مقالات, مقاله های آموزشی

دلایل پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان

تا به حال شده گلدان گیاه خود را عوض کنید و ببینید که گیاه شما جلوی چشمانتان در حال پژمرده شدن است و دلیل آن را ندانید؟ اگر جواب شما به این سوال بله است باید بگوییم که در این باره عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان شود، اما با یک سری اقدامات ساده می‌توان ریسک این اتفاق را کاهش داد. عموما پژمرده شدن یک گیاه بعد از تعویض گلدان می‌تواند به‌خاطر آسیب به ریشه آن یا تغییر شرایطی باشد که گیاه مجبور است با آن دست و پنجه نرم کند. در نتیجه هنگام تعویض گلدان و حتی بعد از آن باید مراقب باشید تا ریشه گیاه آسیب نبیند، اما علاوه‌براین مورد موارد دیگری هم وجود دارد که سبب پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان می‌شود، ازاین‌رو در ادامه مطلب تمام دلایلی که می‌تواند منجر به پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان شود را برایتان شرح خواهیم داد تا از رخ دادن این اتفاق در آینده جلوگیری شود. ضمن اینکه در مورد مراقبت‌های قبل، حین و بعد از تعویض گلدان نیز مطالبی را برایتان شرح خواهیم داد. پس برای آشنایی با دلایل پژمرگی گل ها و گیاهان بعد از تعویض گلدان در ادامه با ماهمراه باشید.

با 7 علت پژمردگی گیاهان و راه حل آن ها آشنا شوید |گُل‌سِتان

مقدمه‌ای بر علت پژمرده شدن گل یا گیاه بعد از تعویض گلدان

پژمردگی بعد از تعویض گلدان اتفاقی است که معمولا در چند روز اول بعد از تعویض گلدان رخ می‌دهد، اما این اتفاق معمولا خفیف است و در حجم و زمان قابل توجهی رخ نمی‌دهد.

دلیل این موضوع نیز واضح است تعویض گلدان اتفاق استرس‌زایی برای گیاه شماست، زیرا قرار است از جایی که در آن زندگی می‌کرده و خوشحال بوده به جایی جدید و ناشناخته منتقل شود. گاهی اوقات با وجود اینکه دقت بسبار زیادی در زمان تعویض انجام می‌دهید باز هم ممکن است آسیب‌هایی جزئی به ریشه گیاه وارد شود که همین مساله ممکن است گیاه را آزار دهد و نتواند به‌سرعت به خانه جدیدش عادت کند. گاهی نیز ممکن است اتفاقات دیگری در قبل، حین یا بعد از تعویض گلدان رخ بدهد که باعث شود گیاه شما با شدت و سرعت بیشتری پژمرده شود. در ادامه به تفصیل به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

دلایل پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان

اکثر گیاهان (نه همه آن‌ها) می‌توانند با انجام اقداماتی از این مرگ ناخواسته جان سالم ببرند و به زندگی خود ادامه دهند. در ادامه دلایلی که ممکن است باعث پژمردگی یا مرگ گیاه پس از تعویض گلدان شود را مرور می‌کنیم.

برگ انجیری - نگهداری- تکثیر- پرورش | گل و گیاه

آسیب به ریشه، اولین دلیل پژمردگی گیاهان بعد از تعویض گلدان

در زمان تعویض گلدان باید تا جای ممکن کمترین تماس و مزاحمت را برای ریشه گیاه ایجاد کنید. این مساله بستگی به بزرگی و وضعیت ریشه گیاه دارد، اما در حالت کلی ریشه بیشتر گیاهان به‌راحتی به‌خاطر تماس یا لمس بیش‌از‌حد آسیب می‌بینند و این آسیب باعث پژمردگی آن‌ها خواهد شد. درباره‌ریشه گیاهان باید درنظر داشته باشید که بسیاری از گیاهان حجم زیادی از آب مورد نیاز خود را نه‌تنها از ریشه‌های بزرگ خود بلکه از ریشه‌های نازک و باریکی می‌گیرند که از ریشه‌های بزرگ‌تر منشعب شده‌اند. این ریشه‌های نازک بسیار شکننده و حساس هستند و حتی شستن خاک از روی آن‌ها نیز می‌تواند باعث شکستن یا آسیب به آن‌ها شود و توانایی گیاه در جذب آب را تحت تاثیر قرار دهد. به‌همین‌خاطر است که باید در زمان تعویض گلدان به‌شدت مراقب ریشه‌های گیاه باشید تا گیاه شما دچار پژمردگی نشود.

این مراقبت را مخصوصا در شرایط زیر بیشتر انجام دهید:

 • تعویض گلدان جوانه یا نهالی که به‌تازگی شروع به ریشه دادن کرده است.
 • تعویض گلدان گیاهانی که حساس هستند مثل کالاتیا، آلوکازیا، بسیاری از سبزیجات و…
 • تعویض گلدان گیاهانی که وضعیت سلامتی خوبی ندارند. در این زمان اقدام بهتر آن است که اول سطح سلامت گیاه را بالاتر ببرید سپس دست به تعویض گلدان بزنید مگر اینکه شرایط فعلی گیاه باعث بیماری گیاه شده و تعویض گلدان راهی برای درمان گیاه باشد.

آسیب به ریشه که از دلایل پژمردگی گیاه یا گل شما بعد از تعویض گلدان است استثنا هم دارد؛ ممکن است گیاه شما ریشه‌های بسیار بزرگ و متراکم داشته باشد که در این حالت گیاه شما می‌تواند حمایت خوبی را از این حجم ریشه دریافت کند. چنین گیاهی از لمس شدن ریشه‌های آسیب نمی‌بیند و حتی باز کردن گره‌ها و پیچ‌خوردگی‌های ریشه گیاه می‌تواند به آن کمک کند. این کار باعث می‌شود که ریشه‌های گیاه بتواند در گلدان جدید به رشد خود ادامه داده، گسترده شوند و در نتیجه گیاه شما سالم و سرحال‌تر باشد.

درمان مشکلات آگلونما | بیماری های گل آگلونما | فروشگاه آنلاین گل و گیاه ایران درخت

تغییر در خاک

در انتخاب خاک جدید برای گلدان جدید خود دقت کنید چون این مورد نیز می‌تواند علتی بر پژمرده شدن گل یا گیاه شما بعد از تعویض گلدان باشد. باشد. گیاهان مختلف نیازهای مختلفی دارند، اما باید درنظر داشته باشید گیاهی که در گلدان قدیمی خود رشد خوبی داشته پس به‌خوبی توانسته خود را با آن خاک تطبیق دهد. درنتیجه اگر شما ناگهان گیاه را به خاکی با ترکیب و سطح pH متفاوت منتقل کنید، به آن آسیب زده و ریشه‌های گیاه را شوک زده می‌کنید که نتیجه آن پژمرده شدن گیاه شما خواهد بود.

کمبود آب

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان شود، کمبود آب است. این اتفاق می‌تواند به‌خاطر کمبود رطوبت خاک یا ناتوانی ریشه‌های گیاه در جذب آب از درون خاک نیز باشد. بنابراین

همیشه بهتر است چند روز قبل از تعویض گلدان به گیاه خود آب بدهید. البته فراموش نکنید این کار را باید زمانی انجام بدهید که تعویض گلدان به‌خاطر آب‌دهی زیاد یا پوسیدگی ریشه نباشد درغیراینصورت باعث آسیب بیشتر به گیاه خواهید شد.

آبیاری که از آن صحبت شد به گیاه شما کمک می‌کند تا سیستم آبرسانی خود را بهینه کرده و پروسه تعویض گلدان را به‌شکل خوبی پشت‌سر برای تعویض گلدان پیشنهاد می‌کنیم زمانی که خاک اطراف گیاه کاملا مرطوب است گیاه را خارج کنید و وقتی آن‌را به مکان جدید منتقل کردید مجددا کمی خاک اطرافش را مرطوب کنید.

البته همان‌طور که اشاره شد گاهی ریشه گیاهان پس از انتقال به گلدان جدید برای چند روز ممکن است آبی را جذب نکنند و عملکرد نرمال خود را نداشته باشند. به‌همین‌علت در این زمان آبیاری می‌تواند باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه شود، چراکه این ریشه‌ها در تماس با رطوبت قرار گرفته ولی هیچ رطوبتی را جذب نمی‌کنند و همین مساله باعث افزایش ریسک پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

برگ انجیری یا فیلودندرون و نحوه نگهداری از آن - انواع فیلودندرون

تغییر شرایط محیطی، از جمله دیگر دلایل پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

در بسیاری از اوقات وقتی گلدان گیاهی را عوض می‌کنید، مکان قرارگیری آن را نیز تغییر می‌دهید و همین مساله می‌تواند دلیلی برای پژمردگی گیاه یا گل شما بعد از تعویض گلدان باشد. البته این اتفاق معمولا برای گیاهان کوچکی می‌افتد که تازه جوانه زده و پس از تعویض گلدان به بیرون از خانه منتقل شده‌اند و این استرس به خاطر تغییر در دمای محیط، رطوبت محیط و نور دریافتی رخ می‌دهد. بنابراین بهتر است در این مواقع ابتدا گلدان گیاه خود را عوض کنید، حدود یک هفته صبر کنید و بعد آهسته‌آهسته گیاه خود را به شرایط بیرون از خانه عادت دهید.

برای گیاهان خانگی ممکن است تعویض گلدان باعث شود که مجبور شوید شرایط قبلی گیاه را مجددا بازسازی کنید، چراکه تغییرناگهانی شرایط نگهداری یا قرارگیری گیاه باعث ایجاد آسیب به آن در کوتاه مدت می‌شود.

نکته اساسی درباره این موضوع آن است سعی کنید همیشه تعادل را رعایت کنید. اگر گیاه شما قبلا در محیطی با نور بسیار زیاد و دمای بالا زندگی می‌کرده، پس از تعویض گلدان می‌توانید آن را به محیطی با نور متعادل و دمای متعادل منتقل کنید و مطمئن باشید که عملکرد بهتری خواهد داشت و راحت‌تر می‌تواند خود را تطبیق دهد.

زمان نامناسب، از جمله دلایل پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان

برای بیشتر گیاهان بهترین زمان تعویض گلدان در اواسط بهار است که گیاه در فصل رویش قرار داشته و رشد قوی‌تری را تجربه می‌کند؛ چراکه گیاه رشد سریعی داشته و هنوز برگ‌های زیادی ندارد که مجبور به تامین انرژی برای آن‌ها باشد. ضمن اینکه در بهار معمولا ریشه‌ها پس از انتقال به گلدان جدید رشد سریع‌تر و قوی‌تری دارند و گیاه راحت‌تر می‌تواند به خانه جدیدش عادت کند.

این نکته نیز ناگفته نماند که هر گیاهی با گیاه دیگر فرق دارد و ممکن است برخی از آن‌ها زمان دیگری از سال را برای تعویض گلدان بپسندند بنابراین بهتر است نوع خاص گیاه خود را بررسی کنید.

خرید برگ انجیری مونستر | قیمت گیاه برگ انجیری | بنیس فلاور

مراقبت‌های قبل و حین تعویض گلدان گیاه

بعد از بررسی دلایل پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان در ادامه لیستی از اقدامات مفید را با یکدیگر مرور می‌کنیم که جلوی پژمرده شدن گل یا گیاه شما بعد از تعویض گلدان را می‌گیرد:

 • مطمئن شوید که از چند هفته قبل از تعویض گلدان، مراقبت خوبی از گیاه خود کرده‌اید. گیاهی که سالم باشد راحت‌تر قبول می‌کند که از خانه قبلی خود خارج شود و به خانه جدیدی منتقل شود.
 • کمی وقت بگذارید و درباره نیازهای گیاه خود تحقیق کنید. نوع خاک و گلدانی که گیاه شما دوست دارد را بدانید. فراموش نکنید که اندازه گلدان همان‌قدر مهم است که جنس گلدان اهمیت دارد. این مورد می‌تواند روی سلامت گیاه شما در طولانی مدت تاثیر زیادی داشته باشد.
 • مراقب باشید که خاک جدیدی که استفاده می‌کنید دارای آفت یا حشره نباشد. این مورد مخصوصا زمانی اتفاق می‌افتد که شما قصد استفاده مجدد از خاک قدیمی را داشته باشید.
 • هر ابزار یا وسیله‌ای که برای تعویض گلدان نیاز دارید را آماده کنید. قبل از آغاز مراحل انتقال، کمی خاک در کف گلدان جدید خود بریزید هر چقدر گیاه شما کمتر بیرون از خاک بماند بهتر است.
 • سعی کنید در زمان بیرون کشیدن گیاه خود از گلدان قدیمی آن را به آرامی خارج کنید و از کشیدن یا تکان دادن بیش از حد آن خودداری کنید. اگر احساس می‌کنید که گیاه شما برای بیرون آمدن مقاومت می‌کند کمی به دیواره‌های گلدان ضربه بزنید تا خاک اطراف ریشه شل شود.
 • هیچ‌گاه برای بیرون کشیدن گیاه از خاک، آن را از ساقه‌ها یا برگ‌هایش نگیرید. این کار می‌تواند آسیب به بدنه گیاه و یا حتی ریشه‌های گیاه شود و در بدترین حالت گیاه شما بمیرد.
 • اگر گیاه شما در گلدان رسی زندگی می‌کرده و اکنون برای بیرون آمدن مقاومت می‌کند، کافی است چاقویی را در لبه داخلی گلدان و بین گلدان و خاک بچرخانید تا خاک از گلدان جدا شده و به‌راحتی از گلدان بیرون بیاید.
 • گلدان را روی زمین بخوابانید و گیاه را به‌آرامی بیرون بیاورید. سپس گیاه را از طریق توپ ریشه بلند کنید و اگر لازم بود با دست خود مراقب ساقه‌ها یا برگ‌ها باشید تا سقوط نکنند. حال گیاه را به گلدان جدید منتقل کنید.
 • اگر گیاه شما ریشه‌های متراکم و گره خورده دارد بهتر است با دقت و حوصله آن‌ها را از یکدیگر باز کنید؛ چراکه می‌تواند علت پژمردگی گیاه شما بعد از تعویض گلدان شود، پس مراقب باشید که این کار شما به ریشه‌ها آسیب نزند، اما اگر ریشه‌های گیاه شما گره خورده نیست سعی کنید تا جای ممکن با آن تماس نداشته باشید.
 • بعد از این مراحل باقی فضای گلدان را با خاکی جدید پر کنید. سطح خاک باید تا جایی بالا بیایید که در گلدان قبلی بوده است. اگر سطح خاک بالاتر برود ممکن است گیاه دچار آسیب و پوسیدگی شود.

قیمت و خرید گیاه آپارتمانی برگ انجیری - هوم استایل

مراقبت‌های بعد از تعویض گلدان گیاه برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

هیچ‌گاه شرایط نگهداری و محیطی گیاه را تا چند هفته بعد از تعویض گلدان به‌صورت ناگهانی تغییر ندهید، مگر اینکه شرایط زیر در جریان باشد:

 • اگر گیاه شما در محل قبلی خود نور نامناسب را دریافت می‌کرده است، اصلاح نور را به‌صورت آهسته و در طی زمان انجام دهید. به‌عنوان مثال هر چند روز یکبار بسته به نیاز گیاه‌تان مقدار نور را کمی بیشتر یا کمتر کنید تا پس از مدتی گیاه به شرایط جدید عادت کند.
 • اگر گیاه شما به رطوبت بیشتری نیاز دارد این کار را قدم‌به‌قدم انجام دهید و از اقداماتی شروع کنید که تاثیر کمتری دارند، مثل قرار دادن گیاهان در کنار یکدیگر، قرار دادن کاسه آب اطراف گیاه و…
 • دمای اطراف گیاه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که در بازه مناسبی قرار دارد. می‌توانید از یک دماسنج معمولی یا دیجیتال استفاده کنید تا حداکثر دما و حداقل دما را مشاهده و ثبت کنید. این کمک می‌کند تا گیاه را به محلی منتقل کنید که بازه دمای بهتری دارد.
 •  تا 2 الی 3 هفته بعد به گیاه هیچ کودی ندهید. انتقال گیاه خودش به‌تنهایی استرس‌زا است و کوددهی به گیاه می‌تواند این استرس را برای گیاه بیشتر کرده و احتمال آسیب به گیاه را نیز بیشتر کند.
 • طبق یک برنامه‌ریزی قبلی به گیاه خود آب ندهید در عوض به‌صورت مداوم گیاه خود را بررسی کنید تا نشانه‌های کم‌آبی را مشاهده کنید و در زمان مناسب به گیاه خود آب بدهید.

خرید و قیمت برگ انجیری ابلق(فیلدندرون،مونسترا) چاکدار از غرفه PitPlant | باسلام
کلام آخر

دیدن پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان شاید اتفاق خوشایندی نباشد، اما شما می‌توانید با کمی وقت و مراقبت گیاه خود را دوباره بازیابی کنید و مجددا گیاهی سالم داشته باشید. همچنین این می‌تواند تجربه‌ای برای شما باشد تا در دفعات بعدی از رخ دادن مشکلات مشابه جلوگیری کرده و مطمئن شوید که گیاه شما همیشه سالم، سرزنده و خوشحال می‌ماند.

گلکده کوچک من🌿 برگ نور انجیری مستقیم خاک باشد شود آبیاری اگر مونسترا | پیام رسان سروش پلاس

در مجموع در این مطلب سعی کردیم درباره علت پژمرده شدن گیاه یا گل شما بعد از تعویض گلدان اطلاعات لازم را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ بااین‌حال چنانچه حین خواندن مطلب سوالی در این باره به ذهنتان رسیده است، اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره برای خرید گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان فروشگاه گل و گیاه آنلاین گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند. ضمن اینکه در بخش پایانی مطلب نیز به سوالات متداول شما در مورد پژمردگی گیاه یا گل بعد از تعویض گلدان پاسخ داده‌ایم و می‌توانید پاسخ برخی از سوالات خود را نیز از آن‌ها دریافت کنید.

اقتباس از:www.golsetan.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هفده =