اخبار

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| “دلتا” رکورد شکنی کرد/ پیک ششم از راه می‌رسد؟ / ۱۴ روز پر التهاب پیش رو داریم

گروه استان‌ها ـ ثبت رکورد تابستانه دلتا با ۶۲۰ فوتی در یک روز این واقعیت را نشان داد که هنوز تا رسیدن به شرایط ثبات فاصله داریم و برآوردها نشان می‌دهد حداقل تا ۱۴ روز آینده باید منتظر ثبت رکوردهای تازه‌ای در این زمینه باشیم.

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، در شرایطی که روز گذشته ثبت رکورد فوت 620 نفر از هموطنان مشخصاً به دلیل ویروس دلتا همه را شوکه کرد برخی از کارشناسان براین باورند این روند تازه آغاز شده و باید تا 14 روز آینده منتظر ثبت رکوردهای تازه‌ای در این زمینه باشیم.

در این زمینه کارشناسان براین باورند که سیر صعودی بیماری به دلیل قابلیت سرایت بسیار بالای دلتا در سراسر کشور موج سهمگینی از بیماران را روانه مراکز درمانی کرد که بدحالی برخی از آنها به نوعی تمام ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را در بخش بستری عادی و مراقبت‌های ویژه را تکمیل کرد که این اتفاق نهایتاً منجر به افزایش تعداد موارد فوتی شده؛ چون این سونامی در واقع نفس‌های کادر درمان را به شماره انداخت.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در تایید شرایط فعلی روز گذشته رسماً اعلام کرد: شرایط فعلی و روند صعودی بیماری در موج پنجم باعث شده تا هنوز امکان برآورد از رسیدن به قله پیک پنجم را نداشته باشیم و مشخص نیست که چه زمانی به این نقطه خواهیم رسید و این اتفاق نگران کننده است.

علیرضا رئیسی همچنین درباره شرایط استان‌ها تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان 9 شهرستان در وضعیت زرد، 7 شهرستان در وضعیت نارنجی و 6 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند و در این استان به قله موج بیماری رسیده‌ایم البته این اولین موج جدی بیماری در استان سیستان و بلوچستان بوده و اکنون خوشبختانه روند نمودار بیماری در این استان، نزولی می‌شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: در استان هرمزگان 13 شهرستان در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند. در استان هرمزگان علیرغم اینکه الگوی بیماری مشابه سیستان و بلوچستان داشت و شاید زودتر از سیستان و بلوچستان، موج بیماری در هرمزگان آغاز شد اما همچنان به قله موج بیماری نرسیده ایم و تحلیل های مختلفی در این زمینه وجود دارد که یکی از دلایل اصلی آن، حجم مسافرت‌ها و ورود گردشگران به ویژه به جزایر هرمزگان است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: یکی از موضوعاتی که همواره در رصدخانه سلامت وزارت بهداشت به طور جدی پیگیری می کنیم، پایش رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور است. در حال حاضر متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور حدود 37.4 درصد است.

وی تاکید کرد: اگر رعایت پروتکل های بهداشتی به کمتر از 80 درصد برسد یعنی در معرض خطر هستیم. درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در استانهای مختلف متفاوت است بگونه ای که در تهران، 44 درصد، سیستان و بلوچستان 27 درصد، هرمزگان 35 درصد، البرز 44 درصد و خوزستان 42 درصد است.

از سوی دیگر کارشناسان با اشاره به آغاز تعطیلات جدید تصویب شده ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید می‌کنند: تجارب تعطیلی‌‌های مشابه مثل تیرماه گذشته نشان داد که عدم رعایت جدی موارد قرنطینه و جلوگیری از جابه‌جایی گسترده جمعیت خود به معنی ایجاد بحران در چند روز بعد از تعطیلی است به همین دلیل از همین امروز پیش‌بینی می‌شود که 14 روز آینده دوباره شاهد افزایش بحران در سراسر کشور باشیم.

