article-KnRNuUY96031661570519734.jpg

طرح جدید پیش‌فروش «ایران‌خودرو» آغاز شد

 

شرایط پیش‌ فروش عادی شرکت ایران‌ خودرو از ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه مورخ ۹۸/۰۷/۱۵ آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت انجام خواهد شد.

گسترش‌نیوز: طرح جدید پیش فروش ایران خودرو امروز دوشنبه ۱۵ مهر راس ساعت ۱۱ صبح آغاز می‌شود و در این طرح قرار است هفت محصول از شش گروه عرضه شوند.

در این فهرست نام پژو ۴۰۵ SLX، سمند LX، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو پارس سال، پژو پارس LX، پژو ۲۰۷ دنده‌ای و دنا معمولی به چشم می‌خورد که هر کدام شرایط خودشان را دارند. علاوه بر این شرایط عمومی در نظر گرفته شده برای طرح پیش فروش ایران خودرو به خودی خود شگفت‌انگیز است!

از نرخ غیرقطعی محصولات گرفته تا سود مشارکت ۱۵ درصدی هر کدام دلیلی روشن است که نشان می‌دهد ثبت نام در این طرح تا چه حد به نفع مشتریان خواهد بود. در این گزارش شرایط طرح پیش فروش ایران خودرو را بررسی کرده‌ایم و به نکات عجیب آن پرداخته‌ایم.

مورد عجیب طرح پیش فروش ایران خودرو

بعد از مدت‌ها که شرکت ایران خودرو با طرح‌های فروش فوری و فروش اقساطی به استقبال مشتریانش می‌آمد، حالا سر و کله طرح پیش فروش ایران خودرو پیدا شده و قرار است فردا دوشنبه ۱۵ مهر شش محصول این شرکت در طرح پیش فروش ایران خودرو به مشتریان ارائه شود. گفته می‌شود ثبت نام راس ساعت ۱۱ در سایت فروش ایران خودرو آغاز و تا تکمیل ظرفیت ادامه خواهد داشت. در این بین شرایط عجیبی برای طرح پیش فروش در نظر گرفته شده که صرفه اقتصادی شرکت در آن را به کلی زیر سوال می‌برد. از این شرایط عجیب می‌توان به سود مشارکت پایین، نرخ فروش غیرقطعی و امکان تغییر رنگ و کد خودرو توسط کارخانه اشاره کرد.

قیمت نهایی را بعدا به شما می‌گوییم!

قیمت خودرو در طرح پیش فروش ایران خودرو قطعی نیست و شما با ثبت نام در این طرح، دقیقا نمی‌دانید که ماشین را با چه قیمتی می‌خرید. این خودش یکی از شرایط عجیب طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو است. باید توجه داشته باشید که بعد از پرداخت مبلغ اولیه به عنوان پیش‌پرداخت، شما باید تا یک سال صبر کنید تا موعد تحویل خودرو فرا برسد. تازه شهریورماه ۹۹ ایران خودرو تعیین خواهد کرد که نرخ نهایی محصولاتش چقدر خواهد بود. آن موقع شما باید مابه‌تفاوت نرخ اعلام شده و سرمایه‌ای که نزد ایران خودرو سپرده‌گذاری کرده‌اید را به این شرکت پرداخت کنید تا بتوانید خودرو را تحویل بگیرید.

سود مشارکت طرح پیش فروش ایران خودرو؛ تنها ۱۵ درصد

ایران خودرو برای سرمایه‌ای که شما در ابتدای ثبت نام طرح پیش فروش در اختیار این شرکت می‌گذارید سود مشارکت ۱۵ تا ۱۷ درصد در نظر گرفته که بسته به نوع خودرویی که ثبت نام کرده‌اید، متفاوت است. طوری که سود مشارکت برای پیش فروش پژو پارس LX و دنا ۱۵ درصد، پژو ۴۰۵ SLX و پژو ۲۰۷ i. معادل ۱۵.۵ درصد، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۱۶ درصد و سمند LX معادل ۱۷ درصد سالانه در نظر گرفته شده است. باید توجه داشته باشید که عموما سود مشارکت در قرارداد‌های پیش فروش، رقمی بیشتر از سود بانکی یا حداقل معادل آن در نظر گرفته می‌شود. درحال‌حاضر بانک‌ها به سپرده‌های یک ساله ۱۸ درصد سود می‌دهند و ایران خودرو سود مشارکت را برای خریدارانش کمتر از ۱۸ و بین ۱۵ تا ۱۷ درصد در نظر گرفته است.

تازه این در حالی است که با فرارسیدن موعد سررسید شما توانایی پرداخت مابه تفاوت را داشته باشید، در غیر این صورت با انصراف از خرید خودرو، سود سپرده شما سه درصد پایین‌تر محاسبه شده و به شما برگردانده می‌شود. به عبارتی بعد از یک سال سرمایه شما تنها ۱۲ تا ۱۴ درصد افزایش پیدا می‌کند که با توجه به نرخ تورم بالای ۳۰ درصد، این رقم منطقی به نظر نمی‌رسد.

جریمه تاخیر در تحویل خودرو؛ تنها ۱۲ درصد

یکی دیگر از نکات عجیب طرح پیش فروش ایران خودرو، جریمه‌ای که است که این شرکت برای عمل نکردن به تعهداتش در نظر گرفته. بای اینکه سود مشارکت و سود انصراف در بین شش محصول عرضه شده در طرح پیش فروش ایران خودرو متفاوت است، اما جریمه تاخیر در تحویل خودرو برای همه آنها ۱۲ درصد در نظر گرفته شده. تازه این جریمه دیرکرد در حالتی به مشتری تعلق می‌گیرد که تکمیل وجه انجام شده باشد. به عبارتی در موعد قرارداد شما باید مابه تفاوت نرخ نهایی و پیش‌پرداخت را به شرکت ایران خودرو پرداخت کنید، تا بتوانید از ایران خودرو جریمه دیرکرد تحویل خودرو بگیرید! تازه این جریمه تنها ۱۲ درصد است و ممکن است تا هر زمانی ادامه پیدا کند.

بررسی طرح‌های پیش فروش قبلی ایران خودرو نشان می‌دهد در بعضی موارد این شرکت بعد از یک سال به مشتریان اعلام کرده نمی‌تواند خودرو تندر را به آنها تحویل دهد و مجبورند به جایش یک ماشین دیگر ثبت نام کنند. اتفاقی که ممکن است برای این طرح پیش فروش ایران خودرو هم بیافتد. در چنین شرایطی بعد از گذشت یک سال تنها ۱۵ درصد سود به شما تعلق گرفته و اتفاقا بعد از آن در صورتی که ایران خودرو به تعهداتش عمل نکند، نرخ سود به ۱۲ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

تاریخ:۱۳۹۸/۰۷/۱۶ زمان:۱۱:۰۴:۲۸