مقاله های آموزشی

تاریخچه گلدان

چینی ها اولین کسانی بودند که با گذاشتن گلها و ریشه آنها در گلدان طبیعت را در ابعاد کوچک در دکوراسیون منزل استفاده کرده و این روش را ابداع کردند. بعد از آنها نوبت ژاپنی ها بود که با بهره گیری از گلهای رنگی در گلدان های تزیینی سفالی و چوبی روشی جدید برای گل آرایی منازل ابداع کردند.

ژاپنی ها معتقدند وجود گل در خانه موجب از بین رفتن هرگونه بیماری روحی به ویژه افسردگی می‌شود و در شادابی و نشاط افراد تاثیر بسزایی دارد. امروزه از نظر تمام طراحان دکوراسیون وجود حداقل یک گلدان گیاه طبیعی در خانه ضروری است. علم فنگ شویی هم به شدت به وجود عناصر گیاهی و طبیعی به شکل گلدانهای بزرگ یا کوچک در خانه تاکید دارد و معتقد است که باید زندگی روزمره هر انسانی با طبیعت گره بخورد و همچنین معتقد است چنین روشی موجب افزایش ثروت و عاطفه در خانه و محل کار می‌شود.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و آسان شدن کارها بسیاری از مشکلات انسانها در دوران قدیم کاهش یافته است اما زندگی شهری و آپارتمان نشینی با وجود مزایای فراوانی که برای راحتی انسانها دارد، مشکلات و معایبی را برای سلامتی به وجود آورده است.

از جمله این معایب، دور کردن ما از فضاهای سبز و از دست دادن حجم عظیمی از اکسیژن تولید شده توسط آنهاست. محروم بودن از عطر و بوی گل ها در گلدانهای سفالی لب حوض و باغچه های پر گل خانه های قدیمی اثرات خود را به مرور در زندگی ما گذاشته است و بهترین راه آوردن طبیعت در ابعاد کوچک به خانه هایمان است.

فرض کنید صبح که از خواب بیدار می‌شوید با منظره ای از گل ها و گیاهان سر حال رو به رو شوید، انرژی این موجودات سبز مطمئنا روحیه شما در طول روز را چندین برابر خواهند کرد و همین امر ضرورت وجود گیاهان در کنار ما را نشان می‌دهد.

توجه به نوع و سایز گلدان متناسب با گیاه، به اندازه کود، آبیاری و شرایط نگهداری مناسب آن ضروری است. در صورت خرید گلدان بزرگ تر و یا کوچکتر از اندازه گیاه، علاوه بر از بین رفتن زیبایی آن، سلامتی گیاه نیز به خطر می‌افتد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سایز مناسب گلدان می‌توانید به مقاله اصول سایز بندی گلدان مراجعه کرده و مناسبترین گلدان را انتخاب کنید.

نکته : برای اطلاع از بهترین زمان تعویض گلدان و چگونگی انجام آن، توصیه می‌شود مقاله نکات تعویض گلدان را با دقت بخوانید. گلدان پلاستیکی :
گلدانهای پلاستیکی به دلیل تنوع رنگ بالا، مقاوت زیاد و همچنین از نظر هزینه به صرفه و سبک و راحت بودن، از محبوبیت زیادی برخوردارند. در هنگام خرید گلدان پلاستیکی حتما توجه داشته باشید که کف گلدان دارای سوراخهای زهکشی مناسب باشد تا آب به راحتی از زهکش ها عبور کند. برای درخچه های خانگی و گیاهان بزرگ، به جای گلدان های شکننده و سنگین، خرید گلدان بزرگ پلاستیکی توصیه می‌شود.
برگرفته از سایت https://iranderakht.com/category-pot/
تنظیم: مینو غفوری ساداتیه
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + ده =