مقالات, مقاله های آموزشی

جذابیت کسب و کاردرتاثیر گل وگیاه

پیامدهای توسعه شهری و پیچیدگی معضلات زیست محیطی امروزی که بسیاری از جوامع شهری را درگیر نموده، وجود گیاهان آپارتمانی و گسترش آن را بیش از هر زمان دیگری ضروری ساخته است. امروزه دیگر تمایل به زندگی آپارتمان نشینی بسیار زیاد شده است و به همین دلیل در شهرها خانه هایی را که دارای گل و گیاه زیادی هستند را تخریب می کنند و قصرهای آپارتمانی بلند می سازند که اثری از سبزی و خرمی در آن یافت نمی شود. در دنیای کنونی ما بویژه در کلان شهرها رشد بیش از پیش جمعیت، بخصوص تمایل به شهرنشینی، محدودیت امکانات تفریحی، فشار های حاصل از کار روزانه و مشکلات تامین هزینه های زندگی آثار نامطلوبی در حیات سالم، فعالیت های اجتماعی- فرهنگی و رفاهی شهر نشینان بر جای می گذارد که نگهداری از گیاهان فضای آزاد و گیاهان آپارتمانی در محیط نیاز مردم را در بهره برداری از امتیازات این نعمت الهی را روز افزون می کند.

داشتن خانه یا محل کاری زیبا و خاص در دید دیگران موثر است و زمانی که افراد به خانه یا محل کار شما می آیند و با صحنه ای مواجه می شوند که گیاهان زیبا در چیدمان آن قرار گرفته، ناخودآگاه احساساتشان درگیر می شود. بدون آنکه متوجه شوند احساس آرامش و شادی در آنها ایجاد می شود.

وجود رنگ های متنوع در طبیعت و فضای سبز، تاثیرات مثبتی بر روی انسان ها خواهد داشت که منجر به آرامش روحی و روانی خاصی در آنها می شود.رنگ سبز دارای تاثیر مسکن و آرامش بخش است. بطور کلی گیاهان با رنگ ملایم مانند صورتی، سفید، بنفش حس آرامش و گیاهانی با رنگ های گرم و تند مانند قرمز، زرد، نارنجی حس هیجان را به دنبال خواهند داشت. بنابراین ترکیب درستی از گیاهان با رنگ های متنوع در کنار هم موجب ایجاد تعادل در احساسات فرد شده و آرامش روحی را فراهم می کند.

داشتن گل و گیاه روی میز کارتان فقط برای آراستن میز نیست بلکه باعث می شود شما مفیدتر کار کنید. نکته جالب اینجاست که بیشتر زمان بیداری خود را معمولا در محیط کار هستید، اما برای زیبایی و سلامتی آن فکری نمی کنید. یک تحقیق اروپایی نشان داده که کارمندانی که محل کارشان دارای گل و گیاه می باشد هم سلامت بیشتری دارند و هم مفیدتر کار می کنند. علاوه بر تازه تر کردن هوا، زیباتر کردن محل کار و افزایش رضایت، محققان کشف کرده اند سودمندی افراد تا 15 درصد افزایش پیدا می کند. دفتر کار محیطی است که ساعت ها وقت خود را در آن می گذرانید و چند عدد گل و گیاه زیبا می تواند روحیه شما را به خوبی مثبت کند.

شرکت های بزرگ مانند گوگل، اپل، فیسبوک و غیره بر این باورند که برای بازدهی بیشتر و ایجاد محیطی شاد و دور از استرس استفاده از گل و گیاه بسیار موثر است.  استفاده از گیاه در محیط کار فقط برای زیبایی و آراستگی فضای کار نیست. بلکه مزایای دیگری هم دارد از جمله: آلودگی هوا را در محیط کاری از بین می برد. استرس را کاهش می دهد و به فضا شادی و سرزندگی می بخشد و در نهایت بازدهی فضای کار را افزایش می دهد. حریم خصوصی شما را در فضای کوچک کاریتان بیشتر می کند. در جذب سر و صدای محیط کار کمک می کند. نگاه کردن به گیاهان حس آرامش به شخص می دهد.

دادن یا دریافت هدایایی مانند گلدان گل و بسته های گل می تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت و حس رضایتمندی را به انسان هدیه دهد. پژوهش ها نشان می دهد خرید گل و هدیه کردن گل باعث برانگیخته شدن لبخند، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می شود و این شادی و تازگی روح در خرید گل برای خود نیز تاثیر فراوانی دارد.

نکته جالب توجه در باره نقش گل در سلامت روحی روانی افراد آن است که فرد با تماشا کردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زیبای آن می تواند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و با حالت طبیعی بازگرداند؛ در واقع گل عاملی جهت تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل عاملی جهت ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است و می تواند در مسیر موفقیت کارکردی فرد نیز موثر باشد.

در کنار خرید گل سرزدن به مکان های تجاری و دیدن انواع گلها در آنجا به تنهایی در آرامش ذهن و افزایش تمرکز تاثیر بسزایی دارد. این موضوع باعث افزایش خلاقیت در کسب و کار می شود. احساس شادی، رضایت، صمیمیت و آرامش چیزی نیست که شما بتوانید آن را به راحتی منتقل کنید اما با استفاده از گل این پیام روانی به سرعت و با هزینه معقول گسترش پیدا می کند.

تحقیقات زیادی بر تاثیر گیاهان زینتی بر سلامت روان انجام شده که همگی آنها حاکی از تاثیر مثبت گل و گیاه و پرورش گیاهان زینتی بر بهبود و ارتقاء سلامت روان هستند. ارتباط با طبیعت و لذت بردن از مناظر زیبای آن راهی ساده اما مهم برای کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی است که در این بین کاشتن گل و گیاه یا دریافت هدایایی مانند گل می تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد.

زمانی که شما به یک رستوران یا یک کافی شاپ مراجعه می کنید تا در کنار یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود ضمن صرف غذا یا نوشیدنی لحظات آرامی را سپری کنید و با هم صحبتی داشته باشید اگر در این مکان ها گل و گیاه با چیدمان مناسب وجود داشته باشد در کنار موسیقی آرام و ملایم و نور پردازی مناسب به طبع آرامش شما چندین برابر خواهد شد و احساس آرامش بیشتری خواهید داشت. حتی بر طبق تحقیقات مشخص شده است که مذاکرات کاری در محیط هایی با وجود گیاهان زیبا همواره نتایج مطلوب تر و سریع تری را به دنبال داشته است. در نتیجه اکتساب این آرامش درونی به واسطه وجود گیاهان زینتی در محل کار مشتری ترغیب می شود مجددا به آن مکان مراجعه داشته باشد تا این آرامش را دیگر بار تجربه کند.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =