مقالات, مقاله های آموزشی

دوستی مادر و پسر

در تربیت فرزند پسر توسط مادر باید بتوانید همدلی و درک احساس دیگران را به فرزند خود بیاموزید.

تربیت فرزند مساله ای سخت و بسیار حساسی می باشد در واقع تربیت فرزند شما آینده ی او را می سازد بنابراین ضروری است اصول تربیت فرزندان را بدانید زیرا ناآگاهی والدین در مورد نحوه صحیح تربیت موجب نهادینه شدن رفتارهای نادرست در کودک می شود و در نتیجه کودک با رفتارهای غلط بالغ شده و دچار آسیب های اجتماعی می شود.با ما در این مطلب در نیک صالحی همراه شوید تا نحوه درست تربیت فرزند پسر توسط مادر را بیاموزید.

عکس مادر و فرزند جدید ۹۹ مخصوص پروفایل و پس زمینه - مجله اینترنتی چارگوشه

تربیت فرزند پسر توسط مادر

او باید در نظر بگیرد که چگونه انسانی را می‌خواهد پرورش دهد و فرزند خویش را بخوبی بشناسد، از ویژگی‌های جسمی و روحی او آگاه باشد، برنامه داشته باشد، یعنی بداند برای تربیت و پرورش شخصیت فرزندش چه اوضاع و شرایطی لازم است و همه آنها را فراهم سازد و ​ دقیق به​کار گیرد. مادر نقش بسیار مهمی در تربیت پسر دارد. او باید پسرش را خوش اخلاق، مهربان، انساندوست، با هدف، شریف، آگاه، شجاع، علاقه‌مند به کار، وظیفه شناس، سالم و موفق تربیت کند.

پسر جهت آماده‌شدن برای زندگی، هم به پدر احتیاج دارد هم به مادر. پدر برای پسرش الگوی مرد است​ و مادر نماد عشق و محبت و نیز الگوی یک زن است. او با رفتار و گفتار مادرش زن‌ها را می‌شناسد و برای آینده خود تصمیم می‌گیرد. بنابراین بر پدر و مادرهای آگاه لازم است که اگر در رفتار و گفتارشان مشکلی است آن را بر طرف سازند.

مشاوره فرزندپروری | مشاوره تربیت فرزند چیست و چه مزایی دارد؟

راهکارهای مهم و کاربردی محبت‌کردن به فرزند پسر

در تربیت فرزند پسر توسط مادر بدانید یک راه ساده برای برقراری یک رابطه خوب و مستحکم این است که،همیشه به پسرتان محبت کنید. او به محبت شما نیاز دارد، البته محبتی که در رفتار و گفتار شما دیده و احساس شود. پسری که به قدر کافی از عشق و محبت مادر برخوردار است، اغلب فردی شجاع، قوی، مستقل و موفق می‌شود. به این ترتیب چنین پسری می‌تواند در آینده مرد یک زندگی موفق، سالم و با نشاط باشد. اما پسری که بیش از حد تعادل از عشق و محبت مادر برخوردار است، غالبا فردی وابسته، ضعیف، حساس و ناسازگار می‌شود. به این ترتیب چنین پسری نمی‌تواند در آینده مرد یک زندگی موفق، سالم و با نشاط باشد.

در تربیت درست فرزند باید کنارش باشید :
میشه کنارش باشید و برایش وقت بگذارید، اما او را به خودتان وابسته نکنید، زیرا پسر بچه‌ها مادرشان را از هر کس و هر چیزی در این دنیا بیشتر دوست دارند، در حقیقت عاشق مادرشان هستند و همچنین نیاز دارند که همیشه صدای مادرشان را بشنوند و او را دور و بر خودشان ببینند.
پسری که بیش از حد به مادرش وابسته است، فردی بی‌اراده، ضعیف و وابسته خواهد شد. پسری هم که هیچ گونه علاقه و وابستگی به مادرش ندارد، غالبا فردی پرخاشگر و تند خو بار خواهد آمد. بنابراین سعی کنید او را فردی مستقل و اجتماعی بار بیاورید و از او یک مرد و یک انسان کامل بسازید تا بتواند در آینده از پس مشکلات ریز و درشت زندگی بر بیاید و کمتر گرفتار مشکلات رفتاری شود.
سعی کنید پسرتان را خوب بشناسید:
برای ایجاد یک ارتباط خوب و پابرجا باید پسرتان را خوب بشناسید و از ویژگی‌های روحی و جسمی‌اش آگاه باشید، عواطف و احساسات او را درک کنید و به شخصیت‌ وی احترام بگذارید. پسری که مادرش او را بخوبی درک می‌کند و رابطه خوبی با او دارد، اغلب با دیگران بویژه همسالان خود بهتر رفتار می‌کند. بنابراین مادرانی که برای شخصیت پسرشان ارزش و احترام قائلند و احساسات و عواطف او را بدرستی درک می‌کنند، در حقیقت به پسرشان آموزش می‌دهند تا به شخصیت، افکار، عواطف و احساسات دیگران احترام بگذارد و آنها را درک کند.
تاثیر محیط خانواده بر تربیت فرزند :
پسری که در محیطی آرام زندگی می‌کند و در کانون گرم خانواده دور یک میز می‌نشیند و غذا می‌خورد، غالبا به لحاظ سلامت روحی و روانی دچار مشکل نمی‌شود و کمتر درگیر اضطراب و نگرانی، افسردگی و … می‌شود و می‌تواند با شما و دیگران ارتباط خوبی بر قرار کند. بنابراین سعی کنید محیط خانه آرام باشد نه میدان جنگ، زیرا این گونه بهتر می‌توانید با پسر دلبندتان ارتباط دوستانه‌ای بر قرار کنید. پس محیط خانه را آرام و امن نگه دارید تا او هم احساس آرامش کند و درگیر رفتارهای خشن و مخاطره‌آمیز نشود.
صحبت‌کردن :
گاهی اوقات داخل اتاقش بشوید، در کنارش بنشینید و با او درباره اهداف، آرزوها و برنامه‌هایی که در آینده دارد صحبت کنید. حتی درباره معنویت، اخلاقیات​ و ارزش‌ها با هم صحبت کنید اما جر و بحث نکنید و به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. دوستانش را بشناسید زیرا آنها تاثیر زیادی بر او می‌گذارند. برایش وقت بگذارید، هم پای او راه بروید، گاهی کنار رودخانه‌ای بنشینید و به صدای آب گوش بدهید. حتی برنامه ریزی کنید و با هم به تئاتر بروید و درباره موضوع و شخصیت‌هایی که در آن بازی کرده بودند، صحبت کنید. همیشه با او حرف بزنید و متوجه شوید​ به چه می‌اندیشد و چه برنامه‌هایی برای آینده دارد. از پدرش بخواهید تا درباره روابط جنسی و عوارض مواد مخدر و سیگار با پسرش صحبت کند.
تشویق و تحسین‌کردن فرزند :
در تربیت فرزند پسر توسط مادر هدفمند زندگی‌کردن را به پسرتان بیاموزید و این که در زندگی چه برنامه و هدفی را باید دنبال کند. او را برای رسیدن به هدفش تشویق​،ترغیب و حمایت کنید تا هم در کار و هم در روابط فردی و اجتماعی به موفقیت برسد. این نکته حائز اهمیت است که باید از او توقع داشته باشید، یعنی به او بگویید که انتظار دارید موفق بشود. به این ترتیب انتظارهای شما او را مجبور می‌کند تا برای کسب موفقیت بیشتر تلاش کند. هرگز فراموش نکنید که پسرهایی در آینده موفق می‌شوند که مادری بسیار صبور و قوی داشته باشند، مادری که سرچشمه قدرت و تشویق است، نه انتقاد و سرزنش. شما با انتقاد و سرزنش‌کردن فقط اعتماد به نفس او را پایین می‌آورید. بنابراین مشوق او باشید و فرصت‌های رشد و شکوفایی را برای او مهیا کنید.

ازدواج مادری با پسرش - بازداشت بعد از بچه دار شدن!+ عکس

ارتباط مادر و پسر

احترام گذاشتن:
در تربیت فرزند پسر توسط مادر اگر پسرتان بیش از حد غر می‌زند، عصبانی و خشمگین می‌شود و نسبت به پرسش‌های شما پاسخ‌های غیر منطقی و غیر معقولی می‌دهد یا با گستاخی رفتار می‌کند، باید به او بگویید، وقتی در کنار شماست، مراقب رفتار و گفتارش باشد. هرگز اجازه ندهید به شما یا پدرش بی احترامی بکند. چرا که دیگر بزرگ شده و باید مهارت‌های خوب ارتباط بر قرار‌کردن با دیگران بویژه افراد خانواده را یاد بگیرد و همیشه به شما احترام بگذارد، زیرا در غیر این صورت در ارتباط دوستانه میان شما خدشه وارد می‌شود. همچنین مراقب باشید علاوه بر شما به زنان دیگر هم احترام بگذارد.
چند نکته طلایی برای تربیت فرزند پسر توسط مادر
ـ همیشه​ به همسرتان در حضور پسرتان احترام بگذارید، زیرا پدرها قهرمان زندگی پسرها هستند. ـ همیشه​ محیط خانه را مکانی امن و آرام قرار بدهید. ـ همیشه به پسرتان اظهار محبت کنید، اما نه بیش از حد تعادل. ـ همیشه در کنارش باشید و برایش وقت بگذارید، اما او را به خودتان وابسته نکنید. ـ همیشه​ مشوق او باشید و کمتر از او انتقاد کنید. ـ همیشه به او بگویید که دوستش دارید.
بد نیست درباره تربیت فرزند پسر بیشتر بدانید
نیمه دیگرشخصیت او را نیز درنظر بگیرید.
به او بیاموزید که در لباس پوشیدن مرتب باشد و رنگ ها را با هم ست کند، به آرایش موهایش برسد، مراقب سلامت و ظاهر خود باشد … اینها مسائلی است که شاید همه پدران به آن توجه نداشته باشند. چنین شرایطی برای او بسیار مفید است؛ چرا که او بعدا مردی خواهد شد و به این ترتیب می تواند نظر دیگران را به خود جلب کند. از اینکه احساس ” زنانه” پیدا کند نترسید. احساس مرد بودن از والد هم جنس خودش به او منتقل می شود.
همه کارهایش را انجام ندهید.
در تربیت فرزند پسر توسط مادر دلیلی ندارد که زیپ شلوار و دکمه هایش را ببندید، در حالی که خودش می خواهد این کار را انجام دهد. او را ترغیب کنید که خودش لباس هایش را بپوشد، دوش بگیرد و به کارهای شخصی اش برسد. بپذیرید که روزی ازشما دور خواهد شد. احساس نیازی که به شما دارد را بیش از حد تقویت نکنید.

اقتباس:زندگی

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =