریای پاکوتاه، سانسوریای پاکوتاه ابلق یا سانسوریای پاکوتاه طلایی میباشد. اینگونه در ظاهر ورق های آن تفاوت های اندکی با سانسوریای پاکوتاه دارد. sansevieria trifasciata Golden Hahnii، یا سانوریای پاکوتاه طلایی یا ابلق، دارای ورق های سبز جذاب با ترکیبی از نوارهای حاشیه ای و زرد داخلی با عرض متغیر میباشد که موازی با رگه ها هستند.

اینگونه از سانسوریا در سال 1953 بوسیله سیلوان هان کشف شد برای سانسوریای “Golden Hahnii” 1 حق درج اختراع گیاهی (گیاه درج اختراع شماره 1224) صادر شده میباشد.سانسوریای پاکوتاه گیاه زیاد مقاوم و تنومندی میباشد. اگر به دنبال 1 گونه از سانسوریا هستید که پایان ویژگی های سانوریا را داشته باشد و مراقبت از آن هم آسان باشد، ولی فضای ضروری برای یکی از انواع بلندتر سانسوریا را ندارید، سانسوریای پاکوتاه گونه زیاد مناسبی برای شما خواهد بود

فروش سانسوریا بلک گلد پاکوتاه – شمشیری و کراواتی از گلخانه

شرایط مناسب برای نگهداری و پروش و تکثیر گیاه سانسوریای پاکوتاه

نور مناسب برای رشد و نگهداری سانسوریای پاکوتاه:

میزان نور متوسط تا روشن بصورت غیر مستقیم برترین شرایط نوری برای نگهداری و پرورش سانسوریا محسوب میشود. ولی این گیاه به دلیل مقاومت زیاد بالای آن همچون سایر انواع گیاه سانسوریا با شرایط کم نور هم سازگار خواهد بود. به همین دلیل میباشد که گونه زیاد مناسبی برای نگهداری در منازل، آپارتمان ها، محیط های اداری و فضاهای بسته به شمار می رود.

اگر سانسوریای پاکوتاه را در محیطی با نور مناسب نگهداری نمایید، ورق های آن رنگ زیباتر و کامل تری خواهند داشت و رگه های خاکستری آن بیش نمایان خواهند شد. لذا زیبایی بیشتری هم خواهند داشت. در انو.اع ابلق آن هم نگهداری سانسوریای پاکوتاه در نور متناسب سبب خواهد شد که نوارهای زرد رنگ ورق های آن نمایش بیش و زیباتری داشته باشند. در محیط های بسته، ورق های این گیاه جذابیت و براقی خود را حفظ خواهند نمود ولی از زیبایی آن ها تا اندازه ای کاسته خواهد شد.

گل خاتم - سانسوریا بلک گلد-دادوستدایران

آب و هوای متناسب برای رشد و پرورش گیاه سانسوریای پاکوتاه:

با توجه به موطن گیاه سانسوریای پاکوتاه که هامنطور که قبل از این هم گفته شد کشورهای آفریقای غربی میباشد، میتوانید این گیاه را در شرایط مختلف نوری، آبی و خاکی نگهداری و تکثیر نمایید. این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم میباشد و میتوانید در نقاط مختلف مزل، آپارتمان یا محیط کار آن را پرورش بدهید. در مناطقی که سرمای زمستانی سخت وجود نداشته باشد، میتوانید از گیاه سانسوریا در باغ های صخره ای هم استفاده نمایید.

ولی در مناطقی که سرمای زمستانی سنگین و سختی وجود دارد، به هیچ عنوان اینکار توصیه نمی شود و از نگهداری اسنوریای پاکوتاه در چنین آب و هوایی به طور جدی خودداری نمایید. در زمستان، چنانچه گیاه سانسوریای پاکوتاه در محلی خنک نگهداری و تکثیر شود، میبایست از دادن آب فراوان به این گیاه خودداری نمایید. زیرا آب فراوان باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

با تکثیر سانسوریا پاکوتاه در آب آشنا شوید - ایران درخت

همان طور که قبل از این هم گفته شد، سانسوریای پاکوتاه، همچون سایر انواع گیاه سانسوریا، گیاه زیاد مقاومی میباشد. بنابراین این گیاه در مقابل کم آب دادن و آبیاری اندک هم مقاومت زیاد پسندیده و زیادی از خود نشان میدهد. ولی برخلاف این مورد، در برابر آبیاری فراوان از اندازه، مقاومت زیادی نخواهد داشت و در اینگونه موارد ضعیف نشان میدهد. بنابراین اگر 1 گونه از سانسوریای پاکوتاه را نگهداری و می نمایید، برای آبیاری آن همواره میبایست اجازه بدهید پیش از آبیاری خاک آن کاملاً خشک شود و بعدا اقدام به آبیاری کامل آن نمایید.

هم چنین میبایست سانسوریای پاکوتاه را در گلدانی نگهداری نمایید که فرصت تخلیه آسان و آزادانه برای آن وجود داشته باشد. بنابراین هنگام آبیاری سانسوریای پاکوتاه حتماً میبایست اجازه بدهید که کاملاً آزادانه تخلیه شود. توجه داشته باشید که هیچ پاه اجازه ندهید این گیاه به طور کامل در آب بنشیند. زیرا این اتفاق و آبیاری فراوان سانسوریای پاکوتاه، سبب پوسیدگی ریشه آن میشود.

گل خاتم - سانسوریا بلک گلد-دادوستدایران

دمای متناسب برای پرورش و نگهداری سانسوریای پاکوتاه:

سانسوریای پاکوتاه، به دلیل مقاومت بالایی که دارد، می تواند در دماهای مختلفی نگهداری شود و به رشد متناسب خود ادامه دهد. برای نگهداری سانسوریای پاکوتاه، کافی میباشد محیطی با دمای بین پانزده تا 23 درجه فراهم آورید. با این وجود این گیاه در دماهای بالاتر و پایین تر هم مقاومت زیاد خوبی نشان میدهد.

سانسوریای پاکوتاه در مقابل سرما هم نسبتاً مقاوم میباشد. میتوان این گیاه را در دمایی تا ده درجه سانتیگراد هم نگهداری نمود. در دماهای بالا و هوای گرم هم تا دمای 28 درجه از خود مقاومت نشان میدهد. ولی اگر 1 گونه از سانسوریای پاکوتاه را در منزل یا آپارتمان یا محیط کار خود نگهداری می نمایید، به این نکته توجه داشته باشید کهدمای نگهداری آن نبایستی مدت طولانی فراوان یا کم باشد.

در بازه های زمانی کوتاه مدت، سانسوریای پاکوتاه می تواند در دماهای کم تا ده درجه سانتیگراد یا دماهای فراوان تا 28 درجه سانتیگراد هم نگهداری شود، ولی نگهداری آن برای مدت طولانی در دماهای بالا یا پایین تر از میزان استاندارد برای پرورش آن می تواند موجب وارد شدن آسیب های جدی به این گیاه گردد. بنابراین همواره سعی نمایید سانسوریای پاکوتاه خود را در محیطی با دمای متناسب بین پانزده تا 23 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید. دمای رشد این گیاه و هم مقاومت ان در برابر دماهای پایین یا بالا، یکی دیگر از عواملی میباشد که موجب استقبال فراوان مردم در نقاط مختلف برای پرورش، نگهداری و تکثیر اینگونه از گیاه سانسوریا شده میباشد.

