مقالات, مقاله های آموزشی

انواع پیچ

پیچ برای اتصال و محکم کردن دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس متفاوت به کار می رود.در ظاهر یک استوانه است که دارای رزوه های مارپیچی به دور آن به طور کامل و یا نیمه می باشد.پیچ ها دارای یک سر به اشکال مختلف هستند که برای پیچاندن پیچ توسط انواع پیچگوشتی،آچار و … می باشد و از بدنه پیچ بزرگ تر است و بر روی ساقه پیچ سوار است.انواع پیچ تقریبا در تمامی صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارند.پیچ ها دسته بندی های مختلفی دارند و بر اساس ظاهر و سایر مشخصات دسته بندی می شوند.
سر پیچ نیز بر اساس استفاده دسته بندی می شوند:
سر مخفی:برخی پیچ ها به طور کامل در قطعه کار فرو می رود و با سطح صاف و یکدست می شوند.سر مخفی غالبا به شکل تخت می باشد.
سر نیمه گرد:که در مواردی به کار می رود که نیازی به سطح صاف نیست.نوعی از سرگرد هست که واشردار می باشد و برای اتصال ورق های فلزی کاربرد دارد.
سر ذوزنقه ای که سطح حامل پیچ را افزایش می دهد.
سرهای شش گوش نیز از از انواع سری می باشند.
یکی از پیچ های پر کاربرد،پیچ چوب می باشد.پیچ چوب نیمه رزوه و با رزوه بزرگ با فاصله زیاد می باشد که برای متصل کردن انواع چوب،ام دی اف و فایبرگلاس کاربرد دارد.بخشی که رزوه ندارد برای لغزیدن به داخل قطعه رویی می باشد.سر پیچ در پیچ چوب دارای اشکال تخت،گرد یا بیضی هستند.رنگ این پیچ ها نقره ای یا زرد هستند و دارای پوشش زینک یا استیل استنلس هستند.پیچ چوب باید استاندارد DIN 7997 داشته باشد.
يكى از بهترين روش هاى اتصال قطعات مكانيكی به هم استفاده از پيچ و مهره است. با استفاده از آشنایی با انواع پيچ ها می توان بسياری از قطعات ساخته شده با فلز و چوب و پلاستيك و… را به هم متصل نمود.توس پیچ وآریا پیچ با سال ها تجربه اماده خدمت رسانی میباشد.

 پيچ آلن و الن خزینه

يكی از پركاربردترين پيچ هاى موجود در بازار پيچ آلن يا پيچ سوكتی (Socket Screw) می باشد. پيچ آلن به دليل داشتن يك فرو رفتگی در سر خود آچار مخصوص به خود را دارد. 

 پيچ چوب

پيچ چوب يا Wood Screw كه به صورت اختصار با WS نشان داده می شود داراى رزوه هاى بزرگ و با فاصله از هم می باشد و براى كاربردهای چوب و رول پلاک مناسب می باشد. نوك اين پيچ به گونه ای است كه به خوبى بر روی چوب و رول پلاک قرار گيرد و فرو رود. نام ديگر اين پيچ، پيچ رولپلاکی مى باشد.

 پيچ فلز

پيچ فلز يا Sheet Metal Screw كه به صورت اختصار با SMS نشان داده مى شود بر خلاف پيچ چوب داراى رزوه سرتاسرى مى باشد و رزوه ها نيز با فاصله كمترى از هم قرار دارند و قابليت پيچ كردن صفحات فلزى به يكديگر را داراست. در زير نمونه اى از اين نوع پيچ را مشاهده مى كنيد. اين پيچ بدون مهره به كار مى رود.

پيچ سرمته اى

پيچ فلز سرمته اى يا Self Drilling Sheet Metal Screw كه معمولا با نام پيچ سرمته اى شناخته مى شود داراى يك نوك به شكل مته است كه باعث مى شوند بتوانند يك سوراخ مناسب نيز ايجاد كنند و گير نكند.و راندمان کار بالا میرود.پیچ های خودکار سر مته ای فقط بصورت چهار سو میباشند.

پیچ رولپلاک

پیچ رولپلاک به پیچ هایی گفته می شود که برای اتصالات دیوار و سقف استفاده می شود. جهت استعلام قیمت و خرید پیچ رولپلاک با کارشناسان بخش فروش ما تماس بگیرید.


پيچ شش گوش

پيچ شش گوش يا Hex Bolt داراى يك سر شش گوش مى باشد و به همين دليل با اين نام خوانده مى شود. اين پيچ را در انواع رزوه كامل و رزوه نيمه مى توان يافت.پیچ اچاری در گرید های 5.6_8.8_10.9 میباشد.و در پوشش های سیاه .سفید .زرد.داکرومات و ابکاری گرم اماده ارائه میباشد.

 پيچ الن مغزى

پيچ مغزى يا Set Screw نوعى از پيچ ماشينى است با اين تفاوت كه سر آن در درون بدنه جاى گرفته است و براى اتصال سطوح به هم و در فضاهاى محدود بسيار كاربردى است.در گرید 45h و ابکاری های سفید.سیاه.زرد اماده ارائه میباشد.
پیچ و رولپلاک نمای ساختمان
یکی از روش‌های نصب سنگ نمای ساختمان‌ها، استفاده ار پیچ و رولپلاک است. استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، استحکام بالایی را ایجاد می‌کند. استحکامی که رولپلاک برای نصب نمای ساختمان فراهم می‌کند، بیشتر از چسب سنگ است. همچنین احتمال آسیب رساندن به سنگ نما و ریزش آن در حین نصب با پیچ و رولپلاک کم است. علت استفاده از رولپلاک به همراه پیچ در این کاربرد این است که پیچ به تنهایی در سطوح سیمانی، بتنی، آجری و… استحکام کافی ندارد. بنابراین ابتدا رولپلاک در سطح نصب شده و سپس پیچ درون رولپلاک قرار می‌گیرد.

انواع سایز پیچ و رولپلاک

پیچ و رولپلاک دارای کاربردهای صنعتی و خانگی زیادی است. بنابراین این اتصال دهنده‌ها را در سایزهای مختلفی تولید می‌کنند تا قابلیت استفاده در کاربردهای مختلف را داشته باشند. توجه داشته باشید که پیچ و رولپلاکی که با یکدیگر استفاده می‌شوند، باید از نظر سایز و اندازه با هم تناسب داشته باشند.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =