اخبار

آخرین اخبار از زلزله جنوب ایران| حضور سریع سپاه در مناطق زلزله‌زده‌/ خسارت ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی زلزله/ ۹۹ مصدوم تاکنون/ وقوع ۶۳ زلزله و پس‌لرزه

به گزارش خبرگزاری تسنیمگروه استان‌ها، زلزله‌ای به‌قدرت 6.4 در مقیاس امواج درونی ساعت 15 و 37 دقیقه و 4 ثانیه روز یکشنبه، در عمق 15کیلومتری شهر فین در هرمزگان را لرزاند. زلزله بعدی با بزرگای 6.3 در مقیاس امواج درونی زمین ساعت 15 و 38 دقیقه و 38 ثانیه فین هرمزگان را لرزاند.

به‌دنبال این 2 زمین‌لرزه رئیس‌جمهور ضمن ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان زلزله شدید استان هرمزگان، تأکید کرد که همه دستگاه‌های امدادی و وزارتخانه‌های مسئول در اسرع وقت به کمک مردم مناطق زلزله‌زده بشتابند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیئت دولت و پس از اطلاع از وقوع زلزله در برخی استان‌های جنوبی کشور از تمام دستگاه‌های مسئول استان هرمزگان و همچنین در صورت نیاز استان‌های همجوار و نیز وزارتخانه‌های مسئول خواست در اسرع وقت و با اولویت امدادرسانی، رسیدگی به وضعیت منطقه را پیگیری کنند.

رئیس‌جمهور همچنین از معاون اول خود خواست در سریع‌ترین زمان ممکن با حضور در محل وقوع زلزله از نزدیک مسائل و مشکلات ناشی از آن را بررسی کند تا مردم احساس آرامش و امنیت داشته باشند و اطمینان پیدا کنند که امدادرسانی به‌موقع و به‌خوبی انجام می‌شود.

قطعی برق شش روستا در هرمزگان

سخنگوی شرکت توزیع برق هرمزگان گفت: به‌دلیل پس‌لرزه‌ها، شکستگی تیر چراغ برق، پارگی سیم برق و نبود راه ارتباطی همچنان برق 6 روستا در هرمزگان قطع است.
علیرضا عباسی با اشاره به اینکه عملیات اصلاح شبکه آسیب‌دیده همچنان ادامه دارد، افزود: برق بیشتر مناطق زلزله‌زده وصل شده است و اکنون برق 6 روستای کوه‌فینو، دق‌فینو، تنگ‌خونَکو، زیارتعلی، آب‌قلمو و آب‌زمینو قطع است.

وی گفت: ریزش کوه و نبود جاده دسترسی مناسب برای انتقال تجهیزات باعث شده است عملیات برق‌رسانی با تأخیر مواجه شود.
عباسی اضافه کرد: علی‌رغم همه محدودیت‌ها، تیم‌های عملیاتی شرکت توزیع برق در حال تلاش برای دسترسی به این روستا‌ها و اصلاح شبکه آسیب‌دیده هستند.

به‌گفته سخنگوی شرکت توزیع برق هرمزگان، کلیه اکیپ‌های عملیاتی و واکنش سریع از سراسر استان فراخوانده شده‌اند و از شب گذشته در منطقه فعالیت می‌کنند.

توزیع 750 تخته چادر بین زلزله‌زدگان بخش فین

شهردار فین گفت: تاکنون 750 چادر بین زلزله‌زدگان بخش فین توزیع شده است.
محمود آشفته همچنین گفت: توزیع چادر از ساعت سه بامداد امروز در بخش فین آغاز شده است.
وی ادامه داد: برای اسکان کامل مردم زلزله‌زده این بخش حداقل به 600 تخته چادر دیگر نیاز است.
شهردار فین گفت: از برپایی ده چادر اسکان 18نفره در مدرسه جامعة الصادق شهر فین هم استقبال نشد و مردم این روستا‌ها از ترس حمله سارقان به منازل مسکونی، خانه‌های خود را ترک نمی‌کنند.

وقوع 63 زلزله و پس‌لرزه

مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر اساس اطلاعات شبکه‌های لرزه‌نگاری وابسته به این مرکز اعلام کرد: از ساعت 15:37 بیست و سوم تا ساعت 9 صبح بیست و چهارم آبان ماه 1400 تعداد 63 زمین‌لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است.

بر اساس اعلام مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگای 6.4 در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت 15 و 37 دقیقه و 4 ثانیه و در عمق 15کیلومتری از زمین و زلزله دیگری با بزرگای 6.3 در ساعت 15 و 38 دقیقه و 38 ثانیه، به‌فاصله یک دقیقه در عمق 15کیلومتری زمین روز یکشنبه 23 آبان ماه استان هرمزگان را لرزاند، همچنین پس از آن 61 پس‌لرزه به‌بزرگای بین 3 تا 5 در مقیاس امواج درونی زمین در این منطقه از جنوب کشورمان رخ داد.

طبق آخرین اطلاعات مرکز لرزه‌نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از این 61 پس‌لرزه، 9 پس‌لرزه با بزرگای بین 4 تا 5، 30 پس‌لرزه با بزرگای بین 3 تا 4 و 22 پس‌لرزه با بزرگای کمتر از 3 در مقیاس امواج درونی زمین در استان هرمزگان رخ داده است.
این مرکز اعلام کرد که روز گذشته و در پی وقوع دو زلزله اصلی در منطقه هرمزگان، زلزله‌ای با بزرگای بین 5 تا 6 در مقیاس امواج درونی زمین رخ نداده است.

برپایی چادر برای اسکان مردم شهر فین بندرعباس

دو مکان با 44 چادر برای اسکان مردم شهر فین آماده شده است.
شهردار شهر فین گفت: هلال احمر درحال توزیع چادر بین مردم مناطق زلزله‌زده است.
حسن پاسلار با اشاره به کمبود چادر اسکان افزود: هر چادر ظرفیت اسکان 18 نفر را دارد.
وی گفت: مشکلات، آب، برق و دستگاه‌های مخابراتی برطرف شده است.

وقوع 50 پس‌لرزه در هرمزگان

بعد از زلزله 6.4 روز یکشنبه هرمزگان تاکنون 50 پس‌لرزه با بزرگای کمتر نیز در این منطقه رخ داده است. مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران از وقوع هفت زلزله دیگر در فاصله ساعت یک بامداد تا چهار و چهل دقیقه در هرمزگان خبر داد. بزرگی این زلزله‌ها بین 2.9 تا 3.5 ثبت شده است، به این ترتیب، بعد از زلزله 6.4 روز یکشنبه هرمزگان تاکنون 50 زلزله با بزرگای کمتر نیز در این منطقه رخ داده است.

حضور سپاه پاسداران در مناطق زلزله‌زده بندرعباس

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: با همکاری و حضور سریع و میدانی مهندسی نیروی دریایی سپاه پاسداران، جاده‌های ارتباطی روستا‌های زلزله‌زده گیشان غربی شهر فین بازگشایی شد.

دریادار پاسدار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: از ساعت یک و سی دقیقه بامداد امروز تاکنون، ماشین‌آلات مهندسی نیروی دریایی سپاه، در حال بازسازی و بازگشایی جاده‌های مواصلاتی مناطق زلزله‌زده هرمزگان هستند.

رفت‌وآمد در محورهای هرمزگان برقرار است

یوسف عابدینی مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هرمزگان هم گفت: در زمان حاضر تنها مسیر روستای بوندر دهستان خورگو از توابع شهرستان بندرعباس بسته است و رفت‌وآمد در بقیه راه‌های مواصلاتی هرمزگان برقرار است.

پایداری شبکه برق در تمام استان هرمزگان

مدیرکل مهندسی و نظارت بر توزیع توانیر هم در گفتگوی تلویزیونی با بخش خبری ساعت 8 شبکه یک گفت: برق 182 نقطه در بندرعباس و حوالی این شهرستان بر اثر زلزله دچار آسیب و خسارت شد که با عملیات فشرده و گسترده گروه‌های امداد و عملیات استان، برق شهر بندرعباس و حومه به حالت پایدار برگشته است.

مسعود صادقی اضافه کرد: از ابتدای وقوع زلزله ستاد مدیریت بحران صنعت برق تشکیل شد و و برنامه احیا و بازیابی اماکن آسیب‌دیده شبکه‌های توزیع برق استان هرمزگان ظرف یک هفته در دستور کار قرار دارد؛ همچنین از استان‌های همجوار و شرکت‌های معین 65 گروه عملیاتی آماده‌اند در صورت نیاز به هرمزگان اعزام شوند.

وقوع 44 پس‌لرزه تاکنون

پس‌لرزه‌ای به‌بزرگی سه و سه‌دهم فین را لرزاند تا شمار پس‌لرزه‌ها از ساعت 15 و 36 دقیقه دیروز به 44 پس‌لرزه برسد.

دستور ویژه فرمانده ناجا بر بسیج امکانات در خدمت به زلزله‌زدگان

سخنگو و معاون اجتماعی نیروی انتظامی با بیان اینکه از ابتدای وقوع زمین‌لرزه، ناجا تمامی امکاناتش را برای خدمت به مردم به‌کار گرفته است، گفت: فرمانده ناجا پس از وقوع این حادثه دستورات لازم را به فرمانده و مسئولان انتظامی استان مبنی بر بسیج همه امکانات در خدمت به زلزله‌زدگان ابلاغ کرد.

سردار “مهدی حاجیان” با ابراز اینکه با انتشار خبر زمین‌لرزه در بندرعباس استان هرمزگان پلیس پای کار آمد، افزود: در این رابطه سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی تدابیری را اتخاذ و دستورات لازم را ابلاغ کرد.

وی با تصریح به اینکه “نخستین و مهم‌ترین این راهبردها مدیریت، ایجاد آرامش و تأمین امنیت برای مردم زلزله‌زده است به‌گونه‌ای که هموطنان عزیز هیچ دغدغه‌ای از این نظر نداشته باشند”، گفت: مدیریت ترافیک در جاده‌ها و نیز امدادرسانی و برپایی چادرهایی برای اسکان مردم در تفرجگاه‌ها از دیگر اقدامات پلیس پس از وقوع زمین‌لرزه است.

سخنگوی ناجا اعتماد مردم و همکاری مؤثر سازمان‌ها در این حادثه را از موارد هموارکننده مأموریت‌های نیروی انتظامی دانست و ادامه داد: لذا قطع‌به‌یقین می‌توان گفت همکاری مردم با گروه‌های امدادی و پلیس می‌تواند در ایجاد هرچه بهتر خدمات‌رسانی مؤثر باشد. بر اساس تمهیداتی که نیروی انتظامی برای وقوع حوادث این‌چنینی اندیشیده است، با تمام توان برای خدمت‌رسانی به زلزله‌زدگان آمادگی دارد.

وی با بیان اینکه تمام یگان‌های امدادی و عملیاتی نیروی انتظامی در سطح استان در حالت آماده‌باش کامل هستند، تصریح کرد: افزایش گشت‌های خودرویی، موتوری و پیاده پلیس در سطح شهر و برپایی چادر در مناطقی از شهر برای استقرار زلزله‌زدگان از دیگر اقدامات پلیس در این حادثه است.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه مردم به هشدارهای پلیس توجه کنند، افزود: تلاش همه ما این است که برای هیچ‌یک از مردم اتفاق ناگواری نیفتد لذا مردم با رعایت هشدارهای پلیس و ستاد بحران می‌توانند همیار ما و ستاد بحران باشند.

وی همچنین متذکر شد: مردم با حفظ خونسردی، جلوگیری از سوءاستفاده فرصت‌طلبان، سودجویان و تأکید بر مراقبت از اموال خود همیار ما باشند و پلیس نیز ضمن هوشیاری و اشراف کامل، از آمادگی کامل در برقراری امنیت مناطق زلزله‌زده برخوردار است و ضمن افزایش نیروهای گشتی خود، تدابیر لازم را در این زمینه به‌کار خواهد گرفت.

حاجیان در پایان به مردم توصیه کرد از توجه به شایعات بی پایه و اساس در فضای مجازی خودداری و هرگونه اخبار موثق را از منابع معتبر و رسانه‌های رسمی کشور پیگیری و هرگونه موارد مشکوک را از طریق سامانه ارتباطی 110 به پلیس  گزارش کنند.

دستور ویژه وزیر کشور به مسئولان مناطق زلزله‌زده استان هرمزگان

وزیر کشور در گفت‌وگو با استاندار، فرماندار و هلال احمر استان هرمزگان خواستار بررسی و کمک فوری به مردم مناطق زلزله‌زده این استان شد.

احمد وحیدی وزیر کشور در پی وقوع زلزله در جنوب کشور بلافاصله طی تماس با مسئولان استان هرمزگان در جریان آخرین وضعیت زلزله‌زد‌گان در این منطقه قرار گرفت. نیروی دریایی سپاه، هلال احمر، استانداری و ستاد بحران همه در حال آماده‌باش به‌سر می‌برند.

وی در مورد آخرین خسارت‌ها به این مناطق نیز ابراز کرد: تا این لحظه یک تن بر اثر سقوط تیر برق جان باخته است و تاکنون خسارت جانی دیگری گزارش نشده است. آسیب جزیی به مناطق مسکونی وارد شده است و تیم‌هایی برای بررسی میزان خسارت به منزل روستاییان اعزام شدند.

آخرین وضعیت خسارت‌های زمین‌لرزه شهر فین بندرعباس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: 70 درصد این منازل مسکونی، صد درصد تخریب شده است.

مهرداد حسن‌زاده افزود: اکنون هفت گروه کارشناسی بنیاد مسکن برای بررسی آخرین وضعیت به مناطق زلزله‌زده شهر فین، و روستا‌های گیشان غربی، آب‌شیرین، رضوان، سرزه، مزرعه، رودشور، چاه‌کل، ذورتو پایین و بالا، خورجل و جونگان اعزام شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: بیشترین خسارت‌ها به روستا‌های گیشان غربی، آب‌شیرین، رودشور، ذورتو پایین و بالا وارد شده است.

حسن‌زاده همچنین گفت: خانوار‌های آسیب‌دیده از زمین‌لرزه اسکان اضطراری داده شده‌اند و لوازم بهداشتی، گرمایشی و مواد غذایی در اختیارشان قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: در زمان حاضر آب، برق و تلفن تمام مناطق استان وصل است و رفت‌وآمد در جاده‌های هرمزگان صورت می‌گیرد.

توصیه استاندار هرمزگان به مردم

استاندار هرمزگان از مردم خواست با توجه به وقوع زلزله و پس‌لرزه‌ها، از ترددهای غیرضروری به‌ویژه در مسیر بزرگراه بندرعباس به حاجی‌آباد خودداری کنند.

مهدی دوستی عنوان کرد: با توجه به وقوع این زلزله‌ها و پس‌لرزه‌ها از مردم بزرگوار می‌خواهیم ضمن حفظ آرامش و خونسردی و رعایت توصیه‌های ایمنی، از ترددهای غیرضروری به‌ویژه در مسیر بزرگراه بندرعباس به حاجی‌آباد خودداری کنند.

وی ادامه داد: در این مسیر با ریزش سنگ مواجه بودیم که بخشی از بازگشایی آن انجام شده است اما عملیات پاکسازی کامل در این محور در حال انجام و همچنان بخشی از مسیر بسته است.
استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در بازدیدهایی که از روستاهای بخش فین از جمله روستای رضوان و همچنین روستای سیاهو بخش مرکزی شهرستان بندرعباس داشتیم، ترک‌خوردگی دیوار ساختمان‌ها و خسارت‌ها ناشی از زلزله بوده است.

98 مصدوم در زلزله هرمزگان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم گفت: براثر زمین‌لرزه دیروز یک نفر در هرمزگان جان باخت و 98 تن مصدوم شدند.
دکتر فاطمه نوروزیان افزود: از این تعداد 88 تن مداوا، و از بیمارستان‌های استان مرخص شده‌اند.
وی گفت: اکنون یک نفر با عارضه سکته قلبی و 9 تن به‌علت شکستگی دست و پا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

دو زمین‌لرزه به‌بزرگی 6 و 4دهم، و شش و 3دهم ریشتر عصر دیروز حوالی فین در هرمزگان را لرزاند.

تدوین :سحر مجدی

تماس:09334152493

اینتساگرام:goldon.sidos

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =