اخبار

اعلام وصول لیست وزرای پیشنهادی در مجلس

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (شنبه 23 مرداد) قوه مقننه نامه آیت الله رئیسی، رئیس جمهور برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس را اعلام وصول کرد.

رئیس مجلس اسامی وزرای پیشنهادی را به شرح زیر قرائت کرد:

وزیر آموزش و پرورش: حسین باغگلی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: عیسی زارع‌پور

وزارت اقتصاد و دارایی: سید احسان خاندوزی

وزارت اطلاعات: حجت‌الاسلام والمسلمین خطیب

وزارت امور خارجه: حسین امیرعبداللهیان

وزارت بهداشت: بهرام عین اللهی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: حجت عبدالملکی

وزارت جهاد کشاورزی: سید جواد ساداتی نژاد

وزارت دادگستری: امین‌حسین رحیمی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: امیر قرایی آشتیانی

وزارت راه و شهرسازی: رستم قاسمی

وزارت صمت: سید رضا فاطمی‌امین

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات: محمدعلی زلفی‌گل

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: محمدمهدی اسماعیلی

وزارت کشور: احمد وحیدی

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: عزت‌الله ضرغامی

وزارت نفت: جواد اوجی

وزارت نیرو: علی‌اکبر محرابیان

وزارت ورزش: حمید سجادی

قالیباف پس از اعلام وصول نامه معرفی وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم گفت: بر اساس ماده 202 آیین نامه، دولت محترم دو هفته فرصت برای ارسال لیست وزرا به مجلس داشتند که کمتر از یک هفته این کار صورت گرفت.

وی ادامه داد: دولت برنامه کلی وزرا را در چند صفحه و در ضمیمه لیست به مجلس ارسال کرده که در سامانه بارگذاری می شود. همچنین مواردی همچون تجربه، تخصص مرتبط، شرح حال وزرا، برنامه و سوابق علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد در سامانه در اختیار همه نمایندگان قرار می گیرد. تاکید دارم که حتما وزرا تمام برنامه های خود را در این سامانه قرار دهند که مورد رجوع همه نمایندگان و کمیسیون های تخصصی است.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره روند بررسی صلاحیت ها گفت: بلافاصله امروز این لیست به کمیسیون های مجلس ارسال می شود؛ وظیفه ما بررسی برنامه های وزرا در مهلت یک هفته ای در کمیسیون ها و تطبیق آن با اسناد بالادستی و قوانین است لذا کمیسیون ها نقش مهمی دارند.

قالیباف ادامه داد: گزارش کمیسیون ها درباره وزرا به صحن بسیار مهم است لذا نظرات خود را به طور روشن و شفاف اعلام کنند که نظراتشان در صحن علنی قرائت می شود. مبنای تصمیم گیری مجلس مبتنی بر توانایی، کارآمدی، پاسخگویی، برنامه، اسناد بالادستی و چابکی در تصمیم گیری است.

وی افزود: در بررسی ها به این نکته توجه شود که رییس دولت رییس جمهوری است که وظیفه پیشبرد کارها را به عهده داشته و می خواهد با این تیم کار کند. البته این بدان معنا نیست که مجلس به کل این لیست رای دهد چون در قانون پیش بینی شده که مجلس حرف آخر را در رای اعتماد بزند منتها ما انصاف داشته که رییس جمهور با انتخاب این تیم می خواهد کارش را انجام دهد. بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی مبتنی بر موارد مندرج بر قانون همچون داشتن تجربه، برنامه، کارآمدی، پاسخگویی و تخصص باشد.

رئیس مجلس توضیح داد: بررسی برنامه و صلاحیت وزرا در کمیسیون های تخصصی تا ظهر سه شنبه هفته جاری انجام می شود؛ جلسات امروز و فردای صحن مجلس از ساعت 8 تا 9:30 خواهد بود و بعد از آن بر اساس جدول زمان بندی مشخص شده وزرا در کمیسیون های تخصصی حضور پیدا می کنند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: از روز شنبه (30 مرداد ) جلسات رای اعتماد در صحن علنی مجلس آغاز می شود که ان شاءالله تا سه شنبه و یا حداکثر چهارشنبه هفته آینده کار بررسی صلاحیت ها به اتمام می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 9 =