مقالات, مقاله های آموزشی

انواع گل های رونده باغچه ای، مناسب برای ایجاددیوار های سبز

گل های رونده باغچه

وقتی در سطح شهر های امروزی همراه با خانه های آپارتمانی شکل و یا کوچک و ویلایی آن زندگی می کنید، چه بخواهید و یا نخواهید، اسیر خشکی و دنیای بی روح شهری خواهید بود. ساختمان هایی سیمانی که در جلوه ‌ای از انواع نما های آجری و شاید سنگی در هر سوی این شهر ها در پیش چشمان اهالی آن سنگینی می کنند. در این بین یا باید روح خود را در اسارت این دنیای سیمانی بگذارید و یا اینکه مانند عده ‌ای از مردمان خوش ذوق و طبیعت دوست در تکاپوی کاشت گل های رونده باغچه ای باشید

اگر از نوع اولی هستید که این مقاله به کار شما نخواهد آمد؛ اما اگر همراه با روح دلنواز گیاهان، دنیایی خشک شهری را فتح می ‌کنید، دانستن انواع گل های رونده باغچه ای خالی از جذابیت نخواهد شد.

پیچک بوستون از انواع گل های رونده باغچه ای

اینجا جایی است که می ‌خواهیم فضا های شهری را اسیر دنیای سبز خود سازیم. چرا که قصد صحبت از انواع گل های رونده باغچه ای را داریم. و اما چرا باغچه ای؟ خب، خیلی ساده است. دیگر چه کسی را می توانید پیدا کنید که از یک باغ بزرگ و پر درخت بهره ‌مند باشد. ما می ‌خواهیم دنیای زیبای گیاهان را در همراهی با یک باغچه کوچک و شاید یک گلدان ساده کرده باشیم. این گلدان های کوچک می توانند باغ هایی بزرگ در همراهی با انواع گل های رونده باغچه ای شوند. شاید باورش سخت باشد؛ اما کاشت گل رونده باغچه ای در یک گلدان ساده می تواند بهشتی جذاب را در فضا های خانگی شما به وجود آورد. حالا که در هیجان شیرین توصیف این بهشت هستیم، می خواهیم از انواع گل های رونده باغچه ای چیز هایی بگوییم.

انواع گل های رونده باغچه ای را بیشتر بشناسید

اسکینانتوس: اگر می خواهید در یک گلدان ساده گیاهی را بکارید و چند سال بعد دیواری را سبز پوش کنید، این گیاه یکی از بهترین انتخاب ها برای شما خواهد شد. در انواع گل های رونده باغچه ای برخی از آنها با هدف دیوارپوشی مورد توجه قرار می ‌گیرند. اسکینانتوس یکی از بهترین دیوارپوش های خانگی است. و اما چرا بهترین است؟ اسکینانتوس برگ هایی سبز و درخشان دارد. آنچنان که گویی در سبزی رنگ برگ های خود می درخشد. از سوی دیگر این گیاه در ترکیب با جوانه های قرمز رنگ و گل‌ هایی که در همه ایام سال سر و کله شان پیدا می شوند، زیباتر خواهد شد. اسکینانتوس یک گیاه دیوارپوش بسیار سرسخت نیز است. از یک خانه در دل کوهستان های سرد تا دیوار یک خانه در سرزمین ‌های آفتاب خیز و شاید هوا های بارانی، فرقی نمی ‌کند، گیاه اسکینانتوس در هر آب و هوایی می خواهد دیوار خانه شما را فتح کند. اسکینانتوس شکل و شمایل جذابی هم دارد. این گیاه در حالتی آبشار گونه رشد می‌ کند. شکلی که گویا از دیوار، برگ هایی سبز و درخشان فرو می ریزد. مادامیکه ریشه های گیاه در پای دیوار استوار است. خلاصه اگر می ‌خواهید دیواری سبز داشته باشید، در جمع انواع گل های رونده باغچه ای، این گل خوش قد و قامت را از قلم نیندازید.

