مقالات, مقاله های آموزشی

جزیره برای گلدان

ساخت جزیره برای گلدان ؛ با این ترفندها، زندگی گیاهان خود را در خانه نجات دهیدمقدمه ساخت جزیرهپیش از این روش‌های برای آبیاری گیاهان برایتان گفتیم، که می‌توانید آن را از این قسمت بخوانید. ایجاد فضای مناسب برای رشد بهینه گیاهان و گل‌ها همواره یکی از چالش‌هایی بوده است که افراد با آن روبه‌رو هستند. از این رو همیشه استفاده از ترفندهای بهینه و آزمایش شده مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد. یکی از این روش‌ها نیز درست کردن جزیره برای گلدان‌هاست تا از این طریق هم رطوبت مورد نیاز برای شرد گیاهان را در آنها فراهم آوریم و هم در داخل آپارتمان‌ها نیز هوایی مطبوع و دلپذیر برای زندگی در اختیار داشته باشیم. در ادامه با تشریح جزئیات این روش و همچنین بررسی ترفندهای تأمین رطوبت لازم برای رشد گیاهان در کنار شما هستیم.

چرا نباید خاک گلدون همیشه خیس باشه؟

تقویت گل های آپارتمانی

اگه گلدون شما به طور مداوم با آب در تماس باشه ریشه ی گیاه شما پوسیده میشه و در نهایت گیاه شما از بین میره. البته ذکر این نکته هم این جا ضروریه که شما باید مراقب باشید تا اگه آب موجود در زیر گلدونی کاهش پیدا کرد مجددا بهش آب اضافه کنید. طرز درست کردن جزیره برای گلدون به همین راحتی بود که توضیح دادیم؛

فقط شما باید کمی دقت و حوصله به خرج بدید تا یک جزیره ی مناسب و زیبا رو برای گل های آپارتمانیتون تهیه کنید. شما میتونید با کمی مطالعه طرز درست کردن جزیره برای گلدون رو یاد بگیرید. همچنین طرز درست کردن جزیره برای گلدون رو میتونید با مشاهده ی فیلم های موجود در سایت های مختلف اینترنتی یاد بگیرید.

اهمیت حفظ رطوبت برای رشد گیاهان در ساخت جزیره

طرز درست کردن صحیح جزیره برای گلدان

آب دادن و تأمین نور کافی دو مسئله مهم و اصلی برای حیات گیاهان است. اما در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که حتی با وجود این شرایط نیز برخی از گیاهان و گل‌ها خشک شده و دیگر کیفیت قبل را ندارند. عدم تأمین رطوبت کافی اصلی‌ترین دلیل بروز این مشکل در این گیاهان است. از این روست که درست کردن جزیره برای گلدان اهمیت فراوانی برای حفظ کیفیت گل‌ها و گیاهان دارد. علاوه بر این استفاده از سایر روش‌های حفظ رطوبت که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم نیز می‌تواند این شرایط را برای حیات گیاهان رقم بزند.

چگونه بفهمیم که رطوبت کافی برای گیاهان تأمین نشده است؟4 گیاه آپارتمانی با نگهداری آسان - وارونه

خشک بودن هوای اطراف گیاهان و محل زندگی آنها باعث می‌شود تا رطوبت کافی برای رشد آنها فراهم نباشد. البته بروز این شرایط می‌تواند در گیاهان نشانه‌هایی هم به دنبال داشته باشد که با بروز آنها بلافاصله باید با استفاده از ترفندهای مختلف برای تأمین رطوبت گیاه اقدام نمایید. این عوارض مانند نوک سوزی شدن برگ گیاهان و یا خشک شدن نوک برگ‌های آنها بیشتر به صورت علائم ظاهری پدیدار می‌شوند.

4 روش تأمین رطوبت گیاهان

در ادامه به بررسی 4 روش تأمین رطوبت گیاهان به شرح زیر می‌پردازیم:

درست کردن جزیره برای گلدان

غبار پاشی گیاهان

استفاده از دستگاه بخور سرد

استفاده از ظرف آب در کنار گیاهان

نحوه ساخت جزیره برای گلدان

بانک اطلاعات مشاغل مازندران - معرفی و نگهداری گیاه برگ انجیری

به عنوان اولین روش برای تأمین رطوبت گیاهان نحوه ساخت جزیره را برای گلدان‌ها تشریح می‌نماییم:

ابتدا باید برای هر گلدان یک زیرگلدانی با اندازه بزرگتر از آن تهیه کنید. دقت کنید که زیرگلدانی باید چند سانتی‌متر بزرگتر از کف گلدان باشد.

در مرکز زیرگلدانی یک سنگ تخت قرار داده و سایر قسمت‌های آن را با شن درشت و سنگ‌ریزه پر کنید.

طرز ساخت جزیره برای گیاهان | بهترین راه برای تأمین رطوبت گیاهان - گلگونه

درون سنگ‌ها آب بریزید. دقت کنید که آب نباید به بالای سنگ‌ها رسیده و کف گلدان را خیس کند.

حالا گلدان را روی سنگ‌ها قرار دهید.

در طول عمر گیاه، آب داخل سنگ‌ها را مرتب در یک اندازه نگه دارید.

ترفند غبارپاشی برای تأمین رطوبت گیاهان

راههای افزایش رطوبت هوا برای گیاهان - ایران درخت

دومین روشی که بعد از ساخت جزیره برای گلدان باید به آن بپردازیم، غبارپاشی است. در این ترفند شما می‌توانید با یک آب‌پاش اقدام به پخش کردن آب در اطراف گیاه کنید. برای استفاده از این ترفند البته باید به چند نکته مهم به شرح زیر دقت داشته باشید:

برای این روش بهتر است از آب جوشیده سرد شده و یا آبی که 24 ساعت در یک ظرف باقی مانده باشد استفاده کنید. در غیر این‌صورت ممکن است رسوبات آب روی برگ گیاهان لکه ایجاد کرده و یا به مرور باعث ایجاد قارچ روی آنها شود.

البته استفاده از این روش برای برخی از گیاهان که به آب حساسیت دارند، مناسب نخواهد بود.

نحوه استفاده از دستگاه بخور سرد برای تأمین رطوبت گیاهان

ایجاد رطوبت گیاهان آپارتمانی با چهار روش ساده از جمله ساختن جزیره مه پاشی و...

همچنین یکی دیگر از روش‌های تأمین رطوبت برای گیاهان استفاده از دستگاه بخور سرد است. در این ترفند نیز باید نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

حتما دستگاه را به فاصله مناسب از گیاهان قرار دهید.

از دستگاه مناسب استفاده کنید تا قطرات آب به صورت پودر در محیط پخش شود.

این روش می‌تواند نسبت به روش غبارپاشی شرایط بهتری برای گیاه رقم زده و مانع از بروز قارچ و بیماری‌ها در برگ گیاهان شود.

استفاده از ظرف پر از آب در کنار گیاهان برای تأمین رطوبت لازم برای رشد آنها

آبیاری گیاهان در سفر - کافه گلدون فروشگاه آنلاین خرید گل و گیاه در تهران

در کنار درست کردن جزیره، یکی از کم ریسک‌ترین و بهترین روش‌های تأمین رطوبت برای رشد گیاهان استفاده از یک ظرف آب در کنار چندین گیاه و گل است. در این ترفند شما می‌توانید تعداد گل و گیاه را نزدیک هم قرار داده و در بین آنها یک ظرف پر از آب قرار دهید. آب ظرف را نیز مرتب تأمین کنید.

جزیره برای چه گیاهانی مناسب است

جزیره بسازید! - همشهری آنلاین

ما در قسمت اول مقاله طرز درست کردن جزیره برای گلدون رو توضیح دادیم اما نکته ی مهمی که وجود داره اینه که جزیره برای چه گیاهانی مناسبه. ما نمیتونیم برای همه ی گیاهان آپارتمانی جزیره درست کنیم و اونا رو در جزیره نگهداری کنیم. بنابراین ضرورت داره که ما بدونیم جزیره برای چه گیاهانی مناسبه.

به طور کلی اگه بخوایم بدونیم که جزیره برای چه گیاهانی مناسبه باید بگیم برای گیاهان رطوبت دوست مناسب و حتی شاید ضروری باشه. جزیره برای گیاهانی مثل سرخس، گل حنا، بنجامین، افرا، فلفل، بگونیا، بامبو، گل سنگ، بنفشه آفریقایی، پیرومیا، برگ هندوانه ای، آنتریوم، مارانتا، فیلودندرون، فیتونیا، کروتون، پیله آ و استرومانته.

گیاهان گفته شده به دلیل این که رطوبت دوست هستن و به آب زیادی نیاز دارن، ساختن جزیره میتونه به رشد بهترشون و نگهداری و پرورششون خیلی کمک کنه. بنابراین قبل از هر گونه اقدامی برای ساخت جزیره شما باید بدونید که جزیره برای چه گیاهانی مناسبه.

چه گل هایی نیاز به جزیره دارند

بعضی از گیاهان و گل های آپارتمانی که نیازمند جزیره هستن رو در این قسمت از مقاله به شما معرفی میکنیم. ما در این قسمت باید بدونیم که چه گل هایی نیاز به جزیره دارن تا نگهداری ازشون بهتر انجام بشه. بامبو گلیه که نیاز به جزیره داره و شما باید برای این گل زیبا یک جزیره ی مناسب تهیه کنید تا این گل همیشه شاداب و تازه باشه.

چگونگی نگهداری و تکثیر گیاه بامبو - آداک گل

همچنین گل بامبو نیاز به رطوبت زیاد و نور کم داره بنابراین یکی از محیط های مناسب برای نگهداری این گل و بقیه ی گل هایی که رطوبت دوست هستن محیط مرطوب و کم نور حمومه. گل کروتون هم یکی از گل هاییه که نیاز به جزیره داره.

17 نکته طلایی درباره نگهداری کروتون و علت ریزش برگ

برگ های زیبای این گل نیاز به رطوبت دارن تا همیشه شاداب بمونن بنابراین شما میتونید شادابی این گل ها رو با ساخت یک جزیره ی مناسب همیشه حفظ کنید. گل کروتون نیاز به نور زیاد و رطوبت بالایی داره این رطوبت زیاد رو با جزیره براش تامین کنید.

نگهداری گل بنجامین: علت برگ ریزی گل بنجامین بعد از خرید چیست؟

در ادامه بحث درباره ی این که چه گل هایی نیاز به جزیره دارند میتونیم گل زیبای بنجامین رو به شما معرفی کنیم. بنجامین نیاز به محیطی داره که دماش تقریبا ثابت باشه و همچنین علاقه ی زیادی به آبیاری مداوم و بیش از اندازه نداره.

این گل زیبا به رطوبت هوا بسیار علاقه داره بنابراین در صورتی که شما علاقمند به نگهداری و پرورش بنجامین در خونتون هستین باید طرز درست کردن جزیره برای گلدونش رو بلد باشید و یک جزیره ی مناسب برای بنجامینتون تهیه کنید تا رطوبت مورد نیاز این گل رو تامین بکنید. همچنین گل بنجامین به مکانی نیاز داره که نور زیادی در اختیارش قرار بده.

گاردنیا هم واسه این کار بد نیست!

معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گاردنیا

گاردنیا هم از جمله ی گل هاییه که به رطوبت زیادی نیاز داره بنابراین شما میتونید اسم این گل رو در فهرست گل هایی قرار بدید که جزیره براشون مناسبه. گل ارکیده برای مکان هایی که رطوبت کافی دارن مناسبه. بنابراین در پاسخ به این سوال که چه گل هایی نیاز به جزیره دارن میتونیم گل ارکیده رو هم معرفی کنیم.

همه چیز در مورد گل اسپاتی فیلوم - میهن کاکتوس

گل زیبای اسپاتی فیلوم هم از جمله ی گیاهانیه که نیاز به رطوبت داره و بهتره که براش یک جزیره ی مناسب تهیه کنید. اگه به طور مختصر بخوایم بگیم که چه گل هایی به جزیره نیاز دارن باید بگیم که سانسوریا، گندمی، پتوس و فیلودندرون گل هایی هستن که چون رطوبت دوستن به جزیره نیاز دارن.

مهم ترین نکته ساخت جزیره، سایز گلدان!

طرز ساخت جزیره برای گیاهان | بهترین راه برای تأمین رطوبت گیاهان - گلگونه

به طور کلی نحوه ساخت جزیره برای انواع گیاهان و گل ها یکسانه و فقط شما باید جزیره ها رو با توجه به اندازه ی گلدون و اندازه ی گل و گیاهی که دارید تهیه کنید. گاهی اوقات شما میتونید جزیرتون رو در یک ظرف بزرگ و سینی مانند تهیه کنید و تعداد بیشتری گلدون رو روش قرار بدید.حتی میتونید دوباره در اون جزیره ی بزرگ که برای همه ی گلدون هاتون درست کردید دوباره به هر کدوم از گلدون هاتون یک جزیره ی کوچیکتر بدید تا رطوبت مورد نیازشون رو به بهترین شکل در اختیارشون قرار بدید.

فواید جزیره ساختن برا گلدون

طرز ساخت جزیره برای گیاهان | بهترین راه برای تأمین رطوبت گیاهان - گلگونه

 

گل ارکیده برای مکان هایی که رطوبت کافی دارن مناسبه. بنابراین در پاسخ به این سوال که چه گل هایی نیاز به جزیره دارند میتونیم گل ارکیده رو هم معرفی کنیم.

خرید ارکیده پروانه ای مستقیم از گلخانه + شرایط نگه داری

به طور کلی نحوه ساخت جزیره برای انواع گیاهان و گل ها یکسانه و فقط شما باید جزیره ها رو با توجه به اندازه ی گلدون و اندازه ی گل و گیاهی که دارید تهیه کنید.

جمع‌بندی

طرز درست کردن جزیره برای گلدون خیلی میتونه مهم باشه به این دلیل که گلدون شما با داشتن یک جزیره ی مناسب همیشه رطوبت مورد نیاز گیاه رو حفظ میکنه و در اختیارش قرار میده. جزیره در واقع یک زیر گلدونیه که مقداری سنگ ریزه در اندازه های مناسب توش قرار میدید و اون رو زیر گلدونتون میزارید. آبی که لا به لای سنگ ریزه ها قرار داره مدت زمان بیشتری میمونه و به همین ترتیب رطوبت گلدون شما مدت طولانی تری حفظ میشه.

علاوه بر حفظ رطوبت که در بالا راجبش صحبت کردیم ساخت جزیره به گیاه شما این امکان رو میده تا رطوبت مورد نیاز برگ هاش رو تامین کنه و همچنین باعث میشه تا دمای اطراف گیاهی که دارای جزیرست چند درجه نسبت به محیط پیرامونش کمتر باشه.

ما در بالا طرز درست کردن جزیره برای گلدون رو توضیح دادیم اما نکته ی مهمی که وجود داره ایننه که جزیره برای چه گیاهانی مناسبه. ما نمیتونیم برای همه ی گیاهان آپارتمانی جزیره درست کنیم و اونا رو در جزیره نگهداری کنیم.

استفاده از روش‌های مطرح شده نه فقط نیاز بلکه برای رشد گیاهان و گل‌ها مخصوصاً در محیط‌های شهری کم رطوبت کاملاً لازم است. در این بین، دو ترفند درست کردن جزیره برای گلدان و استفاده از رف پر آب در کنار گیاه می‌توانند کم هزینه‌ترین و کم ریسک ترین روش‌ها باشند.

اقتباس از:roseforest.irو  goliu.ir
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 2 =