مقالات, مقاله های آموزشی

بهترین انتخاب‌ گل عید نوروز

اسم عید که می‌آید اولین چیزی که به یاد همه می‌رسد بهار و سرسبزی است. اصلا عید همیشه نمادی از گل‌ها، آغازی دوباره و طبیعتی زنده بوده است. جشن گرفتن این سرسبزی و تولد دوباره بدون حضور گل‌ها نمی‌شود و باید سراغ خرید گل عید رفت، ولی کار وقتی سخت می‌شود که با تنوع زیادی از گل‌ها روبرو باشید. به‌عبارتی انتخاب گلی مناسب که هم نمادی از بهار باشد، هم نشانی از تولدی دوباره ممکن است کمی سخت باشد. ازاین‌رو امروز می‌خواهیم با هم به سراغ گل های مناسب عید رفته و آن‌ها به شما معرفی کنیم تا بتوانید موقع خرید گل عید نوروز به‌راحتی گل‌های مناسب را خریداری کنید. پس اگر می‌خواهید بهترین با بهترین انتخاب‌ها خرید گل عید نوروز آشنا شوید ادامه این مطلب را از دست ندهید.

لیست گل های مناسب عید نوروز :

سنبل (Hyacinth)، جذاب‌ترین و محبوب‌ترین گل عید نوروز

نرگس (Daffodil)

لاله (Tulips)

بنفشه آفریقایی (African violets)، زیباترین گل عید نوروز

پامچال (Primrose)

کالانکوئه (Kalanchoe)

سینره (Cineraria)، نماد لذت و خوشی و آخرین گل لیست گل های عید نوروز

1.سنبل (Hyacinth)، جذاب‌ترین و محبوب‌ترین گل عید نوروز

اصلا مگر می‌شود که صحبت از عید و گل های عید نوروز باشد، اما اسم سنبل در صدر لیست نباشد؟ در روزهای نزدیک به عید هرجا که سر بچرخانید این گل زیبا را می‌بینید. سنبل نماد آپولو و خدای خورشید در یونان باستان است. همچنین این گل زیبا سمبلی از تعهد، زیبایی، قدر و غرور نیز به‌شمار می‌رود. در سفره هفت‌سین این گیاه زیبا به‌عنوان یکی از سین‌ها شناخته می‌شود و نشانه‌ای از اهمیت آن در فرهنگ نوروز است.

برای نگهداری از این گیاه باید آن را در محیطی با نور کامل خورشید قرار دهید. در طول نگهداری از آن نیز تا زمانی که برگ‌های گیاه بر روی آن باقی است می‌توانید به آن آب بدهید ولی بعد از پایان گل‌دهی آبیاری را کمتر کنید. بعد از ریختن برگ‌ها دیگر آبیاری متوقف کنید، پیاز گیاه را از خاک خارج کنید و در جایی خنک نگهداری کنید تا سال بعد دوباره آن را بکارید و گل بدهد.

 

 

گرانی بی‌سابقه گل در نوروز ۱۴۰۰ - تابناک | TABNAK

2. نرگس (Daffodil)

این گل زیبا و خوشبو خودش به‌تنهایی نمادی از بهار است. نرگس جز اولین گل‌هایی است که در بهار شکوفا می‌شود و خوبی آن این است که عطر بسیار خوب و دلنشینی دارد. نرگس نمادی از تولد دوباره، شجاعت امید و عشق یک طرفه است. حضور یک دسته زیبا از این گل در روزهای عید نوروز می‌تواند حس خوبی به خانه یا محل کارتان داده و طراوت و تازگی با رایحه‌ای خاص و دلنشین برایتان به‌ارمغان بیاورد.

اگر از خرید دسته گل نرگس منصرف شدید و سراغ خرید گل نرگس گلدانی رفتید، برای نگهداری از آن کافی است خاکی مرطوب (و نه خیس) را برای آن فراهم کنید. یک آبیاری معمول کفایت می‌کند. این گیاه برای ماندگاری نیاز به نور متوسط آفتاب دارد و ترجیح می‌دهد در جایی زندگی کند که کمی خنک باشد. در طول نگهداری از گل نرگس یادتان باشد گرما و آبیاری بیش‌ازحد باعث زرد شدن و مردن این گیاه می‌شود. مشابه گل سنبل در پایان گل‌دهی گل نرگس نیز می‌توانید پیاز گیاه را از خاک خارج کنید تا در زمستان بعدی مجددا آن را بکارید و شاهد گلدهی آن باشید.

گل نرگس ، انواع گل نرگس ، خواص گل نرگس - تکثیر و نگهداری گل نرگس - کافه  گلدون
3. لاله (Tulips)

سومین گیاه لیست گل های عید نوروز هم گیاهی پیازدار است و باز هم تبدیل به نمادی از بهار شده است. این گل نمادی از یک عشق کامل و بدون نقص است، اما رنگ‌های مختلف آن می‌تواند معانی دیگری مثل صلح، دوستی و رفاه را نیز به‌همراه داشته باشد. قد بلند، رنگ‌بندی جذاب و گونه‌های مختلف این گیاه باعث می‌شود تا یکی از گل‌های مناسب عید باشد.گل لاله جزء گل‌هایی است که نیاز به نور کامل خورشید دارد و ترجیح می‌دهد خاکی تقریبا مرطوب داشته باشد. این گیاه زیبا را می‌توانید هم در بیرون از خانه و هم داخل خانه و در گلدان نگهداری کرد.

 

خرید و قیمت پیاز گل لاله ایرانی رنگ مخلوط 4 عددی (زرد و قرمز) | ترب

4. بنفشه آفریقایی (African violets)، زیباترین گل عید نوروز

اگر نزدیک عید به بوستان‌ها و پارک‌های اطراف خود سر بزنید حتما متوجه می‌شوید که باغبانان در حال کاشتن این گل زیبا هستند. گلی مقاوم و سرسخت که حتی خوراکی هم است و می‌توانید از آن در آشپزی استفاده کنید. این گل زیبا که برخلاف اسمش به‌رنگ بنفش نیست و رنگ‌بندی زیادی هم دارد، نمادی از تعهد، وفاداری و احساسات لطیف است. خرید این گل برای عید نوروز می‌تواند یک انتخاب عالی و هوشمندانه باشد و زیبایی را به خانه شما هدیه دهد. ضمن اینکه این گیاه زیبا می‌تواند هر چهار فصل نیز گل داشته باشد.

نگهداری از بنفشه آفریقایی کار ساده‌ای است. این گل زیبا آنقدر مقاوم است که به فضا هم فرستاده شده است. در طول نگهداری از بنفشه آفریقایی هر زمان خاک گیاه خشک شد به آن آب بدهید، اما هیچ‌وقت آب را روی برگ‌های آن نریزید. بفنشه آفریقای هم در محیط بیرون از خانه رشد کرده و هم در داخل در محیطی نورگیر با نور غیرمستقیم رشد می‌کند.

شناسایی با شیوه نگهداری از بنفشه آفریقاییگل بنفشه آفریقایی

5. پامچال (Primrose)

گیلکی‌ها حدود صد سال پیش زمزمه می‌کردند که “گل پامچال بیرون بیا وقت بهاره”. این خود نشان از یک گل بهاری با درون مایه‌ای از تولدی دوباره است و پامچال را به یک گل مناسب عید نوروز تبدیل می‌کند؛ گلی زیبا با برگ‌های لطیف که خبر از آمدن بهاری سرسبز می‌دهد. خوبی گل پامچال این است که تنوع زیادی در رنگ و گونه‌های مختلف دارد. در واقع این گل آنقدر تنوع دارد که می‌تواند هر کسی را راضی و خوشحال کند. در دوران ویکتوریا اگر این گل را به کسی می‌دادید در واقع به او می‌گفتید “من نمی‌توانم بدون تو زندگی کنم” اما در دوران مدرن این گل نمادی از بهار، امنیت و عشق است.

نگهداری از پامچال کار سختی نیست. کافی است گیاه را از نور شدید آفتاب حفظ کنید و هر زمان چند سانتی‌متر بالایی خاک گیاه خشک شد دوباره به آن آب بدهید.

آشنایی با گل پامچال مغربی و خواص درمانی آن در طب سنتی | مجله آنلاین کاکوتی

گل پامچال از نمای نزدیک

6. کالانکوئه (Kalanchoe)

کالانکوئه چند سالی است که پای خود را به عید نوروز باز کرده است. بعضی‌ها به آن کالانکوا و بعضی هم به آن کالانکوای کریسمس می‌گویند. همه این‌ها اشاره به گیاهی با برگ‌های سبز چرمی و گل‌هایی ریز و جذاب با رنگ‌هایی چشم‌گیر دارد. این گل نمادی از تحمل سختی‌ها و احساساتی ملایم است.

برای نگهداری از کالانکوئه کافی است آن را در محیطی با نوری متوسط و تقریبا زیاد قرار دهید. فقط یادتان باشد که آفتاب شدید تابستان به گیاه آسیب می‌زند، اما گیاه در مجموع از نور زیاد لذت می‌برد. برای آبیاری این گل عید نوروز زیبا هر زمان که سطح خاک گیاه خشک شد به آن آب بدهید و در زمستان نیز آبیاری را کمتر کنید.

روش نگهداری گیاه کالانکوئه در خانه + پرورش و مشکلات

گل کالانکوئه

7. سینره (Cineraria)، نماد لذت و خوشی و آخرین گل لیست گل های عید نوروز

اگر می‌خواهید برای عید گلی داشته باشید که نمادی از لذت و خوشی باشد سینره انتخاب خوبی است. گیاهی زیبا با گل‌هایی کوچک و رنگارنگ که هر چشمی را به خود خیره می‌کند. این گیاه از اواخر اسفند شروع به گل دادن می‌کند و به همین خاطر یکی از گل های مناسب عید نوروز است.

اگر می‌خواهید از سینره نگهداری کنید برای آن محیطی نورگیر با نور غیر مستقیم را فراهم کنید. همچنین سعی کنید این گیاه را از سرمای زمستان دور نگه دارید، زیرا طاقت زمستانی طولانی مدت را ندارد. هر زمان هم که خاک گیاه خشک شد دوباره به آن آب بدهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

بالاترین: گل سینره برای سفره هفت سین، چطور نگهداری کنیم؟

گل سینره

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم لیستی از بهترین گل‌ها برای عید نوروز را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با اورژانس گل و گیاه گُل‌سِتان مطرح نمایید. کارشناسان باتجربه گیاه‌پزشکی گلستان آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. گیاه پزشکان مشکل شما را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز غذای گیاه (کود)، سم و سایر ملزومات گیاه را برای شما ارسال خواهند کرد. ضمن اینکه اگر زمان یا تخصص کافی برای رسیدگی به گیاه خود را ندارید، می توانید از خدمات گیاه پزشکی در منزل گُل‌سِتان (اعزام باغبان و گیاه پزشک به محل شما) استفاده کنید تا متخصصین ما با ابزار مورد نیاز شما در محل شما حضور یابند و خدماتی مانند تشخیص بیماری، علت عدم رشد، تعویض خاک و گلدان، سم پاشی، کوددهی و یا حتی کاشت و … را به شما ارائه دهند.

اقتباس از:www.golsetan.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − یازده =