مقالات, مقاله های آموزشی

بدن انسان وگوشه ای از شگفتی های آفرینش

در این مطلب شگفتی هایی ازبدن انسان را به شما معرفی می کنیم که شاید بسیاری از آن بی خبر باشند

1. نیاز به خواب

بهترین زمان خواب چه زمانی است - بهار نیوز

شاید بعضی اوقات بگویید که دارم از شدت خواب می میرم، اما به معنای کلمه توجه نداشته اید. شما بدون خوردن غذا تا هفته ها زنده می مانید، اما بعد از 11 روز نخوابیدن، برای همیشه به خواب خواهید رفت.

2. رشد ناخن ها

روش‌های رشد سریع و تقویت ناخن‌ها روش‌های رشد سریع و تقویت ناخن‌ها| کلنیک  ایرانیان

 

 

اگر ناخن های دست تان نسبت به ناخن پای شما خیلی زودتر رشد می کند این کاملا طبیعی است. ناخن هایی که بیشتر در معرض استفاده قرار می گیرند زودتر رشد می کنند. ناخن انگشت های بلندتر و دستی که با آن می نویسید بیشترین رشد را دارند. به طور میانگین ناخن ها در هر ماه به اندازه یک دهم اینچ رشد می کنند.

3. رنگ و تراکم مو

آموزش گام به گام تصویری 3 روش تغییر رنگ مو در فتوشاپ - انزل وب

آیا می دانستید تراکم موی سر را از روی رنگ آن می شود تخمین زد؟ به طور میانگین هر انسان 100 هزار پیاز مو روی سرش دارد. هرکدام از این پیازهای مو در طول زندگی انسان قادر به تولید 20 تار مو می باشند. افرادی که موهای بلوند دارند از بیشترین میزان پیاز مو در مقایسه با دیگر رنگ ها سود می برند، در نتیجه این افراد موهای پرپشت تری خواهند داشت. تعداد میانگین پیاز مو برای موهای بلوند 146 هزار، برای موهای مشکی 110 هزار، برای موهای قهوه ای 100 هزار و در آخرین رده برای موهای قرمز 86 هزار عدد می باشد.

4. صدای خر و پف

چگونه می توان صدای خروپف خود را هنگام خواب کاهش داد؟ - روزیاتو

بعد از سن 60 سالگی ، 60 درصد مردان و 40 درصد از خانم ها شروع به خر و پف خواهند کرد. صدای خر و پف می تواند تا حد کر کردن پیش برود. عموما صدای خر و پف 60 دسیبل است که یعنی به بلندی صدای صحبت کردن معمولی اما این صدا میتواند تا 80 دسیبل نیز پیش برود. 80 دسیبل یعنی صدای یک دریل بادی که در حال نفوذ به بتن است. صدای بالای 85 دسیبل برای گوش انسان بسیار مضر میباشد و ممکن است باعث کری شود.

5. مقدار بزاق

دلایل افزایش حجم بزاق دهان چیست؟ | یکتاپرس

شما مایل به شنا در آب بزاق دهانتان نیستید، اما جالب است بدانید که هر شخص به طور میانگین در طول زندگی اش نزدیک به 24 هزار لیتر بزاق تولید می کند. این مقدار برای پرکردن دو استخر شنا کافیست.

6. مسیر خون

مسیر حرکت خون در قلب

خون مسیر زیادی را در هر لحظه در بدنتان طی میکند. تقریبا نزدیک به 100 هزار کیلومتر مسیر خونی در بدن وجود دارد. قلب این عضو حیاتی و پرکار بدن روزانه دو هزار گالن خون (برابر با 7500 لیتر) را در این مسیرها پمپاژ می کند.

7. سرعت عطسه

هر آنچه که در مورد عطسه کردن باید بدانید - درمانکده

هوایی که موقع عطسه کردن از دهان خارج میشود بالغ بر 160 کیلومتر در ساعت سرعت دارد. عطسه کردن فشار بسیار زیادی به بدن تحمیل میکند. محال است که بتوانید چشمان خود را هنگام عطسه باز نگه دارید.

8. بوی پا

درمان بوی پا

منشا بوی پا غدد عرقی هستند. در یک جفت پا 500 هزار غده تولید عرق در حال فعالیت است که می توانند روزانه نیم لیتر عرق تولید کنند.

9. باکتری ها

باکتری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در هر اینچ مربع از پوست بدن انسان نزدیک به 32 میلیون باکتری زندگی می کنند که بیشتر این باکتری ها بی ضرر هستند.

10. طول روده باریک

روده باریک چه نقشی در بدن دارد؟

طول روده های باریک تقریبا 4 برابر بلندتر از قد متوسط انسان است. اگر روده های باریک به شکل کنونی خود نبودند، طول آن ها به 5 تا 7 متر می رسید.

11.حس بویایی

حس بویایی بعد از عمل بینی | جراحی زیبایی بینی | بهترین جراح زیبایی مشهد |  جراحان مشهد

حس بویایی ما به قدرت حس بویایی سگ سانان نیست و فقط میتوانیم 50 هزار رایحه مختلف را به خاطر بسپاریم.

12.تغییرات معده

PDF آناتومی معده | ویکی آناتومی

هر سه یا چهار روز یکبار تغییراتی در معده شما بوجود می آید. اسیدهای قوی که معده برای هضم غذا به کار می گیرد، باعث تاثیراتی روی خود آن نیز می شود. البته معده مکانیزمی برای جلوگیری از هضم کامل خود دارد.

13. تعداد استخوان ها

استخوان بندی انسان | بهارطب کاران | تفاوت اسکلت زن و مرد | چهار چوب بدن  چیست ؟

جالب است بدانید که کودک انسان تعداد بیشتری استخوان نسبت به یک فرد بزرگسال دارد. ما زندگی مان را با 350 استخوان شروع میکنیم، اما در طول دوره رشد تا سن بلوغ به علت پیوستن استخوان ها به یکدیگر این مقدار به 206 عدد استخوان کاهش پیدا میکند

14. پوست

جوان سازی پوست با استفاده از روغن های طبیعی همراه با روش ساخت سرم

انسان نیز مانند دیگر پستانداران هر لحظه در حال پوست انداختن است. طبق تحقیقات انسان در هر ساعت 600 هزار ذره از پوست خود را در فضا پراکنده میکند. این مقدار برابر 700 گرم پوست در هر سال می باشد. به صورت میانگین انسان در سن 70 سالگی تقریبا به میزان پنجاه کیلوگرم پوست اندازی کرده است.

15. اثر زبان

معرفی شایع ترین انواع بیماری های زبان | شرکت نخ دندان مینا

اثر خطوط و اشکال روی زبان درست همانند اثر انگشت عمل میکند. یعنی هر انسانی خطوطی کاملا منحصر به فرد روی زبانش دارد. از این رو اثر زبان میتواند به عنوان یکی از فاکتورهای تشخیص هویت مورد استفاده قرار بگیرد.

۱6- همه‌ی مواد شیمیایی تشکیل دهنده‌ بدن انسان را می‌توان به قیمت ۵ دلار خریداری کرد

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

البته همه‌ی کارشناسان با این موضوع موافق نیستند. مثلاً انجمن سلطنتی شیمی انگلستان کل هزینه‌ ساخت یک انسان با تمام عناصرش را حدود ۱۵۱ هزار دلار تخمین زده. پی بی اس یا همان سرویس عمومی پخش ایالات متحده هم هزینه‌ عناصر سازنده‌ بدن انسان را ۱۶۸ دلار ارزیابی کرده است.

۹۹/۱ درصد از بدن انسان از فقط ۶ عنصر تشکیل شده. این عناصر، کربن، نیتروژن، اکسیژن، کلسیم، هیدروژن و فسفر هستند. اما ما بدون وجود اندک مقداری قلع، مس و منیزیم کامل نمی‌شویم.

در واقع به شکل کنایه آمیزی ارزان قیمت‌ترین عناصر موجود همان‌هایی هستند که بیشتر بدن ما را تشکیل می‌دهند. ۶۱ درصد بدن ما از اکسیژن و ۱۰ درصد آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد و این درحالی است که برای خرید اکسیژن باید چیزی حدود ۱۴ دلار و برای هیدروژن باید حدود ۲۶ دلار هزینه کنید. ۲/۶ درصد از بدن انسان هم از نیتروژن تشکیل شده که خرید آن حدود ۴۰ سنت هزینه خواهد داشت. اما شما به ۱۳ کیلوگرم کرین هم نیاز دارید که تهیه‌ آن دست کم ۶۹ هزار دلاری خرج روی دست تان خواهد گذاشت. برای خرید کلسیم، پتاسیم و فسفر هم به مجموعاً ۷۳ هزار دلار نیاز دارید.

بدیهی است که هیچ کسی نمی‌تواند این عناصر را بخرد و با آن‌ها یک بدن انسان بسازد. تنها نکته‌ی خاص در مورد این عناصر این است که آن‌ها مواد تشکیل دهنده‌ی بدن شما هستند.

17- ما حتی پررنگ‌ترین اتفاقات را به کلی اشتباه به یاد می‌آوریم

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

در سال ۲۰۰۱، بلافاصله بعد از حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر، روانشناسان آمریکایی از ۷۰۰ نفر درباره‌ اینکه در زمان این حادثه کجا بودند و چه می‌کردند سؤال کردند. یک سال بعد، روانشناسان وقتی دوباره این سؤال را از همان گروه تکرار کردند متوجه شدند اظهارات جدید تقریباً نیمی از این افراد به میزان نسبتاً زیادی با صحبت‌های قبلی آن‌ها در تناقض بود.

به گفته‌ی روانشناسان، حافظه‌ ما مثل صفحات ویکیپدیا می‌ماند که قابل تغییر هستند، چون انسان‌ها بسیار تلقین پذیر هستند. در واقع محققان با انجام آزمایشاتی پی برده اند که می‌توان خاطراتی ساختگی در ذهن افراد ایجاد کرد و مثلاً آن‌ها را قانع کرد که در بچگی در یک فروشگاه گم شده بودند.

اما در مواردی هم ذهن انسان با تمرین کردن می‌تواند دست به کار‌های خارق العاده‌ای بزند. مثلاً در مسابقه‌ ملی حافظه که هر ساله در آمریکا برگزار می‌شود یک بار یکی از شرکت کنندگان توانست ۴،۱۴۰ رقم را بعد از تنها ۳۰ دقیقه نگاه کردن به آن‌ها به خاطر آورد.

18- از نظر بیولوژیکی اصلاً چیزی به نام نژاد وجود ندارد

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

پوست، که بزرگ‌ترین اندام بدن ما محسوب می‌شود، از یک لایه‌ درونی‌تر به نام درم و یک لایه‌ی بیرونی‌تر به نام اپیدرم تشکیل شده. در هر ساعت یک میلیون پوسته از پوست ما جدا می‌شود.

اگر یک لایه‌ بسیار نازک به اندازه‌ یک میلیمتر از پوست بدن انسان را جدا کنیم، به رنگ واقعی پوست خواهیم رسید. درواقع آن چیزی که ما نام نژاد روی آن گذاشته ایم چیزی جز لایه‌ ایپدرم پوست نیست.

رنگ پوست چیزی جز واکنش بدن به نور خورشید نیست. از نظر بیولوژیکی درواقع چیزی به نام نژاد وجود ندارد.

انسان‌ها در دوران‌های مختلف تاریخ بشریت، برای اینکه با محیط اطراف خود سازگار شوند، یا رنگ پوست خود را از دست داده اند یا پوست آن‌ها رنگ جدیدی پیدا کرده، با این حال ما هنوز چیز‌های زیادی را درباره‌ی نحوه‌ تکامل پوست انسان نمی‌دانیم.

19- هر روز سرطان می‌گیرید، اما بدن تان آن را شکست می‌دهد

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

طبق تخمین ها، هر روز بین یک تا پنج عدد از سلول‌های بدن شما سرطانی می‌شوند که دستگاه ایمنی بدن آن‌ها را شناسایی می‌کند و از بین می‌برد. ما می‌توانیم چندین بار در هفته به یکی از هولناک‌ترین بیماری‌های دنیا مبتلا شویم، اما بدن بیشترمان ما را نجات می‌دهد.

سلول‌های سرطانی مثل سلول‌های عادی هستند با این تفاوت که آن‌ها به شدت تکثیر می‌شوند. از آنجایی که این سلول‌ها طبیعی به نظر می‌رسند، ممکن است بدن آن‌ها را تشخیص ندهد و مراحل اولیه‌ سرطان می‌تواند با هیچ دردی همراه نباشد. اما وقتی تومور‌ها آنقدری بزرگ شوند که به عصب‌ها فشار آورند، فرد به تدریج درد را احساس می‌کند و دست آخر به پزشک مراجعه می‌کند.

سرطان هزینه‌ای است که ما برای تکامل می‌پردازیم. اگر سلول‌های ما توانایی جهش نداشتند، ما هرگز به سرطان مبتلا نمی‌شدیم، اما در عین حال، تکامل هم پیدا نمی‌کردیم.

سرطان تنها یک بیماری نیست، بلکه بیشتر از ۲۰۰ نوع دارد که همگی دلایل و نرخ مرگ و میر متفاوتی دارند. ریسک ابتلا به سرطان با افزایش سن بالا می‌رود، به طوری که احتمال ابتلا به سرطان در افراد بالای ۸۰ سال، هزار برابر بیشتر از نوجوان‌ها است.

20- در بزاق شما یک مسکن طبیعی وجود دارد

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

بزاق شما حاوی نوعی مسکن طبیعی به نام اوپیورفین است که از اطراف ۱۲ غده‌ بزاقی درون دهان ترشح می‌شود. این ماده ۶ برابر قدرتمندتر از مورفین است، گرچه ما فقط دوز بسیار اندکی از آن را داریم.

با توجه به پایین بودن دوز اوپیورفین، دانشمندان هنوز کاملاٌ مطمئن نیستند که چرا این ماده را دهان خود داریم.

بیشتر بزاق از آب تشکیل شده و علاوه بر آن، آنزیم‌هایی گرچه اندک، اما مفیدی هم در آن وجود دارد که به واکنش‌های شیمیایی سرعت می‌دهند. یکی از این آنزیم ها، آمیلاز است که مواد قندی را در هنگام جویدن، تجزیه و به کربوهیدرات تبدیل می‌کند. یک آنزیم دیگر هم لیزوزیم است که به عوامل بیماری زا مهاجم حمله می‌برد.

یک فرد بزرگسال عادی و سالم روزانه کمتر از یک گالن و نیم بزاق تولید می‌کند و برخی تخمین زده اند هر انسان عادی در طول زندگی خود ۳۱،۷۰۰ گالن بزاق تولید می‌کند.

21- چشم‌های شما دائماً اشک تولید می‌کنند و اشک‌ها ۳ نوع دارند

چند واقعیت کمتر شنیده شده، اما جالب درباره شگفتی‌های بدن انسان

انسان تنها موجودی است که از روی احساس گریه می‌کند. در واقع بدن ما به طور مرتب درحال تولید اشک است. این اشک‌ها عیوب روی سطح چشم‌ها را می‌پوشانند و باعث می‌شوند همیشه لیز و روان باشند. چشم‌های ما حاوی مواد شیمیایی ضد میکروبی‌ای هم هستند که می‌توانند عوامل بیماری زا را دور نگه دارند.

اشک‌ها ۳ نوع هستند: غیر ارادی، پایه‌ای و احساسی. اشک‌های پایه‌ای همان‌هایی هستند که دائماً تولید می‌شوند، اشک‌های غیر ارادی آن‌هایی هستند که هنگام مواجهه با محرک‌هایی مثل پیاز یا گرد و خاک به طور غیر ارادی از چشم‌های شما جاری می‌شوند، و اشک‌های احساسی حاصل گریه‌ای هستند که مثلاً بعد از یک شکست عشقی ممکن است سر دهید.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند ما چرا گریه می‌کنیم، چون هیچ فایده‌ فیزیکی‌ در آن وجود ندارد.

22- تنها با فکر کردن می‌توانید کالری بسوزانید، اما باهوش‌ترین ذهن‌ها در واقع کمترین کالری را می‌سوزانند

مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟ 2022

مغز ما برای اینکه بتواند کار کند هر روز ۴۰۰ کالری انرژی مصرف کند و همان کالری‌ها را با نرخی ثابت می‌سوزاند.

محققان در پژوهشی پی بردند باهوش‌ترین مغز‌ها معمولاً کمترین بازدهی را داشتند. کارآمدترین مغز‌ها یک مشکل را به سرعت حل می‌کردند و سپس وارد یک حالت آماده به کار می‌شدند. مغز ما می‌تواند ۲۰۰ اگزابایت اطلاعات را در خود نگه دارد که تقریباً معادل کل محتوای دیجیتالی‌ است که در دنیای امروز وجود دارد.

گرچه فقط ۲ درصد از وزن بدن متعلق به مغز است، اما ۲۰ درصد از انرژی ما را مغز مصرف می‌کند که در مقایسه با عضلات که ۲۵ درصد از انرژی بدن را مصرف می‌کنند، میزان قابل توجهی محسوب می‌شود. مغز نوزادان ۶۵ درصد از انرژی بدن آن‌ها را مصرف می‌کند.


منبع: سایت عکسانهhttps://www.yjc.news/00UZ1N

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 12 =