اخبار

خطیب‌زاده: هیچ نیروی خارجی حق تصمیم گیری درباره سرنوشت افغانستان را ندارد

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه که به صورت مجازی برگزار شد،‌ درباره مسائل بین‌المللی به اظهارنظر پرداخت.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه آیا تهران طالبان را برسمیت خواهد شناخت، گفت: ما بدنبال آن هستیم که خود مردم افغانستان درباره سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.

وی افزود: فکر می‌کنیم که هیچ نیرویی بیرون از جغرافیای افغانستان حق ندارد درباره آینده افغانستان تصمیم بگیرد. این پیامی است که ما به تمامی کشورها و گروه‌ها دادیم که ما باید گفت‌وگوهای اصیل بین‌الافغانی را تسهیل کنیم.

خطیب‌زاده ادامه داد: ما باید اجازه بدهیم که یک دولت فراگیر، نه یک دولت اقلیت در برابر اکثریت، نه یک دولتی که فقط یک گروه در آن باشد، بلکه دولتی در افغانستان ایجاد شود که ترکیب جمعیتی و قومیتی در آن انعکاس معنادار داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطرنشان کرد که تحقق دولت فراگیر در افغانستان تنها از این مسیر ممکن است.

وی اضافه کرد: طالبان به عنوان یک گروه قطعاً بخشی از آینده افغانستان است و تاکنون هم جمهوری اسلامی ایران سیاست مداومی را در این حوزه داشته تا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را تسهیل بکند.

خطیب‌زاده در ادامه نیز با اعلام آمادگی ایران برای برگزاری دور دوم نشست «ابتکار تهران» گفت که برگزاری این نشست منوط به آن است که همه گروه‌ها بتوانند در آن شرکت کنند.

از هر ابتکاری که به صلح و آرامش عراق کمک کند استقبال می‌کنیم

سخنگو همچنین در خصوص سطح شرکت در کنفرانس بغداد گفت: در خصوص شرکت در اجلاس‌های بین‌المللی، جزئیات بر اساس آمادگی در کشور، برنامه‌های رئیس‌جمهور محترم و سطح شرکت در آن اجلاس تصمیم‌گیری می‌شود و تفاوتی هم عملاً در حوزه سیاست خارجی در این حوزه به ویژه در خصوص عراق وجود ندارد.

ما به عنوان همسایه عراق بارها اعلام کردیم که از هر حرکتی و ابتکاری که به صلح و ثبات و آرامش عراق و به نقش منطقه‌ای این کشور کمک کند استقبال می‌کنیم.

آقای رئیسی هم سفر بسیار موفقی چندی پیش به عراق داشتند و با تمامی مقامات عراقی گفتگوهای بسیار خوبی داشتند و انشاءالله در آینده هم سفر انجام خواهد شد. سفر آقای امیر عبداللهیان نیز سفر موفقی بوده است.

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 5 =