گیاه سانسوریا گلدن هانی به همراه گلدان میکا استوانه ای | سایز متوسط - گلگونه

خاک متناسب برای رشد و پرورش سانسوریای پاکوتاه:

گیاه سانسوریای پاکوتاه را میتوانید در انواع خاک ها نگهداری و تکثیر نمایید. زیرا همان طور که گفته شد سانسوریای پاکوتاه گیاه مقاومی میباشد. ولی برترین رشد گیاه سانسوریای پاکوتاه را در خاک های شنی لومی میتوانید تجربه نمایید. سانسوریا گیاهی میباشد که عموماً در اکثر خاک ها رشد خوبی دارد. ولی با این وجود، غالباً در مخلوط های کاشت بدون خاک رشد خوبی نخواهد داشت. خاک متناسب برای نگهداری این گیاه، مشابه سایر انواع گیاه سانسوریاست

. بنابراین خاک متناسب آن ویژگپی خاص و اضافی ندارد و نگهداری آن از این حیث هم زیاد آسان و راحت میباشد. این مسأله هم از دیگر عواملی میباشد که موجب شده میباشد سانسوریای پاکوتاه همچون سایر انواع سانسوریا، گیاه زیاد مناسبی برای پرورش در منازل، آپارتمان، محیط های کار و فضاهای بسته و خانگی باشد و مورد اقبال گسترده از سوی مردم در نواحی و مناطق مختلف جهان برای پرورش و نگهداری قرار بگیرد.

سانسوریا ابلق پاکوتاه | Sansevieria hahnii - خرید اینترنتی کاکتوس و گیاهان  زینتی کاکتی استور

خوراک متناسب برای خاک گیاه سانسوریای پاکوتاه:

یکی از مهم ترین سؤالات کسانی که اقدام به پرورش و نگهداری سانسوریای پاکوتاه در منزل یا محیط کار خود می کنند، این میباشد که آیا برای نگهداری این گیاه ضروری میباشد خوراک خاصی به خاک این گیاه داده شود یا خیر. برای آگاهی از جواب این سوال میبایست بدانید که انواع گیاه سانسوریا و از جمله گونه سانسوریای پاکوتاه، گیاهانی هستند که به دلیل استقامت فراوان آن ها نیاز به مراقبت زیادی برای نگهداری و پرورش ندارند. همین مسأله هم موب اقبال زیاد فراوان مردم به نگهداری این گیاهان شده میباشد.

بنابراین خاک متناسب برای نگهداری و پرورش گیاه سانسوریای پاکوتاه هم، به غذا و خوراک کمکی زیادی نیاز نخواهد داشت. برای تغذیه خاک سانسوریای پاکوتاه، کافی میباشد تنها 1 بار در ماه، از خوراک عمومی استفاده نمایید و نیاز به خوراک ویژه دیگری وجود ندارد. میزان استفاده از خوراک عمومی برای خاک سانسوریای پاکوتاه هم در هر ماه، نبایستی فراوان باشد. میزان اندک و دوز ضعیفی از خوراک عمومی در هر ماه می تواند برای خاک سانسوریای پاکوتاه، کاملاً متناسب باشد و خاک این گیاه را برای رشد و پرورش متناسب آن کاملاً آماده سازد.

سانسوریا - خانه کشاورز

ویژگی های گیاه سانسوریای پاکوتاه

سانسوریای پاکوتاه یکی از 70 گونه مختلف میباشد که در ذیل عنوان گیاه مار قرار دارد. این گیاه، 1 گونه یا نوع از گیاه Sansevieria trifasciata Laurentii و عضوی از خانواده Asparagaceae میباشد. این گیاه چندین نام دیگر هم دارد که از جمله آن ها میتوان به نام های ذیل اشاره کرد:

گیاه سانسوریای پاکوتاه، بومی مناطق نیمه گرمسیری در اروپا ، هند و آفریقا هستند و در آب و هوای گرم ، خشک و چالش برانگیز و با خاک ضعیف عملکرد خوبی دارند. این گیاه در سرزمین های بومی آن به همراه برخی از اعضای خانواده بزرگتر آن به عنوان منبع الیاف نساجی استفاده میشوند.در جا های گرم (به عنوان مثال، بعضی از مناطق فلوریدا، آرکانزاس و آریزونا) سانسوریای پاکوتاه و برخی دیگر از انوع گیاه سانسوریا به عنوان گیاهان چند ساله رشد می کنند و همچون چمن های زینتی به عنوان پوشش زمینی استفاده میشوند.

در پایان مناطق دیگر، سانسوریای پاکوتاه را میتوانید به عنوان گیاه خانگی در پایان طول سال پرورش بدهید. این گیاه 1 انتخاب عالی به عنوان گیاه خانگی یا گیاه اداری در محیط هایی میباشد که دارای نور کم هستند. این گیاه ظاهری سفت و محکم و تا اندازه ای خشن دارد. ورق های آن زیاد سفت و محکم هستند. یکی از دلایل مقاومت بالای آن در مقابل آب و هواهای نامساعد یا شرایط نوری مختلف میباشد. ولی برخی به علت این ظاهر سفت و محکم و تا اندازه ای خشن به گیاه سانسوریای پاکوتاه علاقه چندانی ندارند.

سانسوریای پاکوتاه همچون 1 گل رز رشد میکند. ورق های آن از نوک ساقه رشد می کنند. ساقه زیرزمینی یا ریزوم گسترش می یابد و ورق ها بصورت مارپیچ در اطراف آن قرار می گیرند و اضلاع آنان به سمت بالا خم میشود. هنگامی ورق های سانسوریای پاکوتاه برنا هستند قائم میشوند. به تدریج و با گذشت وقت و بیش شدن سن سانسوریای پاکوتاه ، ورق های آن اندکی مایل تر میشوند و وضعیت بدن و صافی آن ها تغییر میکند و به تدریج کمی به عقب بازمی گردند.

خواص باور نکردنی گیاه سانسوریا | فروشگاه آنلاین گل و گیاه ایران درخت

ویژگی های برگ های سانسوریای پا کوتاه :

ورق های سانسوریای پاکوتاه به سمت پایین آن ها مخروطی میشوند و 1 دمبرگ درست کردن می کنند که در محل اتصال به ساقه پهن میشود. ورق های آن به طور متوسط 8 تا 10 سانتیمتر، پهن و بیضوی هستند و به نوک طول متغیر ختم میشوند، ولی همیشه کوتاه و نرم هستند. عرض ورق امکان دارد تا هفت.پنج سانتی متر (3 اینچ) و طول آن تا پانزده سانتی متر (6 اینچ) باشد، اگرچه امکان دارد در محیط های مختلف و با مراقبت های متفاوت از این ابعاد فراتر رود. این گیاه در محیط های آزاد رهاتر میشود و در بعضی مواقع رشد جدیدی از ظاهر قائم درست کردن میکند.

گیاه سانسوریای پاکوتاه همچون گل رز، سنگی و سنگین به پیشنهاد می رسد. این گیاه به آرامی رشد میکند. ظاهر این گیاه با کنار هم قرار گرفتن ورق های آن شبیه به 1 گل رز متراکم از برگهای سبز تیره با باند عرضی سبز خاکستری میباشد. سانسوریای پاکوتاه، عضوی کوتاه قد و لجباز از خانواده سانسوریا شناخته میشود. طول گیاه سانسوریای پاکوتاه بیشتر از 28 سانتیمتر (12 اینچ) نیست و بین پانزده تا بیست سانتیمتر (بین شش تا هشت اینچ) اندازه طبیعی این گیاه میباشد.

گلدان متناسب برای گیاه سانسوریای پاکوتاه میبایست فضایی بین هشت تا پانزده سانتیمتر داشته باشد. در صورتی که رشد کامل گیاه سانسوریای پا کوتاه اتفاق افتد، می تواند تعدادی از ورق های آن جدا شده و در گلدانی نو با فضایی متناسب کاشه شود و مجددا رشد یابد.

 

اقتباس از:narinplant.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − یک =