مقالات, مقاله های آموزشی

خاک های باغبانی کوکوپیت، پیت ماس، پرلیت و پوکه صنعتی

حتما شما هم تاکنون بارها نام هایی چون کوکوپیت، پرلیت، پیت ماس و پوکه صنعتی  را شنیده اید و وقتی به گلخانه های گل و گیاه می روید با این اسم ها زیاد برخورد می کنید. در این مقاله از سایت کوکا قصد داریم به زبانی ساده این 4 خاک یا کمپوست را به شما معرفی کنیم.

به دلیل ظرفیت بالای نگهداری آب، سبک بودن و داشتن مواد آلی فراوان و همچنین عدم داشتن هر گونه آلودگی و آفت، این کمپوست ها برای گلدان های خانگی بسیار مناسب هستند.

مشخصات، قیمت و خرید کوکوپیت گلستان مدل Co01 حجم 3 لیتر | دیجی‌کالا

کوکو پیت چیست؟

کوکو پیت (به انگلیسی : coco peat) یعنی کود درخت نارگیل که از الیاف میوه نارگیل به دست می آید. زمانی که شما نارگیل های قهوه ای خریداری می کنید، دارای الیافی بر روی پوست میوه می باشد. در کشورهایی که تولید کننده نارگیل هستند مانند هند یا سریلانکا این الیاف را با دستگاه های ویژه خورد کرده و آنها را فشرده می کنند.

کوکوپیت | قالبی | 5 کیلویی | خاک کوکوپیت چیست | لیست قیمت
                                                                       قالب فشرده کوکوپیت

در ایران کوکوپیت به صورت قالب های چند لیتری فروخته می شود. وقتی قالبی 3-4 لیتری را خریداری می کنید بسیار کوچک به نظر می رسد اما وقتی این قالب را در ظرف آبی قرار دهید از حالت فشرده خارج شده و به حدود 30-40 لیتر کوکوپیت خیس تبدیل می شود. در واقع هر 1 کیلوگرم از این قالب می تواند تبدیل به 15 لیتر کوکوپیت شود.

کوکوپیت | قالبی | 5 کیلویی | خاک کوکوپیت چیست | لیست قیمت

                                                             کوکوپیت پس از باز شدن قالب فشرده

کوکوپیت در واقع خاک نیست و یک نوع کمپوست یا همان کود آلی محسوب می شود که برای استفاده در گلدان و خاک باغچه یا کاشت های هیدروپونیک بسیار مناسب است.

کوکوپیت پرلیت – بهارکده

پرلیت چیست؟

پرلیت یک نوع سنگ معدنی آتشفشانی سفید و بسیار سبک می باشد که از آن برای ترکیب با خاک یا کمپوست های دیگر استفاده می کنند.مثلا در ایران پرلیت تبریز معروف است. پرلیت نیز به صورت لیتری در گلخانه ها فروخته می شود و دارای خاصیت های فراوانی می باشد.

قیمت پرلیت دانه درشت گلستان مدل Pl22 حجم 20 لیتر

مشخصات، قیمت و خرید پرليت دانه درشت لوتوس مدل p320 حجم 20 ليتر | دیجی‌کالا

                                                                                 پرلیت درشت

پرلیت معمولا به صورت ریز و درشت می باشد که متناسب با نیاز خود یکی از آنها را می توانید انتخاب کنید.

پیت ماس چیست؟

پیت ماس مواد فیبری مرده هستند و زمانی تشکیل می شوند که خزه یا ماس (moss) و موجودات زنده دیگر مرده و در باتلاق های توربی طی چند هزار سال تجزیه میشوند. در واقع معنی لغوی عبارت پیت ماس، خزه تورب است.
تفاوت بین پیت ماس و کمپوست خانگی که باغداران و کشاورزان خودشان درست می کنند این است که پیت ماس عمدتا از خزه تشکیل شده است و تجزیه آن در شرایط عدم وجود هوا اتفاق می افتد که فرایند تجزیه را بسیار کند میکند به همین علت است که در واقع چند هزار سال طول میکشد تا خزه تورب تشکیل شود.

در هر سال کمتر از یک میلی متر به عمق باتلاق تورب افزوده میشود. از آنجایی که این فرایند بسیار کند است، پیت ماس منبع تجدید ناپذیر محسوب میشود.

خرید و قیمت پیت ماس ( مرغوبترین نوع ) از غرفه مشاوره پرورش گیاه و ارائه  محصولات چمنزار | باسلام

                                                                        پیت ماس یا خزه تورب

گاهی اوقات به پیت ماس خزه تورب اسفاگنوم یا پیت ماس اسفاگنوم ( sphagnum peat moss ) گفته می شود. علت این است که بیشتر مواد مرده موجود در باتلاق ترب از خزه اسفاگنوم تشکیل شده است که در بالای باتلاق رشد میکند. خزه تورب اسفاگنوم را با خزه اسفاگنوم اشتباه نگیرید.

خزه اسفاگنوم از رشته های بلند و فیبری مواد گیاهی به دست آمده است و باتلاقی نیست. گلخانه دار ها از خزه اسفاگنوم برای پوشش دادن به سبدهای سیمی تزئینی یا به عنوان مواد تزئینی در دسته گل یا گلدان استفاده می کنند.

پوکه صنعتی چیست؟

پوکه صنعتی یا معدنی یک نوع سنگ بسیار سبک مانند پرلیت اما به رنگ خاکستری و قهوه ای می باشد که معمولا در کارهای ساختمانی از آن استفاده می کنند. اما در باغبانی نیز کاربرد دارد.

پوکه معدنی

برای ایجاد زهکشی مناسب در کف گلدان به جای استفاده از سنگ های درشت و سنگین از پوکه های سبک معدنی استفاده می کنند که باعث می شود آب گلدان به خوبی خارج شود.

برای بیشتر گل و گیاهان آپارتمانی می توان از ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت در گلدان استفاده کرد. مزیت این ترکیب بهداشتی تر بودن آن نسبت به خاک باغچه و فوق العاده سبک بودن اش می باشد.

در واقع برای آن که خاک گلدان زهکشی مناسب داشته باشد پرلیت و پوکه درشت استفاده می شود. برای غنی شدن خاک نیز پیت ماس گزینه خوبی به شما می رود.

در سایت کوکا ما تجربه موفق از پرورش انواع گیاهان را با این ترکیب های فاقد خاک باغچه داشته ایم. مانند پرورش نارگیل، آناناس و انواع گیاهان آپارتمانی که به خوبی نیز به رشد خود ادامه می دهند

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + چهار =