مقالات, مقاله های آموزشی

روش نگهداری از کاکتوس افوربیا درخت مدادی

نور مورد نیاز برای نگهداری کاکتوس افوربیا

افوربیا به نور خورشید علاقه دارد. پس اگر آن را دومتری یک پنجره نورگیر قرار دهید، حسابی لذت خواهد برد. اکثر افوربیاها عاشق نورند، اما بعضی از آن‌ها می‌توانند سایه جزئی را هم تحمل کنند. برای تامین نور مورد نیاز برای نگهداری از افروبیا آن را نزدیک یک پنجره نورگیر جنوبی قرار دهید. از آغاز بهار تا میانه پاییز هم می‌توانید گلدان را به بالکن و باغچه منتقل کنید، اما دقت داشته باشید که نور خورشید باعث سوختن برگ‌های افوربیا نشود. به‌این‌منظور اگر احساس کردید نور خیلی تند و گرم است، مکان افوربیا را کمی تغییر دهید.

دمای مناسب برای نگهداری از کاکتوس افوربیا

دمای بالای هوا در تابستان برای افوربیا مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما هوای سرد زمستان می‌تواند برای آن مشکل‌ساز شود. البته این موضوع به میانگین دمای هوای محیط زندگی شما هم بستگی دارد؛ مثلا گونه‌هایی از افوربیا که متعلق به عربستان، بخش‌های غربی و مرکزی آفریقا و مناطق گرمسیری آمریکا هستند، برای ادامه حیات خود در زمستان به بازه دمایی 13 الی 15 درجه سانتی‌گراد نیاز دارند، اما افوربیاهایی که در ماداگاسکار و آفریقای شرقی زندگی می‌کنند، دمای کمتر و معادل 13 الی 10 درجه را نیز تحمل می‌کنند.

جالب است بدانید که گونه‌هایی که بومی بخش شمالی و جنوبی آفریقا هستند به دمای زیر 10 درجه نیاز دارند! در نتیجه می‌توان گفت دمای مناسب برای نگهداری از کاکتوس افوربیا متغییر است و نمی‌توان دمای ثابتی برای آن درنظر گرفت. اگر پیشنهاد ما را بخواهید، به عقیده ما بهتر است افوربیا را با آغاز سرما به داخل خانه منتقل کنید.

آبیاری

مهم‌ترین قانون در خصوص آبیاری ساکولنت و کاکتوس این است که خاک آن‌ها را غرقاب نکنید. این قانون درباره نگهداری از کاکتوس افوربیا هم صدق می‌کند و خاک این کاکتوس نیز مثل سایر انواع کاکتوس‌ها ، باید بین هر بار آبیاری کمی خشک شود. ضمن اینکه این گیاه می‌تواند از پس خشکی کامل خاک نیز بر آید، اما نه برای مدت طولانی. به‌هر حال باید درنظر داشته باشید که این به معنای عدم نیاز افوربیا به آب نیست. برای اینکه از خشکی خاک مطمئن شوید، انگشت خود را به‌اندازه چند سانتی‌متر در خاک فرو کرده و رطوبت لایه‌ی زیرین را بسنجید. اگر هنگام لمس، خشک به‌نظر می‌رسید می‌توانید گیاه را آبیاری کنید، اما اگر هنوز مرطوب بود، باید دست نگه داشته و تا زمان خشک شدن خاک صبر کنید.

در زمستان، باید دفعات آبیاری را کاهش دهید. دقت کنید، گفتیم دفعات نه مقدار؛ در واقع از آنجایی که دفعات آبیاری کمتر می‌شود، میزان آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این فصل باید در هر وعده آبیاری به‌قدر کافی به گیاه آب برسانید تا رطوبت حداقلی در خاک ایجاد شده و از پژمردگی کاکتوس افوربیا جلوگیری شود. در طول فصول گرم‌تر بهترین زمان برای آبیاری این کاکتوس بعدازظهر است، اما می‌توانید این کار را در صبح و قبل از طلوع کامل خورشید و افزایش دما نیز انجام دهید. در زمستان اما، زمان دوم مناسب‌تر است.

به‌عنوان نکته آخر در مورد آبیاری کاکتوس افوربیا نیز به یاد داشته باشید که موقع آبیاری خاک آن را به‌خوبی آبیاری کنید، البته این موضوع با غرقاب شدن خاک نباید اشتباه گرفته شود.

