مقالات, مقاله های آموزشی

دلایل رایج زرد شدن برگ های آگلونما

آگلونما که گاهی با نام همیشه سبز چینی نیز شناخته می‌شود گیاهی گل‌دار است که بومی مناطق گرمسیری آسیا است. با دانستن محل اصلی زندگی این گیاه می‌توان اطلاعات مهمی را در نگهداری و فراهم کردن شرایط مناسب برای زندگی این گیاه متوجه شد. این گیاه با زیبایی خاص خود و نیاز به مراقبت کم گزینه خوبی برای باغبان‌های حرفه‌ای و تازه کار است. باوجود نیاز به مراقبت کمی که آگلونما دارد، دلایل مخلتفی می‌‎تواند باعث زرد شدن برگ های آن شده و آگلونما را از جلوه بیاندازد.
اگر شما در خانه‌تان یک آگلونمای زیبا دارید احتمالا با زرد شدن یا قهوه‌ای شدن برگ های زیبای آگلونما خود مواجه شده‌اید؛ باید بدانید عموما این مساله به خاطر عامل‌های محیطی است و می‌توانید با اصلاح موارد مختلف از وقوع این مساله جلوگیری کرده یا مانع گسترش آن شوید تا گیاه شما بتواند سلامت خود را بازیابی کند. باتوجه به این مورد تصمیم گرفتیم در این مطلب از گلدان سیدوس شما را با 10 مورد از دلایل رایج که به زرد شدن برگ های آگلونما منجر خواهند شد آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

بالاترین: پرورش ونگهداری : آگلونما گیاهی مقاوم در آپارتمان
1. آب‌دهی، یکی از معمول‌ترین دلایل زرد شدن برگ های آگلونما

آگلونما نسبت به آبدهی حساس است. یکی از معمول‌ترین دلایل زرد شدن برگ های آگلونما میزان نامناسب رطوبت خاک است. آگلونما به خاکی نیاز دارد که مرطوب باشد و بیش‌ازحد خیس یا خشک نباشد. آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث خیس شدن خاک و به طبع آن عدم گردش هوا در اطراف ریشه شود. در نتیجه ریشه‌های گیاه بپوسد. زمان آبیاری مناسب به این گیاه وقتی است که چند سانتی‌متر بالایی خاک خشک شده باشد. در زمستان می‌توانید میزان آبیاری را کمتر کنید و اجازه دهید خاک خشک‌تر شود. از سوی دیگر کم‌آبی نیز به گیاه صدمه می‌زند و باعث می‌شود ریشه گیاه ضعیف شده و نتواند انرژی لازم را برای رشد برگ‌ها تامین کند؛ به‌طوری‌که کمبود آب باعث می‌شود گیاه شروع به انجام کاری کند که به آن بازیابی انرژی می‌گویند. در این حالت گیاه که با کمبود انرژی مواجه شده و شروع به قطع تامین انرژی برای برگ‌های پایینی می‌کند تا بتواند تمرکز خود را روی برگ‌های بالایی و نزدیک به نور قرار دهد. در نتیجه گیاه از سمت پایین شروع به زرد شدن می‌کند.

شرایط نگهداری گل آگلونما و روش های درمان زردی و نحوه آبیاری
خیس بودن زیاد خاک محیطی عالی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌های مضر فراهم می‌کند. این اتفاقات درون خاک رخ می‌دهند بنابراین ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشند و زمانی متوجه مشکلی در ریشه‌ها شوید که برگ‌های گیاه زرد و پژمرده شده است. به محض اینکه اولین نشانه‌های آسیب در ریشه را دیدید باید اقدام به درمان گیاه بکنید تا بتوانید آن را نجات دهید. به این منظور مراحل زیر را طی کنید:

آگلونما را به‌آرامی از خاک خارج کنید.

ریشه‌های گیاه را به‌آرامی زیر جریان آب بشویید تا خاک اطراف ریشه‌ها از آن‌ها جدا شود.

ریشه‌های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید، تشخیص این ریشه‌ها کار ساده‌ای است؛ به‌طوری‌که این ریشه‌ها سیاه‌رنگ و نرم هستند.

اگر تعداد ریشه‌های آسیب دیده زیاد است شاید مجبور باشید قسمتی از ریشه را به‌طورکامل برش بزنید. در این حالت باید بخشی از برگ‌های گیاه را نیز هرس کنید، چون در این حالت ریشه گیاه کوچک‌تر شده است و دیگر نمی‌تواند انرژی لازم برای همه برگ‌های گیاه را فراهم کند.

می‌توانید ریشه باقی مانده را در محلولی از قارچ‌کش شناور کنید. البته این اقدام اختیاری است و به جهت جلوگیری از درگیری مجدد ریشه انجام می‌شود.

خاک قدیمی را دور بریزید و گیاه را در خاکی با زهکشی عالی بکارید. سعی کنید عادت آب‌دهی خود را اصلاح کنید و زمانی به گیاه آب دهید که 5 الی 7 سانتی‌متر بالایی خاک خشک شده باشد. همچنین به‌یاد داشته باشید که آگلونما گیاهی است که آب کمی نیاز دارد.

شرایط نگهداری گل آگلونما و روش های درمان زردی و نحوه آبیاری

2. رطوبت

رطوبت هوا دومین دلیل از دلایل زرد شدن برگ های آگلونما است و اگر به‌اندازه نباشد به زرد شدن برگ‌های گیاه منجر خواهد شد. گفتیم که این گیاه بومی مناطق گرمسیری است بنابراین جای تعجب ندارد که عاشق محیطی مرطوب باشد. البته رطوبت بیش از حد نیز ممکن است آسیب‌زا باشد، اما باید درنظر داشته باشید که این گیاه در مقابل یک محیط خشک کاملا آسیب‌پذیر است و محیط خشک بیش‌از هر چیز باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. به‌طوری کلی آگلونما نیاز دارد تا در جایی زندگی کند که حدود 60% رطوبت در هوا باشد.
در داخل خانه، مخصوصا در فصل‌های سرد که وسایل گرمایشی روشن هستند، رطوبت بسیار کمی در هوا وجود دارد، در نتیجه باید حواستان به این موضوع بوده و اقداماتی را به‌منظور تامین رطوبت انجام دهید؛ در ادامه چندین راه ساده برای اینکار را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

ساده‌ترین راه برای تامین رطوبت آگلونما اسپری کردن آب به برگ‌های آن است. می‌توانید این کار را چند بار در طول روز انجام دهید تا رطوبت را به‌صورت مستقیم به برگ‌های گیاه برسانید.

روش دیگر برای افزایش رطوبت در اطراف آگلونما، قرار دادن یک ظرف آب در اطراف گیاه است. در این روش میزان رطوبت با سرعت کمتری نسبت به روش قبلی افزایش پیدا می‌کند، اما برای افرادی که نمی‌توانند دائما گیاه خود را چک کنند روشی عالی است.

اگر شما چندین گیاه گرمسیری مختلف دارید که همه آن‌ها نیاز به رطوبت دارند می‌توانند آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید تا بتوانند در کنار یکدیگر محیط اطراف خود را مرطوب‌تر کنند و از همنشینی با یکدیگر لذت ببرند.

شرایط نگهداری گل آگلونما و روش های درمان زردی و نحوه آبیاری

3. نور

آگلونما به محیطی با نور متوسط ولی غیرمستقیم نیاز دارد. در صورتی که این گیاه در طولانی مدت معرض نور شدید قرار بگیرد دچار سوختگی می‌شود و برگ‌های آن زرد می‌شود. نور زیاد باعث افزایش سرعت تبخیر آب و مواد مغذی از برگ‌ها می‌شود و گیاه فرصت لازم برای جذب انرژی لازم را ندارد؛ در نتیجه گیاه با کمبود انرژی مواجه شده و برگ‌های آن زرد و پژمرده خواهند شد.
برای اینکه آگلونما نور مناسبی را دریافت کند باید آن را در سایه قرار دهید و اجازه ندهید تا آفتاب مستقیم به آن بتابد. باید بدانید که نوع سبز آگلونما می‌تواند سایه بیشتری را نسبت به انواع دیگر آن تحمل کند.
نقطه مقابل نور زیاد کم نوری قرار داشته و می‌تواند از دلایل زرد شدن برگ های آگلونما باشد. در این شرایط گیاه اقدام به هرس کردن خود می‌کند؛ چرا که منابع انرژی آن کم شده و برای صرف‌جویی در مصرف انرژی برگ‌های پایینی خود را زرد می‌کند و آن‌ها را می‌ریزد تا برگ‌های بالایی بتوانند با وجود کمبود انرژی به زندگی خود ادامه دهند.

