مقاله های آموزشی

روش نگهداری از کاکتوس فوق‌العاده زیبای سرئوس ولیدوس

سرئوس ولیدوس، یکی از زیباترین کاکتوس‌ها در سراسر دنیاست. ساقه‌های ولیدوس، ترکیبی از دو رنگ سبز و آبی است و می‌تواند گل‌های قرمز رنگ خیره‌کننده‌ای تولید کند. در میان انواع مختلف این کاکتوس، گونه Spiralis بسیار نادر و البته زیباست. اسپیرالیس دارای چند ساقه عمودی و لوله‌ای است و در طول تابستان، گل‌های ظریفی به رنگ سفید-قرمز شکوفا می‌کند. حتی اگر شرایط مساعد باشد، میوه‌های قرمز نیز ظاهر خواهند شد. سرئوس ولیدوس می‌تواند تا ارتفاع 6 متری رشد کرده و گل‌های آن نیز به طول 20 سانتی‌متر برسند! اگر دنبال یک خرید کاکتوس بوده و یک کاکتوس زیبا می‌خواهید، سرئوس ولیدوس را انتخاب کرده و برای یادگیری روش نگهداری کاکتوس سرئوس ولیدوس نیز تا انتها با این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی گل و گیاه گُل‌سِتان همراه باشید. در این مطلب ضمن معرفی روش نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس مختصری در مورد این کاکتوس دوست داشتنی نیز برای شما خواهیم گفت.

فهرست مطالب:

مقدمه‌ای بر کاکتوس سرئوس ولیدوس
مقدمه‌ای بر نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس
روش نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس

مقدمه‌ای بر کاکتوس سرئوس ولیدوس

مثل سایر کاکتوس‌ها، ولیدوس نیز دارای تیغ‌های قهوه‌ای رنگ متعددی است. پس بهتر است هنگام کار کردن با این گیاه، کمی مواظب دست‌های خود باشید. این گیاه برای نخستین بار در آمریکای جنوبی دیده شد و بومی همان منطقه است. در سال 1980، چند گونه متنوع از آن برای فروش به اروپا فرستاده شد و توانست به قیمت بسیار بالایی فروخته شود. اما امروزه، ولیدوس دیگر منحصر به بخش خاصی از کره زمین نیست و تقریبا در تمامی نقاط جهان یافت می‌شود. گونه‌های امروزی، عموما پیوندی و ترکیبی هستند و از آمیزش گرده‌ها حاصل شده‌اند.

با کاکتوس‌های بیشتری آشنا شوید: 130 گونه از انواع کاکتوس با عکس و روش نگهداری

 

روش نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس

 

مقدمه‌ای بر نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس

مثل خیلی از کاکتوس‌ها، ولیدوس نیز به رسیدگی خاصی نیاز ندارد و گیاهی مقاوم است. در طول نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس بهتر است قبل از هر بار آبیاری، میزان رطوبت خاک را بسنجید تا به‌خوبی نیاز آن را دریابید. اگر سطح خاک یا لایه زیرین آن مرطوب بود، صبر کنید تا خشک شود.

ایجاد گردش هوای کافی در اطراف ریشه برای ولیدوس بسیار مفید خواهد بود. معمولا هنگام کاشت گیاه، خاک را باید فشرده کنید، اگرچه این کار سبب حفظ ساختار خاک می‌شود، اما جریان یافتن هوا در درون آن نیز بسیار حائز اهمیت است. برای هوادهی به خاک، به یک سیخ چوبی نیاز دارید. سیخ را به داخل خاک فرو کرده و به‌آرامی تعدادی حفره ایجاد کنید. سپس به‌خوبی گیاه را آبیاری کرده و اجازه دهید مقدار اضافی آن از زیر گلدان خارج شود. به‌همین‌سادگی! همچنین نگران آسیب رسیدن به ریشه‌هانیز نباشید، چراکه اگر به‌آرامی و بادقت این کار را انجام دهید، آسیبی به آن‌ها نخواهد رسید. یادتان باشد برای این کاکتوس، یک خاک متخلخل و جریان خوب هوا از سالم بودن ریشه‌های جانبی بسیار مهم‌تر است.

مقدمه‌ای بر نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس
کاکتوس سرئوس ولیدوس با یک گلدان زیبا

روش نگهداری کاکتوس سرئوس ولیدوس

آبیاری

خاک ولیدوس باید بین دفعات آبیاری کاملا خشک شود. معمولا رایج‌ترین اشتباه در نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس آبیاری آن بیش از حد نیاز است. برای پیشگیری از این اتفاق، قبل از آبیاری مطمئن شوید که خاک کاملا خشک شده است. متاسفانه کاکتوس‌های سرئوس مستعد پوسیدگی و فاسد شدن ریشه هستند. بنابراین هرگز نباید خاک مرطوب را آبیاری کنید. در تابستان، خاک سریع‌تر خشک می‌شود و به طبع دفعات آبیاری نیز افزایش خواهد یافت. در این ایام بسیار مواظب باشید تا گیاه را غرقاب نکنید.

مطلب پیشنهادی: 9 نکته مهم درباره آبیاری کاکتوس

همچنین در طول ماه‌های زمستان، دفعات آبیاری را کاهش دهید، شاید لازم باشد ماهی یکبار به ولیدوس آب بدهید. اگر در طول نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس متوجه نرم و سیاه شدن ریشه‌ها شدید، درنظر داشته باشید که این نشانه آبیاری بیش‌از‌حد است. در صورت وقوع این مشکل، بخش‌های آسیب دیده ریشه را جدا کرده و گیاه را مجدد در خاک تازه بکارید.

عکس کاکتوس سرئوس ولیدوس
کاکتوس سرئوس ولیدوس با گلدان

نور مناسب برای نگهداری از کاکتوس سرئوس ولیدوس

سرئوس ولیدوس به نور کامل و شدید خورشید نیازمند است. بنابراین قبل از کاشت آن در باغچه، مطمئن شوید که نقطه انتخابی در تمام طول سال نور خورشید دریافت می‌کند. نور کامل تا جزئی خورشید برای رشد این گیاه ضروری است.

اما اگر ولیدوس شما گلدانی است، باید آن را مرتبا بچرخانید تا نور خورشید به‌طور مساوی به تمام بخش‌های آن بتابد. پیشنهاد می‌کنیم سطح ساقه و برگ‌های ولیدوس را به وسیله یک دستمال نرم و تمیز غبارروبی کنید. این کار کمک می‌کند تا گیاه نور خورشید را بیشتر جذب کرده و عمل فتوسنتز را موثرتر انجام دهد.

برگرفته از سایت:golsetan.com/blog/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + بیست =