این گروه معتقدند فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی در سراسر کشور و البته بی‌توجهی گروهی از هموطنان و بستن بار سفر قبل از آغاز محدودیت‌ها به نوعی این هشدار را به کادر درمان می‌دهد که باید خودشان را برای موج سهمگین‌تری در دو هفته آینده باشند چون دلتا قدرت سرایت و بیماری زایی 60 درصد بیشتر از انواع ویروس قدیمی‌تر دارد و این روند می‌تواند صحنه‌های بحران در بیمارستان‌های هندوستان یعنی زادگاه ویروس دلتا را در کشورمان ایران دوباره زنده کند.

البته به گفته کارشناسان بهداشت و درمان این پایان ماجرا نیست چون هرچه مدیریت شرایط یک موج طولانی‌تر باشد قطعاً هزینه‌های آن رشد فزاینده‌تری نسبت به گذشته خواهد داشت که این روند احتمالاً منجر به تسلیم شدن کادر درمان خواهد شد؛ چون هرچند مدافعان سلامت با تمام توان مقابل این ویروس ایستادگی می‌کنند اما توانی برای آنها بعد 18 ماه ایستادگی باقی نمانده است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به سهمگین بودن پیک پنجم نسبت به موج‌های گذشته گفت: طولانی شدن مدیریت و کاهشی شدن آمارها در یک پیک می‌تواند مشکلات را گسترش دهد.

علیرضا زالی در ادامه افزود: علی رغم گذشت نُه هفته از پیک پنجم کرونا همچنان همه شاخص‌های بیماری صعودی است، بنابراین طبق پیش بینی‌ها از امروز تا دو هفته دیگر در انتظار روزهای سختی خواهیم بود.

در چنین شرایطی کارشناسان می‌گویند: طولانی شدن روند مدیریت پیک‌ها می‌تواند این نگرانی را ایجاد کند که قبل از پایان یافتن یک موج بیماری یکباره شاهد شکل‌گیری پیک‌تازه‌ای بسیار مخرب‌تر از قبل باشیم دقیقاً اتفاقی که در پیک چهارم تجربه کردیم.

این گروه تاکید دارند: بهترین راهکار در شرایط فعلی افزایش سطح توجه به پروتکل‌های بهداشتی در کنار سرعت گرفتن واکسیناسیون خواهد بود اما واکسیناسیون در شرایط فعلی نمی‌تواند از افزایش روند بیماری جلوگیری کند و تنها دستاورد آن کاهش میزان مرگ و میر در پیک‌های آینده است و شاهد مثال آنهم افزایش تعداد بیماران واکسینه شدن در پیک پنجم است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

بیشتر بخوانید

فروشنده واکسن‌های تقلبی کرونا در کرج بازداشت شد‌

وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا در پاکدشت + فیلم

5000 کیت تشخیص فوری ویروس کرونا به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر واگذار شد

استان ‌کهگیلویه و بویراحمد / افزایش شمار قربانیان کرونا به 778 نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش شمار قربانیان کرونا به 778 نفر خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته سه بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند.

پرویز یزدانپناه افزود: هم اکنون657 بیمار در بیمارستان های استان بستری بوده که از این تعداد 232 بیمار مبتلای قطعی و 36 نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی اضافه کرد: تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون 55895 مورد گزارش شده است.

یزدان‌پناه اضافه کرد: از 902 جواب نمونه pcr دریافت شده از آزمایشگاه سلولی مولکولی یاسوج و دهدشت، حدود ٤٢ درصد موارد مثبت بودند بیشترین موارد مثبت در بویراحمد، کهگیلویه ،گچساران و بهمئی است.

وی تصریح کرد: همچنین از 916 نمونه تست سریع در استان انجام شد که ٢٧ درصد موارد مثبت بودند و عمدتا در بهمئی، کهگیلویه و بویراحمد بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: تا دیر نشده است باید محدودیت‌ها شروع شود و دستورالعمل‌های بهداشتی نیز بطور کامل توسط مردم رعایت شود.

یزدان پناه عنوان کرد: در این شرایط خطرناک توصیه ما استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، عدم حضور در مراکز شلوغ و پرخطر مانند بازار و بیمارستانها و موسسات پزشکی، عدم حضور در هر نوع تجمعی، پرهیز از مصرف غذا در رستوران‌ها، عدم خروج از خانه بجز در موارد ضروری است.

استان البرز/ رکورد بی سابقه مراجعه سرپایی به مراکز درمان البرز‌

مهرداد بابایی سخنگوی ستاد کرونای استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان البرز اظهار داشت: بیشترین آمار مربوط به مراجعات سرپایی و فوت کرونایی در 24 ساعت گذشته در استان البرز ثبت شد.

وی افزود:وی افزود: مجموع کل موارد بستری شامل قطعی ، محتمل و مشکوک از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز 58 هزار و 586 نفر بوده است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 1339 نفر شامل موارد قطعی ، محتمل و مشکوک در مراکز درمانی بستری هستند، بیان کرد: از این تعداد ابتلای 695 نفر به بیماری کرونا تا امروز قطعی شده است.

وی با بیان اینکه شیوه نامه‌های بهداشتی باید با جدیت رعایت شود، افزود: متاسفانه در 24 ساعت گذشته 30 بیمار کرونایی جان خود را از دست داده اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به 5082 نفر رسید.

بابایی با بیان اینکه واکسیناسیون کرونا بر اساس برنامه ریزی و شیوه نامه ابلاغی وزارت بهداشت در حال انجام است ، تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته بیش از 4800 نفر بیمار سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان البرز مراجعه کرده اند.

استان بوشهر/ 900 بیمار بستری شدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، روند ابتلا به کرونا جهش یافته را صعودی دانست و اظهار داشت: بیشترین ابتلا کرونا در مرداد ماه اتفاق افتاد به‌گونه‌ای که در این ماه روزانه یک‌هزار بیمار کرونایی شناسایی می‌شود و بستری‌ها روزانه به 200 نفر افزایش یافته است.

سعید کشمیری با بیان اینکه اکنون حدود 900 بیمار در بخش کرونایی بیمارستان‌ها بستری هستند افزود: همین میزان بیمار در درمانگاه‌های سرپایی خدمات درمانی دریافت می‌کنند و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر تعطیلی شش روزه ادارات را گامی مهم برای کنترل بیماری کرونا دانست و بیان کرد: مردم در این شش روز باید هماهنگ با ستاد ملی مقابله با کرونا از هر گونه سفر و دورهمی پرهیز کنند تا بتوان این ویروس وحشی را در این مدت مهار کرد تا مردم در امان باشند.

وی از بستری 202 نفر بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: از این تعداد بستری جدید در بخش کرونایی 112 مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه اکنون 64 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 26 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر به موارد فوتی ناشی از کرونا در استان بوشهر پرداخت و تصریح کرد: روز گذشته 8 نفر به سبب ابتلا به کرونا فوت کردند که شامل 4 آقا و 4 خانم است.

کشمیری افزود: خوشبختانه در شبانه‌روز گذشته 162 بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد 125 نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

وی تعداد فوتی‌های کرونایی استان بوشهر تاکنون را یک‌هزار و 621 نفر دانست و گفت: از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر تاکنون بیش از 76 هزار به به این بیماری مبتلا و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

شهرستان کاشان/همه‌گیری کرونا در منطقه کاشان همچنان قربانی می‌گیرد‌

ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی کاشان مجددا وضعیت قرمز شده و با ورود به پیک پنجم کرونا نگرانی از افزایش مرگ و میر شهروندان کادر درمان را نگران کرده است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته 85 بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد 69 بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و 16 بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل هفت ماهه و حداکثر 93 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار 28 و حداکثر 90 ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 840 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 714 بیمار در شهرستان کاشان و 126 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران 346 بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری 82 بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته متاسفانه یک آقا 76سال در شهرستان کاشان و دو خانم 15 و 45 ساله و یک بیمار آقا 88 ساله در شهرستان آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 550 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد 459 بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون سه هزار و 515 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

خراسان جنوبی/شمار قربانیان به 1012 نفر رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 241 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 99 بیمار جدید شامل 54 بستری و 45 مورد سرپایی شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 22 مورد از بیرجند، شهرستان‌های سرایان و سربیشه هرکدام یک مورد، قاینات 12 مورد، نهبندان 15 مورد، شهرستان‌های زیرکوه و طبس هر کدام 19 مورد، شهرستان‌های درمیان و فردوس هرکدام 4 مورد و از شهرستان خوسف دو مورد جدید شناسایی شد.

وی افزود: در این مدت همچنین هزار و 188 تست سریع در استان انجام شد که منجر به شناسایی 268 بیمار کرونایی شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر 441 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند، افزود: ز این تعداد 283 نفر دارای تست کرونای مثبتند و 27 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال دو نفر وخیم است.

مهدی زاده گفت: در شبانه روز گذشته با 5 ثبت مورد فوت جدید مجموع فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در استان به هزار و 12 نفر افزایش یافت.

وی افزود: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 171 هزار و 663 نفر رسید و تاکنون 38 هزار و 940 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان اصفهان/1463 بیمار جدید شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 3646 نفر بودند که 1463 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 531 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 447 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 3253 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 432 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 33 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 24 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان هرمزگان / کرونا جان 23 بیمار دیگر را گرفت

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، اوضاع کرونایی هرمزگان به شدت بحرانی و بغرنج است، این استان با پیک گسترده و کشنده کرونا روبرو شده و در یک ماه اخیر جان بسیاری از مردم استان را گرفته است.

اوضاع بیمارستان‌های هرمزگان به هیچ وجه مساعد نیست و انتظار می‌رود ظرف روزهای آینده بحران به اوج خود برسد که در این صورت با توجه به کمبودهای بسیار زیاد استان احتمال بروز یک فاجعه دور از ذهن نیست.

تمامی آمارهای رسمی بیانگر رشد تصاعدی میزان بیماران کرونایی بستری و بدحال و افزایش شدید مرگ و میر است که نگرانی از شرایط دشوار آینده را تشدید کرده است.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: متاسفانه شرایط فعلی هرمزگان بسیار نامساعد است و شاهد اوج گیری کرونا و افزایش تعداد فوتی‌ها هستیم.

وی افزود: یک نکته بسیار مهم بحث بیماریابی است که به شدت به دنبال بیماریابی و جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس هستیم، در روزهای اخیر روند تست گیری سرعت گرفته است.

نوروزیان گفت: وضعیت بیمارستان‌ها خوب نیست و در حال حاضر 1219 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند از این تعداد 147 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 46 بیمار نیز وخیم است.

وی تصریح کرد: متاسفانه بازهم آمار بیماران کرونایی قرنطینه در منزل از مرز 20 هزار نفر عبور کرد که این مسئله بسیار نگران کننده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 23 بیمار دیگر شامل 12 آقا و 11 خانم در محدوده سنی 28 الی 94 سال از شهرستانهای بندرعباس (11 نفر)، میناب (7 نفر)، قشم (2 نفر)، بستک، بندرلنگه و پارسیان هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 1938 نفر رسید.

استان مرکزی/ 508 بیمار جدید ‌شناسایی شد‌

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به آخرین آمار بیماران کرونایی در استان مرکزی اظهار داشت: 508 بیمار جدید کرونایی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی، در استان مرکزی شناسایی شد.