اسکینانتوس در جمع گل های رونده باغچه ای

کروتون: کروتون از گونه های دیوارپوش در انواع گل های رونده باغچه ای است. البته این گیاه جذاب را خیلی نمی توان در مقام یک گل رونده قرار داد. بیشتر شبیه به درختچه ای است که علاقه دارد شاخه های خود را از هر جایی آویزان کند و به بالا خیز بردارد. آن چیزی که کروتون را می ‌تواند به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها در جمع انواع گل های رونده باغچه ای شکل قرار دهد، رنگارنگی جذابی است که در برگ های خود دارد. کروتون در ایجاد یک هارمونی رنگی در بطن دیوار ها بهترین انتخاب است. این گیاه در مرکزیت تنه همراه با ازدیاد ساقه ها، رو به بیرون گسترش می یابد. از این رو بهتر است که آن را در سمت های کناری دیوار های مورد هدف قرار ندهید. جایی در مرکز دیوار به گونه ‌ای که در هر دو سمت، توان مطلوبی در گسترش شاخه های کروتون وجود داشته باشد، انتخاب بهتری است. کورتون در مواجهه با نور خیلی سریعتر رشد می کند. پس اگر دیوار شما از نور کافی بهره مند است، این گیاه در جمع انواع گل های رونده باغچه ای می تواند زودتر از دیگران دیوار شما را سبز پوش سازد.

کروتون از گونه های دیوارپوش گل های رونده باغچه ای

 

بیلبرجیا: در میان انواع گل های رونده باغچه ای، یقینا می‌ توان بیلبرجیا را به عنوان یکی از زود رشد ترین آنها در نظر گرفت. رشد سریع برای گیاهان رونده یک ویژگی پسندیده است. بیلبرجیا همراه با برگ های کشیده و گل های آویزانی که دارد، خیلی زود آن طراوت جنگل گونه را نصیب دیوار های شما خواهد کرد؛ اما خیلی زود هم این مهمانی سبز را رها خواهد کرد. اصولاً بیلبرجیا را نمی توان در جمع گیاهان با طول عمر طولانی در نظر داشت. این گیاه در حالت عادی تنها چهار سال عمر می ‌کند و در تمام مدت عمر همراه با رشدی جذاب، سبز خواهد ماند.

بیلبرجیا از انواع گل های رونده باغچه ای است 

پتوس: پتوس از معروفترین در انواع گل های رونده باغچه ای است؛ اما محل زندگی آن را سخت بتوانید در یک باغچه قرار دهید. چرا که پتوس علاقه دارد ساقه های خود را به شکل آبشاری از بالا به پایین روانه کند و در این علاقه ای که دارد، اصولا نمی توان باغچه را راهی ارتفاع مورد نظر پتوس نمود. بهتر است این گیاه جذاب را همراه گلدان هایی بزرگ کرده و در ارتفاعی مناسب از دیوار هدف قرار دهید.اگر هم می‌ خواهید این گیاه را پایبند زمین باغچه سازید، باید همراه با طناب هایی که از جانب بالای دیوار ها می آیند، ساقه های این گیاه را به سمت بالا هدایت کنید تا در آن بالا در مواجه با دیوار، به سمت پایین رشد خود را از سر گیرد. پتوس صاحب برگ هایی پهن است. این برگ‌ های پهن، برگ برنده پتوس در جمع انواع گل های رونده باغچه ای است. چرا که می ‌تواند به راحتی همراه با ساقه هایی کمتر، پهنه بیشتری از دیوار را بپوشاند.

پتوس از معروفترین گل های رونده

یاسمن: در میان نام ها، از میان انواع گل های رونده باغچه ای، گل یاسمن می ‌تواند مشهورترین آنها باشد. گلی که خیلی ‌ها آن را دوست دارند. گل یاسمن لااقل برای دیوار های ایرانی گیاه بسیار آشنایی است. چرا که به خوبی در سطح شهر های ایران بر بدنه دیوار های این سرزمین جای گرفته است.

یک دلیل این استقبال می تواند در شرایط بومی یاسمن باشد. دلیل دیگر می تواند قدرت بالای این گیاه در تطبیق آب و هوایی باشد. شاید هم زیبایی یاسمن است که نگاه بسیاری را به سمت آن می کشاند. لکن همه این دلایل اگر چه وجود دارند؛ اما دلیل اصلی در انتخاب گل یاسمن به عنوان مشهورترین در جمع انواع گل های رونده باغچه ای نمی باشند. دلیل اصلی در این شهرت را می ‌توان در رشد بسیار سریع این گیاه رونده دانست. یقیناً گیاه یاسمن می ‌تواند در انواع گل های رونده باغچه ای لقب سریعترین در رشد و نمو را پیدا کند. از سوی دیگر گیاه یاسمن صاحب گل هایی بسیار زیبا و در عین حال خوشبو است. گل ‌هایی که همراه با بویی ماندگار فضا های بسیار بزرگی را پر خواهند کرد.

گل یاسمن مشهورترین در جمع انواع گل های رونده

سرخس: در میان انواع گل های رونده باغچه ای، اگر بخواهیم یکی را به شکل ویژه مناسب برای فضا های باز و خارج از خانه داشته باشیم، سرخس بهترین انتخاب می شود. سرخس یکی از گیاهان رونده تزئینی است که با هدف پوشاندن دیوار های خارج از محیط خانه مورد استقبال قرار می گیرد.

سرخس در میان انواع گل های رونده

پیچ امین الدوله: اشتباه نکنید، این نام یک شخص نیست. اسم مکانی خاص نیز نمی ‌باشد. پیچ امین الدوله نام یک گیاه رونده است. گیاهی که شاید اسم عجیبی داشته باشد؛ اما بسیار مشهور است. این گیاه از قدیمی‌ ترین در انواع گل های رونده باغچه ای است که مورد استفاده قرار گرفته است. یک گیاه بالا رونده، همیشه سبز و به شدت پیچنده که تمایل دارد به هر چه پیش رویش قرار گیرد پیچ بخورد و بالا برود. حالا تجسم کنید فضایی در تسخیر پیچ امین الدوله رفته باشد و همراه با گل های زیبای این گیاه آذین بندی شده باشند. زیبایی بسیار همین تجسم ساده است که باعث شده از ایام قدیم تا همین حالا این گیاه برای تسخیر آلاچیق ها، چپر ها و دار بست های چوبی استفاده شود.

پیچ امین الدوله گل رونده باغچه ای

نگهداری از یک گل رونده چه نیاز هایی دارد؟

می خواهید یکی از انواع گل های رونده باغچه ای را میزبانی کنید و یا اینکه میزبان یکی از آنها شده اید؟ آیا از الزامات اساسی در امور نگهداری از آنها آگاهی دارید؟ مباحثی مانند نوع خاک، میزان آبیاری، دسترسی به نور خورشید و… مقدماتی است که همراه هر گیاه متوجه صاحبان آنها خواهد شد؛ اما برای نگهداری انواع گل های رونده باغچه ای به چیزی فراتر از این الزامات مقدماتی نیازمند هستید، مواردی مانند:

هرس دائمی نیاز همیشگی گل رونده: این گیاهان خیلی سریع رشد می کنند و اگر توسط یک برنامه اصولی هدف هرس قرار نگیرند، خیلی سریع در بزرگی خود خرد خواهند شد. گیاه رونده اگر خیلی بزرگ شود، احتمال خشک شدن آن بسیار زیاد است.

گل رونده باید هدایت شود: وقتی می ‌خواهید همراه با انواع گل های رونده باغچه ای دیواری، آلاچیقی، چپری و… را بپوشانید، پس باید آنها را هدایت کنید. گل های رونده در همه جا گسترش می یابند. پس اگر می ‌خواهید آنها دقیقا آن جایی را که می‌ خواهید بپوشانند، باید آنها را هدایت کنید.

گل رونده را اسیر باد نکنید: انواع گل های رونده باغچه ای، ساقه هایی نازک و در عین حال بسیار دراز دارند. آنها برای زیبایی نیست که بر در و دیوار خانه های شما آویزان می ‌شوند. آنها برای بقای خود است که می ‌خواهند از هر جایی آویزان شوند. پس متوجه نیاز زیستی آنها باشید. از این رو جدا از تامین مطلوب در ایجاد یک فضای مناسب برای آویزان شدن گیاه، هرگز انواع گل های رونده باغچه ای را جایی که در معرض باد های تند قرار خواهند گرفت، گسترش ندهید.

نگهداری از گل رونده

 

اقتباس از:bazrco.ir
تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 17 =