مقالات, مقاله های آموزشی

آگلونما نقره ای

معرفی آگلونما نقره ای

آگلونما نقره ای، یا گیاه همیشه سبز چینی، متعلق به جنوب شرقی آسیاست. جایی که آگلونما، زیر نور تابان خورشید و در سایه درختان بزرگ استوایی آفتاب می‌گرفت و رشد می‌کرد. اما این گیاه زیبا در سال 1800 میلادی به انگلستان برده شد و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شد. سایز کوچک و روش نگهداری کم دردسر آن باعث شده که آگلونما انتخاب بسیار مناسبی برای افراد تازه کار باشد. آگلونما نقره ای تقریبا به هیج مراقبت خاصی نیاز ندارد! تنها کمی نور و آب برای این گیاه محبوب کافی است. فقط کمی به آن توجه کنید و برایش زمان بگذارید، به سرعت با برگ‌های زیبای نقره ای رنگ خود، شکوه و زیبایی را به چشمان شما هدیه می‌دهد.
باید بدانید آن به گیاه شانس معروف است! باورها بر این است که این گیاه برای صاحب خود شانس می‌آورد. نام مستعار آگلونما گیاه شانس است.
با گُل سِتان همراه باشید تا روش نگهداری گیاه آگلونما نقره ای را بدانید.

معرفی گیاه آگلونما همه چیز ذرباره ی آگلونما

روش نگهداری از آگلونما نقره ای

اگر در نگهداری از گیاهان مبتدی هستید، بهتر است از این گیاه شروع کنید. چرا که روش نگهداری گیاه آگلونما نقره ای آسان است و از همین جهت یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای افراد مبتدی به‌حساب می‌آید.

خرید و قیمت آگلونما سفید یا برفی در گلدان فلزی گالوانیزه از غرفه گلدان  ژاپنی کوکداما | باسلام

آبیاری

هنگامی که چندسانتی‌متر رویی خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید. اگر گیاه برای مدت طولانی در خاکی خیس قرار بگیرد، برگ‌های آن زرد شده و شروع به ریزش می‌کنند.
خیس بودن بیش از حد خاک در نهایت سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد. حدودا هفته‌ای یک الی دو بار آبیاری برای آگلونما کافی است. فراموش نکنید که باید در زمستان آبیاری را کاهش دهید.

اگر گیاه کمی حالت پژمردگی پیدا کرد، احتمالا الگوی صحیحی برای آبیاری آن در پیش نگرفته‌اید. پس در این صورت حتما خاک را مرتبا چک کنید و در صورت خشک شدن آن را سریعا آبیاری کنید. به طور کلی، هر چه یک گیاه بیشتر در معرض نور خورشید باشد به آبیاری بیشتری نیاز دارد و برعکس.

فراموش نکنید که چون آگلونما متعلق به مناطق گرمسیری است، به رطوبت علاقه فراوانی دارد. پس اگر محیط خشکی دارید، باید رطوبت هوا را افزایش دهید.

آگلونما سفید

میزان نور

این گیاه به نوری کامل ولی غیر مستقیم نیاز دارد. مراقب باشید که هیچوقت این گیاه را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است دچار سوختگی برگ‌ها شود. اگر خانه یا محل کار شما نور زیادی را دریافت نمی‌کند نگران نباشید، نکته‌ای که نگهداری از آگلونما را بسیار آسان‌تر کرده، این است که به خوبی در نور زیاد، متوسط و حتی کم نیز دوام می‌آورد. البته تا زمانی که نور به صورت غیرمستقیم به آن بتابد!

پس با هر میزان نور ورودی در منزل خود می‌توانید میزبان خوبی برای آگلونما باشید. می‌توانید آن را در نزدیکی یک پنجره نورگیری قرار دهید که با یک پرده نازک پوشیده شده است.
وجود فیلتری مانند پرده برای مکان‌هایی که خیلی نورگیر هستند ضروری نیست.
مرتبا آن را بچرخانید تا با دریافت میزان یکسان نور، تمام بخش‌هایش رشد برابری داشته باشند.

پس آگلونما در نور خیلی کم هم دوام می‌آورد. اما بهتر است آن را در معرض نور غیر مستقیم ولی کافی خورشید قرار دهید.آگلونما یکی از گیاهان مقاوم به سایه است.

خرید و قیمت آگلونما برفی کوچک از غرفه گلکده یاس قم | باسلام

رطوبت

این گیاه می‌تواند در محیط‌هایی با رطوبت کم زنده بماند اما برای یک رشد خوب و سرزنده بودن نیاز به رطوبت بالا دارد. می‌توانید برای تامین رطوبت این گیاه از دستگاه بخور، ریختن آب در سینی زیر گلدان (به شرطی که با گلدان در تماس نباشد)، قرار دادن چندین گیاه در کنار یکدیگر یا قرار دادن آگلونما نقره‌ای در محیط‌های مرطوب خانه مانند آشپزخانه اقدام کنید.
سعی کنید هیچوقت این گیاه را در کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید زیرا این وسایل باعث خشکی محیط اطراف خود می‌شوند.

 

خرید آگلونما برگ هندوانه ای | گیاه محبوب آپارتمانی| خانم گل

کود دهی

اگر چه آگلونما نقره ای به تقویت خاصی نیاز ندارد. اما توصیه می‌کنیم برای بهبود کیفیت رشد، سالی یکی دو بار به آن کود اضافه کنید.
منظور از کود چندمنظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. بهار و تابستان ایام خوبی برای کوددهی به آگلونما هستند.

آگلونما سطل 4 - کاکتوس و ساکولنت ،گیاهان زینتی ؛ فروشگاه آنلاین کاکتی استور

خاک

تا زمانی که خاک عمل زه‌کشی را به درستی انجام می‌دهد، نیازی نیست از ترکیبات مختلفی برای قوی کردن آن استفاده کنید. برای بهبود زه‌کشی، حدود دو مشت پرلیت به ترکیب خاک اضافه کنید.

چه گل هایی سمی هستند؟! | گلمون | Golemoon | خرید و معرفی انواع گیاهان  آپارتمانی در گلمون

هرس کردن

در ادامه روش نگهداری گیاه آگلونما باید بگوییم، آگلونما به هرس کردن نیازی ندارد، البته تا زمانی که برگهای آن زرد شده باشند. این برگها و سایر برگهای ضعیف را از گیاه جدا کنید، بخصوص برگهایی که در بخش پایینی ساقه هستند.

به طور کلی، هر زمان که تصمیم گرفتید گیاهی را هرس کنید از چاقو و یا قیچی کاملا تمیز استفاده کرده و آن را در هر مرحله از کار ضدعفونی کنید. البته همانطور که گفتیم آگلونما نیازی به هرس شدن با ابزار ندارد. فقط صبر کنید تا برگهای ضعیف و در حال مرگ به مرحله‌ای برسند که به راحتی بتوانید آنها را با دست از گیاه جدا کنید.

خرید گل آگلونما سفید از گلخانه بدون واسط و با طراوت کامل

تعویض گلدان

به طور متوسط، آگلونما باید هر یکی دو سال به گلدانی جدید منتقل شود. در این هنگام گلدانی بزرگتر انتخاب کرده و آن را با خاک تازه پر کنید. دقت کنید که گلدان دارای حفرات زه‌کشی متعددی باشد. البته گاهی نیازی به تعویض گلدان نیست. اگر گیاه خیلی بزرگ نشده بود، فقط کافی است خاک قدیمی را با خاکی تازه و غنی از مواد معدنی جایگزین کنید.

 

روش نگهداری گل آگلونما از میزان آب و نور تا کود و آفت ها

تکثیر

بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن ساقه است. برای این کار می‌توانید از ساقه‌های تازه رشد کرده یا حتی ساقه‌های پیرتر استفاده کنید. ساقه‌ای را انتخاب کنید که حداقل پنج برگ بر روی آن باشد و با یک قیچی تمیز آن را از روی گیاه ببرید. سپس قلمه را درون خاک گلدان یا کوکوپیت بکارید و به آن آب بدهید.

روش دیگر تکثیر آگلونما تقسیم ریشه میباشد، بخشی از گیاه را انتخاب کنید که سیستم ریشه مستقلی نسبت به سایر گیاه دارد. سپس آن را با احتیاط از سایر بخش‌های ریشه جدا کنید.

ریشه‌ آگلونما حساس است، پس برای این کار از یک چاقوی تیز و تمیز کمک بگیرید. تلاش کنید تا می‌توانید بدون آسیب بیشترین بخش ممکن را از ریشه جدا کنید. بخش جدا شده را در گلدانی با خاک مناسب بکارید، به خوبی آبیاری کنید و در معرض دریافت نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید.

خرید و قیمت گل اگلونما سفید برفی از غرفه گل و گیاه ارزان گل قم | باسلام

سمی بودن آگلونما نقره ای

به عنوان آخرین نکته در روش نگهداری از گیاه آگلونمای نقره ای به سمی بودن یا نبودن آن می‌پردازیم. گیاه آگلونما نقره ای کمی سمی است. بنابراین آن را از دسترس کودک یا حیوانات خانگی خود دور نگه دارید تا مبادا به خوردن آن تمایل پیدا کنند.

چنانچه در مورد روش نگهداری گیاه آگلونما نقره ای سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات برای گُل‌سِتان ارسال کنید، کارشناسان گُل‌سِتان در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

چرا برگ‌های آگلونما نقره‌ای فر می‌خورد؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی فر خوردن برگ‌های این گیاه کمبود رطوبت در محیط یا استرس‌های دمایی است. آگلونما گیاهی رطوبت دوست است و در صورتی که رطوبت مورد نیازش تامین نشود یا دمای محیط طوری باشد که رطوبت زیادی را از دست بدهد، شروع به پیچ دادن و فر دادن برگ‌هایش می‌کند تا سطح برگ‌ها را کاهش دهد و رطوبت کمتری را از دست بدهد.
دلایلی دیگری مانند آبیاری نامناسب، کوددهی زیاد، نور بیش از حد، آفات و حتی کیفیت نامناسب آب نیز می‌توانند باعث فر خوردن برگ‌های آگلونما شود.

شرایط نگهداری آگلونما | معرفی انواع آگلونما | ایران درخت

 

چرا برگ‌های آگلونما نقره‌ای می‌ریزد؟

ریزش برگ‌های آگلونما نقره‌ای می‌تواند نشانه از نور کم یا آبیاری اشتباه باشد. زمانی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ‌های گیاه پژمرده و ضعیف می‌شوند که در نتیجه شروع به ریزش می‌کنند.
آبیاری بیش از حد نیز نی‌تواند باعث پوسیدن ریشه‌های گیاه و در نتیجه عدم توانایی گیاه در حفظ برگ‌هایش شود. در این حالت برگ‌ها شروع به زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌هایش می‌کند.

 

گل آگلونما | معرفی+نگهداری+خرید انواع اگلونما کافه گلدون

 

چرا برگ‌های آگلونما نقره‌ای زرد می‌شود؟

دلایل مختلفی برای زرد شدن برگ‌های این گیاه وجود دارد اما باید بدانید اگر برگ‌های پایینی گیاه زرد می‌شوند و می‌ریزند جای نگرانی نیست. این روند رشد طبیعی گیاه است و برگ‌های پیر گیاه که در قسمت پایینی قرار دارند عمر خود را کرده و از بین می‌روند. اما زرد شدن برگ‌های سایر قسمت‌های می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل در گیاه باشد، مشکلاتی مانند آبیاری کم یا زیاد و آفات می‌تواند برگ‌های گیاه را زرد کند.

چرا برگ‌های آگلونما نقره‌ای قهوه‌ای می‌شود؟

قهوه‌ای شدن برگ‌های این گیاه نشانه‌ای از رطوبت کم در محیط است. همانطور که گفتیم آگلونما نقره‌ای رطوبت را دوست دارد و در صورتی که رطوبت کافی را دریافت نکند برگ‌های آن از لبه شروع به قهوه‌ای شدن می‌کند که در طولانی مدت به تمام برگ سرایت می‌کند.

چطور آگلونما را پر پشت کنیم؟

برای پرپشت کردن این گیاه می‌توانید برگ‌های تازه جوانه زده را از روی گیاه هرس کنید. برای این کار ساقه‌ای که برگ جوان بر روی آن قرار دارد را محکم بگیرید و برگ را از قسمت پایه به آرامی جدا کنید. با این کار باید بتوانید تمام برگ را از روی گیاه جدا کنید و گیاه از قسمت هرس شده شروع به رشد بیشتر و قوی‌تر می‌کند. بهتر است هیچوقت از قیچی یا چاقو استفاده نکنید.

اقتباس از:www.golsetan.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − چهار =