کاکتوس افوربیا گلدانی

خاک مناسب برای نگهدری از کاکتوس افوربیا

افوربیا به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارد و می‌تواند در شرایط بحرانی، در خاک خشک و کم‌آب هم زندگی کند. برای تهیه خاک مناسب نگهداری افوربیا می‌توانید به‌جای خرید، خودتان ترکیب خاک ایده‌آل آن را بسازید. برای این کار از خاک مخصوص ساکولنت و کاکتوس استفاده کنید و آن را با خاک معمولی گیاهان آپارتمانی ترکیب کنید. در مورد PH خاک نیز پیشنهاد ما این است که از خاکی در گستره PH 6.1 که کمی اسیدی است، الی 7.8 که تقریبا بازی است استفاده کنید. اگر گیاه خود را در باغچه (هر بستری غیر از گلدان) کاشته‌اید، فراموش نکنید که مقداری شن و ماسه به خاک اطراف آن اضافه کنید. حتی زمینی مخلوط از سنگ و خاک نرم نیز برای این کاکتوس مناسب خواهد بود.

کوددهی کاکتوس افوربیا

اغلب خاک‌ها اگرچه برای استقرار ریشه مناسب هستند، اما نمی‌توانند تمام عناصر ضروری مورد نیاز گیاه را فراهم کنند. به‌همین‌علت استفاده از کود مناسب ضرورت پیدا می‌کند. برای این‌منظور نصف قاشق چای‌خوری کود چند منظوره 15-15-15 را در یک لیتر آب حل کنید و هر دو هفته یکبار پس از آبیاری به خاک اضافه کنید. این کار باید در بهار و تابستان صورت بگیرد. از آنجایی که سرعت رشد کاکتوس افوربیا در پاییز و زمستان کاهش می‌یابد، باید کوددهی را در این فصول سرد متوقف کنید.

هرس کردن

اگر این کاکتوس پیوسته به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند بسیار بزرگ و سنگین شود. چراکه افوربیا تا ارتفاع زیادی رشد می‌کند، خیلی زیاد! بنابراین در طول نگهداری از کاکتوس افوربیا برای کنترل و مدیریت اندازه آن، باید هرس کردن آن را در برنامه خود قرار دهید. گفتنی است می‌توانید از ساقه‌های بریده شده این کاکتوس برای تکثیر آن استفاده کنید.

فراموش نکنید که هنگام هرس کردن این کاکتوس، باید از دستکش، محافظ چشم و لباس ضخیم استفاده کنید، چراکه شیره سفید موجود در این گیاه سبب التهاب پوست شده و اگر هرگونه تماسی با چشم داشته باشد، می‌تواند مشکلات دیداری جدی برای شما ایجاد کند. بااین‌حال اگر تماسی با این شیره خطرناک داشتید، سریعا محل آلوده را با آب بشویید.

تعویض گلدان کاکتوس افوربیا

همان‌طور که گفتیم افوربیا می‌تواند بزرگ و قطور شود؛ پس بدیهی است که روزی از گلدان خود خارج می‌شود. در این حالت، بهتر است گیاه را به گلدان بزرگ‌تری منتقل کنید، اما لازم نیست این تعویض گلدان هر ساله انجام شود. هر دو یا سه سال کافی است. تعویض گلدان می‌تواند همچنین راه خوبی برای رساندن خاک تازه به افوربیا باشد.

زمان مناسب برای این کار، اوایل بهار است؛ درست زمانی که فصل رشد تازه آغاز شده است. پس از اینکه گیاه را به گلدان تازه منتقل کردید، یک الی دو هفته صبر کرده و سپس آبیاری را آغاز کنید.

گلدان مناسب برای نگهداری از کاکتوس افوربیا

وقتی بحث به گلدان مناسب برای کاکتوس افوربیا می‌رسد، باید گلدانی را انتخاب کنید که اجازه بدهد میزان اضافی رطوبت به آسانی تبخیر شود؛ مثلا گلدان سفالی به این منظور انتخابی مناسب است. خوبی کاکتوس افوربیا در این است که معمولا نسبت به ازدحام در یک گلدان حساس نیست، پس می‌توانید چند کاکتوس از این نوع را در کنار هم بکارید. کاکتوس افوربیای شما تمایل دارد در گلدانی کاشته شود که حدود 5 الی 7.5 سانتی متر بزرگتر از قطر ریشه خود باشد. گلدان نهایی باید دارای حفرات زهکشی متعددی در زیر خود باشد، زیرا کاکتوسی که در گلدان کاشته می‌شود به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت. گفتنی است اگر در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید، می‌توانید این گیاه را در خارج از خانه نیز قرار دهید.

تدوین :سحر مجدی

برگرفته از سایت:www.google.com

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =