اخبار, مقالات

خشونت‌ها در سودان “نگران کننده” است

 

 

افزایش شمار کشته‌های اعتراضات سودان از آغاز کودتا

کمیته پزشکان سودان اعلام کرد، تعداد کشته‌های اعتراضات از روز دوشنبه ۲۵ اکتبر (آغاز کودتا) پس از فوت یکی از آنها که به شدت زخمی شده بود، به ۱۱ تن رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، کمیته پزشکان سودان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، مروان جمال، شهروند سودانی صبح امروز (یکشنبه) به دلیل شدت جراحت از ناحیه سر در رخدادهای شهر “بحری” واقع در شرق این کشور در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ توسط کودتاچیان، جان خود را از دست داد.

در این بیانیه همچنین آمده است، با کشته شدن مروان وسه تن دیگر در تظاهرات روز شنبه، تعداد کشته شدگان از روز ۲۵ اکتبر به ۱۱ تن رسیده است.

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل صبح امروز خاطرنشان کرد، گزارش‌ها درخصوص خشونت در سودان “نگران کننده” است.

وی خواستار بازگشت ارتش سودان به تمهیدات قانونی مشروع شد.

آنتونیو گوترش در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: ما روز شنبه در سودان شاهد شجاعت بسیاری از شهروندان و اعتراض مسالمت‌آمیز آنها به حکومت نظامی در سودان بودیم.

دبیرکل سازمان ملل همچنین تصریح کرد، گزارش‌ها در خصوص خشونت در سودان “نگران کننده” است و “جنایتکاران” باید به دستگاه قضایی ارجاع داده شوند.

گوترش در ادامه هشدار داد: ارتش باید مراقب باشد و زمان آن فرا رسده است که ارتش به تمهیدات قانونی مشروع بازگردد.

بعد از ظهر روز شنبه تظاهرات ضد کودتای فرمانده ارتش سودان علیه شرکای غیرنظامی در منطقه «أم درمان» واقع در شمال غرب خارطوم برگزار شد.

کمیته پزشکان سودان روز شنبه اعلام کرد، دو شهروند به ضرب گلوله ارتش در شهر “ام درمان” در شمال غرب خارطوم، پایتخت کشته و ۱۱۰ تن در آمار اولیه سرکوب تظاهرات‌ها در “ام درمان”، “بحری” و “القضارف” زخمی شدند.

هزاران شهروند سودانی هفته گذشته در اعتراض به کودتای تحت رهبری عبدالفتاح البرهان که دولت عبدالله حمدوک، نخست وزیر این کشور را منحل کرد، تظاهرات کردند که این اقدام کشورهای غربی را به متوقف کردن ارائه کمک‌ها وا داشت.

تظاهرات روز شنبه تحت عنوان “تظاهرات میلیونی ۳۰ اکتبر” در مخالفت با تصمیمات عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی و با درخواست برای واگذاری قدرت به غیرنظامیان برگزار شد.

اقتباس:https://www.isna.ir/news/1400080906293

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 6 =