مقالات, مقاله های آموزشی

زیباترین پروانه های سراسر جهان

باید قبول کنیم که حشرات برای ما انسان‌ها محبوب‌ترین مخلوقات جهان نیستند. به قدری که هراس و انزجار از حشرات (انتوموفوبیا) یکی از شایع‎‌ترین فوبیا‌ها در جهان شناخته می‌شود. هرچند باید قبول کنیم که پروانه‌ها در دنیای متنوع حشرات، یک استثنا هستند و نه تنها از آن‌ها ترسی نداریم، بلکه از دیدن آن‌ها در طبیعت خرسند می‌شویم.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از تماشای عکس پروانه‌ها لذت می‌برید به خواندن این مطلب ادامه دهید تا ضمن مشاهده زیباترین پروانه‌ های دنیا با انواع پروانه‌ های خاص، مانند بزرگ‌ترین پروانه‌ دنیا و کمیاب‌ترین پروانه دنیا نیز آشنا شوید. البته به جز عکس‌ پروانه‌ها، توضیحاتی هم درباره هر پروانه داده شده است که جالب است درباره آنها بدانید.

در ادامه درباره این موضوعات صحبت می‌کنیم:

فانتوم کهربایی

پروانه پستچی

پروانه بال هشتاد و هشتی آنا

طاووس آبی کوهی

شاپرک غروب ماداگاسکار

پروانه بوف

شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای

میامی بلو

پروانه مورفو

پروانه شهریار

بال‌های پروانه الهام بخش تولید کنندگان پوشاکی که تغییر رنگ می‌دهند - همشهری  آنلاین

فانتوم کهربایی

اولین مورد را با یکی از نادرترین پروانه‌‌ های جهان یعنی فانتوم کهربایی شروع می‌کنیم. این پروانه که با نام‌های دیگری چون روح کهربایی یا شبح کهربایی نیز شناخته می‌شود به دلیل پرهای شفاف خود مشهور است. فانتوم کهربایی در جنگل‌های بارانی و نزدیک به درختان بامبو زندگی می‌کند و البته در هنگام تابش نور خورشید به سختی قابل مشاهده است.  

تصاویر شگفت انگیز یکی از زیباترین پروانه های دنیا | طرفداری

زیباترین پروانه های جهان: 17 تا از زیباترین پروانه ها در دنیا و ایران؛  بهترین فیلم ها درباره پروانه

 

 

پروانه پستچی

پروانه پستچی گونه‌ای اندمیک و بومی مکزیک است که گاهاً در آمریکای مرکزی و جنوبی دیده می‌شود. آنچه باعث نامگذاری این پروانه زیبا شده است، رفتار و سبک زندگی عجیب آن‌ها است، چرا که پس از خارج شدن از لارو، پروانه پستچی تا آخر عمر خود تنها یک مسیر رفت و برگشت برای خود انتخاب می‌کند. به عبارتی این پروانه در طول عمر خود فقط یک مکان را برای استراحت و یک مکان را برای تغدیه انتخاب می‌کند.

 نکته جالب توجه دیگر پروانه‌ های پستچی، تنوع بالای انواع آن‌ها است. حدود 150 نوع مختلف از این گونه وجود دارد که باعث می‌‎شود بسیاری از پروانه‌ های پستچی از نظر ظاهری با یکدیگر متفاوت باشند.  طبق افسانه‌ها، دیدن پروانه‌‌های قرمز رنگ، حاکی از این است که خبر بسیار مهمی قرار است به گوشتان برسد.

پروانه نامه‌رسان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

عکس پروانه های زیبا 2016 aks parvaneh ziba

پروانه بال هشتاد و هشتی آنا

پروانه بال هشتاد و هشتی آنا یکی از جالب‌ترین طرح‌های ممکن را در بال‌های خود دارد. ابتدا به عکس زیبای پروانه‌های زیر نگاهی بیندازید و سعی کنید علت نام‌گذاری آن را تا حدودی کشف کنید.

اگر کمی دقت کنید، روی‌ بال‌های این پروانه زیبا طرحی شبیه به عدد 88 لاتین کشیده شده‌ است که کاملا تشخیص آن را بین پروانه‌های دیگر آسان می‌کند. پروانه بال هشتاد و هشتی آنا در جنگل‌های گرمسیر و مرطوب آمریکای مرکزی یافت می‌شود.

Cotacachi

Butterflies of the Andes - Diaethria euclides

طاووس آبی کوهی

زمانی که صحبت از زیباترین پروانه‌ های دنیا باشد، نام طاووس آبی کوهی به چشم می‌خورد. پروانه‌ دم چلچله‌ای برخلاف نام غلط‌انداز خود، گونه‌ای پروانه متعلق به سرده پاپیلیو‌ها است. این پروانه‌ها با بال‌های بزرگ و آبی رنگی که دارای لبه‌های سیاه یا قهوه‌ای هستند، شناخته می‌شوند. پروانه طاووس آبی کوهی غالبا در کشورهای استرالیا، پاپوآ گینه نو و اندونزی دیده می‌شوند.

طاووس آبی کوهی (پروانه) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پروانه آبي

شاپرک غروب ماداگاسکار

اگر بپرسید که نام یک شاپرک در میان عکس‌ پروانه‌ها چه می‌کند، در جواب باید بدانید که شاپرک‌ها و پروانه‌ها هر دو متعلق به خانواده پروانه‌سانان هستند. البته شاپرک غروب ماداگاسکار که به عنوان یکی از زیباترین پروانه‌ های دنیا شناخته می‌شود، تلفیقی از این دو جانور بوده و ویژگی‌ شاپرک و هم پروانه را در خود دارد. شاپرک مذکور به طور بومی، فقط در جزایر ماداگاسکار یافت می‌شود.

Ficheiro:Chrysiridia rhipheus 23.JPG – Wikipédia, a enciclopédia livre

Chrysiridia croesus | Colorful moths, Beautiful butterflies, Colorful  butterflies

پروانه بوف

برخلاف سایر پروانه‌ های زیبای این مطلب، پروانه بوف به سرده‌ای از پروانه‌ها تعلق دارد که بیش از 20 گونه مختلف را دربرمی‌گیرد. همانطور که می‌دانید بوف به معنی جغد است، اما آنچه سبب می‌شود پروانه‌ های بوف را به عنوان یکی از زیباترین پروانه‌ های دنیا نام ببریم، لکه‌های بزرگی شبیه به چشم جغد است که روی بال‌های تمامی گونه‌های پروانه بوف دیده می‌شود. پروانه‌ های بوف هنگام حمله حیوانات شکارچی، بال‌های خود را طوری به نمایش می‌گذارند که ظاهری شبیه به صورت جغد پیدا می‌کند و موجب ترس حیوان مهاجم می‌شود.  

تابلو پروانه کالیگو | شرکت نانو محیط پارس

پروانه جالبی به نام پروانه جغدی بدلیل شباهت نقش و نگار با - عکس ویسگون

شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای

نوبت به معرفی بزرگترین پروانه جهان یعنی شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای می‌رسد. پروانه در معرض انقراضی که گونه ماده آن به طرز شگفت‌انگیزی بزرگ است. طول و پهنای بال‌های یک شاه‌بانو، الکساندرای بال‌پرنده‌ای ماده، به ترتیب به 12 و 30 سانتی متر ممکن است برسد که حدودا 10 برابر از یک پروانه معمولی بیشتر است! بزرگترین پروانه جهان در جنگل‌های شرقی استان اُرو در پاپوآ گینه نو زندگی می‌کند.

زیباترین و معروفترین پروانه های جهان + عکس

Cairns Birdwing Butterfly - by petmer28 - JungleDragon

میامی بلو

شاید در نگاه اول و با تماشای عکس پروانه زیر، به نظرتان یک پروانه معمولی بیاید و حتی از قرار گرفتنش در لیست زیباترین پروانه های جهان تعجب کنید، اما آنچه شما در حال تماشایش هستید عکس نادرترین پروانه جهان است! چرا؟ چون پروانه میامی بلو (Miami blue) بومی نواحی ساحلی جنوب ایالت فلوریدا است و کمتر از 100 عدد از آن‌ها در طبیعت باقی مانده است.  

Na pastviny u Milovic se vrátil ohrožený motýl modrásek - Ekolist.cz

Polyommatus bellargus (Adonis Blue) | BioLib.cz

پروانه مورفو

بسیاری عقیده دارند که پروانه مورفو زیباترین پروانه دنیا است، اما ممکن است با تماشای تصویر آن متوجه‌ علتش نشوید. البته که پی بردن به زیبایی مورفو از طریق صفحه نمایشگر گوشی یا مانیتورتان ممکن نیست؛ زیرا بال‌های پروانه مورفو یکی از کمیاب‌ ترین و خاص‌ترین رنگ‌های طیف آبی در جهان را نمایش می‌دهد. چگونگی تولید این رنگ باشکوه، علاوه بر رنگدانه‌های پروانه مورفو، به فلس‌هایی که در پشت بال‌های آن قرار گرفته و منعکس کننده نور هستند نیز مرتبط است.

پروانه مورفو،آمازون | گالری عکس مینافام

الهام‌گرفتن از ساختار پروانه‌ها برای واکسن‌ها و درمان‌های بهتر - زومیت

پروانه شهریار

پروانه شهریار نه تنها یکی از زیباترین پروانه‌ های دنیا است ،بلکه همانند برخی از پرندگان در فصول مختلف سال مهاجرت می‌کند و از این نظر در خانواده پروانه‌سانان بی‌نظیر است. پروانه شهریار ملقب به ملکه‌ پروانه‌ها است و به دلیل ویژگی گرده افشانی که دارد، به عنوان یکی از مهمترین پروانه‌ های جهان شناخته می‌شود. همچنین در صورت انقراض آن‌ها ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به  صنایع کشاورزی وارد شود؛ زیرا پروانه شهریار نقش مهمی در گرده افشانی دارد.

کمک گرده‌افشان‌ها و پروانه‌ «شهریار» به کشاورزان

راز سفر شگفت انگیز پروانه‌ها کشف شد

سخن آخر

در این متن به معرفی 10 تا از زیباترین پروانه‌ های دنیا پرداختیم، اما فراموش نکنید که زیبایی معیار ثابتی ندارد و به نوعی مشخص کردن زیباترین یا بهترین پروانه‌ های جهان در وهله نخست به سلیقه شما بازمی‌‌گردد. جهان بزرگ پروانه‌سانان صدها هزار گونه را در برمی‌گیرد و بد نیست بدانید که تا کنون تنها حدود 150.00 گونه پروانه نام‌گذاری شده‌‌ و این در حالی‌ست که بین 300.000 تا 500.000 گونه پروانه در جهان وجود دارد. بنابراین اگر به دنیای رنگارنگ پروانه‌ها علاقه دارید، نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما کدام یک از پروانه‌های این متن، شایسته لقب زیباترین پروانه دنیا است؟

 

 

زیبا ترین پروانه های جهان را ببینید - نیوزین

۱۰ نمونه از زیبا‌ترین و شگفت انگیز‌ترین پروانه‌های جهان + تصاویر

 

عکس‌ هایی از زیباترین پروانه‌ های جهان

 

پروانه‌ای به اندازه کف دست + تصاویر - جهان نيوز

انتوپیا باغ پروانه پنانگ | گون ها، تصاویر و مسیریابی ☀️ این تودی

 

 

 

منابع: csiro , megainteresting , treehugge و butterflywebsite

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =