اخبار

اعزام تجهیزات سپاه خوزستان به مناطق زلزله‌زده قلعه‌خواجه/ خسارت فراوان به ۳۳۰ روستای اندیکا/ امدادرسانی آغاز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، زمین‌لرزه 5.7 ریشتری منطقه «چلگرد» در مرز میان دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری در تاریخ 12 مهرماه 1400 روی داد که تاکنون با وقوع بیش از 20 پس‌لرزه با حداکثر شدت 5 ریشتر همراه شده است.

براساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، منطقه قلعه‌خواجه در استان خوزستان پس از زلزله 12 مهرماه تاکنون 4 پس‌لرزه سخت را با شدت‌های 4، 5، 4.6 و آخرین آن نیز امروز دوشنبه با شدت 4.2 ریشتر به وقوع پیوست که با توجه به سنتی بودن اکثریت نوع ساخت منازل مناطق روستایی اطراف، باعث ورود خسارات فراوان شد.

تیم‌های ارزیابی حادثه از هلال احمر، اورژانس، سپاه و دیگر نهادهای امدادرسانی از لحظات ابتدایی پس از وقوع زلزله در منطقه زلزله‌زده و مناطق اطراف حضور یافتند اما با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه و عدم وجود راه دسترسی آسان، برآورد صحیح از میزان خسارات هنوز اعلام نشده است.

براساس اعلام «امرالله نوذری» فرماندار شهرستان اندیکا، از میان 600 روستای این شهرستان، بیش از نیمی از روستاها یعنی تعداد 330 روستا، متحمّل خسارات فراوان شدند که در این میان، 30 روستا متحمل خسارت بین 80 الی 90 درصدی شده‌اند.

نوذری با اشاره به آغاز فصل سرما در بخش شمال شرقی استان خوزستان اظهار داشت: اکثریت منازل روستاییان و عشایر کوچ‌کننده این منطقه، به صورت سنتی و از خشت و گل و سنگ است که با وقوع یک زلزله متوسطی با قدرت بیش از 5 ریشتر شاهد تخریب شده‌اند.

بیشتر بخوانید

تماس تلفنی رئیسی با دو مقام خوزستان

آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده استان خوزستان/ صعب‌العبور بودن برخی مناطق آسیب‌دیده امدادرسانی را مشکل کرده است + فیلم

سپاه خوزستان برای امدادرسانی به زلزله زدگان ستاد مخصوص راه اندازی می‌کند

کار امداد رسانی به زلزله‌زدگان از لحظات ابتدایی وقوع زلزله در منطقه توسط تیم‌های اورژانس، هلال احمر، کمیته امداد و دیگر نهادهای امدادرسان از جمله سپاه و بسیج آغاز شده است که با اولویت‌بندی مناطق در دسترس و توجه ویژه به آغاز فصل سرما، در منطقه کار امداد رسانی سرعت گرفته است.

سپاه خوزستان از امروز در روند امداد به زلزله‌زدگان به طور جدی ورود کرده است که در این راستا، سرهنگ «سید رسول موسوی»، مسئول آماد و پشتیبانی سپاه خوزستان با اشاره به اعزام اکیپ‌های امداد رسانی و توزیع اقلام ضروری از جمله وسایل گرمایشی، اظهار داشت: روند جدی امدادرسانی به زلزله‌زدگان از امروز آغاز شده است و کار امداد رسانی با سرعت ادامه دارد.

وی افزود: به محض اعلام خبر وقوع زلزله در منطقه اندیکا، حسب دستور فرماندهی سپاه استان خوزستان، شناسایی مایحتاج و تهیه و توزیع اقلام آغاز شده است که امروز با تهیه و شناسایی اقلام ضروری از جمله علاءالدین، پتو و چادر آغاز شده است.

مسئول آماد و پشتیبانی سپاه خوزستان در ادامه تصریح کرد: تاکنون 500 بسته مواد غذایی و 50 دستگاه گرمایشی از نوع علاءالدین در میان زلزله‌زدگان توزیع کرده‌ایم و برای تأمین آب شرب مردم منطقه نیز 100 تانکر ثابت آب‌رسانی در مناطق زلزله‌زده حضور دارند.

سرهنگ موسوی در انتها افزود: با توجه به نیاز مردم منطقه، کمک‌های بیشتری در مسیر توزیع میان مردم منطقه زلزله‌زده قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دوازده =