article-CDjJnzd41426361575193963.jpg

گیاه آدنیوم

دنیوم، ساکولنتی با رشد بوته ای بومی عربستان، تایلند، تایوان، ویتنام و آفریقا می باشد که امروزه در اکثر نقاط دنیا یافت می شود. در این کشورها آدنیوم را به عنوان بونسای در ظرف های مخصوص پرورش می دهند. رز صحرایی ( معروف به آدنیوم ) به خاطر رنگ زیبای شاخه هایش طرفداران بسیار زیادی دارد. کسانی که تا به حال آدنیوم را از نزدیک ندیده اند به هیچ عنوان نمیتوان تصور کنند که درختچه ای با گلهای قرمز، صورتی و سفید تا چه حد میتواند سایه زیبایی ایجاد کند.
در ادامه این مقاله قصد داریم 20 نکته خواندنی از آدنیوم را درباره تکثیر، نگهداری و بیماری های رایج این بونسای زیبا و جذاب به صورت مجزا بیان کنیم. 

 

5 دلیل برای خاص بودن و جذابیت بالای بونسای آدنیوم

 1. بونسای آدنیوم گل قرمز با ساقه متورم از پر فروش ترین گیاهان دنیا به شمار می رود.

 2. رز صحرایی که قابلیت بالایی در شکل پذیری بوسیله هرس دارد، بسیار سمی می باشد که باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. هرس آدنیوم اواخر فصل زمستان انجام می گیرد. سربرداری انتهای شاخه‌ اواخرپاییز منجر به افزایش گلدهی در سال آینده و تحریک رشد ساقه های جدید می شود. بخاطر سمی بودن شیره گیاه موقع هرس حتما از دستکش استفاده شود.

 3. آدنیوم در طبیعت به ارتفاع 4 و نیم متر هم می رسد. بنابراین با توجه به رشد بالای این گیاه در سال دوبار اقدام به تعویض گلدان کنید تا گیاه در گلدان های بزرگتر به رشد طبیعی خود ادامه دهد.

 4. برای فرم دهی گیاه شما باید در فصل بهار تا اواخر تابستان اقدام به هرس سبز کنید.

 5. برای داشتن آدنیوم با کیفیت بالا شما می توانید اقدام به کاشت بذر آن در گلدان کنید. وقتی گیاه به بلوغ برسید غلاف های بذری آن را جدا کنید. بعد از دو هفته غلاف بذر آدنیوم خشک می شود. در این مرحله غلاف را بشکافید و بذرها را در گلدان بکارید.

  5 نکته برای تکثیر آدنیوم از طریق بذر و قلمه

 6. اولین مرحله داشتن قیچی تیز و ضدعفونی شده با الکل یا وایتکس می باشد. داشتن قیچی استریل به عدم شیوع بیماری در قلمه ها کمک شایانی می کند. کاتر تیز باعث برش صاف آوندها و افزایش ریشه زایی می شود.

 7. قلمه ها را به صورت اریب در بستر کوکوپیت و پرلیت و کمی پیت موس و ماسه بکارید.

 8. بعد از کاشت بذر گلدان را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بستر مناسب برای کاشت بذر همان خاک کاکتوس شامل 70درصد ماسه دوباره شسته شده و 30درصد پیت موس، کوکوپیت و پرلیت درشت می باشد.

   

 9. عمق کاشت بذرهای آدنیوم 2 و نیم سانتی متر باید باشد. بعد از کاشت، خاک اطراف را کمی فشار دهید تا هوا کمتر نفوذ کند.

در مرحله آخر شما باید با اسپری خاک را کاملا خیس کنید. تا زمان جوانه زنی بذر، خاک باید مرطوب نگه داشته شود. خاک کاکتوس تا زمان بزرگ شدن گل آدنیوم می تواند بستر مورد استفاده این گیاه باشد

 • 5 نکته برای تکثیر آدنیوم از طریق بذر و قلمه

 1. اولین مرحله داشتن قیچی تیز و ضدعفونی شده با الکل یا وایتکس می باشد. داشتن قیچی استریل به عدم شیوع بیماری در قلمه ها کمک شایانی می کند. کاتر تیز باعث برش صاف آوندها و افزایش ریشه زایی می شود.

 2. قلمه ها را به صورت اریب در بستر کوکوپیت و پرلیت و کمی پیت موس و ماسه بکارید.

 3. بعد از کاشت بذر گلدان را زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بستر مناسب برای کاشت بذر همان خاک کاکتوس شامل 70درصد ماسه دوباره شسته شده و 30درصد پیت موس، کوکوپیت و پرلیت درشت می باشد.

   

 4. عمق کاشت بذرهای آدنیوم 2 و نیم سانتی متر باید باشد. بعد از کاشت، خاک اطراف را کمی فشار دهید تا هوا کمتر نفوذ کند.

 5. در مرحله آخر شما باید با اسپری خاک را کاملا خیس کنید. تا زمان جوانه زنی بذر، خاک باید مرطوب نگه داشته شود. خاک کاکتوس تا زمان بزرگ شدن گل آدنیوم می تواند بستر مورد استفاده این گیاه باشد.