article-RjcpXzP13070671571115482.jpg

گرانی خودرو ادامه‌ دارد؟ + قیمت

قیمت برخی از خودرو‌های داخلی ۳ تا ۱۰ میلیون تومان گران شده است. فربد زاوه، کارشناس خودرو می‌گوید: «با توجه به اینکه قدرت خرید مردم به اندازه‌ای نیست که بتوانند برای خرید خودرو‌هایی که سیر صعودی نرخ را تجربه کرده‌اند، اقدام کنند، تقاضا افزایش پیدا نخواهد کرد.»

گسترش‌نیوز: چند روزی است که بازارخودرو با افزایش نرخ مواجه شده است. در حالی که نرخ دلار در چند هفته اخیر ثبات داشته یا از کاهش برخوردار بوده است، اما نه تنها نرخ خودرو کاهش نیافته بلکه شیب صعودی به خود گرفته است. به گفته برخی از کارشناسان خودرو، موضوع کاهش عرضه با بهانه‌های مختلف از سوی خودروسازان به رویه‌ای برای افزایش نرخ این محصول تبدیل شده است و با توجه به اینکه بازار خودرو به ثبات نسبی رسیده، اما انحصار در این صنعت هر بار منجر به افزایش نرخ این کالا می‌شود.

قیمت خودرو در بازار چند؟

در بازار امروز خرید و فروش خودرو پژو ۴۰۵ با نرخ ۷۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ صندوق دار با نرخ ۹۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پژو ۲۰۷ دنده‌ای با نرخ ۱۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت. همچنین پژو ۲۰۷ اتوماتیک با نرخ ۱۶۴ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با نرخ ۸۲ میلیون تومان و دنا با نرخ ۱۰۶ میلیون تومان به فروش رسید.

همچنین پراید ۱۱۱ با نرخ ۴۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۱ با نرخ ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، استپ‌وی با نرخ ۱۸۱ میلیون تومان، سراتو با نرخ ۲۸۴ میلیون تومان و تیبا با نرخ ۵۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

گرانی خودرو، مقطعی است

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره علت افزایش نرخ خودرو‌ها در بازار به باشگاه خبرنگاران گفته: «طی هفته گذشته، به علت عرضه کم خودرو از سوی خودروسازان، نرخ این محصول افزایش یافته و این در حالی است که بعضی از خودرو‌سازی‌ها از جمله سایپا و ایران خودرو نیز نرخ خودرو‌های خود را افزایش داده‌اند.» به گفته موتمنی، اقدام ایران خودرو و سایپا برای افزایش نرخ برخی تولیداتشان باعث شد تا روند کاهشی نرخ خودرو در بازار متوقف شود و شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار باشیم.

نعمت‌الله کاشانی نسب، بازرس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو معتقد است که افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو مقطعی خواهد بود. کاشانی نسب در این باره اظهارکرده: «بازار تقریبا راکد است و فصل مسافرت‌ها نیز پایان یافته است، در این شرایط بدون هیچ دلیلی شاهد افزایش نرخ برخی از خودرو‌های داخلی بودیم که به‌طور حتم مقطعی خواهد بود.»

تقاضایی برای خرید خودرو نیست

فربد زاوه، کارشناس خودرو درباره افزایش نرخ خودرو به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «نوسانات نرخ خودرو بسیار جزیی بوده است و روزانه با توجه به تغییر در عرضه و تقاضا تغییر خواهد کرد.»

این کارشناس خودرو درباره تقاضا برای خرید خودرو در بازار اظهار می‌دارد: «مردم توانایی خرید خودرو با قیمت‌هایی که مطرح می‌شود را ندارند بنابراین با توجه به اینکه قدرت خرید آنها به اندازه‌ای نیست که بتوانند نسبت به خرید خودرو‌هایی که سیر صعودی نرخ را تجربه کرده‌اند، اقدام کنند، تقاضا افزایش پیدا نمی‌کند.»

زاوه در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نرخ خودرو باز هم گران شود، تصریح می‌کند: «تقاضایی درحال‌حاضر در بازار برای خرید خودرو وجود ندارد، اگر قرار باشد افزایش نرخ خودرو اتفاق بیفتد ناشی از کاهش عرضه خواهد بود؛ و در صورتی که وعده وزارت صمت درباره افزایش تولید خودرو محقق شود، نرخ خودرو کاهش خواهد یافت.»

از سوی دیگر اما افزایش نرخ خودرو در بازار را می‌توان یک هیجان‌سازی از سوی بازاریان و البته برخی از دلالان نیز دانست تا با ایجاد جو روانی بتوانند کاسبی کنند و پول به جیب بزنند؛ بنابراین اگر در روز‌های آینده مردم نسبت به این موضوع واکنش نشان ندهند، نرخ خودرو کاهش خواهد یافت.

تاریخ:۱۳۹۸/۰۷/۲۳ زمان:۰۸:۳۳:۱۹