سیدمحمد جمالیان افزود: از مجموع بیماران جدید شناسایی شده، 90 نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی بیان کرد: 418 نفر از بیماران جدید شناسایی شده نیز به صورت سرپایی بوده‌اند که تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه شده‌اند و با احتساب 508 مورد ابتلای جدید، تعداد موارد مبتلا به کرونا ویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون به 75 هزار و 348 نفر رسیده است.

جمالیان خاطرنشان کرد: در این مدت هشت مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده که بر این اساس، تعداد فوتی‌ها به دو هزار و 338 نفر رسید.

رئیس علوم پزشکی اراک عنوان کرد: تزریق واکسن در استان شتاب خوبی گرفته و در اراک چهار مرکز برای واکسیناسیون در نظر گرفته شده و در حال حاضر متولدین سال های 1349 و قبل از آن و گروه‌های شغلی پرخطر شامل رانندگان حمل و نقل عمومی، اساتید و معلمان، بیماران خاص و خبرنگاران می‌توانند با ارائه کارت ملی واکسن خود را دریافت کنند.

وی افزود: بیش از 300 هزار نفر از جمعیت به جز شهرستان‌های ساوه و خمین واکسینه شده اند و در هفته جاری واکسن نوبت دوم افرادی که زمان تزریق آنها فرارسیده است تزریق خواهد شد و با رسیدن محموله جدید واکسیناسیون رده 47 سال به بالا را آغاز خواهیم کرد.

جمالیان خاطرنشان کرد: متاسفانه ظرفیت تخت‌ها کامل شده و بیمارستان‌های امیرالمومنین، امیرکبیر، آیت الله طالقانی و آیت الله خوانساری تکمیل ظرفیت شده اند و یک بخش از ولیعصر نیز وارد مدار کرونا کردیم که با پر شدن بیمارستان ولیعصر ظرفیت تخت ها به انتها خواهد رسید.

استان فارس/ تعداد جان باختگان به 6 هزار نزدیک شد‌

در حال حاضر 33 شهرستان استان فارس در وضعیت پرخطر یا قرمز قرار گرفته که این موضوع در کنار افزایش مبتلایان و جان‌باختگان به ویژه کاهش سن فوتی‌ها وضعیت را در یک حالت اضطرار قرار داده و دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز این موضوع را بارها بیان کرده است.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و 156 هزار و 797 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده 348 هزار و 861 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، 137 هزار و 219 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 26 هزار و 517 بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، 375 هزار و 378 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری 516 بیمار جدید مثبت و دارای علائم کرونا در شبانه روز گذشته در بیمارستان‌های فارس، مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند به چهار هزار و 927 نفر رسیده که از این تعداد 416 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن 31 هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری به پنج هزار و 622 نفر رسیده است.

استان همدان/ 86 درصد جمعیت بالای 60 سال واکسن دریافت کرده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 86 درصد جمعیت بالای 60 سال در استان همدان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، رشید حیدری مقدم با اعلام اینکه همدان در شرایط قرمز کرونایی است اظهار داشت: در حال حاضرهزار و 300 نفر بستری هستند.

وی با بیان اینکه دغدغه‌ای برای تامین واکسن کرونا در استان وجود ندارد افزود: 86 درصد جمعیت بالای 60 سال در استان همدان واکسن دریافت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته، 11 نفر در استان همدان در اثر کرونا فوت شدند گفت: شهرستان‌های همدان، ملایر و نهاوند، بیشترین بیماران کرونایی در استان را دارند.

وی با اعلام اینکه 87درصد از جامعیت بالای 80 سال در استان واکسن دریافت کرده‌اند توضیح داد: شهرستان‌هایی که در ارائه واکسن به افراد بالای 60 سال از میانگین استان پایین‌تر هستند، سعی کنند هرچه سریع‌تر میانگین خود را ارتقاء دهند.

حیدری مقدم با اشاره به اینکه بیشترین درصد علت ابتلا به کرونا در استان همدان شرکت در اجتماعات و تماس‌های درون‌خانوادگی است مطرح کرد: مهم‌ترین دغدغه، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیروی از مصوبات ستاد استانی مدیریت کرونا توسط مردم است.

‌استان آذربایجان غربی/فوت 25 نفر در شبانه‌روز گذشته

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به فوت 25 نفر دیگر از هم استانی‌ها در شبانه‌روز گذشته بر اثر کرونا اظهار داشت: 11 نفر از این تعداد در ارومیه، پنج نفر در خوی، چهار نفر در میاندوآب، دو نفر در شاهین‌دژ و سه نفر نیز در شهرهای پلدشت، ماکو و نقده بوده است.

وی تصریح کرد: با این تعداد فوتی، شمار کلی فوتی‌ها در استان آذربایجان‌غربی به پنج هزار و 99 نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی به ابتلای یک هزار و 35 نفر دیگر در استان به کرونا نیز اشاره کرد و بیان کرد: کل آمار مبتلایان نیز به 211 هزار و 350 نفر رسیده است.

وی از افزایش کل بستری سندروم حاد تنفسی در استان خبر داد و گفت: شمار این بیماران بستری هم اکنون به یک هزار و 558 نفر رسیده است.

آقازاده افزود: هم اکنون 687 بستری مشکوک، 269 بستری آی سی یو و 48 بیمار تحت ونتیلاتور در سراسر استان وجود دارد.

وی به آمار واکسیناسیون روزانه نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با واکسینه سه هزار و 944 نفر دیگر، آمار کل واکسیناسیون به 623 هزار و 404 نفر رسیده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان سمنان/ 67 بیمار جدید شناسایی شدند

نوید دانائی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان ، از بستری شدن 67 بیمار جدید مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تا کنون 35 هزار و 122 بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده است.

وی با اشاره به تعداد افراد بستری شده با تشخیص قطعی بیماری کرونا گفت: روز گذشته تعداد 67 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مرکز و غرب سمنان بستری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: در مجموع از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تعداد هشت هزار و 159 نفر در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند.

دانائی با اشاره مجموع بیماران سرپایی مبتلا به کرونای شناسایی شده در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای پاندمی تا کنون افزود: در این مدت 26 هزار و 963 بیمار مبتلا به کرونا به صورت سرپایی در مرکز و غرب استان سمنان شناسایی شدند.

وی به آمار افراد بهبود یافته از بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اشاره کرد و گفت: از ابتدای بروز بیماری کرونا تا کنون تعداد 6 هزار و 900 بهبود یافتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه در شرایط سخت، حساس و بحرانی قرار داریم از مردم و همچنین تمامی هیئت‌های مذهبی خواست تا پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

استان کرمان/90 درصد ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شد

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 85 تا 90 درصد ظرفیت بیمارستان هایی که برای کرونا در استان مهیا شده بود، پر شده به ویژه تخت های آی سی یو و موج اخیر نسبت به موج قبلی با افزایش 60 درصدی تعداد بیماران در بیمارستان و بدحال بودن و وخیم تر بودن بیماری همراه است.

وی افزود: مردم باید این موضوع را خیلی جدی بگیرند زیرا سن بیماری خیلی پایین‌تر آمده و اگر در یک خانه یک نفر مبتلا شود، بقیه نیز درگیر می‌شوند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و 121 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 629 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 58 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 194 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 89 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 151 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 194 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 32 هزار 319 مورد رسیده است.

وی به فوت 31 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 916 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 584 هزار و 84 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 143 هزار و 694 مورد است.

به گزارش تسنیم و بر اساس آخرین نقشه رنگ‌بندی رسمی کشور که توسط وزارت بهداشت منتشر شده، وضعیت استان کرمان سرخ‌تر از گذشته بود و در روزهای سیاهی که از مدت‌ها قبل کارشناسان هشدار آمدنشان را داده بودند حالا 20 شهرستان استان در وضعیت قرمز و فوق قرمز کرونایی قرار دارد.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + بیست =