جالب است بدانید آگلونما می‌تواند خود را به‌خوبی با شرایط کم‌نور وفق دهد، اما نور بیش‌ازحد کم می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود؛ در نتیجه حتما حواستان به این مورد باشد.

گل آگلونما (نخشید) - دانه برفی | نگهداری از گل آگلونما در کاملترین مرجع  اطلاعات گل و گیاه آنلاین

4. چرخه طبیعی، از جمله دلایل طبیعی زرد شدن برگ های آگلونما

آگلونما مثل هر موجود زنده دیگری چرخه زندگی خود را دارد و در طول زمان رشد می‌کند و پیر می‌شود. در طی این چرخه گیاه مجبور است برگ‌های پیر و قدیمی خود را از دست بدهد تا راه را برای برگ‌های جوان‌تر و تازه نفس باز کند. زرد شدن برگ‌ها در این چرخه طبیعی از برگ‌های پایینی‌تر که قدیمی هستند آغاز می‌شود و با ریزش آن‌ها راه برای به دنیا آمدن برگ‌های جوان باز می‌شود. زمانی که برگ پیری به پایان زندگی خود می‌رسد و از گیاه جدا می‌شود در محل زخم ایجاد شده ساقه جدیدی رشد می‌کند تا برگ‌های جدید از آن رشد کنند.

گیاه آگلونما

خرید گل آگلونما سفید از گلخانه بدون واسط و با طراوت کامل
5. دمای محیط

دمای کم و هوای سرد می‌تواند باعث اسیب به آگلونما شده و از دلایل پژمردگی و زرد شدن برگ های آگلونما باشد. همان‌طور که گفتیم این گیاه بومی مناطق گرمسیری است بنابراین نمی‌تواند یخبندان یا دمای زیر 12 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. شاید آگلومنا بتواند مدت کوتاهی را در دمای زیر 12 درجه زندگی کند، اما برای رشد و سلامت خود نیاز به محیطی دارد که دمایی بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد داشته باشد.

برگ زرد آگلونما

کود دهی به درختان چه مراحل و اصولی دارد که باید رعایت شود؟ - پالیز نهال
6. کوددهی

آگلونما گیاهی است که می‌تواند بدون کود هم گل بدهد بااین‌حال به گیاه کود داده می‌شود تا ترکیبی متوازن از پتاسیم، فسفر و نیتروژن برای گیاه تامین شده و موجود تقویت آن شود. اگر کوددهی متعادل و زیاد نباشد گیاه دچار مشکل نمی‌شود، درغیراینصورت کوددهی دلیلی بر زرد شدن برگ های آکلونما خواهد شد. کوددهی زیاد می‌تواند باعث تشکیل نمک در خاک شود و ریشه گیاه را از بین ببرد. این ساختار باعث می‌شود تا ریشه نتواند عملکرد خود را به‌خوبی انجام دهد و در نتیجه نیازهای گیاه تامین نمی‌شود و برگ‌های آن زرد یا قهوه‌ای خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

هیچگاه در زمستان یا زمانی که خاک گیاه بیش‌ازحد خیس یا خشک است به آن کود ندهید.

فقط از کود‌هایی استفاده کنید که در طول زمان تجزیه می‌شوند؛ هرچیزی به جز این می‌تواند به گیاه آسیب بزند. می‌توانید برای اینکار سالی یک الی دوبار از کودی با نسبت سه:یک:دو استفاده کنید.

7.کیفیت آب

دانلود اثر سد زاینده رود بر کیفیت آب و غنای درشت بی مهرگان کفزی رودخانه  زاینده رود 2021 - کامپیر 24

کیفیت آب تاثیر مستقیمی روی سلامت آگلونما و هر گیاه دیگری دارد؛ به‌طوری‌که آب بی‌کیفیت می‌تواند باعث زردی برگ های آگلونما شود. در رابطه با آبدهی به گیاه آگلونما باید درنظر داشته باشید که آب شهری حاوی مواد شیمیایی است که می‌تواند باعث زردی برگ گیاه شود؛ ازاین‌رو بهتر است برای آبدهی به گیاه خود از آب شهر استفاده نکرده انواع مختلف آب می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی سطح pH خاک بگذارد و خاک را قلیایی کند که در نتیجه جذب مواد غذایی را برای آگلونما سخت‌تر کند. بهتر است برای آبیاری این گیاه از آب مقطر یا آبی استفاده کنید که حداقل یک شبانه روز استراحت کرده باشد تا مواد شیمیایی آن ته‌نشین شده باشد. همچنین استفاده از آب جمع شده باران نیز روش خوبی برای آبیاری آگلونما است و باعث می‌شود گیاه شما رشد سریع‌تر و بهتری داشته باشد.

شرایط نگهداری گل آگلونما و روش های درمان زردی و نحوه آبیاری

8. کمبود مواد غذایی

گیاهان روش‌های مختلفی برای جذب مواد غذایی دارند از جمله نور، آب و کود. آگلونما نیز از این قاعده مستثنی نیست و می‌تواند حتی از نور‌های مصنوعی نیز انرژی لازم را جذب کند. کمبود مواد غذایی یعنی گیاه نتواند این منابع انرژی را تبدیل به غذای لازم برای خود بکند و در نتیجه دچار کمبود انرژی و در نهایت زرد شدن یا پژرمدگی برگ‌هایش شود. در این زمان می‌توان با اضافه کردن مقداری کود یا اصلاح خاک به گیاه کمک کرد فراموش نکنید که آگلونما به خاکی کمی اسیدی نیاز دارد.

درمان مشکلات آگلونما | بیماری های گل آگلونما | فروشگاه آنلاین گل و گیاه  ایران درخت
9. بیماری ها عامل زرد شدن برگ های آگلونما

مانند هر موجود زنده‌ای دیگری آگلونما نیز ممکن است دچار بیماری‌های باکتریایی یا قارچی شود که تاثیر مستقیمی بر سلامت برگ‌های آن دارد. در صورتی که به این مساله توجه نکنید ممکن است دیگر نتوانید گیاه خود را درمان کنید و مجبور به خداحافظی با آن شوید.
به‌عنوان مثال بیماری آتشک می‌تواند تاثیر مستقیم و مخربی روی برگ‌های گیاه بگذارد تا جایی که رشد گیاه را متوقف، برگ‌ها را زرد و ریشه‌ها را نرم کند. از نشانه‌های این بیماری ایجاد لکه‌های آب‌دار بر روی برگ، نرم شدن ساقه‌ها و بد بو شدن ساقه‌های گیاه است. پوسیدگی ریشه نیز یک بیماری قارچی است که از آب‌دهی زیاد ایجاد می‌شود و ریشه‌هایی که باید سفید باشند تبدیل به توده‌ای لزج و قهوه‌ای یا سیاه رنگ می‌شوند و نتیجه آن زرد شدن برگ های اگلونما خواهد بود.
برای اینکه گیاه شما دچار بیماری نشود لازم است:

در زمان آبیاری سعی کنید آب را از قسمت پایینی گیاه بریزید و اجازه ندهید برگ‌ها یا قسمت بالایی گیاه خیس شود.

بیماری آتشک در تابستان پدیدار می‌شود؛ می‌توانید به‌صورت هفتگی از قارچ‌کش‌های مخصوص استفاده کنید تا گیاه شما دچار این بیماری نشود.

مطمئن شوید که خاک گیاه شما به خوبی آب را تخلیه می‌کند و جریان هوای کافی در گلدان وجود دارد؛ قارچ‌ها و باکتری‌ها محیط‌های خیس و بدون جریان هوا را دوست دارند.

شرایط نگهداری گل آگلونما و روش های درمان زردی و نحوه آبیاری

10. آفات

برخی از آفات نیز می‌توانند باعث تغییر رنگ در برگ‌های آگلومنا شوند. برخی از آفاتی که ممکن است به این گیاه آسیب بزنند شامل کنه‌ها، مگس‌های سفید، ریشک بال‌ها و شپشک‌های آردی هستند. این حشرات با چسبیدن به برگ‌ها و ساقه‌های گیاه شروع به مکیدن شیره گیاه می‌کنند و به آن آسیب می‌زنند. ساده‌ترین راه برای خلاصی از دست این آفات استفاده از صابون‌های آفت‌کش و تمیز کردن برگ‌ها با کمک آن است.
بهتر است حداقل هفته‌ای یک بار گیاه خود را بررسی کنید تا در صورت وجود نشانه‌ای از این حشرات اقدامات درمانی را آغاز کنید زیرا اگر به سرعت جلوی تکثیر آن‌ها گرفته نشود ممکن است دیگر راهی برای بازیابی سلامت گیاه شما وجود نداشته باشد و گیاه بمیرد.

زرد شدن برگ های آگلونما

سوالات متداول شما درباره زرد شدن برگ های آگلونما

چرا برگ های آگلونما زرد می‌شود؟

برگ های آگلونما به دلایل مختلفی ممکن است زرد شوند. معمولا زرد شدن برگ‌های آگلونما به خاطر آبیاری کم یا زیاد است. آبیاری بیش از حد یا آبیاری بسیار کم هر دو می‌تواند به این گیاه آسیب بزند و باعث زرد شدن برگ‌های آن شود. در نتیجه در چنین شرایطی اصلاح روش آبیاری کمک زیادی به جلوگیری از زرد شدن اگلونما می‌کند.
البته که زهکشی نامناسب نیز باعث خیس ماندن یا خشک شدن زیاد خاک می‌شود و در نتیجه گیاه برای دریافت انرژی کافی دچار مشکل می‌شود. بنابراین برای حل این مشکل نیز لازم است خاک و گلدانی با زهکشی مناسب برای گیاه فراهم کنید.

آیا برگ‌های زرد شده آگلونما دوباره سبز می‌شود؟

زمانی که برگ‌های یک گیاه زرد شود دیگر نمی‌تواند مجددا سبز شوند مگر اینکه این زرد شدن حاصل کمبود مواد غذایی باشد که گاهی می‌توان با جبران مواد غذایی رنگ برگ‌ها را بازگرداند، اما معمولا زمانی که برگ گیاهی زرد شود، دیگر قابل بازیابی نیست.

آیا نور نامناسب باعث زرد شدن آگلونما می‌شود؟

بله، نور ناکافی می‌تواند باعث کم‌رنگ شدن و زرد شدن برگ‌های گیاه آگلونما شود. نشانه‌های نور کم و آبیاری اشتباه معمولا به یک شکل بروز پیدا می‌کند و برگ‌های گیاه زرد می‌شوند، اما اگر این زرد شدن برگ‌ها همزمان با توقف رشد گیاه باشد نشانه‌ای از نور کم است.

آیا باید برگ‌های زرد آگلونما را هرس کرد؟

بهتر است برگ‌هایی که کاملا زرد شده است از گیاه جدا شوند تا باعث ایجاد بیماری یا هدر رفت انرژی گیاه نشوند. هیچ‌گاه برگی که هنوز سبز است را از گیاه جدا نکنید زیرا کماکان می‌تواند به تامین انرژی برای گیاه کنک کند.
در صورتی که برگ‌های زیادی را از گیاه جدا کنید باعث کم‌پشت شدن و ایجاد ظاهری نامناسب در گیاه می‌شوید. بنابراین در صورت انجام چنین کاری بهتر است با قلمه زدن برگ‌های گیاه در همان گلدان، مجددا به پر پشت شدن گیاه کمک کنید.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =