مقالات, مقاله های آموزشی

روز جهانی گل و گیاه

روز ملی گل و گیاه هر سال در تاریخ ۲۵ خرداد ماه مصادف با ۱۵ ژوئن و روز جهانی گل و گیاه، با هدف ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده درست از گل‌ها وگیاهان برگزار می‌شود.

 

نمایشگاه گل و گیاه البرز به‌صورت دائمی برگزار شود‌- اخبار استانها تسنیم |  Tasnim

 

بیست و پنجم خرداد ماه (۱۵ ژوئن) هر سال برابر با روز جهانی و ملی گل و گیاه است که این تاریخ از سال ۸۴ بنا به درخواست اتحادیه گل و گیاه کشور و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت جهاد کشاورزی و دفتر گل و گیاه، با این عنوان در تقویم رسمی کشورمان به ثبت رسیده است. در برخی منابع گفته شده است که در سال ۱۳۹۰ این مناسبت از تقویم ملی ایران حذف شد و پس از چند سال دوباره به تقویم بازگردانده شد.

برگزاری نمایشگاه در روز جهانی گل و گیاه

کشورها و سازمان‌های مختلف دنیا هر سال در این روز با برگزاری مراسم، همایش‌ها و نمایشگاه‌های مختلف بر نگهداری و گسترش فضای سبز و پرورش گل و گیاه تاکید می‌کنند. در کشور ما در اولین سالگرد روز ملی گل و گیاه، در مجموعه ۱۲ هزار نفری آزادی، سبد گل بسیار بزرگی با ۲۰۷ هزار شاخه گل تهیه شد که در آن زمان لقب بزرگ‌ترین سبد گل جهان را کسب کرد.

ظهور بهار در نمایشگاه گل و گیاه مشهد+ عکس

برگزاری نمایشگاه گل و گیاه در اصفهان

یکی از این نمایشگاه‌ها، نمایشگاه گل و گیاه در باغ گل‌های اصفهان است که هر ساله در روز ملی گل و گیاه برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان فراوانی از شهرهای مختلف دارد.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

هدف از نامگذاری روز گل و گیاه در تقویم

نامگذاری این روز در تقویم ملی به دلیل اهمیت بسیار زیادی است که گل و گیاه در زندگی انسان‌ها دارد. هدف از این نامگذاری، ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده درست از گل‌ها و گیاهان در کشور است. زیرا استفاده از گیاهان نه تنها بر کیفیت و سبک زندگی ما تأثیر مثبت دارد بلکه باعث زیبایی و شادابی شهر و کشور نیز می‌شود.

تاریخچه استفاده از گل

در فرهنگ‌ها و اقوام مختلف از گل در عناوین و مناسبت‌های گوناگون استفاده می شده است ولی تاریخچه اولیه استفاده از گل مربوط به مصری‌ها است. آنها از گل برای تزئین و زیباسازی میزها و سالن‌های بزرگ استفاده می‌کردند. یونانی‌ها و رومی‌ها نیز بعد از مصری‌ها از گل استفاده‌های زیادی داشته‌اند.

تاریخچه استفاده از گل و گل آرایی در دنیا | گُل سِتان
همچنین شواهد حاکی از آن است که گیاهان چینی در دوران پیش از میلاد مسیح محبوبیت خاصی داشته و در مراسم‌های مذهبی و طب سنتی از آنها استفاده می‌شده است.

اهمیت گل و گیاه در ایران

در ایران نیز کاربردهای مختلفی برای گل وجود دارد و هر گل به‌عنوان نوعی نماد و نشان مشخص برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشور ما به دلیل اقلیم چهار فصل و خاک حاصلخیزی که دارد، محل مناسبی برای کاشت و پرورش گل‌ها و گیاهان گوناگون است.

