مقالات, مقاله های آموزشی

بوتاکس وآنچه باید بدانید

تزریق بوتاکس تقریباً همزمان با کشف سمی بنام بوتولین آغاز شد. این سم بوسیله باکتری ها ایجاد شده است. کلستریدیوم بوتولینوم به دلیل تولید قویترین سموم تاکنون در انسان شناخته شده است. یک گرم از سموم تولید شده توسط باکتری ها برای انسان کشنده است زیرا باعث تحریک عصب می شود و منجر به فلج اسکلتی و عضلانی می شود.

اگرچه بسیار خطرناک است، دانشمندان شروع به مطالعه و تحقیقات عمیق بر روی این ماده کردند و در نهایت آن را خالص ساختند تا ابزاری بسیار مفید که امروزه به طور گسترده در جراحی زیبایی استفاده می شود، ایجاد شود. این روزها از تزریق بوتاکس برای کاهش علائم پیری استفاده می شود. همچنین در سایر کاربردهای پزشکی نیز استفاده می شود. برای بسیاری از افراد که به دنبال استفاده از بوتاکس هستند سوال می شود که عوارض آن در طولانی مدت چیست؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه به بررسی اثرات، عملکرد و پس از آن عوارض بوتاکس پرداخته شده است.

آیا اثرات تزریق بوتاکس را می دانید؟

بوتاکس برای اولین بار برای معالجه شرایط پزشکی مانند استرس عضلانی، اختلالاتی نظیر تنبلی چشم، چشمک زدن غیر اختیاری و مشکلات مربوط به عضلات مورد استفاده قرار می‌گرفت. درست قبل از اینکه پزشکان متوجه شوند که دارای پتانسیل شگفت‌انگیزی برای اقدامات زیبایی و سایر موارد پزشکی است. در حال حاضر از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد، میگرن، مثانه بیش فعال و… استفاده می‌شود و به طور خاص تزریق بوتاکس برای زیبایی کاربرد دارد. با این حال، مزایا، خطرات و عوارض خاص خود را دارد.

چه کسی برای دریافت درمان بوتاکس کاندید مناسبی نیست؟

درمان بوتاکس برای بیشتر افراد مناسب است ولی نتایج در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. بنابراین یک پزشک باید از سابقه پزشکی فرد و همچنین وضعیت سلامتی فعلی او آگاه باشد. تزریق بوتاکس به افرادی که مشکل سیستم عصبی و  اختلالات عضلانی دارند و همچنین به مادران شیرده یا خانم‌هایی که به زودی باردار می‌شوند، توصیه نمی‌شود.

بهترین سن تزریق بوتاکس چند سالگی است؟

سن نیز عامل تعیین‌کننده در این است که واجد شرایط تزریق بوتاکس هستید یا نه. کسانی که در پوست خود صدمات جدی از آفتاب ندارند و بین 20 تا ۵۰ سال سن دارند، می‌توانند کاندیدای ‌ایده‌آل برای دریافت تزریق بوتاکس باشند.

مشاهده این مطلب : بهترین سن تزریق بوتاکس

روش، عوارض و کاربردهای تزریق بوتاکس - دکتر هادی سرمست

آنچه در مورد تزریق بوتاکس باید بدانید چیست؟

از آنجایی که مردم در مورد قدرت عجیب تزریق بوتاکس شنیده‌اند، انتظارات غیر واقعی نسبت به نتایج آن داشته‌اند. نتایج بوتاکس معجزه‌آسا نخواهد بود زیرا تزریقات نمی‌توانند باعث شگفتی و معجزه روی صورت شوند. با این حال، بوتاکس می‌تواند چین و چروک را برطرف کند و جذابیت چهره را افزایش دهد تا از پیری جلوگیری نماید. از نظر پزشکی، از تزریق بوتاکس برای درمان مشکلاتی نظیر تنبلی چشم، اختلالات عصبی و همچنین اسپاسم صورت استفاده می‌شود. در روش‌های زیبایی، از بوتاکس برای صاف کردن خطوط اخم و جلوگیری از علائم پیری از طریق فلج یا تضعیف ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شوند، استفاده می‌شود. نتایج تا شش ماه به طول می‌انجامد و باید به مرور زمان تکرار شود تا نتایج خود را حفظ کنند.

مطالب بیشتر: مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

ماندگاری بوتاکس صورت پیشانی دور چشم چقدر است ؟ - گلوریا سنتر

در طول درمان بوتاکس چه اتفاقی می افتد؟

تزریق بوتاکس مستقیماً به پوست و ماهیچه‌های صورت انجام می‌شود. این تزریق کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و نیازی به تجویز بیهوشی نیست. تزریق با استفاده از یک سوزن بسیار ریز انجام شده و به هیچ‌وجه ناراحتی و درد شدیدی را به همراه ندارد. حدوداً یک هفته طول می‌کشد تا بوتاکس اثرات کامل خود را نشان دهد. به فرد توصیه می‌شود قبل از مداوا و پس از درمان، حداقل برای یک هفته مصرف الکل را کنار بگذارد. دارو‌های ضد التهابی و آسپیرین‌ها تقریباً دو هفته قبل از شروع درمان ممنوع می‌باشند تا کبودی کاهش یابد. روند بهبودی یک هفته است که پس از آن عضله برای یک دوره چهار ماه یا بیشتر، فلج می‌شود. پس از آن دوباره به شکل سابق خود باز می‌گردد و خطوط آشکار خواهند شد. درمان بوتاکس به همین دلیل تکرار می‌گردد تا نتایج طولانی‌تر شوند.

اثرات جانبی طولانی مدت و عوارض جانبی بوتاکس

تزریق ممکن است علائمی مانند آنفولانزا را به همراه داشته باشد که همراه با حالت تهوع و سردرد است.

ممکن است درد صورت و ضعف عضلات وجود داشته باشد که در بعضی مواقع باعث افتادگی پلک‌ها شده و باعث ایجاد دو بینی نیز می‌گردد.

همچنین در محل تزریق، کبودی و ورم نیز رویت خواهد شد.

 

 

این عوارض جانبی پس از مدتی از بین ‌می‌روند. عوارض بوتاکس ممکن است بلافاصله نشان داده نشود اما طولانی مدت ظاهر شوند و همچنین می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه برخی از عوارض جانبی طولانی مدت و احتمالی بوتاکس آورده شده است:

بالاترین: احتمال شکایت محسن رضایی از پزشک بوتاکس خود

ضعف عضلات

ضعف عضلات منجر به فلج می‌شود. براساس تحقیقات FDA و تحقیقات پزشکی، تزریق بوتاكس باعث می‌شود كه عملكرد‌های ماهیچه‌ای متوقف شود تا علائم پیری را متوقف کرده و این در طولانی مدت باعث می‌شود افراد از دست دادن کنترل عضلات و همچنین كاهش قدرت در ناحیه عضله‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده است را تجربه كنند. با گذشت زمان، تزریق مکرر بوتاکس به ناحیه خاصی از بدن نیز می‌تواند باعث فلج دائمی عضله شود.

گسترش سموم در بافت‌ها

این مورد تقریباً یکی از مهمترین و خطرناکترین عوارض استفاده از تزریق بوتاکس است. سموم می‌توانند در بافت‌های اطراف پخش شوند و این می‌تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشد. اگر چه شیوع سموم در روش‌های زیبایی مشاهده نشده است اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتد.

عکس‌العمل‌های آلرژیک

برخی از افراد که به طور منظم تحت درمان با بوتاکس قرار می‌گیرند، از تجربه واکنش‌های آلرژیک شکایت کرده‌اند.

 

عوارض بوتاکس: پاسخ به سوالات متداول و رفع اثر سم بوتاکس از مرکز بوتاکس  شریعتی تهران

تحریک در چشم

درمان با بوتاکس به صورت طولانی مدت در نزدیکی منطقه اطراف چشم، می‌تواند برخی عوارض جانبی مربوط به چشم را ایجاد کند. بدین ترتیب چشم‌ها می‌توانند تحریک شده یا کاملاً خشک شوند. افراد همچنین از ایجاد تاری دید یا افتادگی پلک به همراه تورم خبر داده‌اند.

کهیر، درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، خونریزی غیرطبیعی، ضربان قلب غیر طبیعی، تشنج، تغییر گفتار و خونریزی از محل تزریق، از جمله عوارض بوتاکس در طولانی مدت هستند که در صورت عدم توجه یا عدم درمان نیز می‌تواند آسیب زننده باشند. هر چند این عوارض بسیار نادر هستند ولی باید فوراً با پزشک در میان گذاشته شوند.

تزریق بوتاکس برای چندین دهه با خیال راحت و با موفقیت استفاده شده و عوارض بوتاکس معمولاً است که طی چند روز از بین ‌می‌روند. با وجود اثرات طولانی مدت، بوتاکس روشی مطمئن برای به حداقل رساندن علائم پیری و تقویت ویژگی‌های خاص و زیبای صورت است. به طور خلاصه، مهم است که افراد در انتخاب پزشکی که مهارت کافی دارد برای کاهش عوارض دقت کنند. همچنین پزشکان انتظارات مراجعین خود را مدیریت کنند و آگاهی‌های لازم را راجع به این نوع تزریق به فرد بدهند. تمام این موارد در کنار هم باعث می‌شوند که تزریق به شکل اصولی انجام شود، اثرات و نتایج به شکل بهینه خود را نشان دهد و عوارض جانبی تنها در مدت نقاهت روی داده و بعد از آن‌ها شاهد حضور و دوام اینگونه عوارض نبود.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =