مقالات, مقاله های آموزشی

آیا درد بالای سر می تواند ناشی از بی خوابی باشد؟

درد بالای سر یکی از درد‌های شایع درمیان بیماران است . اگر تا‌کنون دچار این گونه سردرد شده‌اید به خوبی می‌دانید که یک احساس عجیب و متفاوت است. در برخی موارد ، این نوع سر‌درد تحت عنوان احساس یک وزنه روی‌قسمت فوقانی سر توصیف ‌می‌شود این نوع سردرد یک احساس کاملا متفاوت است. زیرا در درد بالای‌سر فقط دو عضله درگیر هستند. عضلات گردن و عضلات قسمت فوقانی آن آسیب می‌بیند. و تحت فشار قرار می‌گیرند. در نتیجه باعث بروز درد می‌شوند اما دلایل متعددی برای درد تیر کشنده جلوی سر وجود دارد.

علل احساس درد در قسمت بالای سر چیست ؟


معمولا در اکثر مواقع علت بروز سردرد به خوبی مشخص است . گاهی اوقات نخوردن آب و مواد غذایی به مدت طولانی یا دندان قروچه در خواب می‌تواند باعث بروز سر درد شود. دلایل متعددی برای بروز درد در قسمت بالای سر وجود دارد . در بخش زیر به برخی از دلایل این عارضه اشاره می‌کنیم :

آنچه باید درباره سردرد بالای سر بدانید و خطری که باید جدی بگیرید!
میگرن: حدود ۲۰درصد از افرادی که دچار میگرن هستند وجود درد در قسمت فوقانی سر خود شکایت دارند .

تنش: به دلایل مختلفی ، درد قسمت فوقانی سر در میان کودکان به ویژه پسران شایع است . برخی از بیماران این درد را تحت عنوان احساس فشار یا وزنه روی سر خود توصیف می‌کنند . حدود ۴۰ درصد از بیماران از سر درد تنشی در طول سال شکایت دارند. سر درد‌های تنشی از حقیقت تا متوسط دسته بندی می‌شوند .

سر درد‌های مزمن: حدود ۳۲ درصد از افراد از احساس درد در قسمت بالای سر خود در طول روز شکایت دارند . اکثر افرادی که از سر‌درد‌های مزمن رنج می‌برند سر‌درد‌های تنشی و میگرن را به صورت ترکیبی تجربه خواهند‌کرد.

سردرد‌های نا‌شناخته تیر کشنده:  درد شدید ، ناگهانی و تیر کشنده در قسمت فوقانی سر می‌تواند یک علت هشداردهنده باشد اما معمولا نشانه خطر نیست . این درد شدید و تیر‌کشنده زود تسکین می‌یابد و نیازی به دارو ندارد.

محرک سرما:  اکثر‌ما یخ زدگی مغز را احساس کرده‌ایم . برخی از افراد مبتلا به میگرن حتی بدون مصرف خوراکی‌های سرد این احساس را تجربه خواهند‌کرد .

سردرد‌هایی که نشانه گردنی دارند: پزشکان معتقدند که برخی از انواع سردرد‌ها به مشکلات گردن ربط دارند. در بیشتر مواقع این نوع سردرد فقط در یک طرف سر احساس می‌شود.

سردردهای ناشی از فشار: این نوع سردرد در بالای سر معمولا در پی کاهش فشار دادن سر یا مغز رخ می‌دهد.

سردرد ناشی از کمبود خواب: اگر‌چه اطلاعات کافی در خصوص این نوع سردرد در قسمت بالای سر وجود ندارد می‌توان این نوع سردرد را تحت عنوان سردردهای ناشی از فشار در نظر گرفت زیرا اختلالات خواب در بروز این سردرد نقش دارد . معمولا افراد مبتلا به این سردرد هر شب در یک زمان مشخص به علت درد جلوی سر از خواب بیدار می‌شوند.

سردرد‌های ناشی از بیماری‌های قلبی:  این نوع سردرد به بیماری قلبی ارتباط دارد .

سردرد ناشی از فعالیت جنسی: دو نوع سردرد وجود دارد که به فعالیت جنسی مرتبط است نوع اول انفجاری شناخته می‌شود. گاهی اوقات از این نوع سردرد تحت عنوان سردرد رعد آسا یاد می‌شود. در اکثر موارد سردرد‌های ناشی از ارگاسم در پی سندرم تنگ‌کننده رگ ایجاد می‌شود.

سردرد برق‌آسا‌ی ناشی از حمام رفتن:  این نوع سردرد در پی فرو رفتن در آب داغ ایجاد می‌شود این نوع سردرد همانند سردرد ناشی از ارگاسم باعث تنگ شدن عروق می‌شود.

جراحی تومور عصب شنوایی: انجام عمل جراحی برای تخلیه‌ی تومور‌ها‌ی خوش خیم نادر عصب شنوایی می‌تواند باعث بروز سردرد شود. حدود۳۵ درصد از بیماران از بروز سردرد در قسمت بالای سر خود شکایت دارند.

بی‌خوابی: افرادی که به اندازه کافی نمی‌خوابند و استراحت نمی‌کنند دچار سردرد در قسمت بالای سر خود می‌شوند.

سردرد ناشی از بستن مو‌ها: حدود ده درصد از زنانی که موهای خود را به صورت دم اسبی می‌بندند دچار درد قسمت بالای سر می‌شوند. این امر در پی کشش ناشی از بستن موها ایجاد می‌شود.

سردرد‌های خوشه‌ای: اگرچه این نوع سردرد معمولا درون چشم یا اطراف آن ایجاد می‌شود ؛ در برخی موارد درد در قسمت جلوی سر متمرکز می‌گردد.

سردرد‌های شلاقی: سردرد‌های شلاقی در نقاط مختلفی از بدن از قبیل جلوی سر متمرکز می‌شود. معمولا ضرب دیدن مفاصل غالب گردن می‌تواند یکی از دلایل بروز این نوع سردرد در یک طرف از سر باشد.

سردردهایی که ارتباطی با محرک‌های بیرونی ندارند: عوامل محیطی یا محرک‌های فیزیکی باعث ایجاد این نوع سردرد نمی‌شوند. معمولا این نوع سردرد‌ها عضو سردرد‍‌های نادر دسته‌بندی می‌شود.

چگونه می‌توان به تسکین درد بالای سر کمک کرد ؟


التهاب و آبریزش چشم از علائم و نشانه‌های مرتبط بادرد بالای‌سر محسوب می‌شود ممکن است این درد به صورت ثابت و در دوطرف سر یا درد پشت گردن احساس شود. از آنجایی که تعداد زیادی از بیماران این نوع سردرد‌هارا به تنش ، استرس و اضطراب ربط داده‌ اند. مصرف دارو‌های شل کننده عضلات می‌تواند به بهبود درد جلوی سر کمک کند . اما همه افراد مایل به مصرف دارو نیستند . در این موارد می‎‌توان از ماساژدرمانی بهره گرفت . در بخش زیر به برخی از روس‌های ماساژدرمانی برای بهبود سردرد اشاره می‌کنیم .

ماساژ عضله‌ی جناغی پستانکی

سردرد وسط سر

انگشتان خودرا روی استخوان جناغ سینه قرار دهید و سعی کنید تاندون عضله جناغی پستانکی را احساس کنید . این عضله در یک طرف از گردن قرار دارد حدود دو سانتیمتر بالاتر بروید و عضله اصلی را بین انگشتان خود احساس کنید . این عضله را در امتداد انگشتان خود و در طول پشت سر احساس کنید . به این عضله فشار بیاورید و آن را بین انگشتان خود به حرکت در بیاورید . باید به این عضله فشار بیاورید و سر خود را در همه جهات ممکن بچرخانید در صورتی که هر روز این کار را انجام دهید از میزان درد و گرفتگی آن کاسته می‌شود .

ماساژ عضله نواری سر

درمان درد کاسه سر

این نوع ماساژ قسمت پشت گردن را پوشش می‌دهد و ممکن است پیداکردن جای آن کمی دشوار باشد. برای شروع ماساژ دقیق این موضع کمی بالاتر از محل درد را فشار دهید و به آن ضربه‌های کوچک وارد کنید همچنین می‌توانید به عضله فشار وارد و به آرامی به آن چند ضربه بزنید برخی از افراد برای ماساژ دادن این نقطه از دستگاه ماساژ استفاده می‌کنند . می‌توانید قسمت سر دستگاه را روی عضله کنار و در مهره های گردن قرار دهید و آن را به عضله فشار دهید .

لمس کردن عضله نواری سر

علت درد کف سر چیست

به کمک این روش می‌توانید یکی از انگشتان خود را روی قسمت فوقانی عضله جناغی پستانکی پشت سرتان قرار دهید . به آرامی سر خود را به طرف مخالف بچرخانید و حدود یک سانتیمتر انگشت خود را در مسیر مهره‌های گردنی بچرخانید تا بتوانید یک قسمت توخالی کوچک را پیدا کنید .پس سرتان را به جهت مخالف بچرخانید و عضله مورد نظر را زیر انگشتان خود احساس کنید تا بتوانید عضله نواری سر را لمس کنید کمی به سمت پایین حرکت کنید و چانه خود را به سمت قفسه ی سینه پایین بیاورید تا بتوانید گرفتگی این عضله را احساس کنید . به ماساژ این نقطه بپردازید ،اما اگر دست‌های شما به اندازه کافی قدرت ندارد می‌توانید در حین ماساز دادن این قسمت استراحت کنید . برخی از افراد متوجه شده اند که خلاص شدن از دست سموم می‌تواند به کاهش تعداد دفعاتی که دچار سردرد می‌شوند کمک کند . مواد سمی در غذاهایی که می‌خوریم ،یافت می‌شوند . تغییر دادن عادات تغذیه ؛ استراحت کافی در کنار ورزش کردن بهترین روش برای بهبود سردرد است . خوردن خوراکی‌هایی مانند سیب و لیمو و گیاهان مانند دارچین می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند . استفاده از تکنیک‌های آرامش بخش یک روش بهتر برای کاهش تعداد دفعات سردرد است . هنگامی که دراز می‌کشید ، چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید روی درد متمرکز شوید . به درد مقابله با درد آن را قبول کنید . انجام این روش به آموزش از طرف فردی که در این زمینه تخصص دارد بستگی دارد .

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + ده =