مقالات, مقاله های آموزشی

ابوتيلون (Abutilon)یا افرای گل دهنده

نام علمی: Abutilon striatum

خانواده: Malvaceae

دانلود رایگان تصاویر گل آبوتیلون با لینک مستقیم :: Gold walls - Best photo Album in the world

ابوتیلون یا افرای گل دهنده، بوته ای است نیرومند که برگهای بزرگ و گل های آویزان شبیه به افرا دارد. گل های ابوتیلون در تابستان و پاییز ظاهر می شود. این گیاه برای پراکنده شدن نیاز به فضای کافی دارد. بهترین جا برای ابو تیلون، پنجره ای بزرگ است که نور خورشید از پردهای نازک به آن بتابد.

نام علمی این گیاه Abutilon striatum است و از خانواده Malvaceae. برای پرورش بیشتر انواع این نوع گل معمولاً شرایط گلخانه ای نیاز است. بومی Striatum برزیل است و ارتفاع این گیاه به بیش از دو متر مبرسد و همچنین گسترش آن بیش از یک متر است. برگ ها پنجه ای شکل و دارای لکه های زرد سفید است. گل های آن زرد و نارنجی  و قطر آن ۳الی۴ سانتی متر است. آن ها معمولاً از اواسط بهار تا اواخر تابستان روی گیاه ظاهر می شوند.

Abutilon Red | J Parker Dutch Bulbs

۵ نکته درمورد ابوتیلون

۱) برگ های ابوتیلون اغلب رنگ وارنگ است. سبز با لکه های زرد و سفید. بعضی از واریته های آن مانند ابوتيلون استراتوم، فقط گیاه برگی هستند که تابستان‌ها نیز گل می دهند.

Abutilon mosaic virus - Wikipedia

۲) پرورش ابوتيلون دشوار نیست. نه به گرمای زیاد نیاز دارد نه به رطوبت بیش از حد معمول. تهیه قلمه از آن نیز بسیار ساده است.

۳) در تابستان می توان آن را در خارج از اتاق نگهداری کرد.

۴) تنها آفت های این گیاه شپشک آردی و شته هستند.

۵) ابوتیلون را در بهار کمی هرس کنید و آن را تا پاییز آب و کود بدهید. با شروع زمستان آن را باید هرس کرد تا به نصف اندازه خود برسد؛ این کار رشد بوته ای ابوتیلون را در بهار تضمین می کند.

فروش گیاه آبوتیلن

روش نگهداری گیاه ابوتیلون

آبیاری

هروقت سطح خاک خشک شد شروع به آبیاری کنید. آبیاری مکرر می تواند منجر به زردی برگ ها و کاهش گل ها شود. در مورد نمونه های پرورش یافته در گلدان، باید ته گلدان به خوبی زهکشی شود تا پس از آبیاری، آب اضافی تخلیه شود و خاک تخریب نشود. همچنین، آب اضافی باید مرتباً از گلدان تخلیه شود یا باید بین ته ظرف و سطح ظرف فاصله وجود داشته باشد تا به دلیل احتباس آب، زهکشی خاک گلدان آسیب نبیند. آبیاری ضعیف باعث ریزش ساقه ها، ریزش جوانه ها و پژمرده شدن برگ ها می شود.

دما

حداکثر تحمل دما برای گل های ابوتیلون در زمستان ۱۲ درجه سانتیگراد گزارش شده است. در چنین دمایی، قسمت هوایی گیاه معمولاً از بین می رود، اما ممکن است قسمت زیرزمینی و ساقه های اصلی آن باقی بماند، خصوصاً اگر از سرمای زمستان به درستی محافظت شود. اما نمی خواهیم در فصل سرما به گیاه آسیب برسانیم، پس نباید سعی کنیم دمای محیط را به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برسانیم.

نور

به مکانی با آفتاب کامل تا نیمه آفتاب نیاز دارد. اگر نور کم شود تعداد گل ها خیلی کم می شود و جوانه ها می ریزند. ساقه ها بسیار طولانی هستند و فاصله برگ ها در هر ساقه افزایش می یابد. برگ ها سبز کم رنگ می شوند. نور زیاد محیط در صورت دمای بالا و همچنین هوای خشک (رطوبت کم) می تواند باعث ایجاد سوزش و حاشیه برگ ها و جمع شدن یا ریزش گل ها شود.

خاک

این گیاه در خاک قلیایی (خاک گچ) به خوبی گل نمی دهد و مخلوط کردن خاک با جلبک برای کاهش اسیدیته یا استفاده از کودهای کاهش دهنده اسید مانند نیترات یا سولفات آمونیوم می تواند در چنین مواردی کمک کند.

 

کوددهی و تغذیه

برنامه تغذیه این گیاهان می تواند از اواخر زمستان شروع شود و در اواخر پاییز متوقف شود. بعضی از پرورش دهندگان هر ماه این گیاه و برخی دیگر هر دو هفته یک بار با نصف غلظت توصیه شده کود می دهند. گلدان های این گیاهان هر ساله یا هر دو سال یکبار قابل تغییر هستند.

هرس

در آغاز فصل رشد،کوتاه شدن ساقه های قدیمی که چوبی شده اند، رشد ساقه های جدید و جوان را از قسمت تحتانی گیاه تحریک می کند. این مورد برای گیاهانی که ۴ سال سن دارند توصیه می شود و گیاهان جوان نیازی به هرس زیاد ندارند. اگر این گیاه هرس نشود، مقدار گل کاهش می یابد زیرا گل ها روی ساقه های کوچک تولید می شوند.

معرفی گیاه آبوتیلن - آبوتیلون

تکثیر گل ابوتیلون

قلمه زدن ابوتیلون

یکی از روش های تکثیر این گیاه قلمه ها است که قلمه ها را ۱۰-۱۵ سانتی متر از انتهای شاخه های جوان ۱ ساله می گیرند. قلمه ها در مخلوط های سبک مانند مخلوط خزه، خاک برگ یا سایر ترکیبات مشابه که سبک هستند و رطوبت را به خوبی حفظ می کنند و رشد می کنند. قبل از کاشت قلمه ها را باید از برگ های پایینی برداشته و یک یا دو برگ کوچک در انتهای قلمه ها کافی باشد. قرار دادن یک یا دو گره (جایی که شاخه گل به ساقه متصل می شود) در زیر مخلوط کاشت به ریشه زایی مناسب کمک می کند. پس از کاشت قلمه ها، قرار دادن در پلاستیک شفاف بر روی گلدان باعث می شود رطوبت اطراف قلمه ها بهتر حفظ شود.

برای تهویه مناسب می توان دو یا چند سوراخ کوچک در کیسه ایجاد کرد. گلدان را در مکانی روشن و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید. دمای ۱۷-۲۰ درجه سانتیگراد مناسب است و در چنین شرایطی ۴-۵ هفته طول می کشد تا ریشه ظاهر شود. پس از ریشه زایی می توان گیاهان جوان را پیوند زد.

بوته ابوتیلون | بازار قرمز
تکثیر ابوتیلون با بذر

کاشت بذر روش دیگری برای تولید مثل این گیاه است. بذرها ظرف ۳-۲۱ روز پس از کاشت جوانه می زنند و در صورت مناسب بودن شرایط محیطی، به ویژه شرایط نوری، گیاهان بذری به سرعت رشد می کنند. بذرها را می توان به مدت ۸ ساعت خیس کرد تا جوانه زنی آن ها بهتر شود. می توان از روش کشت سبک استفاده کرد و بذرها را روی سطح قرار داد. نیازی به پوشاندن آن ها روی دانه ها نیست زیرا برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند.

انواع گل ابوتيلون

Abutilon striatum · iNaturalist Canada

۱) ابوتیلون استراتوم

معروف ترین ابوتیلون وبرعکس انواع دیگر، برگ هایش بدون کرک است. بوته ای است سریع الرشد و اندازه آن به ۵/۱ متر یا بیشتر می رسد. گل های نارنجی یا قرمز آن در تابستان ظاهر می شود.

Abutilon megapotamicum. Flowering Maple. - Seeds, Plants, Bulbs

۲) ابو تیلون مگا پوتاميكوم یا فانوسی

رونده و مناسب کاشت در سبدهای آویزان است، می توان آن را به تیم های ۱۲۰ سانتی متری آویخت. برگ های نیزه ای شکل آن حدود ۵/۷ سانتی متر طول دارند و شکوفه های شبه فانوس آن از ساقه های باریک آویزان می شوند و به همین دلیل نام عمومی آن  (فانوس چینی رونده) است. واریته ای از آن (واریگاتا) موجود است که برگهایش رنگی است و لکه های زرد در آن پراکنده است.

خرید بذر گیاه ابوتیلون | گل گاوپنبه‌ای | ABUTILON SEEDS BELLA MIX

۳) ابو تيلون هیبریدوم 

(دورگ) گیاهی است کاملا متفاوت؛ درختچه ای است پخش شده که ۱۵ متر ارتفاع دارد. برگ ابوتیلون ۷۵ سانتی متر و گل زنگوله مانند آن ۵ سانتی متر درازا دارد. واریته های متفاوتی از ابو تیلون در دسترس هست: زرد، سفید، سرخ و صورتی.

Abutilon pictum (Painted Indian Mallow) | World of Flowering Plants

ابوتیلون گل گاوپنبه‌ای

نام علمی: Abutilon pictum

گاوپنبه بیش از ۱۰۰ گونه گیاه علفی و بوته هایی نیمه چوبی از خانواده گل خطمی ( پنیرکیان ) بومی مناطق معتدل و گرمسیر استوایی است. آن ها گونه های زیادی را شامل می شوند که به عنوان گیاهان آپارتمانی و در باغ ها، زیرا شکوفه های سفید تا عمیق نارنجی مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً روی سر آن ها شکوفا می شوند.

Abutilon × hybridum - Andreasens Green

ابوتیلون پالمی

نام علمی: Abutilon palmer

ابوتیلون پالمری ( Abutilon palmeri ) گونه نسبتاً کمیابی از خانواده Malvaceae است که بومی جنوب غربی ایالات متحده آمریکا و شمال مکزیک است. این گیاه عمدتا در دامنه های شرقی شبه جزیره سونورا و صحرای غربی و در شهرستان سن برناردینو در دامنه های پایین کوه های سن برناردینو رشد می کند. میوه های کوچکی تولید می کند، گرد، کپسولی و چند بخشی را با مانند برگ صاف و ابریشمی پوشانده شده است. شاخه ها و ساقه ها نیز مودار است و به شاخه ها رنگ قهوه ای مایل به قرمز می دهد.

ABUTILON x hybridum 'Nabob' | emerisa gardens

ابوتیلون زینتی

نام علمی: Abutilon x hybridum

ابوتیلون زینتی نام یک گونه ای از برگ های نمدی است. این گیاه درختچه ای با اشکال مختلف گیاه شناسی و اصلاح شده است که به عنوان گیاه گلدانی در ایران نگهداری می شود. این گیاه همیشه سبز بوته ای با گل های زنگوله ای قرمز کوچک با زمان گلدهی بسیار طولانی است که از بهار شروع به شکوفا شدن می کند و گل های زیبای آن در باغ را تزئین می کند. این گیاه در هوای آزاد می تواند به ارتفاع ۳ متر و عرض حدود ۲ متر برسد (به عنوان مثال در استان های شمالی کشور که هیچ سرمازدگی ندارد).گل های زینتی ابوتیلون به شکل زنگوله ای یا فانوس دارای پنج گلبرگ در هم تنیده و پرچم های مشخص گیاهان از خانواده گل ختمی است و طول آن ها ۲-۴ سانتی متر است.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع گل ابوتیلون، شرایط کاشت و نگهداری و مشخصات و ویژگی این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل ابوتیلون را به خوبی شناخته باشید.

فروش گیاه آبوتیلن

(پرسش و پاسخ)

انواع مختلف گل ابوتیلون کدامند؟

۱) ابوتیلون استراتوم
۲) ابو تیلون مگا پوتاميكوم یا فانوسی
۳) ابو تيلون هیبریدوم 
برای مشاهده تمامی اطلاعات نیز کافی است نگاهی کوتاه به مقاله بیاندازید.

آفت های این گیاه چه نوع هستند؟

تنها آفت های این گیاه شپشک آردی و شته هستند.

تکثیر گل ابوتیلون به چه صورت است؟

از طرق دو مدل تکثیر میشود:
۱) قلمه زدن ابوتیلون
۲) تکثیر ابوتیلون با بذر

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =