مقالات, مقاله های آموزشی

زمان تعویض گلدان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

روش تعویض گلدان

در این مطلب ضمن آموزش روش تعویض گلدان، در رابطه با چگونه خارج کردن ریشه گیاه و تمیز کردن خاک دور ریشه (بدون آنکه به آن آسیب برسانیم) و روش هایی برای بهبود گیاه شما صحبت خواهیم کرد 
در مورد زمان مناسب، چگونگی در آوردن گیاه از خاک بدون این که به ریشه های آن آسیبی برسد و سایر روش هایی که به افزایش طول عمر گیاه شما کمک می کند  و بهترین روش تعویض خاک گلدان مطالبی خواهیم خواند. پس شما هم اگر تمایل دارید پس از خرید گل آپارتمانی گلدان گیاه خود را عوض کنید با گُل سِتان همراه باشید.

نتایج جستجوی عبارت: باغ گل پارک ملت

در چه زمانی باید خاک گلدان را تعویض کرد؟

الف) ریشه های گیاه باید از روی سطح خاک گلدان قابل مشاهده باشد و یا در انتهای گلدان نزدیک سوراخ ته گلدان ریشه ها جمع شده باشند و از زیر گلدان قابل مشاهده باشد. این نشان می دهد که جای گیاه شما تنگ شده است
ب) برگ‌هایی که به تازگی رویده است در اندازه های کوچک‌تری نسبت به برگ‌های قدیمی‌تر رشد کرده اند. این نیز یکی از نشانه های تنگ شدن جای گیاه است.
ج)برگ ها در فواصل زمانی معین و مشخصی زرد، پژمرده و پلاسیده می شوند.

7 نکته طلایی برای تعویض گلدان | روش تعویض گلدان که گیاه پژمرده نشود؟ | گل  من و تو

انتخاب گلدان مناسب برای تعویض خاک گلدان:

ی
قرار دادن توری ته گلدان
یک توری مناسب را کف گلدان پهن کنید.

 گلدان جدید را به گونه ای انتخاب کنید که از گلدان قبلی به مراتب بزرگ تر باشد. یک توری مناسب را در کف گلدان به گونه ای که سوراخ کف گلدان را بپوشاند قرار دهید. این کار برای ثابت نگه داشتن خاک درون گلدان انجام می شود و اجازه نمی دهد خاک به سادگی با هرمرتبه آب دادن از کف گلدان خارج شود. مقداری مخلوط گلدان اضافه کنید. همانطور که در مطلب روش انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی گفته شد جنس گلدانی که انتخاب می کنید اهمیت بسزایی در ماندگاری گیاه شما دارد. پس در هنگام خرید به نوع جنس گلدان توجه کنید.

اضافه کردن خاک مناسب گیاهتان در گلدان:

ریختن خاک گیاه
مقداری خاک مخصوص اضافه کنید.

قبل از تعویض خاک گلدان مقداری خاک را به قسمت انتهای گلدان جدید خود اضافه کنید تا کمی گیاه از کف گلدان فاصله داشته باشد. تا ریشه مستقیما به کف گلدان نرسد.

شل کردن ریشه‌های گیاه برای انتقال به گلدان جدید:

خارج کردن گیاه از گلدان
ریشه‌های گیاه‌تان را به آرامی شل کنید.

در ادامه؛ گیاه مورد نظر خود را به آرامی از گلدان قبلی در بیاورید. سپس با ملایمت فراوان خاک اطراف ریشه ها را جدا کنید تا ریشه ها آزاد تر شوند. برای این کار می توانید کمی گلدان را کج کنید تا گیاه راحت‌تر از گلدان خارج شود.
برای اینکار کمی گلدان را سر و ته کنید می توانید به آرامی ضربه هایی به آن بزنید تا راحت تر خارج شود. با دست دیگر ساقه گیاه را بگیرید تا در صورت خارج شدن گیاه به زمین نخورد.

انتقال به گلدان جدید و خاک جدید:

کاشتن گیاه در گلدان
گیاه را درون گلدان جدید قرار دهید.

گیاه را به آرامی در گلدان جدید خود قرار دهید. سعی کنید گیاه را صاف نگه دارید و دقیقا در وسط گلدان تا زیبایی گیاه شما بیشتر باشد.اگر گلدان شما طرح و شکل مشخص دارد سعی کنید گیاه را از بهترین جهت که نمای زیبایی دارد در جلوی تصویر روی گلدان قرار دهید تا بعد از کاشت پشیمان نشوید!

اضافه کردن خاک به گلدان:

خاک ریختن دور گیاه
دوباره مقداری مخلوط مخصوص گلدان را اضافه کنید.

حالا زمان تعویض خاک گلدان است، به اندازه کافی که ریشه های گیاه دیده نشود درون گلدان خاک بریزید. به آرامی کمی خاک را فشار دهید. فشرده کردن زیاد خاک باعث حارج نشدن آب می شود. پس خیلی خاک را فشرده نکنید.

کود دادن به گیاه:

غذای گیاه آپارتمانی
غذای گیاه را اضافه کنید.

حالا برای بهتر شدن رشد گیاه باید به آن غذای مخصوص خود را بدهید، کود مورد نظر خود را برداشته و به آرامی بر روی خاک گلدان و در اطراف گیاه تان پخش کنید. برای اطلاع از کود مناسب برای گیاه‌تان می توانید با مشاورین گُل سِتان تماس بگیرید.

مرحله آخر تعویض خاک گلدان:

روش تعویض گلدان و جلوگیری از کج شدن گیاه
گیاه‌تان را به کمک یک چوب صاف کنید

اگر گیاه شما ساقه های نازکی داشت و یا به هر علتی نیاز به تکیه گاه داشت، با ملایمت آن را به کمک یک تکه نخ به تکه ای چوب یا هر وسیله دیگری که دارید و در خاک ثابت کرده اید ببندید و محکم کنید تا گیاه شما ثابت بماند.البته در گل فروشی‌ها یک استند مخصوص برای نگه داشتن گیاه موجود می باشد که برای زیبایی بیشتر می توانید به جای چوب یا میله تهیه کنید. برای تهیه آن می توانید به نزدیکترین گل فروشی از لیست زیر مراجعه کنید، برای اطمینان قبل از مراجعه تماس بگیرید.
پیدا کردن نزدیکترین گلفروشی به شما

پیشنهادهایی برای تعویض خاک و گلدان و گیاه

نکاتی که بهتر است در مورد روش تعویض گلدان​ بدانید:
در فصل تابستان شما می توانید گلدان گیاه‌های آپارتمانی را عوض کنید و سپس آن ها را در فضای باز قرار دهید.
شما می توانید با افزودن غذای مخصوص گیاه ، به رشد بهتر آن ها کمک کنید و چرخه رشد گل و گیاه را تسریع کنید.
دقت کنید که اکثرگیاهان آپارتمانی به نور مستقیم خورشید نیاز ندارند و نور کافی اما غیر مستقیم برای رشد آن را مهیا کنید. به طور مثال می توانید گیاه را در نزدیک پنجره‌ی پرنوری که آفتاب مستقیما به آن نمی تابد قرار دهید.
گیاه را در محیطی قرار دهید که احتمال برخورد زیاد در رفت وآمد با آن وجود نداشته باشد

 

چه زمان تعویض گلدان انجام بدم؟ روش صحیح تعویض گلدان | گل من و تو

 

نکات تکمیلی تعویض خاک گلدان:​

دقت کنید که گل یا هر گیاه دیگری که دارید به مرور زمان رشد می کند و تمام اندام‌های آن از جمله ریشه ها رشد می کنند. پس شما باید هر چند سال یک بار گلدان خود را متناسب با اندازه گیاه تان تعویض کنید.
اگر گیاه شما گیاه بزرگی است وشما قادر به تعویض خاک گلدان آن نیستید، روش مناسب این است که در صورت نیاز، خاک روی سطح گیاه را با به میزان مورد نیاز (حدودا بسته به اندازه گلدان بین دو تا 5 سانتی متر) بردارید و حاک جدید جایگزین آن کنید.
زمان مناسب تر برای تعویض خاک گلدان بهار است.
دقت کنید که هر نوع گیاه بسته به گونه خود به کود خاصی نیاز دارد، پس هنگام خرید کود به این نکته دقت کنید.

 

برگرفته از:https://www.golsetan.com/blog/how-repot-plants/

تتدوین:مینو غفوری ساداتیه

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 7 =