حــــــــــس خــــــــــوبــــــــــ - عکس ویسگون

نقش گل و گیاه به اندازه‌ای در زندگی مردم ایران مهم و پر رنگ است که نشانه‌هایش در صنایع دستی و به خصوص فرش ایرانی همواره قابل مشاهده است. علاوه‌بر این در اشعار و سروده‌های شاعران بزرگ ایران هم می‌توان تأثیرات و اهمیت گل‌ها و گیاهان مختلف را در زندگی مردم این سرزمین ملاحظه کرد. فرهنگ، تمدن و زندگی ما ایرانی‌ها به شکل عجیبی با گل و گیاه پیوند خورده‌است. هم اکنون نیز باغ‌ها و گلخانه‌های زیادی در سراسر کشور وجود دارد که سالانه مقدار قابل توجهی گل‌ها و گیاهان گوناگون پرورش می‌دهند.

قدیمی‌ترین سند استفاده از گل در ایران

تاریخچه اولیه استفاده از گل در ایران به دوران هخامنش بر می‌گردد که در سنگ نگاره‌های تخت جمشید به خوبی دیده می‌شود. این سنگ نگاره‌ها که گل‌هایی در دست داریوش، پادشاه بزرگ ایران را نشان می‌دهند، بیش از دو هزار و پانصد سال قدمت دارند و بیانگر استفاده دیرینه از گل در اعیاد و جشن‌های باستانی ایران است. طبق نظر تحلیل‌گران تاریخ، این نقش‌ها مربوط به مراسم برپایی جشن نوروز و به گمان برخی دیگر مربوط به جشن تولد و یا مراسم تاج گذاری است که علاقه‌ی ایرانیان نسبت به گل را به نمایش می‌گذارد.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

اقتصاد و گل و گیاه

خرید و فروش گل و گیاه می‌تواند به اقتصاد جامعه کمک کند. کاشت و پرورش گل و گیاه جز صنایع بسیار سودآور در جهان است به طوری که حتی می‌توان با پرورش گل‌های زیبا و خاص، آنها را به خارج از کشور صادر کرد و باعث افزایش اشتغال در جامعه، به راه انداختن چرخه اقتصادی و در واقع رونق اقتصادی شد.

صادرات گل در جهان

نقش کشورهای مختلف در مصرف و صادرات گل متفاوت است. کشور هلند به واسطه صادرات گل به تمام نقاط دنیا و درآمد زیادی که از این راه به دست می‌آورد یکی از پویاترین اقتصادهای جهان را دارد که سالانه بیش از هفت میلیارد دلار از طریق پرورش گل درآمد کسب می‌کند. این کشور علاوه بر بزرگ‌ترین تولیدکننده گل، بزرگ‌ترین واردکننده گل و گیاه نیز هست. این واردات به منظور پاسخگویی به بازارهایی است که این کشور در دست دارد؛ چرا که برخی گل‌ها در هلند خوب به عمل نمی‌آیند یا تولیدشان مقرون به صرفه نیست.

کارت پستال دیجیتال - روز ملی گل گرامی باد

صادرات گل در ایران

ایران نیز به نوبه‌ی خود سهم به سزایی در صادرات گل داشته و همه ساله مقدار زیادی گل را به کشورهای مختلف جهان همچون امارات متحده عربی، عربستان، انگلستان، عراق، آلمان، هلند، پاکستان، چین، سوئیس، اسپانیا، آذربایجان، کویت، بحرین، ترکمنستان، تایوان، ویتنام و ژاپن صادر می‌کند. ایران در تولید گل و گیاه دارای رتبه ۱۷ و در صادرات آن دارای رتبه ۱۰۷ می‌باشد.

گل‌ها و گیاهان ملی

گل ملی نمادی از فرهنگ، تاریخ، تمدن و مذهب هر کشور است. اولین‌بار بیش از ۴۰۰۰ سال پیش مصریان گل نیلوفر آبی را به عنوان گل ملی کشورشان انتخاب کردند. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور در جهان دارای گل ملی هستند. در برخی از کشورها نیز یک درخت نماد ملی گیاهی آن کشور است. گل‌های رز، ارکیده، لاله و یاس بیشتر از سایر گل‌ها به عنوان گل ملی کشورها انتخاب شده‌اند. گل رز از نظر کثرت قرار گرفتن در جایگاه گل ملی مقام نخست را دارد و در ۱۰ کشور آمریکا، انگلستان، ایتالیا، ایران، رومانی، عراق، عربستان سعودی، مراکش، لوکزامبورگ و بلغارستان به عنوان گل ملی انتخاب شده است.

امضا کنید: کارزار درخواست ثبت ۲۵ خرداد ماه به عنوان روز ملی گل در تقویم  رسمی کشور

گل های ملی برخی از کشورها

بسیاری از کشورهای جهان گل ملی دارند و تلاش می کنند نمادهای آن را در مناطق و شرایط گوناگون به کار ببرند. در برخی از کشورها مانند کانادا ، آلمان و لبنان یک درخت به عنوان نماد ملی گیاهی کشور انتخاب می شود.

ایران : گل رز و گل نیلوفر

آرژانتین و اروگوئه : گل فردوسی یا Erythrina Crista-galli

استرالیا : آکاسیای طلایی یا Acacia pycnantha

بنگلادش : نیلوفر آبی یا water lily

اتریش : سپید گوهر آلپ

بلژیک : گل شقایق یا Red Poppy

برزیل گل ارکیده یا Cattleya Orchid

چین : شکوفه آلو

فرانسه : زنبق

گل‌ها و گیاهان ملی ایران

در ایران گل نیلوفر آبی، گل رز یا گل محمدی، سروناز و گل لاله گل‌های ملی به شمار می‌روند.

نیلوفر آبی نماد صلح جهانی، عبادت، زیبایی، عشق، کامیابی، حمایت از موجودات زنده و قدرت حاصل خیز بودن زمین است. این گل به عنوان محصول آب‌ها و خورشید و هم چنین مظهر روشنایی نیز شناخته شده است.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

گل‌های رز معانی و کاربردهای زیادی دارند اما مهم‌ترین معانی رز عبارتند از:
عشق و علاقه، شرف، زیبایی، تعادل و صبوری، شور و هیجان، هوش و رازآلودگی. همچنین رنگ گل رز در معنا و مفهوم آن نقش مهمی دارد به عنوان مثال رز قرمز نماد عشق، از خود گذشتگی، سلامتی، به یاد هم بودن و شور و اشتیاق است. رز سفید نماد پاکی و خلوص است. رز زرد نشانه محافظت از معشوق در برابر خطرات و عشق بالغانه است. البته گاهی در برخی فرهنگ‌ها مانند ایران، رز زرد نشانه نفرت و کینه نیز می‌باشد. رز صورتی نیز نماد نجابت و متانت است.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

سرو نماد آزادی و آزادگی است و در شعر و ادب فارسی نیز صفات بسیاری از قبیل راستین، بلند، سرفراز، سرکش، پابرجای، پایدار برای آن ذکر شده‌است.

در ایران گل لاله سمبل و نماد شهید است و دلالت بر شخص ایثارگری دارد که در راه آرمان دینی یا ملی به شهادت رسیده است.

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

گران قیمت ترین گل‌ها در جهان

از جمله گران قیمت ترین گل‌ها در جهان عبارتند از:

رز ژولیت

ارکیده شنژن نونگکه

ارکیده طلایی کینا بالو

موگه یا لیلی دره‌ای

گلوریوس

زعفران

روز جهانی گل و گیاه چه روزی است؟ + تاریخچه و هدف

کمیاب‌ترین گل‌ها در جهان

یکی از موضوعات جالب توجه برای علاقه‌مندان و دوستداران گل و گیاه، آشنایی با کمیاب‌ترین گل‌های جهان می‌باشد. برخی از عجیب‌ترین و نایاب‌ترین گل‌های جهان عبارت‌اند از:

گل جید وین یا منقار طوطی

از خانواده نخود و لوبیا است. از آن جایی که این گل در شب درخشان است، گرده افشانی این گل به وسیله‌ی خفاش‌ها انجام می‌شود. هم چنین زادگاه این گل جنگل‌های بارانی فیلیپین است.

آپارتمان Nayridkisnishi در مناظر

گل کادوپول

که در واقع شکوفه گیاه کاکتوس است و زادگاه آن سریلانکا می‌باشد. این گل چهره‌ی بسیار زیبایی دارد و در هنگام شب با رنگ سفیدش می‌درخشد؛ همین درخشش سفید گل باعث شده تا به کادوپول لقب ملکه شب را بدهند.

گران قیمت ترین گل های جهان :: حس خوب طبیعت

گل بد بو یا گل جسد

که یکی از خطرناک‌ترین گیاهان جهان است و تنها در جنگل‌های اندونزی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد و به خاطر بوی بد آن به این نام نامگذاری شده است.

گل بدبو - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ارکیده گوست یا ارکیده شبح مانند

بومی فلوریدا، کوبا و باهاما است. می‌توان گفت که مهمترین علت شهرت و خاص بودن این گل، شکل ظاهری آن است زیرا درست شکلی شبح مانند دارد.

عجیب ترین ، نایاب ترین و حیرت آورترین گلهای جهان + تصاویر

شکلات کیهان

این گل های غیرمعمول مانند گل کیهان عادی به نظر می رسند اما کمی کوچکتر هستند و عرض آنها یک اینچ و نیم است و گلبرگ ها گرد می شوند. آنها دارای رنگ قرمز تیره  با ظاهری کاملاً مخملی هستند – و بوی شکلاتی دارند (واقعاً!). این گل بسیار پرطرفدار برای اولین بار در سال 1885 به صورت تجاری در یک فهرست بذر معرفی شد. با این حال ، انواع بذر به ندرت در دسترس هستند و بنابراین این کیهان بیشتر از طریق ریشه غده ای ، شبیه ریشه گل محمدی تکثیر می شود. این مراکز به رنگ قهوه ای تیره بوده و تأثیر کلی آن بسیار چشمگیر است ، به همین دلیل این گل ها برای باغ های هیجان انگیز باغ ، گلدان و گل آرایی بسیار مورد توجه قرار می گیرند. آنها به ویژه با تمام رنگ های صورتی ، گل های سفید خامه ای و سایه های آبی خوب جفت می شوند تا رنگ قهوه ای را جبران کنند. آنها گل های بریده شده شگفت انگیزی را نیز ایجاد می کنند . این گیاه ده ها سال است که در طبیعت منقرض شده است ، اما در اوایل قرن 21 گیاه شناسان مکزیکی برای تأیید حضور آن در جنگل های قدیمی بلوط و کاج کارهایی را انجام دادند.

در سالهای اخیر چندین رقم جدید معرفی شده است.

چگونه می توان گل کیهان شکلاتی را پرورش داد | خرید گل آنلاین گندم VIP

سایلنس تومنتوزا

کالانکوئه تومنتوسا یا کالانکوئه لب سوخته ساکولنتی از خانواده کراسولاسه است. این گیاه با نام های دیگر همچون گیاه پاندا و یا گوش گربه ای نیز شناخته می شود. کالانکوئه تومنتوسا بومی جزیره ماداگاسکار در جنوب شرقی قاره آفریقاست. این ساکولنت کوچک معمولا تا ارتفاعی حدود 20 سانتیمتر رشد می کند. برگ های کالانکوئه لب سوخته گوشتی و کرک دار است و از نظر ظاهری شباهت زیادی به گوش گربه دارد.

رنگ برگ های این گیاه سبز است که با کرک های نازک نقره ای رنگ پوشیده شده است. لبه برگ های این گیاه دندانه دار است و رنگ آن عنابی تیره و گاهی اوقات قهوه ای تیره است. وجود این لبه های تیره رنگ باعث شده این گیاه در ایران با عنوان لب سوخته نامگذاری شود.

این گیاه در محیط خانه به ندرت به گل مینشیند با این حال در زیستگاه طبیعی و یا در فضای باز این گیاه گل هایی شبیه به گیاه اصلی با لبه هایی قرمز رنگ دارد.

کالانکوئه لب سوخته

دمپایی بانوی زرد و بنفش

گل بی‌نظیر ارکیده دمپایی بانو به‌خاطر گلبرگ میانی‌اش که بیرون زده و شبیه دمپایی است، این‌طور نامیده می‌شود. گونه‌های مختلف این گیاه را می‌توان در آمریکای شمالی و اروپا یافت. این گیاه در کشور انگلستان تقریبا منقرض شده بود، اما دانشمندان توانستند آن را نجات دهند و اکنون یکی کمیاب ترین گلهای جهان و گونه‌ای حفاظت‌شده محسوب می‌شود.

رشد و مراقبت از گل ارکیده دمپایی بانو | پافیوپیدیلوم

کدام کشورها صادر کننده گل هستند؟

نقش کشورهای مختلف در صادرات گل در جهان متفاوت است و چنانچه پیش از این هم در نم نمک کامل گفته شد در این میان هلند بیشترین استفاده و صادرات گل در جهان را در اختیار دارد و مالزی ، ایتالیا و آلمان نیز هر کدام 1 درصد از صادرات جهانی گل را در اختیار دارند.

هر ساله ایران نیز مقدار زیادی گل به کشور های مختلف جهان مانند امارات متحده عربی ، انگلستان ، عراق ، پاکستان ، آلمان ، هلند ، سوئیس ، چین ، اسپانیا ، ویتنام ، ژاپن و استرالیا صادر می کند.

در روز ملی گل و گیاه چه کنیم؟

همه ساله کشورها و سازمان مختلف دنیا در این روز ، مراسم و همایش های مختلف برگزار کرده و بر نگهداری و گسترش فضای سبز تاکید می کنند.

مردم نیز در این روز گل تازه به یکدیگر هدیه می دهند و آن را نشانه یی از نشاط ، طراوت ، سرزندگی و شادابی می دانند. هدیه دادن گل احساس خوشایندی را به وجود می آورد که معمولا نشانه علاقه و صمیمیت هدیه دهنده محسوب می گردد

پس در این روز شما نیز به یکدیگر گل هدیه دهید و در نگهداری از فضای سبز کوشا باشید.

 

صادرات گل در جهان

به مناسبت روزگیاهان و گل ها بهتر است بدانید که نقش کشور های مختلف در مصرف و صادرات گل متفاوت می باشد.
صادرات گل در کشور های مختلف به ترتیب زیر می باشد:

•    هلند: 52 درصد از صادرات گل در جهان را در اختیار دارد.
•    کلمبیا: 15 درصد از صادرات گل در جهان در اختیار این کشور می باشد.
•    اکوادور: 9 درصد از صادرات گل جهان مربوط به اکوادور می باشد.
•    کنیا: 7 درصد از صادرات گل در جهان مربوط به این کشور است.
•    بلژیک: 3 درصد از صادرات جهانی گل در اختیار بلژیک است.
•    اتیوپی: 2 درصد از کل صادرات جهانی گل نیز در اختیار اتیوپی می باشد.
•    مالزی، ایتالیا و آلمان نیز هر کدام 1 درصد از صادرات جهانی گل را در اختیار دارند.
در این میان ایران نیز به نوبه ی خود سهم به سزایی در صادرات گل داشته و همه ساله مقدار زیادی گل را به کشور های مختلف جهان همچون امارات متحده عربی، انگلستان، عراق، پاکستان، آلمان، هلند، سوئیس، چین، اسپانیا، ویتنام، ژاپن و استرالیا صادر می کند.
گران قیمت ترین گل ها در جهان
همچنین در روز ملی گل و گیاه بهتر است اطلاعاتی نیز در خصوص گران قیمت ترین گل ها در جهان نیز در اختیار شما قرار دهیم.
از جمله گران قیمت ترین گل ها در جهان عبارتند از:
•    گل بی‌قیمت
•    رز ژولیت
•    زعفران
•    شنژن  نونگکه  ارکید
•    ارکیده کینا بالو طلایی
•    فیکوس 100 ساله

اقتباس از:سایر
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =