مقالات, مقاله های آموزشی

رویا در طب سنتی برای تشخیص بیماری ها

از ديدگاه بوعلي سينا و ساير حکماي طب سنتي ايران رويا به عنوان يکي از علایم تشخيصي مطرح مي باشد به طوري که برخي از خواب ها از نظر پزشکي داراي اهميت بوده و در تشخيص مزاج يا بيماري کمک کننده اند. محتويات و جزیيات روياي فرد مي تواند گوياي وضعيت خاص جسمي و رواني وي باشد. در سوء مزاج ها و غلبه اخلاط، هر فرد متناسب با خلطي که در بدنش افزايش يافته خواب هايي با رنگ و محتواي متناسب با آن خلط مي بيند. به عنوان نمونه در غلبه صفرا، فرد خواب هايي با مضمون آتش و رنگ زرد، در غلبه خون خواب هايي در ارتباط با خون و خونريزي و به رنگ سرخ، در غلبه بلغم خواب هايي با محتواي آب و به رنگ سفيد و در غلبه سودا خواب هايي با مضمون ترس و وحشت همراه تاريکي و به رنگ سياه مشاهده مي کند. آگاهي از محتواي خواب اشخاص با در نظر گرفتن ساير علایم آنها مي تواند در تشخيص افتراقي بيماري ها کمک کننده باشد. همچنين تغيير محتواي خواب در طي درمان نيز مي تواند گوياي تغيير وضعيت جسمي و رواني فرد بوده و پزشک را در جهت درمان درست راهنمايي نمايد و در مجموع ابن سينا و ساير پيش کسوتان پزشکي نياکان به منظور تشخيص باليني وضعيت سلامت و بيماري، علاوه بر علایم و نشانه ها از وضعيت روياها نيز استفاده مي کرده اند.
روش کار در اين مطالعه کتابخانه اي بوده و از کتاب قانون بوعلي سينا و شروح آن و ساير منابع طب سنتي ايران مربوط به قرون مختلف استفاده شده است.

نقش خواب و رویا در تشخیص مزاج و سوء مزاج - طبایع مرجع طب سنتی

نویسندگان: موحد مينا, ناظم اسماعيل, نيك بخت عليرضا, فلاحي فرامرز, مصدق محمود, غفاري فرزانه, گوشه گير سيداشرف الدين, مينايي محمدباقر, نامدار حسن, عمارتكار الهام, چوپاني رسول*

آدرس: * گروه طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + نه =